Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Barter - retete Pentru Frenk

In jos 
+11
duduta190578
simonaelena
stefana
gabriela60
popescugp
Vernil
Karla
Doini
georgiana
bubu
geodezia
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeMar Aug 13, 2013 10:39 pm

He he!
Hac eu maine, indiferent cum va iesi clown clown clown 
Sus In jos
simonaelena




Numarul mesajelor : 240
Localizare : Ia ghiciti!
Joburi/Distractii : Plantutele
Stare de spirit : Buuuuna
Data de inscriere : 08/04/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeMar Aug 13, 2013 11:02 pm

O reteta pe care o fac eu acum vara: blat de tort, crema de mascarpone (exact ca pentru tiramisu)si visine.
Peste blat pun crema de mascarpone, apoi asez visine si deasupra torn gelatina rosie preparata din gelatina pentru torturi la plic si sirop de la visine.
Pentru insiroparea blatului folosesc sirop de visine diluat cu apa
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeMar Aug 13, 2013 11:10 pm

Iti multumesc Simona!
Daca as gasii si visine.... Nu am vazut in nici un magazin...
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeMier Aug 14, 2013 6:06 am

Eu as face prajitura krem a la krem sub forma de tort, e foarte foarte simpla si la mine a avut intotdeauna succes
http://www.bucataras.ro/retete/krem-a-la-krem-665.html
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeMier Aug 14, 2013 7:12 am

buna prajitura Giorgiana...mi-a lasat gura apa.Eu cel mai simplu si rpid fac un tort de pandispan.
6 albusuri le bati cu 6 linguri de zahar pana se tin sa nu cada din castron
6 galbenusuri le pui dupa ce ai batut albusurile
1 praf sare se pune in albusuri inainte de a le bate
6 linguri faina le pui si pe ele pe rand si amesteci de sus in jos ca sa se aereze compozitia
tapetezi tava cu ulei si faina si coci blatul.
Faci un sirop di zahar ars cu arome.iei un compot de ananas(sigur gasesti)si frisc
tai blatul in cate felii ies,insiropezi o felie pui ananas si frisca pe ea si tot asa pana termini il imbraci cu frisca si-l ornezi cu ce vrei tu.Si-l bagi in frigider.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeMier Aug 14, 2013 8:23 am

Ce bunatati!!!!
Georgiana,saptamana viitoare esti acasa?
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeMier Aug 14, 2013 10:08 am

Da
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeMier Aug 14, 2013 12:35 pm

Multumesc fetelor Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 1059784619 
Sper din suflet sa gasesc blat gata facut.. ( pt ca nu am facut vreodata torturi/ deserturi in casa nu am tavi rotunde pt copt.., recipiente de acest gen...)
Si pentru ca am ingredientele pt tiramisu mai putin piscoturile voi alege sa fac cum m-a sfatuit d-na Stefana.
Partea proasta este ca nu pot iesi din casa pana la ora 16.00 pt ca astept un pachet ....
Sper sa ma descurc si sa iasa ceva ca vine socrela in vizita Rolling Eyes 
Dar, daca nu imi iese, am o cofetarie aproape, si ma scot clown 
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeMier Aug 14, 2013 6:53 pm

nu conteaza Doini ce forme de tavi ai pentru ca un tort poate sa aiba orice forma,depinde de imaginatie
Poti sa faci briose,sa le umpli cu ceva crema si sa le glazurezi si sa le pui pe un platou sub forma rotunda.Spor la treaba si daca nu la gasit ceva deosebit.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Aug 15, 2013 1:18 am

Embarassed 
Marturisesc ca nu am avut curaj sa mai fac tort... Din cauza timpului foarte scurt, m-am organizat prost...
Reeditarea mesajului d-nei Stefana l-am vazut mult prea tarziu.., iar eu dabea la ora 16.00 am putut pleca la cumparaturi..., in jur de 18h aparea Frenk acasa si la 19h venea mama lui... Asa ca nu am riscat sa fac o mai mare prostie in loc de un desert racoros
Asa dar, am cumparat mini eclere, o inghetata de cafea si am facut un carcalete bun zic eu clown 

Pe 1 septembrie facem 2 ani de cand ne-a intalnit prima data si il voi astepta cu o cina speciala si un tort mic clown
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Aug 15, 2013 6:46 am

ai avut o idee foarte buna Doini si ai facut profiterol.Mi-ai adus aminte ca nu am mai luat de mult minieclere sa fac asa ceva.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Aug 15, 2013 3:05 pm

Da a fost o idee buna Wink
Mai am cateva si voi face o pudinca de vanilie si voi servi si asa...
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeVin Aug 16, 2013 7:04 pm

gabriela60 a scris:
ai avut o idee foarte buna Doini si ai facut profiterol.Mi-ai adus aminte ca nu am mai luat de mult minieclere sa fac asa ceva.
Eu nu am cumparat in viata mea minieclere, eu le fac in casa, mi se par foarte usor de facut.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeVin Aug 16, 2013 7:08 pm

georgiana a scris:
gabriela60 a scris:
ai avut o idee foarte buna Doini si ai facut profiterol.Mi-ai adus aminte ca nu am mai luat de mult minieclere sa fac asa ceva.
Eu nu am cumparat in viata mea minieclere, eu le fac in casa, mi se par foarte usor de facut.
Bine ca esti tu "Gina" gospodina tongue tongue tongue 
Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 1059784619 
Sa ma inveti si pe mine Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 1059784619
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeVin Aug 16, 2013 8:42 pm

Bine ca nu sunt Geta Razz

Maine caut reteta sa o scriu, ca nu o stiu pe de rost.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeVin Aug 16, 2013 8:44 pm

Doamne fereste! Mi-ai amintit de Geta-Trompeta Laughing 
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 7:57 am

este adevarat ca sunt usoare de facut dar eu nu fac.O singura data am facut si nu am stiut ca trebuie sa lasi putin compozitia sa stea inainte de a o baga in cuptor si mi-au iesit ca niste placintute.Singurele bune au fost ultimele.Dar atunci cand te grabesti si ai musafiri e bine daca nu stii sa faci sau nu ai timp sa le cumperi.Sunt si mai aspectuoase si te scot din impas.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 1:23 pm

Eu am o teama cand vine vorba de facut dulciuri, si prefer sa fac o oala de sarmale in loc de un tort Very Happy 
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 1:59 pm

Doini a scris:
Eu am o teama cand vine vorba de facut dulciuri, si prefer sa fac o oala de sarmale in loc de un tort Very Happy 
Perfect! Cand vii in tara prima data, pregatesc butoiul cu varza in schimbul unor dulciuri:hg: 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 2:38 pm

S-a facut Wink
Dar pana atunci trimite reteta de mini eclere tongue 
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 3:16 pm

Le fac in seara asta, pun si reteta, pun si poze
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 11:03 pm

1/2 dl apă, 100 g unt proaspăt (sau 80 g untură), 1 linguriTa zahăr, un praf de sare, 125 g
făină, 4 ouă.
Se pune să fiarbă într-o cratita apa cu untul, sarea şi zahărul. Se cerne făina pe o hârtie (trebuie totdeauna proaspăt cernută, ca să nu aibă cocoloşi). Când apa cu untul începe să fiarbă, se trage cratiŃa pe marginea maşinii, se toarnă toată făina odată şi se amestecă repede cu o lingură de lemn. Când pasta nu mai are nici un cocoloş, se împinge din nou cratiŃa pe foc amestecând mereu, până ce aluatul se desprinde de pe cratiŃă. Se dă atunci la o parte, se mai amestecă şi când începe să se răcorească (nu trebuie să fie rece de tot), se adaugă ouăle puse pe rând. Nu se pune oul următor până când cel dinainte nu s-a amestecat bine cu aluatul. Pasta trebuie să fie potrivit de moale, astfel încât să curgă din lingură, dară-şi păstreze forma, acolo unde cade. Se toarnă compoziŃia într-un cornet de hârtie umplut pe trei sferturi, sau în cornetul special de pânză, şi se pun pe tava de copt (nu se unge şi nu se presară făină) mici turtiŃe de 3 — 4 cm diametru, lăsând tot atâta distanŃă între ele, ca să aibă loc de crescut. În lipsă de cornet, se pot pune şi cu linguriŃa. Se dau la cuptor, la foc bun. Se Ńin circa 25 — 30 minute. Nu trebuie deschis cuptorul prea des, în special când încep gogoşile să crească, deoarece se lasă şi nu mai cresc. Când sunt gata, trebuie să fie bine crescute şi destul de uscate. Se scot calde cu un cuŃit. După ce s-au răcit, se taie deasupra un căpăcel, se umplu cu cremă de vanilie (dacă sunt crescute bine sunt goale înăuntru), peste cremă se pune o linguriŃă de frişcă bătută, iar deasupra căpăcelul. Peste acesta se pune, după dorinŃă, o glazură de zahăr sau se presară zahăr pudră.

Reteta am copiat-o din cartea Sandei Marin, mie mi-au iesit mereu.
Nu am poze, ca m-am sucit si am facut placinta cu iaurt.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 7:05 am

da-mi si mie te rog reteta de placinta cu iaurt.Cand o sa am timp o sa incerc si eu reteta de eclere.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 7:56 am

Placinta cu iaurt
-Un pachet de foi de placinta Linco
-doua pachete margarina (eu folosesc Rama Maestro)
-8 oua
-o cana de zahar
-4 linguri de gris
-o galetica de iaurt natural
-esenta de rom
-optional, stafide inmuiate in esenta de rom sau putin alcool

Se pune margarina intr-un vas si se topeste, pana devine lichida
Foile de placinta se lasa la desghetat
Se unge tava cu putina margarina, se pune o foaie, se stropeste cu margarina topita, alta foaie, iar margarina, pana se utilizeaza jumatate de pachet.
Intr-un cas se amesteca iaurtul, oualele, zaharul, grisul, aromele si se toarna in tava peste foi.
Apoi se continua cu asezatul foilor, la fel ca mai sus.
Peste ultima foaie se toarna toata margarina topita ramasa in vas.
Se coace pana capata o culoare aurie.
E buna de mancat a doua zi, cand foile trag grasimea dintre ele.

De aici am luat reteta: http://gabrielacara.blogspot.ro/2009/03/placinta-cu-iaurt.html
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 2:03 pm

Georgi esti o dulcica, multumim!!!
Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 1059784619 Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 1059784619 Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 1059784619 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Barter - retete Pentru Frenk
Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» pisic pentru adoptie
» Weigela (dedicaţie pentru Cara !)
» Crizanteme&Tufănele (temă pentru Ionuţ )

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: D-ale gurii :: Pofta buna !-
Mergi direct la: