Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Intre ape

In jos 
+21
pietricica
sicamin
Ionut
georgiana
Marga
costieanuconstantin
gabriela60
Mihai
doina
Carina
doinabacau
Doini
Rux
Karla
Tinkerbell
codruta
bubu
Vernil
stefana
penelopa
Myosotis
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20  Urmatorul
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeMar Iul 31, 2012 8:05 pm

bounce bounce bounce plooouuuaaa
putin dar macar s-a racorit aerul. Uff si zilele urmatoare tot cald va fi. Pene chiar voiam sa-ntreb pe unde ai disparut. Pune si tu un furtun in livada si lasa-l sa curga intr-una, o zi sau doua. Sa vezi ca se schimba culoarea gradinii. Scoate toate florile afara. La aer cu putin soare dimineata o sa scapi de lanosi.
Doooamne, nu-mi vine sa cred ca a plouat. Ma-nchin cu ambele maini. Poate ne mai face vreo surpriza din asta.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeLun Sept 10, 2012 9:00 am

In vizita in propria gradina - virtuala - ca in ailalta sunt muncitor cu carca, cu sapa, cu lopata, cu toate cele numai vizitator nu. Acu imi vine ideea ca ar trebui sa-mi fac un program de vizite in propria curte. Sa ma relaxez macar o ora pe saptamana. Am ajuns sa alerg si atunci cand ud florile din ghivece.
Am reusit sa curat jumatatea dreapta din aleea cu Th. Unii arata jalnic, scosi la vedere de sub maldarele de cosmos. Am carat mai mult de 10 roabe cu varf de balarii. Mai am jumatatea din stanga a aleii. O sa pun poze mai tarziu. Acum voi recupera din diverse locuri plante sa le pun printre trandafiri. Asa cum ne-a aratat Karla.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeLun Sept 10, 2012 9:14 am

lasa tu ca nu esti singura ..stai linistita ..
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeLun Sept 10, 2012 9:23 am

Ha, sunt convinsa Very Happy Dar macar aici sa ma vait si eu. Ca in alta parte unde ? Ai de n-au gradini imediat imi dau replica - ce ti-a trebuit? muta-te inapoi la bloc !
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeLun Sept 10, 2012 10:43 am

No asa e da sa stii ca daca te-ai invata cu gradina e greu sa te dezobisnuiesti de ea. pe mine citeodata ma apuca apatia de nu imi vine sa mai fac nimik ,,am muncit 3 zile ca robu sa pun totul in borcane ... pasta de ardei ardei umpluti zacusca castraveciori si acum ma uti ca trebuie sa ud varza ... sa jumol iarba din rose ... si incerc sa imi refac septelul de brugmansii ca iar ma apuca depresia ca nu mai am si ca le pierd .. uf ce greu a fost fara ele ..ma invatasem cu ele p[ante mari frumoase cu mirosul lor pe linga casa... e tare naspa fara ele .. da incerc usor usor sa le reprind
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeLun Sept 10, 2012 3:17 pm

De ce le-ai pierdut ? Adica ce au patit ?
Eu am o singura brugmansie primita de la Adrianageorgeta. E destul de mica si nu a inflorit. Nu prea m-aminteles cu ele, ca am mai avut. In schimb am leandri mari. Mi se par mai usor de ingrijit.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeMar Sept 11, 2012 8:46 am

Vara asta, la mine, nu au mers nici leandrii, nici brugmansiile Evil or Very Mad
Adevarul e ca nici eu nu mi-am dat prea mult intereseul sa ud si sa le dau ingrasamant.
Brugmansiile nu au facut nici macar o floare pale Sunt niste bete goale cu smocuri de frunze in varf. Voiam sa le tai varfurile si sa le pun la prins. dar m-am razgandit! Pentru a economisi loc la iernat, am sa le tai scurt cand le bag in casa.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeMar Sept 11, 2012 9:26 am

Si la mine doar cea alba a inflorit,frumos ce-i drept!
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeMar Sept 11, 2012 12:24 pm

La mine leandri abia acum infloresc pentru ca i-am taiat toamna trecuta ca sa se indeseasca.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeMar Sept 11, 2012 12:38 pm

Brugmansia alba,inflorita la maxim!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeMar Sept 11, 2012 1:14 pm

fffrumoasa
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeMar Sept 11, 2012 1:16 pm

Multumesc d-na Geo,mi-e necaz ca restul nu vor deloc sa infloreasca.Mi se pare ca una ar avea boboci mici ,e si foarte mica ce-i drept,portocalie tripla cumparata de anu asta.Abia o astept.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeMar Sept 11, 2012 4:35 pm

na sa ii zic la Myo raspunsul raspunsului .. asta toamna crescusera mari de vreo 3 m ma saturasem de ele inflroisera si ramsesera inflorite pe la sfirsitul lui nov ..asa ca io jiji prost am zis sa nu mai fac mizeric prin casa si am pus brugmansiile in beci ..acu cind fuse zapada cucoana haleapa se apuca de renovari prin casa si la un moment dat in frigurile alea de -30 de grade se opri centrala ca am pus si centrala pe gaze si l-am trimis pe d-l Pipi sa vada ce si cum ca la centrala pe lemne eram ioo fochist da la a pe gaze nu ma pricepesc si am zis sa se duca ca doar e barbat in casa ..a facut el ce a facut a dat iar drumu da mi-a lasat usa deschisa la beci de era sa crape si centrala .. asa ca au crapta brugmansiile mele ..de abia prin iulie au rasarit asa anemice ciineste vreo 2 de nu stiu nici ce culori sunt ca sunt mici harciupalite si fara flori ..acum ma uit ca la ochii din cap sa traiasca da nu prea dau semne de inzdravenire asa tapana asa ca am purces la procurare de pe la fetele de pe sunphoto ..na acu ce sa fac capatina face capatina trage ca nici fara ele nu pot ca imi plac la nebunie
asta s-o intimplat myo draga
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeMar Sept 11, 2012 6:00 pm

Ah pacat de ele. Poate reusesti sa faci altele la fel de mari. Ca doar alta treaba n-ai Intre ape - Pagina 19 2945718842
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeMier Sept 12, 2012 9:29 am

ba o sa am ca ma mut su serviciu tocmai la galati ...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeSam Sept 22, 2012 3:03 pm

La Galati ???? De ce asa departe ? Ce faci cu casa si gradina ? Nashpa.
Am reusit sa scot la lumina aleea cu trandafiri. N-am facut poze la cum era ca mi-era rusine monkey s-o arat. Dar puteti sa va-nchipuiti daca zic ca am carat vreo 15 roabe numai cu ce am smuls de acolo. Am intins un strat consistent de iarba ( de la tuns gazon/balarii) printre trandafiri. Sunt cam golasi saracii de ei, dar dupa ploaia asta cred ca se mai intremeaza.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am coafat si salcia plangatoare din dreapta/spate, care atarna pe alee pana la pamant. E a doua oara anul asta cand o retez in zona aia.
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeSam Sept 22, 2012 7:44 pm

Vai Myo ce te invidiez! Tu ai acolo un parc in toata regula, nu gradina Shocked Ce mi-ar placea si mie asa o salcie plangatoare, dar din pacate n-am unde s-o pun ...
In fata trandafirilor ai cumva artemisia sau vad eu aiurea? Am luat si eu una in primavara asta si a crescut foarte mult, ma tot gandesc sa o tund dar nu stiu cand ar fi mai bine, acum sau in primavara. Si cum se comporta iarna, rezista afara?
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeSam Sept 22, 2012 11:57 pm

Am vreo 3-4 Senecio cineraria (nu artemisia) . E aia care face flori mici galbene. Sunt plantate acolo de vreo 5 ani cred. Primavara cam cand tai trandafirii le coafez si pe ele. Ies cam urate si chelioase de sub zapada. Am tot vrut sa pun mai multe, pe toata lungimea aleii, dar... s-a amanat. Acum am gasit ca se pot inmulti din butasi toamna.

Si am mai gasit pe net o poza cu o sora de-a lor -Cineraria maritima - care e mai dantelata si face flori albastru-violet

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si un mic "aranjament"

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeDum Sept 23, 2012 8:01 am

M-a pacalit culoarea, seamana cu artemisia mea, dar de aproape se vede ca frunzele sunt diferite. O sa caut si eu, imi place contrastul asta dintre culorile frunzelor
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeDum Sept 23, 2012 9:33 am

Se gasesc primavara pe la magazine si sunt destul de ieftine. Se gasesc si seminte dar n-am incercat sa pun.
Nu e de invidiat o gradina mare daca nu ai suport fizic si mai ales financiar sa o intretii. Nu o pot aduce intr-un stadiu cat de cat "amenajat" si nici n-am timp sa ma bucur de ea, din pacate. Cu toate ca sunt "casnica".
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeDum Sept 23, 2012 1:54 pm

Chiar si asa arata foarte bine, visez si eu la o curte asa mare plina cu flori si de ce nu si cu legume.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeDum Sept 23, 2012 4:13 pm

Ce eleganti sunt trandafirii cu acea bordura alba !
Myo, ai cumva leandru Luteum Plenum? (galben cu floare dubla - este extrem de parfumat). eu am "imprumutat" un butas din Ungaria, dar nu arata prea bine ... Vreau sa-ti spun ca miroase foarte puternic, dintre toti leandrii parfumati, asta e Nr. One.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeDum Sept 23, 2012 6:27 pm

Am unul luat de pe Hodnik. Dar mie nu mi se pare ca miroase asa tare. Cei mai parfumati sunt unii roz dubli, asa cred eu.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeDum Sept 23, 2012 7:58 pm

ma Myo frumoasa gradina ai si asa e e mult de munca .. eu nu am asa ca am spatiu putin da nu te invidiez ca stiu cit e de munca .. si da plec departe ca n-am ce face trebuie sa tin de job ..in rest stiu ca va fi naspa cu gradina si flroile da se va chinui si d-l pipi in lipsa ce sa ii fac ..o sa vina csa tot la 2 saptamini n-oi murii eu 2 ani
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitimeDum Sept 23, 2012 10:32 pm

Eu am un leandru alb cu flori duble care miroase cel mai frumos din citi am si credeti-ma ca nu am putini.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intre ape - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 19 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intre ape
Sus 
Pagina 19 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: