Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Laurabv

In jos 
+21
Paunita
Cora-Maria
Dana Caras
geodezia
Marga
Karla
Tinkerbell
Carina
bubu
leonor
popescugp
penelopa
Vernil
Paulyna
ghana
Myosotis
ella06
stefana
duduta190578
Doini
laurabv
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 21  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 2:42 pm

Bravo, Penelopa! sunt superfrumosi.

Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 8:43 pm

Frumosi Pene  cheers eu m-am abtinut king 
Karla eu zic ca in 2-3 ani ., depinde si de soi  cum creste. Acum  butasul care il iau, daca nu e ramificat ( si de obicei nu e ) dupa ce face florea o sa-l tai ...ar fi bine sa fie in iulie - august,  cel tarziu....daca nu atunci musai primavara viitoare cat de repede.....daca ii tai in primavara ratezi prima inflorire dar lastareste frumos si faci o tufa de mai mare dragul....ai mei sunt programati la taiere drastica in vara asta dupa prima inflorire....


Uite aici o fata experta in taieri la leandru...si curaoasa !
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 9:03 pm

Merci Laura pentru link si explicatii.
Nici mie nu mi-e teama de taieri, o sa ma descurc; cu rabdarea stau prost...
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 8:12 am

Eu nu prea sunt curajoasa la taieri...in toamna atat am amanat ca s-a facut prea tarziu...si in primavara asta pt. ca iarna a fost blanda, multi leandrii dau deja semne de inflorire, nu au boboci dar au tija aia florala...asa ca iar nu am avut inima sa tai. La fel fac si cu muscatele...cand vreau sa tai constat ca vrea sa faca floare si mi-e mila  king 
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 12:01 pm

Si eu patesc la fel, Laura! Dar, am zis ca avul acesta nu ma mai las impresionata  clown E, musai, sa regenerez muscatele mai batrane de 3 ani, iar leandrii chiar trebuie taiati drastic, fiindca au la mijloc crengi inalte, lemnificate, iar la baza multi lastari noi. Cred ca am sa elimin lastarii lemnificati!
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 9:42 pm

Felete m-am prostit...m-am dus in Bricostore sa-i caut unei prietene de pe sun un Hide Klum Rose si pt, ca nu am gasit am zis sa arunc un ochi la orhodee, sigur nu e nimic de cumparat si uite cu ce am plecat acasa cheers cheers cheers 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Am stat jumatate de ora sa ma hotarasc pe care sa o cumpar si pe care sa o las...nu am putut sa ma hotarasc, asa ca le-am luat pe ambele Gradina Laurabv - Pagina 15 421221538 
As mai fi luat de acolo macar inca doua...dar era acasa sotul meu si nu vroiam sa sar calul Gradina Laurabv - Pagina 15 1992828207 
Am avut impresia ca era si Mini Mark-ul dar m-am grabit si nu m-am uitat atenta la celelalte.

Sa va spun ca cea care e un pic pelorica miroase usor, ba chiar si cealalta am avut impresia ca are un pic de parfum...sau mi se pare  dureri de cap dureri de cap dureri de cap dureri de cap

Le-am facut cunostinta si cu Vandana
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 9:58 pm

Superbe Laura!
Am stat si eu azi si ti-am admirat gradina, toata admiratia pentru cate ai si cum le ingrijesti!
Eu am crezut ca ai leandrii simpli care se gasesc peste tot de aceea am indraznit sa-ti cer dar cand am vazut ce minunatii ai nu mai vreau!
Sa-ti traiasca toate, binenteles si copii care sunt tare frumosi!
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 10:00 pm

Si pt ca sut la rubrica orhidee, sa va arat doua inflorite acum...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cea alba e veterana mea, cred ca o am din 2011 daca nu chiar din 2010.
Doini daca iti aduci aminte mai prin toamna, cand am inceput eu sa postez aici, ti-am spus ca am o orhidee undeva, total neglijata si ca de dragul tau o sa -i pun substrat nou ? Uite draguta ce frumos a inflorit  cheers


Ultima editare efectuata de catre laurabv in Mier Mai 07, 2014 10:04 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 10:03 pm

Ma bucur Brandusa ca ai fost pe la mine...ce prostii vorbesti  dureri de cap auzi la ea ca a indraznit dureri de cap . Iti dau cu draga inima, doar sa-mi fac curaj sa bag foarfeca dupa prima inflorire asa cum mi-am propus  Laughing
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 10:13 pm

Multumesc din suflet Laura1
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 12:15 am

Gradina Laurabv - Pagina 15 1982394566  Gradina Laurabv - Pagina 15 1982394566  Gradina Laurabv - Pagina 15 1982394566 Lauraaaaa ti-ai luat-o pe cea care miroase a lacramioare  Gradina Laurabv - Pagina 15 1982394566 Gradina Laurabv - Pagina 15 1982394566 Gradina Laurabv - Pagina 15 1982394566 

Scuza-ma dar eu abia acum am vazut postarile tale. Sunt tare ametita  Gradina Laurabv - Pagina 15 2627208998 
Vai ce frumoase saunt amandoua. Mie imi pare ca este acelasi model, si ca una este semipelorica  Gradina Laurabv - Pagina 15 1922459146 , desi una are limbuta mai rosiatita  Gradina Laurabv - Pagina 15 2627208998 
Oricum ar fi, sunt mortale, iar eu ma bucur nespus pentru tine, sau mai bine spus pentru Vandana, ca are noi cumetre  Gradina Laurabv - Pagina 15 1992828207 

Sigur ca-mi amintesc.  Gradina Laurabv - Pagina 15 2422189467 Cred ca au fost printre primele noastre schimburi de impresii.  Gradina Laurabv - Pagina 15 1992828207 

Brindusa, Laura cred ca este cea mai determinata persoana pe care am intalnit-o in lumea virtuala, si nu numai  Gradina Laurabv - Pagina 15 2627208998  Sti, are o gradina mare in camp, dar una cu mot, nu oricum  jocolor  Este intre munti  Gradina Laurabv - Pagina 15 2147529457
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 8:08 am

Doini draguta ca de obicei Gradina Laurabv - Pagina 15 2422189467 
Zici sa fie cea miroase a lacramioare ? Acum de dimineata parca nu mai mirosea asa tare dureri de cap dureri de cap dureri de cap  Trebuie sa o caut pe ta sa ma uit atent.


Cui ii plac abutilonii ? Am unul oferit....ma tot impiedic de el, nu ma impac deloc cu floarea asta ....e galben sau portocaliu. Cine ii vrea sa dea o strigare.
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 8:58 am

Grozave Laura, amandoua! Si eu le-as fi luat la pachet, ca nu m-as fi hotarat care e aleasa. Sa-ti traiasca si sa fie sanatoase!
Felicitari, pentru inflorite! Minunate!
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 9:23 am

hai ma Laura lasa-l in pace de abutilon ca e unic in felul lui stai calma nu il marita ai s ate bucuri un pic mai tirziu de unicitatea lui tunde-l sa se faca mare
eu am obtinut unu ca al tau din seminte si face florile la fel de mari si portocalii
se facus de 1 m intr-un an
acum l-am ciumpavit ca iesise din iarna lalaii si nu avea nici un aspect
dar acum va fi o frumusete compacta
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 9:33 am

Ce avem noi aici ca eu acuma vad ? Shocked 
Sa-ti traiasca noile achizitii, phalele portocalii  Very Happy 
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 11:05 am

Ce-mi plac portocaliile tale , Laura ! Sa-ti traiasca , sa-ti infloreasca mereu ! Minimakul meu misca ceva , inca nu stiu daca e o tija noua sau mai face un keiki .
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 11:07 am

Minunate noile phale! applause 
Pastreaza abutilonul, daca-i acorzi putina atentie te va rasplati cu siguranta! Gradina Laurabv - Pagina 15 1059784619  Eu am pus seminte de abutilon si mi-a iesit o padurice, oare vor inflori anul asta?
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 11:35 am

pina in septembrie octombri iti va inflori sigur
asa am pus eu anu trecut ai grija la mutat atunci am pierdut eu din ei
sa ai rabdare sa creasca mai maricei cind ii muti sa nu ii muti cind sunt micuti
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 12:04 pm

Acum sunt cam de 15 cm, sa mai astept? Ei sunt vigurosi acum.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 12:15 pm

pai atunci gata muta-i
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 8:25 pm

Am avut abutilon in fiecare an macar doi....cresc lungi si cand ii tai in loc sa se ramifice se usuca. Frunzele se ingalbesc si cad....ma enerveaza! ce mai Rolling Eyes
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 9:24 pm

Sa va mai arat din gradina din fata blocului....

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 9:27 pm

Incepe sa infloreasca si Cammasia  cheers imi place mult planta asta....poate in toamna gasesc si roz !

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 9:32 pm

Eu nu stiu cine este Cammasia asta, dar irisii sunt bestiali  cheers 
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 9:45 pm

Asa ? Si mie imi plac mult de tot !
Cammasia se pare ca am primit-o in toamna de la o doamna draguta de la care am cumparat narcisele....acum in primavara noroc ca nu am fost harnica sa smulg buruielile ca altfel o scoteam si pe Cammasia asta...arata bine in gradina. Infloreste cand se scutura la lalelele si irisii inca nu sunt in floare....
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Laurabv - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 15 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Laurabv
Sus 
Pagina 15 din 21Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 21  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Sicai
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: