Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Intre ape

In jos 
+21
pietricica
sicamin
Ionut
georgiana
Marga
costieanuconstantin
gabriela60
Mihai
doina
Carina
doinabacau
Doini
Rux
Karla
Tinkerbell
codruta
bubu
Vernil
stefana
penelopa
Myosotis
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 20  Urmatorul
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeMier Feb 01, 2012 1:20 pm

Inseamna ca sunt o norocoasa
La mine curtea cateilor nu e acoperita de zapada
E drept ca au vecinii tot felul de sandramale care tin din vifor,in fata spre nord e atelierul
Aleea de acces la caini insa a trebuit dezapezita
Pisicile si potaile sunt adapostite pe terasa acoperita de langa casa
Cotetele au fost dotate cu saltelute cu paie
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeMier Feb 01, 2012 2:28 pm

La mine gardul este spre nord. Si padocul cainilor e langa gard. Pe partea cealalta a ulitei e camp deschis. Au fost vii dar de cativa ani le-au scos, una cate una si au vandut terenurile. Gardul meu e pe post de para-zapezi.
La meteo au anuntat patru zile de ninsori abundente No
Am pozat trandafirii de la rosendirect-de fiindca doi dintre ei (Warm Welcome si Stanwell Perpetual) au nuanta aia maronie la tije cum era Eugenie de Guinausseau (cred ca l-am scris gresit).

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ramurile sunt sanatoase. Se vede in taietura miezul alb.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeMier Feb 01, 2012 3:41 pm

Myosotis a scris:
La meteo au anuntat patru zile de ninsori abundente No
Poate de data asta s-o duce zapada la Simona, spre Pitesti, ca tot scrie ea ca nu a avut parte de nameti Very Happy [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Feb 02, 2012 9:27 am

...sau, la Simona, spre Sibiu Laughing
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeVin Feb 10, 2012 12:58 pm

Eh, uite ca nu s-a dus Very Happy

Dar nu vremea e problema.
Incuiatii sunt problema. A venit viceprimarul cu un utilaj de impins zapada (ceva gen excavator mic) pe ulita in urma cu o saptamana. S-a oprit exact unde incepe gardul meu zicand ca e prea mare mormanul (la mine in poarta). Morman facut tot de ei cu ocazia primei "deszapeziri". Noroc ca am lasat masina in curtea unui vecin, mai spre capatul populat al ulitei. Asa am putut iesi ieri, nu fara peripetii, sa ne facem ceva provizii si sa rezolvam niste treburi. Dar am "calatorit" peste garduri pana am ajuns la masina.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeVin Feb 10, 2012 1:53 pm

Lasa, Myo, avem si noi ce povesti nepotilor ... peste 50 de ani clown
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeVin Feb 10, 2012 2:31 pm

Wow, s-au varsat toti norii cu zapada la Beciugatele ... Myo, tu ai trait intens acolo, fara curent, fara prea multe utilitati ... asa ca e de inteles. Dar uite, eu am aratat unor colegi imaginile postate de tine si toti au zis, intr-un glas "O, ce iarna frumoasa, parca-i din poveste"
Bine ai revenit alaturi de noi!
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeVin Feb 10, 2012 4:07 pm

bine ca ati scapat, daca se poate spune asa , am vazut la TV reportaje de acolo si nu imi venea sa cred ca se poate asa ceva
oricum, pentru cei 50-60 cm de zapada de la mine din curte nu mai zic nimic, nu ma mai plang
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeSam Feb 11, 2012 2:31 am

Daca nu era viscolul si ploaia inghetata, zapada nu era asa o mare problema. Nu a fost o cantitate foarte mare. Numai ca furtuna a adunat toata zapada de pe campuri si a proptit-o in obstacolele gasite in drum.
Ma doare sufletul cand vad copacii chinuiti, rupti si plini de gheata. Asta e copacul meu favorit Sad

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

si crengutele lui

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeSam Feb 11, 2012 2:49 am

Gradina de clestar
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeSam Feb 11, 2012 6:49 am

acu-mi dau seama ca in povesti ca in Craiasa zapezilor trebuie sa fie tare urat.Niciodata pana acum n-am realizat cat de mult rau poate sa faca zapada.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeSam Feb 11, 2012 8:45 pm

Fata de cei din Vrancea unde casele au fost ingropate in zapada, la noi a fost .... de basm!!
Si la mine au fost inghetati si desfigurati copacii, dar dupa zilele trecute cu soare, s-au dezghetat.
Acum ninge iar, dupa ce am facut loc sa intre maine vidanja Embarassed
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeSam Feb 11, 2012 8:48 pm

si la mine ninge.....
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeSam Feb 11, 2012 11:57 pm

penelopa a scris:
Fata de cei din Vrancea unde casele au fost ingropate in zapada, la noi a fost .... de basm!!
Si la mine au fost inghetati si desfigurati copacii, dar dupa zilele trecute cu soare, s-au dezghetat.
Acum ninge iar, dupa ce am facut loc sa intre maine vidanja Embarassed

Bine ca ai putut face loc... ca eu sunt tare stresata din cauza asta. Mi-e sa nu trebuiasca sa merg in fundul curtii daca nu se dezgheata troienele la timp. Am avut o inspiratie nebuna si am golit fosa exact cu o zi inainte de primul viscol, ala de la sfarsitul lui ianuarie. Daca nu spal rufe cu masina si fac putina economie la apa se umple cam in doua luni.

La mine inca nu a cazut gheata de pe crengi Neutral
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeVin Feb 17, 2012 2:41 pm

Azi desigilam solarul sa inventariez situatia. Am baricadat usile cu sipci prinse in suruburi dupa ce ni le-a zburat furtuna de la Sf. Ion. Sunt curioasa ce-o fi acolo ca am lasat niste verdeturi vii cand l-am blocat. Salata, marar, ridichi, patrunjel. Ridichile sunt deja iesite din garantie.
Copacii inca nu s-au indreptat, cei care au fost indoiti.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeSam Feb 18, 2012 11:16 am

In gradina din spate nici eu nu stiu cum se prezinta pomii, fiindca de 3 sapatamani n-a mai calcat picior de om sau caine pe acolo pirat Zapada are aproape 1 m pe toata suprafata gradinii, iar cainilor nu le mai dau drumul in spate de teama laturilor care au fost puse pe camp de uniii nemernici Neutral
Ma bucur, totusi, ca nu s-a rupt niciun pom in fata. Micul meu mesteacan e ingopat pana la jumatate in zapada, iar cealalta jumatate are crengile usor inghetate.
Lasa, Myo, ca in curand ne vom bucura de viata sanatoasa de la tara. pirat
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeSam Feb 18, 2012 8:49 pm

Crezi tu ? Mie imi piere entuziasmul pe zi ce trece. De vreo saptamana simt miros de gaze in curte in zona buteliei de gaz. Am zis ca mi se pare, dar astazi n-am mai avut presiune la gaze nici pentru aragaz. Centrala am inchis-o. Am inchis si robinetul aragazului.
Am bagat nasul pe langa nametele de zapada care acopera butelia si acolo miroase. Acu' dupa ce ca n-am caldura, o sa pierd si gazul cumparat cu bani grei. Cel mai rau e ca butelia e sub /intre straturi groase de zapada tasata.
O sa incercam maine sa sapam de sus cam in zona unde e teava, dar nu stiu daca vom ajunge la ea. Cred / sper ca din cauza greutatii zapezii s-a miscat teava sau vreun racord.
Am facut carare pana la solar, dar nu l-am desfacut. M-am uitat prin plastic si toate verzaturile sunt degerate.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeLun Feb 20, 2012 9:11 am

Myo, stiu ca-ti este greu acum cu atatea ghinioane pe cap, dar trebuie sa ai puterea si curajul sa sfidezi tot si sa mergi mai departe!
Gandeste-te cat de frumos va fi la primavara si vara acolo, in mijlocul naturii.
Trecand peste o iarna atat de grea, ne cresc sperantele ca vom sti sa depasim orice greutate generata de Natura. Wink
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 3:11 pm

Nu l-am pozat, dar mesteacanul s-a indreptat. Mormanele de zapada au mai scazut in inaltime, dar nu foarte mult. Am foarte multi trandafiri ingropati complet. Ma-ntreb ce se va alege de ei daca raman asa mult timp.

Primele (si singurele) rasaduri - rosii tip cherry - Tiny Tina

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cymbidium - deja s-au trecut aproape toate florile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 4:25 pm

Viguroase si frunzoase rasadurile de rosii! Intre ape - Pagina 14 57490470 Numai bune de plantat pe brazde Intre ape - Pagina 14 3839168801
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 9:11 pm

Ha, ha, ... mai la vara-ncolo Very Happy Mai pun zilele astea seminte de diverse. Abia am inghesuit din plante si am eliberat vreo doua rafturi. Sa am loc de rasaduri.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 9:40 pm

Vai Myo ce plantute frumoase la simt mirosul usor amarui.Mie imi place cum miroase frunzele de rosii.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 8:41 am

Si mie Very Happy
In fiecare zi spun ca pun semine si in fiecare zi fac alte chestii. Ieri, de ex., am dat la zapada, din mormanul din curte, peste gard. Am facut un sant de aparare adanc si lat ca sa nu mai fuga cainii peste gard.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 8:45 am

Si eu o sa pun seminte dar le pun prin 15 martie am scos achi ,gloxiniile si am pus brugmasiile in pamint .Toata ziua e de facut ceva.
Sus In jos
pietricica

pietricica


Numarul mesajelor : 103
Localizare : langa VAMA_VECHE
Joburi/Distractii : cititul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 12/02/2012

Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 10:20 pm

felicitari Myo pentru albumele tale ai plantute pe care le viseaza multi Shocked
azi am fost si eu ocupata cu plantatul mi-am pus seminte de clemantis,seminte de primule,seminte se anason stelat,si seminte de hibiscus moschitos si am obosit Intre ape - Pagina 14 3926825235 mai am o multime de seminte de plantat dar cred ca mai astept
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intre ape - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 14 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intre ape
Sus 
Pagina 14 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: