Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Barter - retete Pentru Frenk

In jos 
+11
duduta190578
simonaelena
stefana
gabriela60
popescugp
Vernil
Karla
Doini
georgiana
bubu
geodezia
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
AutorMesaj
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 09, 2014 10:41 am

Chiar daca au trecut sarbatorile vreau sa va dau si eu o reteta de savarina care mi-a iesit super si este foarte gustoasa si iese cantitate mare.Poate unele dintre voi o aveti....eu acum am facut-o prima data si sunt incantata de ea.
1 cana la mine a fost 1 cana mare de ceai
4 oua intregi , 2 cani zahar , 3 cani faina , 2 prafuri de copt , 1 zahar vanilat , 1 praf sare pt.gust , esenta rom,dulceata (capsuni de preferat),frisca.
Amesteci cele 2 cani de zahar cu ouale intregi,cu praful de sare,cu zaharul vanilat,cu faina si praful de copt si dai la cuptor pana vezi ca se desprinde de marginile tavii.Este nevoie de o tava mare si cu peretii inalti.Cand s-a copt si o scoti din cuptor ,pui peste ea 2 cani de apece de la robinet si o lasi la racit.Separat faci un sirop din 2 cani de zahar si 2 cani de apa in care pui si esenta de rom.Mie-mi place sa ard putin zaharul pentru sirop.Pui siropul la racit dupa care il rastorni peste prajitura.Sa nu aveti impresia ca e prea mult pentru ca-l absoarbe pe tot.Apoi puneti pe deasupra dulceata(mi-a intrat un borcan din cel mic) si puneti frisca.
Eu cred ca se pot reduce cantitatile in functie de marimea canii.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 09, 2014 2:20 pm

Interesanta reteta! Multam, Gabrieala!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 09, 2014 4:40 pm

Multumim frumos Gabriela  Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 2480021943 
Nu stiu daca am inteles ceva Embarassed Rolling Eyes  Se toarna apa rece peste prajitura???  scratch Embarassed What a Face 
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 09, 2014 5:20 pm

Si eu am aceeasi intrebare ca si Doini.
Se pot face si savarine micute in forma, nu?
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 09, 2014 10:12 pm

Da se toarna apa rece de la robinet.In forme cred ca e mai complicat pentru ca nu stiu cum imparti apa si siropul peste toate.Ea nu se scoate din tava ci se insiropeaza acolo si apoi cand vrei sa servesti tai bucati si cu o paleta le scoti pe farfuriute.Are exact gustul de savarina si se mananca cu lingurita pentru ca sunt bine insiropate.Mie mi-a placut tare mult.Eu sunt o sucita daca-mi spui savarina sa aiba gust de savarina.Cu forma nu am treaba.A si mie-mi plac savarinele cu dulceata de capsuni.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 09, 2014 10:37 pm

Ce bine si usor suna totul, acum.
Eu nu ma omor cu dulciurile, dar in fata savarinelor si a eclerelor, cedez imediat Laughing
Cred ca voi incerca si eu, reteta
Multumim pentru lamuriri Gabriela  Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 1059784619 
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 09, 2014 11:17 pm

Eu cred ca poti aproxima proportional cantitatile si pentru forme mici. Si le pui pe toate intr-o tava mare.
Chiar m-am "strofocat" sa incerc sa o fac pentru Cornel (la diabetul lui, savarina este strict contraindicata  pale , dar ii place foarte mult) din niste savarine-minicozonacei de cumparat din Kaufland. Frisca lichida am batut-o cu zaharina si am adaugat vanilie. Siropul l-am facut din apa fiarta cu esenta de rom si zaharina. Iar dulceata de deasupra era dietetica, fara zahar.
Deh, am facut eu cozonac cu zaharina si ma "impiedicam" de o savarina? Greu a fost cu insiropatul, ca erau reci cozonaceii si au absorbit incet siropul.
Mai am 4 minicozonacei. O sa ii pun la microunde sa-i incing, apoi continui tehnica ta, Gabi (apa rece peste ei si apoi sirop dupa racire).
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeVin Ian 10, 2014 8:37 am

cantitatea este cam mare pentru 2 persoane (noi suntem 4 si am dat si de pomana si tot nu am reusit sa terminam tava de la Sf.Ion).Tura urmatoare cand o s-o fac o sa pun totul cu o cana mai mica.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeVin Ian 10, 2014 1:17 pm

Vreau sa incerc si eu. O sa fac jumatate din cantitate, noi suntem mari mancatori de savarine si chiar imi doresc o reteta una, sa nu mai cumpar de la cofetarie.
Sus In jos
andruta

andruta


Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : bucataresc si gradinaresc.. nu neaparat in aceasta ordine..
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 12/03/2014

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2014 2:57 pm

Fetelor, am luat pagina cu pagina si-am citit tot.... Am vazut si cozonacii tai, Doini !!
Dau si eu o reteta; pot sa dau si mai multe...
Dar placinta asta creata (creata .. ca mine..) e bestiala !
http://andruta.sunphoto.ro/1001_PLACINTA_CU_BRANZA_SI_STAFIDE

Si mai e asta, luata de pe net :
http://andruta.sunphoto.ro/1007_Prajitura__PAVLOVA
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2014 4:36 pm

Merci, Andrutza, ca ai postat retele produselor mele preferate!
Sunt mama-placintelor ... la mancat  Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 2945718842
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2014 8:05 pm

O sa incerc si eu placinta.Acum am descoperit reteta de gogosele cu iaurt si le place tare mult alor mei si se face tare repede.
1 ou
150 g faina
200 g iaurt sau lapte acru
1 praf de copt stins cu otet(cu otet il sting eu)
1 praf sare si mirodenii
Se amesteca toate si amestecul are consistenta amestecului de chec.Se pune ulei intr-un vas mai mic si se pun cu lingura luand mereu din margine fara a mai amesteca in compozitie.La sfarsit se pudreaza cu zahar pudra.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 7:33 pm

Oh ce bine suna si gogoselele tale Gabriela  applause 
 
Pun aici reteta placintei Aurei.  cheers 
aura a scris:
pai madam sa trecem la treaba,zic!uite cum faci...pui intr-un castron ceva mai adanc o ceasca apa calda+1 ceasca ulei+pref de sare+faina cat inghite,fara a o face prea vartoasa.dai in stand-by 1/2 ora.in acest timp prepari branza.un bol cu branza telemea rasa+un bol branza dulce +4 oua+vanilie.mesteci bine.coca o imparti in 2. intinzi pima foaie ungi cu 1/2 cantitate branza,apoi rulezi strans.procedezi la fel cu cea dea doua coca.tava de aragaz unsa cu ulei si pusa hartie de copt.acum,pui primul rulou in tava,si incepi sa tai felii grosute cam de 2-3 cm .tai 1 felie,o inclini spre stanga culcata,tai inca una,o incline spre dreapta,si tot asa ,tai,inclini alternativ,stanga-dreapta..pana termini ruloul.procedezi la fel cu a doua..ungi cu un ou batut,dai la cuptor pt aprox 1/2 ora..150grade.hai sa aveti pofta!ca eu deja am terminat-o.una pt impartit si una pt casa..  cheers
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 9:06 pm

Sint foarte bune gogoselele cu iaurt, dar spre deosebire de reteta Gabrielei60 eu pun si doua linguri de zahar .Cred ca in 20 de minute-s gata .
Iaurt folosec din cel grecesc de la Lidl,ca-i mai cremos.
Poti sa-l surprinzi placut cu reteta asta ,sa stii .Poate cind mai joaca Olanda ,nu ?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 10:22 pm

Omul asta al meu este mofturos nu gluma. Zice el ca e "simplu la mancare" dar imi lungesc urechile de nervi gatindu- i TOT TIMPUL LA FEL  dureri de cap 
De cand am descoperit iaurul acela grecesc de la Lidl, am luat-o razna cat pot sa mananc. Macar am facut o duzina de galetuse pe care le folosesc la udatul orhideelor.

Apro de iaurt, cu asta merge sa facem placinta de iaurt  Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 2627208998 
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iun 27, 2014 10:58 am

aseara am executat niste chiftele simple cartofi cu usturoi carne oua si cimbru au iesit super ..
acum vara ma execut brinza oua ceapa rosii cu ulei si suntem gata cu burta umflata nu mai e asa problema
acum au inceput si castraveciorii sa se faca na e bine
Doini iti dadui un pm pe sunphoto
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iun 27, 2014 2:56 pm

Am vazut si am si raspuns Wink 

Ca tot suntem la capitolul mancare, eu vara in mod special, am o slabiciune pentru fasolea fideluta. O folosesc in ciorbite, la garnitura, si salata de fasole cu mujdei (fireste ca nu ai eu manac asa ceva)
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iun 27, 2014 5:26 pm

Doini nu aparu la mine raspuns da-mi un pm aci multam
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 01, 2014 8:04 am

O prajitura cu visine ceva?
Nu stiu daca v-am mai dat reteta dar am facut-o acum prima data pe anul asta si cu visine din visinul meu(mi-au iesit cam de doua prajituri).
2 oua
24 linguri zahar (sa stiti ca nu iese dulce)
20 linguri ulei
24 linguri lapte
1 lingurita amoniac(se stinge in lapte)
24 linguri faina
un praf sare si arome si visine sau alte fructe
Le mixezi pe toate incepand de la oua cu zahar,apoi ulei,etc.
Tapetezi tava,pui compozitia si visine deasupra.Se face aurie cand este coapta.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 24, 2014 8:17 pm

Dar chiar nu mai gateste nimeni si nu mai bucatareste nimic? Dati-mi idei ce sa fac cu dovlecei,daca pot sa-i pun de acum pentru iarna deoarece am primit de la matusa mea un sac si nu mai stiu ce sa fac cu ei.
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 31, 2014 1:11 pm

Ceva ce mie imi place foarte mult, si nu doar mie! De fapt, eu una sunt topita dupa dovlecei!
http://www.lauraadamache.ro/2011/08/placinta-cu-dovlecei-si-morcovi.html
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitimeSam Aug 23, 2014 6:30 am

Mai dati-mi o data reteta aia de dulceata de ardei iuti.Copii mei s-au hotarat s-o incerce.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Barter - retete Pentru Frenk   Barter - retete Pentru Frenk - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Barter - retete Pentru Frenk
Sus 
Pagina 5 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
 Subiecte similare
-
» pisic pentru adoptie
» Weigela (dedicaţie pentru Cara !)
» Crizanteme&Tufănele (temă pentru Ionuţ )

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: D-ale gurii :: Pofta buna !-
Mergi direct la: