Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 GRADINA VERNILEI

In jos 
+23
georgy
GetaV
Marga
Carina
anasstasia
duduta190578
gabriela60
doinabacau
codruta
sicamin
anamaria
mihaela
bubu
stefana
Mihai
Karla
georgiana
Myosotis
penelopa
Rux
Tinkerbell
costieanuconstantin
Vernil
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mai 07, 2012 2:24 pm

Si eu am udat rasadurile,asa ca nimeni nu cred ca nu a facut nimic!
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mai 07, 2012 2:39 pm

Si eu am pus rasaduri de rosii .
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mai 07, 2012 3:48 pm

Vernil ,cum doresti,eu ti-am zis ce e si diferentele
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mai 07, 2012 4:01 pm

Mie imi zice sotul ca sunt o multime de flori in gradina ... inclusiv bujorii ... Sper sa gasesc in viata lastarii de hoya. Dar ajung in Bucuresti sambata, special sa-mi iau cu mine toti butasii de hoya, am conditii sa-i tin aici. Sa nu stau cu grija lor. I-am facut sotului instructajul pentru udarea florilor Very Happy
Deci, dragelor, viata e frumoasa, si daca mai apar probleme, astea vin ca sa ne convinga, inca o data, ca viata e frumoasa!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mai 07, 2012 4:15 pm

Bujorii Sarah B sunt in toata maretia lor
Viata e mereu frumoasa,totul e sa o si vezi
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mai 07, 2012 4:30 pm

Fiecare cu .... "vederile" lui!!!
... mai ales ca, unii stiu sa se faca si ... Invizibili!!! Evil or Very Mad
Sus In jos
georgy

georgy


Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti-Titan
Stare de spirit : canuta om sucit
Data de inscriere : 15/05/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mai 07, 2012 4:37 pm

In gradina dumneavoastra este multa culoare Very Happy
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeMar Mai 08, 2012 4:16 pm

georgy a scris:
In gradina dumneavoastra este multa culoare Very Happy

Georgy, ai trecut cumva pe la mine pe la gradina ? Ca eu il intreb pe sot ce flori sunt inflorite si-mi zice, invariabil "alea care le-ai lasat " ... Banuiesc ca incep si lonicerele sa infloreasca, ca erau pline de boboci ! Asa ca, Georgy, fii fata buna si zi-mi daca ai trecut si daca e totul OK. drunken
Sus In jos
georgy

georgy


Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti-Titan
Stare de spirit : canuta om sucit
Data de inscriere : 15/05/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeMar Mai 08, 2012 5:20 pm

Duminica m-am plimbat putin prin cartier. In zona dumneavoastra sunt multe gradini ingrijite. Pe aici, nu prea. Un trandafir rosu-ciclam catifelat era inflorit, clematita alba mai avea doar 2 flori. Parca erau inflorite si lalele, irisii.
Stiu ca ati zis ca nu va place cum arata ephyfilum-ul. Va sfatuiesc sa-l puneti in gradina. Al meu cred ca a format radacini ca nu se mai misca. Ieri am observat ca i-au aparut doi lastari rosii si plini de tepi Very Happy
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeSam Iun 02, 2012 7:46 pm

Azi am avut timp sa ma ocup de gradina, inclusiv de ghivecele de prin gradina. Chiar daca a plouat mult, clematitele mele sunt si acum in floare, au fost ocrotite de frunzisul des al arborilor din zona. Trandafirii au trecut, mare parte din ei, iar grimpantii sunt in crestere, mai ales cei pe care i-am taiat dramatic in aprilie.
In schimb, melcii mi-au creat mari probleme, stiati ca mananca cu mare placere frunzele de epyphillium ? Daca ar fi sa fac un clasament dupa cum au tocat frunzele de la hipeastrum, epyphillium, margarete si mixandre, pe primul loc, detasat, este epyhillium.
Culmea, au mancat exact tijele batrane, cele care aveau ceva tepi.
Asa ca am trecut in casa ghivecele cu epy, ca nu le pot lasa afara, se urca pe pereti si ajung la ghivecele care ii intereseaza.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeSam Iun 02, 2012 7:48 pm

Buna ziua d-na Mariana,puiul de clematita de la dumneavoastra e crescut frumos,are vreo 30 cm,poate imi face si vreo floricica,tare m-as mai bucura!
Am si eu floare la epi meu rosu!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeSam Iun 02, 2012 7:50 pm

Daca ii pui ingrasamant, sigur la toamna infloreste. Anul trecut, am avut flori la clematite pana toamna, tarziu. Asta ce ti-am dat-o a inflorit de 3 ori anul trecut, deci e posibil sa te bucuri de flori.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeSam Iun 02, 2012 10:04 pm

Vernil mai povesteste o data cum faci marcotarile la clematite. Vreau sa incerc si eu.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeDum Iun 03, 2012 9:14 pm

Cu placere, Alina! Aleg o tija pe care o trec in pamant, partea care o inmultesc trebuie sa aibe cel putin 2 noduri. Portiunea de tija care va sta in pamant o curat putin, ca sa formeze mai usor radacini. Fiindca clematitele mele sunt urcate pe scarite inalte, ma ajut la marcotaj de ghivece (adica nu marcotez direct in pamantul gradinii, ci in ghiveci). Toamna, cand sunt sigura ca tija a facut radacini, tai tija care a servit la inmultire si duc ghiveciul cu noua tija (intre timp, ea a crescut) in casa.
Ma folosesc si de Atonik, adica ud saptamanal cu putin Atonik, sa ajut la inradacinare. In primavara nu mi-a reusit marcotarea la cateva, dar am reluat si vad ca acum nu mai sunt rateuri.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeDum Iun 03, 2012 9:22 pm

Tija sa fie verde sau putin lemnificata ? Si cum adica o cureti putin ?

Nu de alta, dar am gasit o clematita la o prietena ( eu i-am facut-o cadou acum multi ani) si nu stiu care e, dar sigur nu am.

Multumesc.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeMar Iun 05, 2012 6:18 pm

Tija sa fie putin lemnificata, adica matura. Adica indepartezi putin coaja de pe tija, aprox. 5 cm lungime.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 06, 2012 11:33 am

Eu am marcotat o singura data o clematita, tot in ghiveci, dar toamna. Primavara, tija din ghiveci avea muguri verzi.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iul 11, 2012 8:11 pm

D-na Mariana,clematita are un bobocel in varf,a crescut de vreun metru si ceva!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iul 12, 2012 5:59 pm

Sunt curioasa de gradina ,ceva poze noi?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeSam Iul 14, 2012 10:08 pm

Tink, e o gluma sa astepti in vara asta poze din gradina ... pai eu nu am timp nici sa-mi dau seama ca traiesc ... asa repede zboara timpul ... sunt multumita ca reusesc sa am grija florilor, in rest, astept cu interes toamna ... sa merg la Bratislava Very Happy
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeDum Iul 15, 2012 9:34 am

Vernil, ai un pui de murraya la mine, care cu prima ocazie va ajunge la GetaV.
Inca nu e transplantat, tot in pastila de turba este dar creste si in curand va avea boboci.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeDum Iul 15, 2012 5:39 pm

Multumesc mult, Doina! Imi place foarte mult aceasta planta, mai ales florile ei parfumate. Nu stiu ce se intampla, mi-au murit 2 schlumbergere si epiphyllum rosu, matur. S-au innegrit tulpinile, insa nu are cum sa fie de la prea multa apa ... Ca celelalte au avut acelasi tratament si nu au patit nimic rau ...
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeDum Iul 15, 2012 9:38 pm

Buna seara.D-na Mariana aceleasi pierderi le-am avut si eu zilele astea,din craciunelele de la dvs mi-a mai ramas doar un fir si 2 ripsi s-au dus de tot.Cam asa arata unu din ei
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Dar zilele astea astept sa se deschida bobocul de clematita!
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeMar Iul 17, 2012 7:51 am

si mie mi-au murit cateva plante dar eu cred ca pamantul fiind umed au fiert de la soare.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitimeMar Iul 17, 2012 4:21 pm

Imi pare rau sa aud din astea. Dar asa cum bine zice Gabriela, probabil ca pamantul umed in combinatie cu caldura ucigatoare au dat gata anumite plante. Noi sa fim sanatosi, ca le vom inmulti unele de la altele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 12 Icon_minitime

Sus In jos
 
GRADINA VERNILEI
Sus 
Pagina 12 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 17  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina mea-Georgy
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: