Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 universul meu

In jos 
+20
Cora-Maria
Dana Caras
DanaA
leonor
costieanuconstantin
georgiana
ghana
Marga
duduta190578
geodezia
penelopa
Paulyna
stefana
bubu
laurabv
Myosotis
Doini
Vernil
popescugp
aura
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMar Ian 14, 2014 4:35 pm

mie i-mi place vremea..insa i-mi este frica sa nu vina vreun inghet tarziu prin februarie si sa atace tot mugurii si florile iesite din pamant..oricum suntem la voia celui de sus.  Wink  Penelopa am cumparat seminte de cobaeea,sa-mi zici daca vrei sa-ti trimit si tie cateva sau preferi sa le pun eu la insamantat si cand va fi destul de viguros rasadul sa ti-l trimit atunci...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMier Ian 15, 2014 9:01 am

Prefer rasaduri, Aura, ca mine imi ocupa tot spatiul sotul, cu rasadarile lui de rosii si ardei iuti  affraid  Poate ne si intalnim atunci si facem schimb si de alte plante  Wink 
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMier Ian 15, 2014 9:17 am

gata a deschis d-l sezonul de rasaduri Pene?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMier Ian 15, 2014 10:45 am

Nu inca, dar, deja, si-a adjudecat locatiile din casa, la geam  Very Happy 
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMier Ian 15, 2014 12:00 pm

no io m-am apucat asa inCet cica usor


Ultima editare efectuata de catre geodezia in Lun Feb 17, 2014 7:26 am, editata de 1 ori
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMier Ian 15, 2014 2:00 pm

penelopa a scris:
Prefer rasaduri, Aura, ca mine imi ocupa tot spatiul sotul, cu rasadarile lui de rosii si ardei iuti  affraid  Poate ne si intalnim atunci si facem schimb si de alte plante  Wink 
ok.asa sa fie,rasad.asta prin martie-aprilie..  universul meu - Pagina 18 1059784619 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeDum Feb 16, 2014 7:57 am

la mine primavara da semne bune de instalare.au inceput sa-mi infloreasca cliviile.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />" />  Very Happy 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeDum Feb 16, 2014 8:38 pm

Ce culoare frumoasa si intensa are!
Sa fie sanatoasa si harnicuta!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeLun Feb 17, 2014 12:01 am

multumesc Doini universul meu - Pagina 18 1059784619 .da ,asa este ,o culoare plina de viata,si asta acum intr-o perioada din an cand nu prea infloresc multe flori.ce faci?esti bine???m-as bucura sa stiu ca da..  universul meu - Pagina 18 1059784619 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeLun Feb 17, 2014 2:08 am

Orhideele sunt inca in plina nebunie, asa ca nu ti-ar strica mai multe. Glumesc! Ai atat de multe flori frumoase, ai gradinita, nu iti trebuiesc batai de capt cu orhideele.

Azaleea mai are flori? Cand ti-am deschis astazi pagina, am rams cateva clipe si am admirat-o inca o data.. E superba!
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeLun Feb 17, 2014 7:27 am

Ce-mi plac cliviile  tale Aura
ale mele inca imbobocesc se desfac de ziua muierii la cit de incet se misca
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeLun Feb 17, 2014 2:41 pm

Sper sa infloreasca anul acesta si clivia mea, Geo, din puiul de la tine. S-a facut mare, are frunze multe, superbe!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeLun Feb 17, 2014 4:24 pm

geodezia a scris:
Ce-mi plac cliviile  tale Aura
ale mele inca imbobocesc se desfac de ziua muierii la cit de incet se misca
multumesc,Geodezia,ma bucur ca-ti plac,oricum sunt asa frumoase ca nu cred sa existe cineva care sa le reziste...am mai multe,4 in ghiveciul mare si inca 2 in ghivece separate,in diferite stadii de inflorire.eu le tin din octombrie-noiembrie in repaos total la racoare in depozitul de flori unde au intre 5-7 grade.si an de an prin ianuarie -februarie fac tije florale.abia atunci le aduc in casa la caldura si lumina.si nu m-au dezamagit niciodata.clivia infloreste din al 3-lea an.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMar Feb 18, 2014 10:01 am

O informatie pretioasa, Aura, cu repausul la clivia! Multumesc!
As vrea sa te mai intreb daca, in timpul repausului, le tii la lumina si daca le mai uzi putin???
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMar Feb 18, 2014 11:04 am

Pene cliviile ca sa iti infloreasca trebuie sa le asiguri in iarna o temperatura mai joasa
eu le am pe o scara unde tot deschidem usa la intrare asa ca sunt aierisite din plin
de udat cam la o luna odata iarna nu mai mult
Ma bucur ca ti-a crescut
sa te bucuri de ea
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMar Feb 18, 2014 5:00 pm

penelopa a scris:
O informatie pretioasa, Aura, cu repausul la clivia! Multumesc!
As vrea sa te mai intreb daca, in timpul repausului, le tii la lumina si daca le mai uzi putin???
Penelopa,in depozit am un geam mic pe care intra f .putina lumina,este ca un geam mic de baie,iarna asta fiind asa scurta si putin mai calduroasa sa zic ca i-am pus o singura data apa,dar asa cam 200gr.la un ghiveci mare incare sunt 4 clivii adulte.deci putina.abia dupa ce vezi ca-si face loc tija de flori printre snopul de frunze ,o aduci in casa la lumina si caldura si-i pui cate putina apa,nu multa caci altfel se scutura de clopotei repede.unele fete am vazut ca o lasa sa-si formeze seminte.eu nu o las dupa ce se trec florile tai tija ,altfel i-ar consuma din energia necesara infloririi/urmatorul sezon.anul trecu mi-a inflorit in 2 etape aceeasi clivie.peste an o tin in gradina la umbra apa din cand in cand si ingrasamant.atat,nimic mai mult.  cheers 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMar Feb 18, 2014 5:07 pm

aici florile /februarie..[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] universul meu - Pagina 18 1059784619 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMar Feb 18, 2014 5:29 pm

Frumos album, plin de dragute colorate.
S-au mai deschis Amaryllisi fata de cum sunt in album?

Ai mei iar au produs doar frunze  Rolling Eyes  Nu stiu sa-i ingrijesc incat sa ma bucur si de florile lor.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMar Feb 18, 2014 5:38 pm

Doini a scris:
Frumos album, plin de dragute colorate.
S-au mai deschis Amaryllisi fata de cum sunt in album?

Ai mei iar au produs doar frunze  Rolling Eyes  Nu stiu sa-i ingrijesc incat sa ma bucur si de florile lor.
Doini foto cu evolutia amaryllisilor sunt la zi...cand se vor desface complet o sa le fac din nou...  Very Happy apoi urmeaza cei albi ..am 2 ghivece mari cu cate 5-6 bulbi/ghiveci,insa sunt mai lenesi..  
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMar Feb 18, 2014 5:44 pm

Doini,amaryllisii toamna pe la sf.de octombrie,le tai frunzele si-i duc in depozit unde nu-i mai ud deloc.cam pe vremea asta incepe sa scoata frunze noi.nu trebuiesc udati pana nu scot bobocul de floare ,altfel dezvolta foliajul in detrimentul tijei cu flori.dupa ce au dat boboc de floare se aduc la lumina si caldura si se uda cate putin.valabil doar in cazul bulbilor maturi,floriferi.cei mici se tin in vegetatie si iarna pana ajung la maturitate si au destula energie in bulb pt.a trece peste perioada de repaos.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMar Feb 18, 2014 8:01 pm

Mi-ai mai spus cum sa-i stimulez, si nu mi-a iesit. Probabil m-am grabit cu udatul...
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMier Feb 19, 2014 9:03 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]]  --mai multe foto aici..[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMier Feb 19, 2014 9:07 am

aura a scris:
Doini,amaryllisii toamna pe la sf.de octombrie,le tai frunzele si-i duc in depozit unde nu-i mai ud deloc.cam pe vremea asta incepe sa scoata frunze noi.nu trebuiesc udati pana nu scot bobocul de floare ,altfel dezvolta foliajul in detrimentul tijei cu flori.dupa ce au dat boboc de floare se aduc la lumina si caldura si se uda cate putin.valabil doar in cazul bulbilor maturi,floriferi.cei mici se tin in vegetatie si iarna pana ajung la maturitate si au destula energie in bulb pt.a trece peste perioada de repaos.
Ei, uite, asta n-am stiut-o!!!
Eu treceam la iernat toti bulbii, oricat de mici ar fi fost, apoi in luna februarie ii scoateam pe toti la lumina si caldura, dupa ce le schimbam pamantul din ghivece.
Asa am facut si acum.  Rolling Eyes 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMier Feb 19, 2014 9:14 am

[url=[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]]  flower 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitimeMier Feb 19, 2014 9:20 am

Penelopa,cei mici,trebuiesc tinuti in vegetatie ,ei nu au nevoie de repaos ,repaosul este pentru a stimula infloritul,ori ei nu au putere ,trebuie sa creasca bulbul sa ajunga la maturitate.este valabil si la clivie,.dar daca nu-ti este la indemana poti sa-i bagi in repaos..eu puii de obicei ,ca sa nu-mi ocupe spatiu in casa ai plantez in ghivecele mari de hibi,sau alte plante ce stau in casa,si stau in vegetatie continua.abia cand ajung la maturitate ai transplantez in ghivece separati pt a pute fi dusi la repaos.
Sus In jos
Continut sponsorizat





universul meu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: universul meu   universul meu - Pagina 18 Icon_minitime

Sus In jos
 
universul meu
Sus 
Pagina 18 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» universul meu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: