Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Intre ape

In jos 
+21
pietricica
sicamin
Ionut
georgiana
Marga
costieanuconstantin
gabriela60
Mihai
doina
Carina
doinabacau
Doini
Rux
Karla
Tinkerbell
codruta
bubu
Vernil
stefana
penelopa
Myosotis
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 16 ... 20  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 11:42 am

Nu e Paul Noel, Myo. Pe Paul Noel n-ai cum sa-l confunzi, e un stol de pasari roz ciufulite...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 12:13 pm

Si al meu e roz,petalele sunt putin crete,dar Noel sigur nu-i ,e mult mai deschis
Oricum eu am unul alb cu floarea la fel si e tip tufa
Ma uit pe siteuri si cred ca-l gasesc
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 12:34 pm

Myo ar putea fi "Frau Eva Schubert"
dar ala creste daor 3 m si ai mei au dublu
In plus acolo spune ca infloresc din iunie pana in septembrie
Al meu infloreste mai-iulie
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 12:52 pm

Frau Eva e mai deschis la culoare...
Trandafirul tau nu seamana cu nimic, Tink (in fine, cu nimic de care sa stiu eu, si in liane, am vazut destule)
Cine stie, probabil ai vreo comoara in gradina, vreo mutatie spontana si nu stii.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 1:01 pm

uita-te si la Arndt sau Bourdeaux
Eu inclin pt Bourdeaux
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 1:02 pm

Florile sunt uneori un roze deschis,daca-s mai inflorite si stau in soare
La inceputul infloririi si la umbra sunt un roz puternic
Cele 2 porti au insa vreo 2 tonuri diferenta intre flori
Probabil pt ca una e la umbra complet si ceva diferente de pamant,aia de langa casa e mai deschisa(e la nord si vede mai putin soare)
Cea din poza pusa de Myo e spre rasarit,cu soare cam oata ziua si destul de bine protejata,infloreste mai devreme si e marca mai parfumata
face niste macese minuscule pe care le pierde
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 1:51 pm

Arndt nu e sigur.
Bodeaux, parca n-as zice, al tau e prea deschis la culoare...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 2:22 pm

Dupa poza si ce scrie cu infloritul si ca e neremontant eu zic ca e
E dtrept ca in anii cand e taiat puternic infloreste mai mult mai batut si mai intens
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 2:25 pm

Ciudat ca cei de pe helpmefind nu au nici o poza cu el
de fapt mentione4aza un poulessen si un duke of Bourdeaux ,gallica
Eu pe asta l-am gasit ca multiflora
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeJoi Ian 26, 2012 8:58 pm

Incep sa cred ca sunt masochista cu statul asta la tara Sad Ce credeti ca faceam asta-noapte pe la 12 ? Dadeam zapada din padocul caiinilor ca erau semiingropati. Am zis asa intr-o doara sa iesim sa vedem ce fac. S-a imbracat sotul, a mers afara si nu mai aparea. Dupa vreo jumatate de ora il aud urland la mine sa ies afara. Ma-mbrac repede si ma duc. Era leoarca si rosu la fata de efort. Dupa ce abia am reusit sa facem o carare, da-i si trage de animale, care nu voiau sa iasa din custi. Dupa vreo ora de chinuiala i-am momit cu mancare si au iesit. Am vrut sa-i bag in garajul de beton care momentan e pe post de bucatarie auxiliara si magazie. Fac acolo mancare pentru caini, pentru pasari, etc. Am reusit sa bag trei in garaj, iar ceilalti doi au fugit inapoi in padoc, unde zapada deja era cat mine de inalta. Bravoooo, ia-o de la capat. I-am scos din nou pe aia doi si cand am deschis usa la garaj am scapat-o pa Pansi care furase o capatana de peste si s-a pus pe ros in viscolul ala. Ce sa va spun....... nici nu mai puteam respira de vijelie Neutral Pana la urma am lasat-o in curte ca n-a fost chip s-o duc in garaj. Ailalti patru i-am inchis. Pe urma am mers la gaini sa vad ce fac ca unele din ele sunt obisnuite sa doarma in copac si nu intra in cotineata. Bineinteles ca erau in curticica (care e acoperita partial) chircite pe o scandura. Aveau zapada inghetata pe spinare. Le-am carat cate una in cotineata .... distractie mare.
Azi dimineata canele afurisit si furacios unde era ? In padoc intepenit sus pe mormanul de zapada. Ca de asta noapte si pana dimineata, padocul s-a umplut aproape pana sus (cam 2m) cu zapada. Acu' scoate animalul daca poti scratch
Noroc cu nea Petrica, ajutorul nostru de curte. Zice - hai ca sar eu gardul, o iau in brate (javra are peste 30kg) si o basculez peste gard. Distanta intre partea de sus a gardului si acoperis e de vreo 30cm. S-a urcat bietul om prin mormanul de zapada, a sarit gardul si abia a reusit sa o dea peste gard.
Zapada e ca si acum doi ani de 2m inaltime atat pe ulita cat si la mine in curte pe o banda de vreo 3-4m pe langa tot gardul. In restul curtii e intre juma' de mteru si 1,5m in functie de cum s-au format valatucii.
Si ca de obicei, ieri seara s-a oprit curentul. Nu ne-a mai vizitat pana azi dupa-amiza pe la 16.00. Noroc ca in dormitor am o sobita cu lemne ca altfel ....... What a Face
Hm ? ce ziceti ? E frumoasa viata la tara Sleep


Ultima editare efectuata de catre Myosotis in Vin Ian 27, 2012 3:01 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeJoi Ian 26, 2012 9:20 pm

Las ca e macar aer curat
In oras e cam la fel
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeJoi Ian 26, 2012 9:35 pm

Cu toate greutatile pe care le intimpini este frumoasa viata la tara .Si eu stau intr-un cartier nou dar sint citeva case numai nu avem strada si canalizare si cu toate acestea nu vreau la bloc.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeJoi Ian 26, 2012 10:04 pm

Ce sa-ti fac, Myo, daca nu-ti educi animalele ? Very Happy
La noi a bagat zapada in casuta cateilor mari, iar in curtea lor se depusese la 1 m.
Florin a facut o cararuie (dimineata) pana la casuta lor, apoi am intrat eu in casuta sa scot zapada de la ei. Saracii, le-a fost cam frig, desi in casuta lor au dusumea si 3 randurii de mocheta, fiindca am gasit toate carpele pe care le-am pus in geamul lor, trase pe jos. Probabiil, au vrut sa se inveleasca. Numai ca erau bocna si carpele.
Zapada a intrat si in camera centralei, la cateii mici, prin usita lor de intrare, unde este prins cauciucul care astupa intrarea. Dar la crivatul turbat care sufla din toti rarunchii, flendura cauciucul ala de n-avea treaba.
Si voliera fazanilor era un morman de zapada. Noroc ca fazanita (doar ea a mai ramas din toti fazanii), pasare educata tongue a stat in cusculita ei, unde are paie.
Acum stiu ce am de facut la vara la catei: la ambele intrari (si la casuta si la camera centralei) voi face o ... anticamera tampon (vad eu cum si din ce) ca sa nu mai intre alizeu' in casele lor.
Cand eram copil, la parinti la tara, gainile stateau vara in pomi, dar iarna intrau in cotineata. Ale tale de ce sunt asa proaste Intre ape - Pagina 13 2945718842
La tara e frumos daca stim cum sa ne gospodarim. Dupa fiecare iarna mai aflam cate ceva din ce trebuie facut.
De regula, eu sunt cu ideile. Uite, si acum i-am zis lui Florin sa puna ceva, intr-o parte, la usile cateilor, astfel incat sa nu mai bata vantul direct in usitele lor. A gasit niste usi vechi aruncate la lemne pe care le-a folosit in acest scop. Noroc ca pe aici s-a mai potolit Turbatu'.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeVin Ian 27, 2012 12:46 pm

Tinkerbell a scris:
Dupa poza si ce scrie cu infloritul si ca e neremontant eu zic ca e
E dtrept ca in anii cand e taiat puternic infloreste mai mult mai batut si mai intens

Si nu ai poza si din anii aia, sa-l vedem?
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeVin Ian 27, 2012 1:06 pm

Karla acum e mai in umbra
Am multe poze ,dar sunt in mai multe computere
si ma chinui sa fac curatenie
O sa fac o selectie si fac album
Doar un pic de rabdare sa aveti
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeVin Ian 27, 2012 3:06 pm

penelopa a scris:
Ce sa-ti fac, Myo, daca nu-ti educi animalele ? Very Happy
........................

Maama ce ma enervezi .........parc'ai fi barbatu-meu...... Noaptea cand trageam de caini sa-i mut in garaj si ei fugeau inapoi la locul lor, el bombanea ca din cauza mea nu asculta, ca nu i-am "educat" . La el educatia cainilor trebuie facuta cu bataia Neutral
Las' ca descarc pozele sa vezi zapada ...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeVin Ian 27, 2012 3:11 pm

Myo, mie mi se par foarte educati din moment ce isi stiu casuta
Animalele sunt teritoriale,ai mei daca e ceva care nu le place sau ii certi fug rapid in curtea lor si te cearta de acolo
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeSam Ian 28, 2012 1:13 am

Padocul cateilor - are 2,5m inaltime
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mao
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeSam Ian 28, 2012 8:21 am

e super ce zapada mare si frumoasa aveti daca nu ar fi viscolul ar fi de fapt super.Pai in cantitatea in care este la voi cred ca se topeste pe la Pasti. Macar de nu s-ar intrerupe curentul sa aveti caldura.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeSam Ian 28, 2012 8:20 pm

Vai ce frumos e ca-n alte vremuri cind eram copii. Priveliste de basm.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeSam Ian 28, 2012 8:46 pm

Acuma da, e frumos cand a dat soarele. Dar cand ma uit la mormanul de zapada imi sta un naduf in piept numai la gandul ca puteam gasi cainii sufocati acolo. Nu m-as fi iertat toata viata mea.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeSam Ian 28, 2012 10:07 pm

Crezi ca erau asa prosti cainii sa stea la sufocat What a Face Fii sigura ca fugeau de acolo cand nu mai puteau respira.
Ce-mi pplace la tine, Myo, este ca lampa solara a ramas libera ... sa faca lumina Intre ape - Pagina 13 2945718842
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeDum Ian 29, 2012 9:55 am

Daca noi am tras noaptea de ei si nu voiau sa iasa....nu cred ca ieseau pentru ca erau in custi. Vajaia furtuna rau si ei se simteau la adapost acolo. In plus zapada era afanata.Cand puneai pasul intrai pana la brau.
Acum doi ani cand tot asa a fost zapada multa i-a murit unei cunostinte cainele exact la fel. Ingropat cu tot cu cusca in zapada.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeDum Ian 29, 2012 10:34 am

bine ca i-ai luat noaptea de acolo uneori se pot speria de nici nu se mai misca de frica si stateau sa-i acopere zapada.Am vazut la tv si la adapostul de la Glina ce s-a intamplat.La noi nu e asa ger ca in Moldova dar a fost suficient -16 destul de frig.Acum a iesit soarele dar nu se dezgheata nimic.
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitimeDum Ian 29, 2012 1:33 pm

Citeam 2m de zapada si incercam sa imi imaginez ce inseamna asta. Cand am vazut pozele m-a luat cu frig. Frumos peisaj dar groaznic sa te gandesti ca ar fi putut fi cainii ingropati in ea.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intre ape - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 13 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intre ape
Sus 
Pagina 13 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 16 ... 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: