Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 GRADINA VERNILEI

In jos 
+23
georgy
GetaV
Marga
Carina
anasstasia
duduta190578
gabriela60
doinabacau
codruta
sicamin
anamaria
mihaela
bubu
stefana
Mihai
Karla
georgiana
Myosotis
penelopa
Rux
Tinkerbell
costieanuconstantin
Vernil
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 8:42 am

Anasstasia,chiar pot sa zic bun,multumesc lui Dumnezeu pentru ca mi l-a dat.Trebuie sa recunosc ca in momentul cand noi ne-am cunoscut,el avea deja cateva flori chiar frumoase,printre care 2 hibilici,un ficus patat,un amarylis,deci dragostea pentru flori este comuna.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 8:03 pm

Eu sunt convinsa ca si lor le plac florile, dar le e jena sa o recunoasca - o jena barbateasca ... cum sa-si arate ei o astfel de slabiciune Very Happy
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 8:32 pm

Sa stiti ca da!
Sotul meu ,recunoaste uneori ca-i plac,dar pana acum am stat ingramaditi si noi si florile intr-o grasoniera,sau mai duceam la mama la curte,si mai arunca ceva de genul UNDE LE MAI PUI?Dar anul acesta speram sa ne mutam la casa noastra ,unde vom avea loc de multe flori!
Sus In jos
anasstasia

anasstasia


Numarul mesajelor : 124
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit, lucrez goblenuri
Stare de spirit : incerta
Data de inscriere : 11/02/2012

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 8:45 pm

Super! Sa fie intr-un ceas bun!Ce frumos e sa locuiesti la casa...
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 8:48 pm

Multumesc,abia asteptam sa ne mutam,ca deja e foarte stramt intr-o camera pentru 3 persoane!
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 8:37 am

duduta nu ai pus la socoteala si florile.Cand stateam la bloc aveam intr-o camera un filodendron urias, un ficus la fel de urias si amandoua plantele aveau bratele pe deasupra patului pentru ca era spatiul mic.In momentul in care am pus langa tv si maranta aia miscatoare sotul meu(foarte undulgent de felul lui)a zis gata.Am suportat toate crengile si radacinile astea de am cosmaruri cand dorm dar si asta miscatoare e prea mult.Si le-am dat pe cele foarte mari.Ma scuzi Vernil ca ti-am acaparat gradina cu prostii.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 11:28 am

Gabriela, ma bucur ca imi impartasiti din experientele voastre. Sa stii ca mie mi-au trebuit cateva zile bune sa ma obisnuiesc cu Calathea ... aveam impresia ca ne uitam impreuna la TV ... Iar spatiul ocupat de ea este considerabil ... ca il ocupa si in inaltime si in latime ... Very Happy

Am uitat sa specific ca si Clerodendromul Thompsonii de le Pene este plin de boboci ... Pana acum 2 luni nu avea nici o frunza, era vai de mama lui ... l-am mai si taiat, in speranta ca se indeseste ... Imi place enorm planta asta, e plina de surprize, ca si prietena care mi-a daruit-o.
Sigur diseara imi fac timp si fac poze.


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Vin Feb 24, 2012 8:22 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 3:55 pm

... si, ce surprize (cateodata ) affraid GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 2945718842
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 7:56 pm

poze de azi



[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 8:01 pm

Am vrut sa scriu in dreptul fiecarei poze, dar nu mi-a reusit

Deci, prima este Calathea - am pus o sticla de vin 3/4 ca sa puteti face comparatie ... Si frate, se misca frunzele alea ... zici ca vor sa te ia in brate ... Ma rog, pasiunea fiica-mii

Urmeaza 2 poze cu bobocii gardeniei, intepeniti in starea asta de vreo 2 luni ... Bine ca nu pica frunzele

Vin apoi bobocii de schlumbi, la a doua inflorire in sezonul asta.

Ultima imagine este Clerodendrum Thompsonii, exact cum v-am zis, cu bobocei in formare.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 8:16 pm

Toate sunt superbe,dar schlumbergerele foarte harnicute!
Sus In jos
anasstasia

anasstasia


Numarul mesajelor : 124
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit, lucrez goblenuri
Stare de spirit : incerta
Data de inscriere : 11/02/2012

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 9:39 pm

Cum adica se misca frunzele la Calathea??? affraid
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 7:53 am

foarte frumoasa.Calathea e superba.O schlumbi alba mi-a inflorit si mie acum(adica am gasit-o plina de flori).Sa-mi spui si mie cand infloreste prima data un clerodendron ca abia astept.Asa ma bucur ca i-au dat si la al meu frunze cand eu credeam ca l-am pierdut.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 9:55 am

Calatea asta am pohtit-o rau de tot. La un moment dat am cumparat-o, dar n-am reusit s-o pastrez decat vreo 2-3 ani.
Vernil te rog nu mai muta/sterge pozele din album ca raman locuri goale pe forum daca se modifica locatia.

@anasstasia - toate calateele, marantele isi aduna seara frunzele, in sus, ca si cum s-ar uni palmele pentru rugaciune.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 11:08 am

Cand ma uit la pozele tale Vernil (si ale celorlalte fete pasionate de plante de interior) imi dau seama ce pluta sunt...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 1:39 pm

Lasă, Karla, că te transform eu (în calitate de vrăjitoare What a Face ) în ...plută grea ! GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 2945718842
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 8:05 pm

penelopa a scris:
Lasă, Karla, că te transform eu (în calitate de vrăjitoare What a Face ) în ...plută grea !

Auzi, Cloanto, dar nu poti sa faci un descantec, o vraja, ceva pentru inmuierea inimilor, pentru dezlegarea limbilor celor ce doar ne viziteaza si nu scriu decat cand sunt scandaluri ? Ca asa avem si noi rating mai mare, nu vezi ca zilele trecute s-a dereglat forumul de la cata lume s-a logat sa ne citeasca. Soro, ajungem VIP-uri si nu ne dam seama [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Asa ca fa ceva constructiv, ca de demolari sunt satula [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 8:12 pm

Eu tot incerc, Vernilo, sa fiu "constructiva", dar lumea nu ma intelegeeee!!! affraid ... si, nici eu pe eaaaaa!!! GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 2945718842
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 8:16 pm

Soro VIP, cred ca ni se trage de la Luna asta noua in combinatie cu generatia noastra de super-inteligente si super-sufletiste ce suntem. Ca daca nu am fi asa, nu ne-ar pasa si ne-am vedea de drumurile si vietile noastre ...
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 8:19 pm

gabriela60 a scris:
foarte frumoasa.Calathea e superba.O schlumbi alba mi-a inflorit si mie acum(adica am gasit-o plina de flori).Sa-mi spui si mie cand infloreste prima data un clerodendron ca abia astept.Asa ma bucur ca i-au dat si la al meu frunze cand eu credeam ca l-am pierdut.

Clero infloreste cand vrea el, de obicei cand il ud si-i mai dau si ceva ingrasamant. Dar vrea si caldura multa. Crescuse foarte mare, enorm, asa ca l-am taiat drastic. SI uite ca a fost cu folos. Cand se vor desface florile, sigur il fac vedeta. Very Happy
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 11:56 am

am descoperit ca am doua nuante de galben

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 8:23 pm

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 2945718842
da, galben si rosu Wink
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 8:31 pm

Nu, Myo, intr-un ghiveci am schlumbi galben si ciclam, il am de 2 ani. Eu am plantat acolo butasii, dar cred ca acest galben a devenit mai intens fata de cum arata initial. Cand se vor deschide bobocii, voi face o comparatie cu floarea de schlumbi galbena ce tocmai a trecut.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 8:42 pm

N-am inteles dureri de cap Te referi la bobocii mai inchisi la culoare din prima poza ?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Mar 01, 2012 3:04 pm

Myosotis a scris:
N-am inteles [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Te referi la bobocii mai inchisi la culoare din prima poza ?



Yap. iti pun la prins din fiecare varietate, ca sa intelegi misterul drunken

Azi am fost cam revolutionara, nu cred ca e de la primavara, cred ca simt nevoia unei schimbari radicale. Pai mi-au plecat copiii in lumea larga din cauza nemerniciilor din jurul nostru, la care se pare ca am devenit imuni.

Si ca sa-mi alin durerea, iar am comis-o, adica am bagat mana adanc-adanc in portofelul sotului si mi-am potolit durerea cu o camelia alba, un clematis President si o hoya Kerry. Sper sa dezvolte si tulpina. Dar am profitat de faptul ca sotul meu chiar e un domn si nu-mi refuza nimic, cel putin azi Laughing si am cumparat zeci de kile de pamant, sa-l pun in gradina cand se topeste zapada.

Imi cer scuze ca nu ma pot abtine sa spun lucrurilor pe nume,dar m -am saturat de minciuni si de rautati pana peste puteri.
Sus In jos
Continut sponsorizat





GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
GRADINA VERNILEI
Sus 
Pagina 8 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 17  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina mea-Georgy
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: