Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Barter - retete Pentru Frenk

In jos 
+11
duduta190578
simonaelena
stefana
gabriela60
popescugp
Vernil
Karla
Doini
georgiana
bubu
geodezia
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 9:03 pm

Va invit la o portie de midii proaspete in sos de vin si usturoi cheers 

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Image
Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Image
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 9:48 pm

Georgiana multumesc de reteta .O sa-mi iau foi si incerc si eu.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 22, 2013 11:54 pm

Mai oameni buni, ma pregatesc sa fac cozonaci pentru prima oara in viata, asa ca am nevoie de sfaturiloe voastre.
Am primit o recomandare 
https://www.youtube.com/watch?v=iNxWEUcZOGs
Si voi urma pas cu pas aceasta reteta. Numai ca, eu as vrea sa fac si un cozonac cu umplutura de mac. 
Am inteles ca se fierbe macul in lapte. Dar nu stiu cantitatile.  Rolling Eyes 
As vrea sa fac exact cum face si doamna de pe youtube. Unul cu nuca si cacao, si unul cu rahat, pt ca lui Frenk nu-i place nuca  No 
Candva, de mult, am mancat un cozonac "rotund" fabulos de bun. 
Era rodund, plin de mac si de stafide, facut de mama lui Radu Naum, bun prieten cu fostul meu. Inca-i simt gistul asa de bun era  Shocked 
Aveti idee cum as putea face si eu un cozonac rodund plin cu umplutura de mac  cyclops 
Cred ca trebuie o tava rotunda, acelasi aluat, doar umputura nu stiu cum s-o fac.  Rolling Eyes 

O alta rugaminte ar fi asta...
Nu am mate si nici carnatar  Razz  Dar vreau sa simt gustul carnatilor, cum sa fac asta  scratch 
Sa fac chiftelute cu gust de carnati... Dar cum  Rolling Eyes 

Sper sa vedeti mesajul meu disperat Laughing si sa ma invatati si pe mine  clown  Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 1059784619
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 12:08 am

Aaaaa o alta problema.
Nu am drojdie proaspata  pale  Dar am uscata. Cata folosesc la cozonacul meu de pe youtube???
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 1:12 am

Doini, tare rau imi pare ca nu te pot ajuta. Cozonac nu stiu sa fac si nici nu am de gand sa-nvat, ca-l cumpar de la cofetarie si e foarte bun.


La carnati, e mai simplu, caut reteta si ti-o scriu, din ce imi aduc aminte era carne tocata ( vita, porc si ceva grasime), amestecata cu usturoi zdrobit ( dar mai cu zeama, asa ca mujdeiul) si cu cateva condimente, din care stiu sigur unul era cimbrul.


Maine ma documentez si te anunt.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 1:17 am

Ne-am gasit noi doua gospodinele Laughing  Laughing  Laughing 

Din pacate, nu gasesc aici carne tocatagrasa ca s-o folosesc pt carnati-chiftele  Rolling Eyes Dar usturoi si cimbru am Wink 
Cred ca, condimentele fac diferenta dintre chiftele si carnati, nu?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 1:30 am

Mai, eu chiar sunt gospodina  Very Happy, dar nu-mi place sa fac prajituri.

Iar cu preparatele din porc impart treaba cu fratele meu, el face toba, lebar si carnati, eu fac sarmale, piftie si salata "buf" ( asa zice nepoata mea). Fiecare e cu specializarea lui  Very Happy .


Si da, la carnati si chiftele diferenta e data de adaosuri. Eu la chiftele pun ceapa, paine inmuiata sau cartofi dati pe razatoare, usturoi zdrobit, sare si piper. La carnati nu se pune ceapa, nici alte alea tip paine, dar sigur usturoi si cimbru. In plus, una e sa prajesti chiftelele care sunt date prin faina, si alta e carnatul care e in mat.

Zau, doarme la ora asta ca l-as suna suna sa-l intreb reteta exacta.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 2:13 am

Eee, uite ca asa sunt, sau ma rog... eram si eu. Cu exceptia dulciurilor, faceam de toate.
Faceam toba, cei mai buni caltabosi cu orez si ceapa, fierti in zeama de varza, o nebunie! Puneam niste muraturi fantastice...
De Craciun aveam tot timpul prieteni in casa, la masa, si fostului, ii crestea inima in piept de ce "gospodina" avea.
Aici, din lipsa ingredientelor, m-am prostit. Parca nu mai stiu sa fac nimic. Parca nimic nu mai are gust, si nimic nu-mi mai place.

Categoric imi este dor de tara mai mult ca oricand, acum in preajma caraciunului, sarbatoare pe care o ador!
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 7:39 am

Hai sa ma laud cu primul cozonac facut de mine:
Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Image_zps426b5252
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 8:30 am

Arata bine si pufos Wink 
Cand l-ai facut?  Eu mi-am probus sa fac maine dimineata si soer sa nu ma umflu de plans in ajunul Craciunului Laughing 
Ce umplutura ai ales? 
Eu de cand ma stiu, caut sa mananc umplutura cozonacului, si acum, daca tot mi-am propus sa fac singurica, mi-ar placea sa iasa fireste cel mai bun  Rolling Eyes  clown
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 12:56 pm

Ieri l-am facut, au iesit doi dintr-un kg de faina.
La umplutura am pus multa nuca si rahat.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 6:52 pm

Bravo ma Georgiana  applause , sper sa-mi iasa si mie asa frumosi ca al tai!  Rolling Eyes 

Dar, daca tot te pricepi la deserturi, spune-mi te rog, cata drojdie sa folosesc??? Nu am drojdie proaspata, am doar uscata si, nu stiu cata sa pun la 1kg de faina.  scratch
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 7:14 pm

Eu la 1 kg de faina am pus un pachetel de 42 g. Cu drojdie uscata nu am lucrat, normal ar fi sa scrie pe pachet pentru cata faina il folosesti.

Eu de aici am luat reteta
http://gabrielacara.blogspot.ro/2008/10/cozonaci-babani-nu-gluma.html?m=1


Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 7:34 pm

Asa e, scrie  clown 
Un pachetel contine 25gr drojdie proaspta; pentru 500 gr de faina.

Hmmm am emotii  monkey
 Dar amestec drojdia cu putina faina si putin lapte si astept sa treaca 15 minute apoi incorporez maiaua cu restul fainii si ingredientelor, nu? 
Adica nu conteaza ca nu e drojdia proaspata, eu urmez reteta de parca ar fi  clown  Rolling Eyes  monkey Nu?
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 7:36 pm

Exact, pui drojdia impreuna cu cateva linguri de lapte caldut, pui putina faina si amesteci, maiaua trebuie sa fie ca i ciulama. Presari faina si lasi la loc cald pana ce se dubleaza aproape.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 23, 2013 8:20 pm

Iti multumesc pentru lamuriri Georgi  Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 2480021943 

Ma voi apuca in seara asta de ei, pt ca UPS-ul mi-a incurcat borcanele  monkey 
Urmaresc coletul cu varza trimis de sorela si vad ca este inca in Otopeni  What a Face Sper sa ajunga maine  bounce 

Ps. Mi-a fost dor de tine  Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 1059784619  geek
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 24, 2013 4:35 am

Astept sa vad rezultatul muncii tale
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeMier Dec 25, 2013 7:40 am

Doini, nu conteaza ca nu ai facut acum cozonac, il faci altadata. Si eu vreau sa mai fac o tura pana la Anul Nou, ca tare mi-a placut ce a iesit din mana mea (ce ma laud...)
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeMier Dec 25, 2013 12:16 pm

Hallo cine a zis ca nu am mai facut  afro 
Sunt tare mandra de mine! Au iesit exact asa cum imi plac mie. 
Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Image
Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Image
Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Image
Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Image
La 23.45 ii scoteam din cuptor.


Ultima editare efectuata de catre Doini in Mier Dec 25, 2013 6:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeMier Dec 25, 2013 1:51 pm

Singura prajitura-aperitiv pe care o voi face azi, va fi un fel de placinta cu branza putin sarata (ca tot se strica in frigider  pirat , iar maine, in loc de cozonac, voi experimenta un chec cu drojdie  monkey 
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeMier Dec 25, 2013 4:41 pm

Bravo, Doini! Eu credeam ca ai abandonat.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeMier Dec 25, 2013 4:41 pm

Eu facut doar o rulada cu napolitana
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 12:09 am

penelopa a scris:
Singura prajitura-aperitiv pe care o voi face azi, va fi un fel de placinta cu branza putin sarata (ca tot se strica in frigider  pirat , iar maine, in loc de cozonac, voi experimenta un chec cu drojdie  monkey 

Sa ne arati si noua placinta cu branza sarata, ca ma intereseaza si pe mine.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 12:52 pm

De aratat n-am cum, dar pot sa explic  Very Happy 
Am facut un aluat ca de pizza ( 25 g drjdie, 1/2 kg faina, o cana apa calduta si o jumatate cana ulei). L-am lasat la crescut, apoi l-am impartit in 3 bucati, facand foi cu sucitorul. Se intinde foarte bine acest aluat.
Umplutura am facut-o "la ochi"  pirat, din branza dulce (cas) adus de soacra-mea acum o saptamana, din o bucatica telemea sarata si o rotita mica de cascaval (date pe razatoarea mare), in care am pus 6 oua intregi. Am aruncat si 2-3 lingurite de zahar in compozitie, apoi am facut 3 rulouri pe care le-am pus in tava unsa cu margarina. Rulourile le-am uns pe deasupra cu ou batut. A iesit foarte bun acest placinto-aperitiv, licenta proprie  Laughing 
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 1:02 pm

Multumesc de explicatii, in week-end ma bag si eu la niste rulouri.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Barter - retete Pentru Frenk
Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: D-ale gurii :: Pofta buna !-
Mergi direct la: