Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 universul meu

In jos 
+20
Cora-Maria
Dana Caras
DanaA
leonor
costieanuconstantin
georgiana
ghana
Marga
duduta190578
geodezia
penelopa
Paulyna
stefana
bubu
laurabv
Myosotis
Doini
Vernil
popescugp
aura
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 36 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 9:27 am

Aura, bobitele dulci sun semn ca vandei ii merge bine!
Gargaunii stau la interiorul frunzei, acolo de unde incepe tija florala sa creasca, sper ca m-am expeimat bine!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 1:51 pm

aha..deci asa...e de bine ,atunci sa-i dea inainte cu nectar!!  cheers  ma speriasem,caci sunt unele plante care plang atunci cand nu le place ceva...si pt gargauni o sa dau maine cu insecticid ceva..
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 2:54 pm

Aura, eu am mai vorbit de cateva ori de bobitele de glucoza ale orhideelor, si am specificat chiar de curand de cele pe care le produce Vanda. Tijele sunt pline, iar glucoza se prelinge si pe frunze, de aceea uneori frunzele pot fi muradare Wink Dar atentie, nu sterge bobitele de pe tije sau bococei
Uite, aici am tot vorbit noi de Vande 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Te asteptam si pe tine  cheers 

Pot fi dracii aia negri si mici pe care i-a avut Brindusa. Intra la topicul de care iti spun si vei vedea exact ce spune ea. Cica sint extrem de mici si poate nu i-ai vazut, dar daca vezi poza Brindusei ii observi mai usor.  cyclops 
Nu as vrea sa aveti necazuri, si de acea v-am rugat frumos sa stropiti plantele preventiv, fiindca acestea vin din sera, unde fireste clima este ideala si pentru daunatori.
Asa dar, chiar daca aveti sau nu musafiri nepoftiti. Va rog sa Stropiti!!!!!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 2:32 pm

fetelor astazi am gasit un dendro la reduceri in Hornbach si nu m-a lasat sufletul sa-l las acolo..e f sanatos,vioi si plin be alti muguri nu stiu daca-s de flori sau lastari noi.. [url=[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/url] ce ziceti merita??
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 2:34 pm

la gradina botanica.. [url=[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/url]  queen 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 2:37 pm

Mai Aura, ce faci mai Aura? Iti maresti colectia de orhidee?  universul meu - Pagina 33 1992828207 

Este tare frumos! Mi-l doresc si eu foarte mult, dar cand l-am intalnit, eram cu "bila" dupa mine si nu aveam fusta sa-l pitulesc sub ea Laughing


Mmm uite madra noastra printre flori  flower  Dragutooo  geek
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 2:41 pm

Stai asa! Arata bestial gradina ta! Eu ma uitam la tine, cat esti de cocheta, dar apoi am observat cracanatele atarnatele si m- am prins ca esti chiar in gradina ta  geek
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 2:45 pm

astazi am dat cu insecticid/vande ,preventiv ,caci eu nu am vazut nimic dubios /ele...dar pt linistea mea..asta este ce folosesc eu.. avand un spectru larg si eu avand muulte flori ce au nevoie de protectie.. vi-l recomand si eu si profesionistii [url=[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/url]
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 2:46 pm

Doini ,le faceam instructajul!haha,plecam la piata dupa verdeata..vezi ca vb.in rime?sa fie fete cuminti ca le dau dulciuri cand ma intorc,si biscuiti cateilor..  Laughing 
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 3:59 pm

Da eu chiar credeam ca esti la gradina botanica, noroc cu Doini! Cand ai timp de toate?
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 5:01 pm

Felicitari pentru dendro,dar nu ne-ai zis cat ai dat pe el la reduceri.
Am si eu in genul asta luat de curand,ia vezi tu daca e la fel
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Gradina Botanica Laughing  personala arata intr-adevar super dar cel mai tare imi place de tine ca esti o doamna  Very Happy 

Am auzit si eu de Milbeknock asta, da este recomandat si pentru orhidee.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 5:36 pm

ce vedeti voi e doar un cadru.daca va spun cate ghivece cu flori am ,si nu mici,MARI!si cate mici,si cate in total si cate soiuri de plante intr-o curte cu tot cu gradinita de doar 130-140m patrati ata mi-a ramas din 500 m.si am si pomi fructiferi si am si un brad mare si un pom magnolie mare ,smochin,rodiu,kiwi ,pomi mari,si arbusti flori,si cataratori,hortensii,rododendroni,eonimus tufe mari,aucuba japonica pom si tufe mari,artar japonez rosu,clematite,3 buc.cataratori vreo 6 de ,ionicera alba-rosie,keria,viburnum snow-bal,weigela roz si rosie,luleaua turcului,arbore matase,forstitia,bucsi,salcie pletoasa,iedera /stalp si pe gard,iasomie 2 tufe mari,sa mai scriu???a-ti zice ca nu am toate ziglele la locul lor![dar le am ,va asigur   ]cum ma descurc??pai dansand printre ele ..mai greu cand tb.sa plec in concediu,cade napasta/fiul meu,de a ajuns sa se priceapa la flori cum muuulte fete n-o fac...le stie den.ce le place si ce nu...  cheers Very Happy


Ultima editare efectuata de catre aura in Joi Mai 08, 2014 7:08 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 5:44 pm

da Cora e identic cu al tau ..era cu reducere de 50 /suta din 110 roni.mie mi-a placut culoarea in mod deosebit,si apoi faptul ca e "viu"plina de muguri la fiecare nod de frunza,are si de jos pui plecati,radacinile sunt frech toate,ce mai..vazut-placut-luat!cu insecticidul asta eu dau de cativa ani,si crede-ma la cate am eu,nu iau insecticide separat,cand intru in ele le dau /toate,deci fac 2-3 galeti si la lucru!intra si vezi si tu ce spectru larg are! uite aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  de obicei eu ameste si cu fungicid..pt fainare..


Ultima editare efectuata de catre aura in Joi Mai 08, 2014 7:09 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 7:00 pm

Felicitari Aura pentru dendro (e superb!), pentru gradina botanica din curtea ta (si pe mine m-ai pacalit!), si pentru ca reusesti sa ai grija de tot ceea ce iubesti!  applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause 

Cora sa-ti traiasca si tie nobilul!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 7:34 pm

Doini...!!!!asta e pt.tine!ca sa vezi ca am si eu tricicleta mea   universul meu - Pagina 33 1992828207 universul meu - Pagina 33 2945718842   universul meu - Pagina 33 2945718842  [url=[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/url] mai veche poza..am dat peste ea acum cautand altceva in albumurile mele..
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 7:58 pm

 universul meu - Pagina 33 2627208998 Cine se aseamana se aduna, parca spuneam noi pe aici, nu?  universul meu - Pagina 33 2945718842 

Vedeti fetelor unde voi bea eu o limonada rece? La Gradina Botanica: "Aura Motociclista Vesela" Laughing

Hai ma Aura, ca o sa-mi fac o poza si afara cu bicicleta mea, ca cea din mijlocul casei nu prea se cade sa o arat tuturor  dureri de cap Laughing
Tu esti o draguta pe motoscarta ta Laughing
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 8:20 pm

pai da, pasiuni comune;pt flori,pt animale,pt mancare,pt greci ,pt biciclete,ca am si un "cube",cine stie ce mai descoperim..pt.hlizeala...cred ca mai gasesc daca ma mai gandesc..pt plimbareala..  universul meu - Pagina 33 2999181239
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeVin Mai 09, 2014 8:16 am

Aura, ai grija sa nu creasca numarul accidentelor usoare cauzate de neatentia soferilor din trafic, daca iesi asa pe strazi!  Laughing 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeVin Mai 09, 2014 9:14 am

nu ies...sunt constienta de risc...ma duc direct la "OBREGIA"haha...am mai iesit eu odata ,ceva in genu asta imbracata..na ca pe-acasa la tine cand sunt 30siceva grade in termometru...tisnise fetita husky/poarta si a trebuit sa fug dupa ea...eram singura...de am facut un circ/strada sa nu mi-o calce masinile...m-am pus in mijlocul strazii sa-i opresc...si ea facea jaloane printre masini...va inchipuiti ce-or fi zis bietii soferi......probabil i-si inchipuiau ce eu sunt cea scapata de /undeva,nu cainele!!!! universul meu - Pagina 33 2945718842


Ultima editare efectuata de catre aura in Sam Mai 10, 2014 7:26 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeVin Mai 09, 2014 9:26 am

universul meu - Pagina 33 2945718842 universul meu - Pagina 33 2945718842 universul meu - Pagina 33 2945718842 
Si eu faceam la fel pentru Ticutu meu, daca era cazul!
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeSam Mai 10, 2014 7:22 am

Eu am oprit odata toata circulatia :tramvaie, trolee, masini deoarece vazusem un mierloi ranit in mijlocul drumului...pentru caini mei nu mai vorbesc Very Happy 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeSam Mai 10, 2014 11:25 am

gemenele mele [url=[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/url]
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeSam Mai 10, 2014 11:26 am

Lolek si Bolek [url=[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/url]
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeSam Mai 10, 2014 11:36 am

Gemene nu sunt, ca nu seamana  Very Happy Dar sunt foarte frumoase si se fac si mai frumoase pe masura ce li se inchide culoarea.
Dar nu mi-am dat seama pana acum ce diferenta de talie e intre ele...
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitimeSam Mai 10, 2014 11:38 am

Sunt foarte frumoase si inca se mai fac! applause applause applause 
Sus In jos
Continut sponsorizat





universul meu - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 33 Icon_minitime

Sus In jos
 
universul meu
Sus 
Pagina 33 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 36 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» universul meu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: