Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 GRADINA VERNILEI

In jos 
+23
georgy
GetaV
Marga
Carina
anasstasia
duduta190578
gabriela60
doinabacau
codruta
sicamin
anamaria
mihaela
bubu
stefana
Mihai
Karla
georgiana
Myosotis
penelopa
Rux
Tinkerbell
costieanuconstantin
Vernil
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 1:14 pm

la hibi clasic pink am observat ca florile infloresc diferit. depinde de pamant, de locul de amplasare
eu am un ghiveci la umbra care infloreste roz deschis, la fel ca in prima poza si am unul direct in soare, care face ba flori batute, ba flori simple, un roz mai inchis (din planta respectiva am pus lastar la prins)
dar, oricum, genul acesta de hibi mi se pare unul dintre cei mai pretentiosi hibi pe care ii am
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 1:43 pm

Asta cu marginile bronz e mortal, n-am mai vazut pâna acum...
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 2:01 pm

Vernil ,mi-am clatit ochii cu frumusetile gradinii tale ! Felicitari !
La mine multe plante de interior au cam murit.Pana si hoya clasica ,ce o aveam de cativa ani,s-a uscat.
Am pus in gradina direct ,cativa hibi care infloresc mereu asa ca ma mai bucur si eu cu cate-o floare.
Cand termin de admirat ce am in gradina mea ,plec in plimbare prin gradinile voastre si ma bucur mult ca am ce vedea.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 5:08 pm

Stii, Karla, de ce ne taie respiratia Vernila-Mirabelle, cu plantele ei? pirat ... de jmechera ce-i Very Happy S-a scolit in ale fotatului si ne infige in ochi niste poze de lesinam GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 2945718842
Acum, treaba ei, daca nu-mi da butas de hibi cu margine de bronz, trec la vraji! cat
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 6:13 pm

Sica, draga mea, ce ma bucur ca ai intrat aici! Iti doresc multa sanatate si daca iti doresti ceva de la mine, zi-mi si imediat trimit.

Cred ca hibi cu margini galbui este Clasic Pink. Si cred ca Georgiana are dreptate, pamantul ar putea fi cauza ca isi schimba culoarea si nu infloreste la fel.
Pene, am pus la inradacinat multi butasi, cred ca trebuie sa va dau si pamanatul pe care il folosesc eu, adica Potground.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 6:13 pm

Daca florile hibiscusilor ar tine ceva mai mult de 2 zile si daca ar avea si ceva parfum, ar fi mai mult decat minunate.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 9:36 pm

Minunate Vernil, felicitari !

Ca sa vezi ce fac unii Very Happy in timp ce altii, mai amarati, asa ca mine, coc vinete si fac suc de rosii.
O fi corect ?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 10:35 pm

Da, Bubu, e corect! Very Happy Si eu am facut zarzavat pentru ciorbe (40 borcane de 800 g Rolling Eyes )
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 10:51 am

Sunteti harnice ca niste albinute. Si cu florile si cu pusul pe iarna. Sa aveti energie sa o tineti tot asa!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 6:06 pm

bubu a scris:
Minunate Vernil, felicitari !

Ca sa vezi ce fac unii Very Happy in timp ce altii, mai amarati, asa ca mine, coc vinete si fac suc de rosii.
O fi corect ?

Bubu, zilele trecute am copt si eu 10 kg vinete, castravetii sunt de mult pusi in borcane. Azi am pregatit o prajitura super buna si super usor de preparat (o trec la retete) si am afcut si cativa ardei umpluti si un platou de salata de boeuf (asta fiindca ii plac mult sotului meu si el vine maine acasa ... )
Intre timp, am fotografia si hoya Erithrina. Va dau cuvantul meu ca am facut cel putin 30 de poze pana am reusit sa fie vizibile astea trei
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Sam Aug 27, 2011 1:54 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeVin Aug 26, 2011 4:13 pm

Karla, unde esti sa-ti povestesc cat e de harnic si de parfumat minunatul trandafir de la tine. A crescut voiniceste, se pare ca nu-l afecteaza temperaturile ridicate de pe aici, floarea rezista aprox, 5 zile iar culoarea este superba, alb-unt cu miez usor verzuliu Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeVin Aug 26, 2011 6:08 pm

Aici sunt Vernil Very Happy
Destul de absenta in ultimul timp... amica aceea de care povesteam mai demult pe forum a declansat ostilitatile cu sotul... e un circ in toata regula, ma solicita foarte des... insa rezista foarte bine la atacuri, slava Domnului Very Happy

Ai si tu mâna buna, probabil te place cavalerul Very Happy
Sus In jos
Mihai

Mihai


Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Gradinarit.......dupaureche
Stare de spirit : Confuza
Data de inscriere : 04/05/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeVin Aug 26, 2011 9:37 pm

Mai ce Fat Frumos ai tu acolo...........
Auzi,floarea rezista cinci zile!
Ca-n poveşti.................
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeSam Aug 27, 2011 1:36 am

Karla, tot e bine ca prietena ta incearca sa opuna o minima rezistenta, nu se stie niciodata rezultatul final. Si da, acest minunat cavaler alb chiar ma iubeste, are o floare deschisa si mai pregateste una. Si stie ca il iubesc.

Mihai, observ ca de cand te-ai inscris pe acest forum faci numai remarci rautacioase, adica nimic constructiv.. Ai putea lua exemplu pozitiv de la cei care doar intra si urmaresc sa apara un scandal.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeSam Aug 27, 2011 3:31 pm

Ei da, Vernil, insa fata ma epuizeaza... nu trece o ora fara sa telefoneze, si face la fel si cu maica-sa si cu socrii... cum e fragila psihologic, nu indrazneste sa-l infrunte decat cand tipul sare atat de tare calul, ca o scoate din minti. E suficient sa scoata "draga mea, te iubesc ca un nebun esti femeia vietii mele" (cel mai adesea din patul amantei) si gata, s-a terminat...

Eu cred ca Mihai a glumit, unui trandafir modern florile ii rezista mai bine de 5 zile daca e ales corect, in acord cu clima ta... Edith Piaf rezista o saptamana inainte de a incepe sa-i paleasca tenul Very Happy
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Aug 28, 2011 8:19 am

Si eu m-am indragostit de Fat-frumosul tau, Vernilo! GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 2480021943
Stii ca stau cuminte si astept "progeniturile" lui!!! flower

ps. Si eu cred ca Mihai a glumit! Asa e el.... mai catcotas. afro
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Aug 28, 2011 1:25 pm

Vom planta trandafiri cavaleri peste tot. Inclusiv in gradinile Perisului, ca vara sigur imi voi petrece o parte din timp pe acolo,
E posibil ca Mihai sa fii glumit, dar o face cam des si cu doua sensuri. Sa fie ca voi, ca sunteti bune si amabile! Very Happy
Sus In jos
Mihai

Mihai


Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Gradinarit.......dupaureche
Stare de spirit : Confuza
Data de inscriere : 04/05/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 29, 2011 8:36 pm

Vernil,nimic mai fals in afirmaţia ta.
Nu am de ce sa fiu rautacios cu tine si nici cu nimeni altcineva.
Ca mai glumesc si eu asta e...........
Sau mai bine zis ,asta imi este stilul!
Iar de construit,constructiv,etc nu sunt decat pe blogul meu.Şi mai rar prin alte locuri.

Cu respect!
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 29, 2011 10:02 pm

Modest, dom'le , modest... da' cine cauta... gaseste [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 29, 2011 10:43 pm

L-am gasit si l-am rasfoit! Very Happy Adica m-am plimbat prin gradina...
Felicitari, Mihai, si spor la blogging, ca nu-i lucru usor... numai cine n-are blog nu stie Very Happy Very Happy Very Happy

Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Sept 18, 2011 8:12 pm

Si eu am facut cativa pasi prin gradina asta de vis,nestiind ce sa admir mai intai: hosta,clematitele,trandafirii,amaryllis(mai ales cel grena,atat de catifelat),superba narcisa ,(eu stiam ca doar florile nu se impaca in vaza,cu altele)...hoya,hibiscus,atatea varietati...felicitari,Vernil,esti de toata lauda!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeDum Sept 18, 2011 10:38 pm

Multumesc mult, DOina!
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeLun Sept 26, 2011 7:48 am

buna Vernil azi de dimineata mi-am baut cafeaua prin gradina ta marturisesc nu fara intentie
daca poti sa prinzi un pui din orice clematita in afara de mov te rog sa-mi prinzi si mie ai niste clematite superbe
trandafir din acela albastrui cu floare mare am si eu eu am zis ca-i Sissi uitandu-ma la ce scrieti si aratati voi este foarte frumos e vedeta gradinii dar aceia cu galben si margini portocalii spre rosu sunt super
foarte frumoase flori Rolling Eyes
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeLun Sept 26, 2011 10:23 am

Myosotis a scris:
Modest, dom'le , modest... da' cine cauta... gaseste [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aha! De d'astea-mi esti, coane Ariciule! pirat
E o moda izvorata din meandrele TM-ului drunken ca marii neintelesi ai lumii virtuale sa-si faca blog cheers
E, A(u)ricioasule, cat de curand iti voi calca barlogul ... in real! geek
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitimeMar Sept 27, 2011 8:23 pm

Multumesc de vizita, Gabriela si Penelopa! Am facut niste incercari cu cateva clematite, sper ca macar jumatate din ele sa fii facut radacini. La sfarsitul saptamanii voi urmari sa vad daca vreuna dintre tijele marcotate poate fi despartita de planta-mama. Apoi vorbim pe m.p.

Ce faci Pene ? Iti prieste concediul, vad ca incepi sa te plimbi virtual. Very Happy Eu fac doar plimbari nocturne de ceva timp, dar le fac periodic Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
GRADINA VERNILEI
Sus 
Pagina 5 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Codrutei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: