Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradini Imaginare

In jos 
+11
ghana
popescugp
laurabv
bubu
Carina
Karla
stefana
Myosotis
Vernil
penelopa
Doini
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 11:27 pm

In alta ordine de idei, vroiam sa scriu aici ceva care ma framanta de ceva timp, asa, ca o tristete ce vine din experienta altor forumuri. Am tot zis ca e ceva trecator, dar nu e asa. Unii s-au retras in tacere, nu scriu, doar citesc, ca si cum nu mai e nimic de spus Arrow altii aleg alte variante ...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 11:52 pm

Vernil a scris:
E interesanta gandirea unui astfel de perete. L-as face afara, tot in gradina, ca sa pot uda linistita plantele. Eventual, as pune plante agatatoare.

Eu fiind limitata de spatiu, dar si din cauza animalutelor nu prea pot tine flori de interior, dar un asemenea perete chiar imi doresc sa fac cat de curand , dar cu sistemul gasit pe wwwgradiniverticale.ro ca imi pare mult mai simplu dar si ieftin..,

acum sa vad cum o sa il iau.., ca tot fac curte uinei prietene sa imi cumpere si sa mi-l trimita cu autocarul pt ca este cu mult mai ieftin fata de posta sau curier rapid (pt un pachetel de 300 de grame, era ontigara electronica am platit 260 de lei)

eu inafara de o cala alba, cateva muscate mari si leandri pe care ii tineam iarna peste tot prin casa pt ca nu aveam un loc racoros pt ei.., a si cu cateva luni inainte sa plec, am primit un palmier destul de mare clown

Dar acum am inceput sa descopar minunatele flori de interior si imi plac in mod deosebit asa numitele lipstick flowers [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si am mai descoperit-o si pe Senecio Rowleyanus
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] care am inteles ca miroase a scortisoara yummy yummy bounce

Dar tot e bine ca am la ce visa si bate campii prin sufragerie masurand peretii Laughing
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 11:59 pm

Mie mi s-a cam luat de parfumurile florale, cred ca fac alergie de la mirosul florilor de hoya ... Asta ar fi chiar culmea, ca am facut o multime de incercari cu varietatile parfumate, si cand au inceput sa infloreasca, fac alergie la parfumul lor. De fapt, daca dorm in camera in care sunt florile.
E bine sa visezi, Doini, e chiar sanatos sa ai puterea sa vezi in perspectiva. Eu m-am cam speriat, la un moment dat, ca dupa un timp, proiectele la care visam eu, se implineau rapid ... si-mi spuneam, in gand, ca nu am timp sa ma gandesc la altele ...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 12:05 am

Vernil a scris:
In alta ordine de idei, vroiam sa scriu aici ceva care ma framanta de ceva timp, asa, ca o tristete ce vine din experienta altor forumuri. Am tot zis ca e ceva trecator, dar nu e asa. Unii s-au retras in tacere, nu scriu, doar citesc, ca si cum nu mai e nimic de spus Arrow altii aleg alte variante ...

Eu recunosc cinstit ca fac asta din pacate.., citesc cu deosebita placere si atentie tot ce se scrie.., numai ca de cele mai multe ori, ma simt jenata sa ma bag in discutii eu ne mai avand gradina Neutral
Aprecierile mele poate sunt cuvinte goale...
Ma bucur pentru voi si imi plac in mod deosebit pozele pe care le postati!, zambesc, inchid ochi si visez ca intr-o buna zi sa pot imaprtasi si eu bucuria infloriri unor plante care nu sunt chinuite si luate dintr-o incapatanare si lipsa de rationament.., avand in vedere ca am plante care chiar locul lor se afla in gradina nu chinuite in ghivece pe un balcon meschin..

Chiar astazi ma gandeam daca ar fi cazul sa va arat ca si eu am parte de bucuri, ca a venit cat de cat si aici caldura si s-au deschis bobocei clematitelor.., partial tongue

De asemeni, saptamana asta pt ca rept caldura a venit si la mine, am iesit zilnic in parc si am facut poze la vaci, la bizoni.., cateilor fireste ba chiar si unor zic frumoase lebede cu bobocei, he he, ma gandeam sa pun pozele in gradina Gabrielei ca tot se asteaptau bobocei de ratuste...

In schimb.., eu de catei si de pisici va pot spune multe si nevrute.., dar nu se cuvine pt ca nu este un forum despre animale..

Candva, saptamana trecuta cred, am intrebat in gura mare daca ma puteti sfatui cum sa procedez cu tarhonul eu ne mai avand niciodata planta asta.., dar., m-am consolat citind mai departe alte subiecte Arrow
Apropo, se tunde sau nu tarhonul? tongue


Va doresc pace in suflet si gradini parfumate si colorate!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 2:43 am

As mai vrea sa adaug...,

Un exemplu clar este si acest topic.., deschis mai mult sau mai putin in a atrage cateva semnale de alarma...,

Dar, imediat am deschis un nou subiect unde am aratat si cateva din visele mele.., marete sau mai putin.., au fost insotite de poze atragatoare si, cu flori frumoase.., dar, atentie, 3 membri au pasit pe poarta acestei gradini.., subiectul cu gradinile verticale, pe care eu chiar ii caut si ma documentez nu a fost abordat. Atunci am zis ca nu prezinta interes si m-am oprit.

157 de vizualizati a avut acest topic si nimic mai mult.., ma intreb, nu v-au placut pozele cu peretii vii? Nu ati gasit nimic de comentat pro sau contra? Atentie, intreb, nu dau cu parul clown
Nu aveti vise marete? nu pot sa cred ca nu va doriti un camp de maci, sau de lavanda.., sau o livada de pomi care sa va sature pofta macar imaginar.., king
Sau o ferma cu caluti, sau un lac pe care sa pluteasca fericite rate Mandarin .., sau un gradinar de 1.90, cu blugi si pieptul gol, bronzar care va curata gradina si trateaza plantele Embarassed hai ca bat campii rau Razz dar despre asa ceva era si infiintat topicul , asa ca bat campii in voie clown eu visez la tot ce am scris mai sus clown iar gradinarul sa faca si masaj si reflexo masaj.., orice fel de masaj Laughing

Dar, ma rog, m-am oprit sa mai scriu ce imi doresc, pt ca probabil ca, chiar bateam campii singura.. eu cu dorinta restul cu gradinita Laughing si am zis sa nu devin penibila si sa "vorbesc" de una singura mai mult de cat o fac cu catei si pisicutii mei Laughing

Si daca tot m-am pus pe scris, sa scriu un of al meu..
, asa cum probabil deja ma stiti, un om sincer si deschis, o sa va spun acum ca regret ca am avut impulsul de a scrie intamplarea mea cu cateii.., am regretat-o la foarte putin timp si ma gandeam sa o intrebpe Myo daca cumva poate si vrea sa stearga ce am scris.., dar ea pe atunci era ocupata cu mutatul si nu am crezut se cuviinta ca este cazul sa o deranjez

Eu, in mintea mea naiva, am crezut ca aici ne putem deschide si sufletele (atat cat ne permitem fiecare) nu numai portile gradinilor...
Cand am ales sa va povestesc ce am patit, am facut-o stiind ca majoritatea dintre noi avem catei, si ca suntem iubitori de animale ba mai mult ca eu inca din prima mea zi de Club v-am impartasit dragostea pe care o port animaleleor mele. Si ca suntem aici o mana de oameni buni cu suflete mari si incapatoare, si ca reactionam la necazurile celorlati.
Am sperat sa gasesc compasiune, si poate sfaturi utile de ce ar trebui sa fac in situatia aceea pt ca Doame iarta-ma, dar numai retinuta si inchisa de politie sa nu fi intr-o alta tara.., si restul povestii..
Atunci am inteles ca am sarit calul.., ca e deja prea mult ce am facut.., m-am simtit totalmente ignorata dar pe barba mea.., chiar daca sufletul mie imi indica ca va pot spune amarul in conditiile in care repet, stiam ca si voi aveti animale de companie care in anumite conditii tin loc si de copii.

Va rog sa ma scuzati daca va par intr-un altfel fata de cum ma stiti! Imi doresc din suflet sa imi fie intelese cuvintele scrise si sa nu interpretati altceva! Nu reprosez nimanui nimic, ci doar vreau sa arat ca uneori citim ce scriu ceilalti si nimic mai mult

Nu ma vaicaresc si nici karma nimanui nu vreau sa o stric clown nu ma autoflagelez! Nu am interese si nimic mai mult decat sentimente pure de prietenie si impartasirea aceleiasi frumoase pasiuni, florile. Ci, doar va scriu inca un motiv pt care eu ma simt usor nebagata in seama daca pot sa spun asa ..., iar atunci motivele pt care eu nu scriu prea des pe forum sunt mentionate mai sus, plus cel mai important.., nu mai am gradina.., exeperienta mea este foarte mica, iar balconul meu este o dovada de lacomie si neacceptare ca nu mai am gradina.., poate fi tradus ca o frustrare.., de ce nu, nu imi este rusine sa recunosc ca mi se rupe carnea de pe mine de dorul trandafirilor mei, care probail avum sunt un real spectacol, de dorul de a munci in gradina si umbla ca o nebuna cu cate un trandafir sau o passiflora in brate cautamdu-i un loc... clown

Suntem o mana de oameni, zic eu, oameni buni! Care cauta mai mult sau mai putin sa impartaseasca dovezile iubirii fata de natura fiecare in felul lui.., poate unii cauta aprecierea pe care poate in propria familie nu o gaseste, eu, in cazul meu ma jenez cu ghivecele mele inghesuite, dar tot vreau sa impartasesc bucuria unei noi flori cu voi, si mai am o chemare, sa impartasesc cu voi ce simt, gandesc, visez sau vad si pozez..,
Poate gresesc sau poate nu este locul potrivit.., dar asta sunt eu, poate prea deschisa dar tot timpul recunoscatoare pt tot ce invat de la voi dornica sa imi impartasesc trairile , bune sau mai putin bune.. Si, asa am fost inca de cand m-am inscris pe acest forum

Va doresc sa aveti "limbarnita"la scris.., sa fiti sinceri si sa fiti mandrii de gradinile si munca voastra! Eu sunt mandra de voi, si ma bucur si multumesc sa va am! Gradini Imaginare  - Pagina 2 1059784619



Ultima editare efectuata de catre Doini in Sam Iun 08, 2013 3:08 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 2:56 am

[quote="Doini

Un exemplu clar este si acest topic.., deschis mai mult sau mai putin in a atrage cateva semnale de alarma...,


[/quote]

Va invit sa va scrieti ofurile daca visele nu vreti sa va fie rastalmacite Idea Twisted Evil king


Ultima editare efectuata de catre Doini in Sam Iun 08, 2013 3:17 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 3:09 am

Va rog sa imi scuzati greselile, scriu de pe o tableta si de multe ori tastez aiurea king
Si niciodata nu am rabdare sa previzualizez ce am scris clown
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 8:47 am

Doini a scris:
As mai vrea sa adaug...,

Un exemplu clar este si acest topic.., deschis mai mult sau mai putin in a atrage cateva semnale de alarma...,

Dar, ........................
........................

Va doresc sa aveti "limbarnita"la scris.., sa fiti sinceri si sa fiti mandrii de gradinile si munca voastra! Eu sunt mandra de voi, si ma bucur si multumesc sa va am! Gradini Imaginare  - Pagina 2 1059784619



Doini, nu are importanta cate vizualizari a avut topicul. Si doi oameni daca citesc, e foarte bine. Daca ma luam eu dupa vizualizari, abandonam de mult forumul Laughing
Apropo de vise, eu mi-am dorit o gradina botanica (sunt dusa rau Razz ) si aproape ca am avut-o. Din pacate am pierdut-o si acum sunt intr-o zona gri. Aproape ca mi-e frica sa-mi mai doresc ceva.
De scris poti sa scrii despre orice si cat vrei. Nu conteaza prea mult tema forumului. Gradinile verticale eu le-am descoperit (pe net) de mai multi ani. Cam cand am descoperit si acoperisurile verzi care imi plac foarte mult.
Numai ca am un mare defect. Bag seama ca nu sunt in stare sa ma organizez. Fii-meu mereu zice (cu o voce groasa) "Mama ai prea multe proiecte".........

Nu trebuie sa-ti ceri scuze pentru nimic. Noi (eu cel putin) nu prea am talent la scris/povestit, sunt si o fire mai "inchisa' si cu toate cate mi s-au intamplat in ultimul timp nu prea mai am elan la scris.
Dar sunt increzatoare (sau macar incerc)... cum a zis Vernil, dupa ploaie vine si soarele......
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 11:11 am

Doini a scris:
Imi doresc din suflet sa imi fie intelese cuvintele scrise si sa nu interpretati altceva!

Doini, eu cred ca nu-i nevoie sa te scuzi pentru nimic.
Citind patania ta cu politia, am ramas interzisa, nu-mi imaginam ca este posibil asa ceva (cum stii, la noi circula lejer maidanezii pe strada si daca se gaseste careva sa traga un shut unuia e chiar banal)! Chiar n-am stiut ce pot scrie, acum imi dau seama ca era suficient un mesaj scurt ca sunt cu sufletul langa tine Gradini Imaginare  - Pagina 2 1059784619
Si te rog, mai scrie despre animalutele tale, imi place grozav sa citesc ce nazbatii fac.

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 1:36 pm

Doini, noi doua vorbim mai multe in afara forumului! Ti-am mai zis ca poti sa scrii orice (evident, in limitele bunului simt), pe orice tema, fiindca Myo nu ne cearta si nici nu sterge nimic. De citit, citeste cine vrea, nu trebuie sa facem o competitie din "articolele" noastre.
Si de scris, scrie cine are chef si simte nevoia sa scrie!
De multe ori, citind cele scrise de voi, as vrea sa spun si eu ceva atunci, dar starea de spirit din acel moment ma impiedica. Neutral Stii bine ca nu am o viata tocmai roz si sunt sigura ca majoritatea au probleme materiale sau sentimentale, asa incat, uneori, suntem doar spectatori la piesele care se joaca pe scena vietii!!!
Scrie ce simti, cum te pricepi, fara sa te gandesti cati te vor citi. Daca nu ti se raspunde la o intrebare, nu trebuie s-o iei in mod personal, ci ia-o ca atare... ca nu stim raspunsul la intrebarea ta Laughing
Eu, una, habar nu am daca se tunde sau nu tarhonul, mai ales ca e singura planta aromata pe care n-o sufar Gradini Imaginare  - Pagina 2 57490470
Ma crezi ca nu m-am uitat niciodata cate vizualizari are gradina mea???
Mai stiu ca exista persoane in spatiul virtual care nu ma agreaza. Nu-mi pasa, fiindca tot la fel stiu ca am si prieteni in acest spatiu.
Pentru ei, ma deschid aici, cand imi permite timpul si starea de spirit!
Fa si tu la fel!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 3:19 pm

Myosotis a scris:
Doini a scris:
As mai vrea sa adaug...,

Un exemplu clar este si acest topic.., deschis mai mult sau mai putin in a atrage cateva semnale de alarma...,

Dar, ........................
........................

Va doresc sa aveti "limbarnita"la scris.., sa fiti sinceri si sa fiti mandrii de gradinile si munca voastra! Eu sunt mandra de voi, si ma bucur si multumesc sa va am! Gradini Imaginare  - Pagina 2 1059784619



Doini, nu are importanta cate vizualizari a avut topicul. Si doi oameni daca citesc, e foarte bine. Daca ma luam eu dupa vizualizari, abandonam de mult forumul Laughing
Apropo de vise, eu mi-am dorit o gradina botanica (sunt dusa rau Razz ) si aproape ca am avut-o. Din pacate am pierdut-o si acum sunt intr-o zona gri. Aproape ca mi-e frica sa-mi mai doresc ceva.
De scris poti sa scrii despre orice si cat vrei. Nu conteaza prea mult tema forumului. Gradinile verticale eu le-am descoperit (pe net) de mai multi ani. Cam cand am descoperit si acoperisurile verzi care imi plac foarte mult.
Numai ca am un mare defect. Bag seama ca nu sunt in stare sa ma organizez. Fii-meu mereu zice (cu o voce groasa) "Mama ai prea multe proiecte".........

Nu trebuie sa-ti ceri scuze pentru nimic. Noi (eu cel putin) nu prea am talent la scris/povestit, sunt si o fire mai "inchisa' si cu toate cate mi s-au intamplat in ultimul timp nu prea mai am elan la scris.
Dar sunt increzatoare (sau macar incerc)... cum a zis Vernil, dupa ploaie vine si soarele......

Eu credeam ca vizualizarile sunt tot una cu cititul Rolling Eyes nu-i asa? dar ma rog, ai punctat bine, daca ma iau dupa asta nu ma ajuta cu nimc!
De cand m-am inscris aici, eu m-am simtit libera si chiar daca nepricepera mea inca domneste pentru ca eunu am apucat sa gradinaresc mai mult de cateva luni..., ma simt norocoasa si ma simt bine ca am de unde invata..., experienta voastre imi usureaza pasii in visele si proiectarea viitoarei mele gradini! Ca nu ma las eu pana nu voi avea o gradina asa cum mi-o doresc, cu o intrare in gradina ca in povesti [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



cu alei acoperite cu pergole imbracate in trandafiri cataratori, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Myo, dorintele si visele ne auta sa trecem peste incercarile veietii si ne ajuta sa evoluam! farao

Gradinile verticale imi par o inventie practica si de bun gust. Nule-am descoperit de mult, eu de fapt inca descopar lumea clown

Dar, toate la timpul lor, invat sa fac pasi nu sa alerg! Cu toate ca nerabdarea este al doi le-a nume al meu bounce

Eu voi scrie aici, si o voi face cu placere si cu multe vise pe care vreau sa le impartasesc cu voi Gradini Imaginare  - Pagina 2 1059784619




Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 3:44 pm

[quote="Vernil"
E bine sa visezi, Doini, e chiar sanatos sa ai puterea sa vezi in perspectiva. Eu m-am cam speriat, la un moment dat, ca dupa un timp, proiectele la care visam eu, se implineau rapid ... si-mi spuneam, in gand, ca nu am timp sa ma gandesc la altele ...[/quote]

In perioada aceasta a vietii mele, visele si animalele sunt tot ce am mai de pret!

Am avut de multe ori norocul ca universul sa imi raspunda dorintelor ba chiar foarte repede!
Dupa ce in toamna am aflat ca mi-am recastigat terenul din C-ta, stiam ca va trebui sa ma duc in Romania si ca voi avea de stat pana imi pun la punct actele.. (etc) .., ma speria gandul ca in tara nu voi avea cu ce sa ma deplasez intre Buc si C-ta.., si mai mult ca trebuia sa imi iau cateii cu mine.., atunci, am inceput sa ma rog ca in maxim 2000 de euro sa gasesc o masina buna (ha ha ha) si in care ma pot increde sa fac cei 5000 de kl dus intors plus drumurile din Romania..
Mi-o imaginam argintie, habar nu am de ce.., ma vedeam la drum cu masina mea si cu animalele...
intr-o zi, la cate saptamani de la idea cu masina, Frenk m-a cheama si imi arata pe internet o masina cu daune (un Audi A 6, argintiu, Avant tocmai bun pt bagajele si animalele mele) care costa 2400 de Euro
Am riscat enorm!!!! Dar am luat masina fara macar ca sa o putem pornii !!!!! Am negociat-o la 1800 de Euro plus 100 de euro platforma, pt ca repet, masina nu putea fi pornita pt ca riscam sa stricam motorul!
Masina avea radiatorul spart si bara din fata usor stramba, si radiatorul aerului conditionat stricat. Frenk in prima parte a vietii a lucrat in industria auto, si m-am increzut in priceperea lui da si in mainile lui, pt ca el a reparat masina !!!! Si cu ea am calatorit fara nicio problema cu tot cu catei si pisic Very Happy
Sper ca povestioara mea sa nu fie inteleasa ca lauda.., e o poveste nascuta dintr-un vis! si e cu valuare materiala motesta ca sa poata fi interpretata ca lauda clown
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 3:55 pm

Doini, uita-te in jurul tau, totul se repeta, absolut totul, alternanta lumina-intuneric, cald-frig, nu-ti spun mai multe, ca ai inteles ideea.
Daca as spune ca mie imi place sa stau in gradina si sa contemplu tot ce e in jur, fara sa judec, fara sa observ, fara sa gandesc, pur si simplu stau si privesc totul. Cred ca e un fel de meditatie. Si iarna fac asta, ma fascineaza cristalele de zapada, ador sa inspir profund aerul rece, sa-l simt cum patrunde pana in strafundurile fiintei mele. Dupa ce ies din acea stare de admiratie, ca pana la urma asta e, ma simt alt om, plin de viata.
Am observat ca atunci cand se aud anumite triluri de pasari (mierle, privighetori, presuri), vrabiutele nu mai ciripesc. Parca se asteapta una pe alta sa-si spuna cantecul. Asta mi s-a parut uimitor. Sunt curioasa cum doarme o pasare, cat doarme, daca sta pe craca sau in cuib ... Am citit ca privighetoarea, atunci cand stie ca e ascultata, canta si mai puternic, mai mult. Este ca si cum ar multumi.
Asa ca fii privighetoarea noastra, Doini, viseaza cu ochii deschisi, ca sa ne alaturam si noi visului tau. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 3:58 pm

Doini a scris:

In perioada aceasta a vietii mele, visele si animalele sunt tot ce am mai de pret!
Am avut de multe ori norocul ca universul sa imi raspunda dorintelor ba chiar foarte repede!
Doini, stii ca in rugaciune se spune "cu gandul, cu vorba sau cu fapta" ? Si mai exista proverbul "ai grija ce-ti doresti!" Tocmai de aceea, eu il rog pe Dumnezeu sa imi dea ceea ce imi este de folos in viata. Deci tu ai stiut ce sa ceri, fiindca ai primit!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 4:16 pm

stef a scris:
Doini a scris:
Imi doresc din suflet sa imi fie intelese cuvintele scrise si sa nu interpretati altceva!

Doini, eu cred ca nu-i nevoie sa te scuzi pentru nimic.
Citind patania ta cu politia, am ramas interzisa, nu-mi imaginam ca este posibil asa ceva (cum stii, la noi circula lejer maidanezii pe strada si daca se gaseste careva sa traga un shut unuia e chiar banal)! Chiar n-am stiut ce pot scrie, acum imi dau seama ca era suficient un mesaj scurt ca sunt cu sufletul langa tine Gradini Imaginare  - Pagina 2 1059784619
Si te rog, mai scrie despre animalutele tale, imi place grozav sa citesc ce nazbatii fac.


Va multumesc doamna Stefana Gradini Imaginare  - Pagina 2 1059784619
.., atunci la momentul acela, vazand doar reactiile Georgianei si ale Dudutei chia am crezut ca am exagerat scriind aici intamparea teribila care mi-a zdruncinat teribil echilibrul..,
dar, in adancul sufletului meu cautam sa imi eliberez emotiile si necazul aici in scris cu voi.
Am cerut anchetarea politistilor, pt excesul de putere dar si de drept! Am facut plangeri si le-am trimis inclusiv mediei. Am aparut cu cazul meu si la TV.., Consulatul a cerut raport politiei pt cazul meu!
.., povestea nu s-a terminat! pt ca cer despagubiri, cer scuze din partea politistilor care m-au amenintat cu bataia si m-au umilit si pt ca animalele (Mara si Brutus) au revenit acasa dupa 21 de zile bonlave. Mara a avut temperatura 39.8 si a avut un virus gastro-intestinal care i-a provocat diaree apoasa timp de 5 zile.., saraca Mara, o busea din somn.., nici nu mai apucam sa ma incalt ca sa o scot afara.., la fel a patit si Brutulica, dar mai mica febra..

Eu, de fiecare data cand ies afara cu cateii tanspir de frica!!!! Nu mai am incredere sa merg cu cateii afara.., imi este frica, pt ca la cat sunt de nazdravani cei mici, lsele se pot incurca oricand iar politia sa ma vada.., si poate iar sa ma judece gresit. ..

Dar, sa scriu si despre lucrurile vesele din familia mea mare!
Strauss este cel mai COOL pisic dn lume, pt ca desi nu mai vazuse in viata lui un catel la fel de mare precum este Mara nu are nici cea mai mica teama.., eu in schimb sunt foarte atenta, pt ca el, tampitul sare in spatele Marei si o apuca de gat cu labutele asa cum obisnuieste sa faca cu Shalimar.., norocul meu este ca draga mea Mara, este cel mai bun catel din lume si de dragul meu se rezuma doar la lins pe bot affraid O Doamne fereste, mai m-am relaxat, pt ca nu are semne ca ar vrea sa-i faca vreun rau.., ci doar este curioasa de tote tumbele pe care acesta le face in fata ei afro
Brutus, criul familiei (la ultima imperechere a a vut samanta nu gluma, cateusa facand 8 puisori, in conditiile in care rasa lor nu depasesc maximul de 4) are chilotei pe el facuti din sosetele lui Frenk.., pt ca Shalimar de 3 zile a devenit intr-un sfarsit si ea domnisoara Very Happy
Amarige este umbra lui Frenk.., oriunde se duce acesta ea este in urma lui .., e rasfatata si inca netunsa What a Face

pun cateva poze frumoase zic eu Rolling Eyes
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

sper sa va faca placere sa-i priviti pe alintatii mei sunny
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 5:05 pm

penelopa a scris:
Doini, noi doua vorbim mai multe in afara forumului! Ti-am mai zis ca poti sa scrii orice (evident, in limitele bunului simt), pe orice tema, fiindca Myo nu ne cearta si nici nu sterge nimic. De citit, citeste cine vrea, nu trebuie sa facem o competitie din "articolele" noastre.
Si de scris, scrie cine are chef si simte nevoia sa scrie!
De multe ori, citind cele scrise de voi, as vrea sa spun si eu ceva atunci, dar starea de spirit din acel moment ma impiedica. Neutral Stii bine ca nu am o viata tocmai roz si sunt sigura ca majoritatea au probleme materiale sau sentimentale, asa incat, uneori, suntem doar spectatori la piesele care se joaca pe scena vietii!!!
Scrie ce simti, cum te pricepi, fara sa te gandesti cati te vor citi. Daca nu ti se raspunde la o intrebare, nu trebuie s-o iei in mod personal, ci ia-o ca atare... ca nu stim raspunsul la intrebarea ta Laughing
Eu, una, habar nu am daca se tunde sau nu tarhonul, mai ales ca e singura planta aromata pe care n-o sufar Gradini Imaginare  - Pagina 2 57490470
Ma crezi ca nu m-am uitat niciodata cate vizualizari are gradina mea???
Mai stiu ca exista persoane in spatiul virtual care nu ma agreaza. Nu-mi pasa, fiindca tot la fel stiu ca am si prieteni in acest spatiu.
Pentru ei, ma deschid aici, cand imi permite timpul si starea de spirit!
Fa si tu la fel!

Ma Pene, eu nu ma gandesc cati ma citesc!!!!!!!!! faceam referire la ce spunea Vernil ca unii membrii ai forumului s-au retras di a mai crie.., eu am spus cate vizualizari a avut acest topic fara ca lumea sa poftesca si la scris..
inteleg ce spui!, si eu, cu starea ,mea LESINATA din ultimul timp si lipsa gradinii ma face sa fiu mai cu degetele departe de tastaura dar cu ochi mereu deschisi la ce scrieti voi..

dar, uite, astazi energia mea are "limbarnita" la scris si imi voi da frau liber .., pentru ca asa cum spui si tu : Eu ma deschis aici asa cum o fac si in viata de zi cu zi (numai ca in viata de zi cu zi, in perioada asta nu counic decat cu cateii si pisicii clown ) iar voi, prietenii mei virtuali ma bucurati cu dovezile si realizarile muncii voastre din gradinite!
E simplu, va voi arata astazi din categoria Vazut si Placut ce Ramane de Facut Laughing [i]

Candva, demult cand m-am inscris la Club, spuneam ca locul asta provoaca dependenta clown , acum o voi transforma in terapie.., Imi Imaginez ca Am si Voi Avea[i] king

sa incep cu asta? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 5:25 pm

Vernil a scris:
Doini, uita-te in jurul tau, totul se repeta, absolut totul, alternanta lumina-intuneric, cald-frig, nu-ti spun mai multe, ca ai inteles ideea.
Daca as spune ca mie imi place sa stau in gradina si sa contemplu tot ce e in jur, fara sa judec, fara sa observ, fara sa gandesc, pur si simplu stau si privesc totul. Cred ca e un fel de meditatie. Si iarna fac asta, ma fascineaza cristalele de zapada, ador sa inspir profund aerul rece, sa-l simt cum patrunde pana in strafundurile fiintei mele. Dupa ce ies din acea stare de admiratie, ca pana la urma asta e, ma simt alt om, plin de viata.
Am observat ca atunci cand se aud anumite triluri de pasari (mierle, privighetori, presuri), vrabiutele nu mai ciripesc. Parca se asteapta una pe alta sa-si spuna cantecul. Asta mi s-a parut uimitor. Sunt curioasa cum doarme o pasare, cat doarme, daca sta pe craca sau in cuib ... Am citit ca privighetoarea, atunci cand stie ca e ascultata, canta si mai puternic, mai mult. Este ca si cum ar multumi.
Asa ca fii privighetoarea noastra, Doini, viseaza cu ochii deschisi, ca sa ne alaturam si noi visului tau. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am de marturisit ceva!
Mesajul acesta a fost copiat de mine in acest moment si pus la loc de cinste langa alte invataruri pe care le-am intalnit/citit (citate, pasaje din carti, rugaciuni, invataturi intr-un cuvant)
Va multumesc tare mult!!
Pentru mine astazi e sarbatoare! si ma simt exact cum spuneti dumneavoastra.
"Am citit ca privighetoarea, atunci cand stie ca e ascultata, canta si mai puternic, mai mult. Este ca si cum ar multumi.
Asa ca fii privighetoarea noastra, Doini, viseaza cu ochii deschisi, ca sa ne alaturam si noi visului tau."
[b]
Ma simt ca am primit nu doar "glas" ci si aripi !
Va multumesc!!! Gradini Imaginare  - Pagina 2 1059784619
O poza de mulumire de la mine pt tine sunny
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 5:49 pm

Acuma vad si eu topicul asta. N-am stiu eu, ca aveam niste poze dintr-o gradina SF,care depasea imaginatia. Da' lasa ca le gasesc eu...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 6:01 pm

He He !!
Bine ai venit Karla Gradini Imaginare  - Pagina 2 1059784619 in gradina imaginara dar si SF in curand!!! Gradini Imaginare  - Pagina 2 1317549515 pentru ca orice e posibil aici !!!!

saraca de mine la cat de verde (de suparare am fost sau inca mai sunt) la cap sunt pot deveni si alien Gradini Imaginare  - Pagina 2 2945718842

Hai Gradini Imaginare  - Pagina 2 1059784619 cauta pozele ca sunt nerabdatoare sa vad cum arata o gradina SF Gradini Imaginare  - Pagina 2 1992828207
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 6:13 pm

Nu stiu daca n-am aruncat numarul ala din "Art des Jardins", insa o sa-l caut Very Happy
Un peisagist nitel dus cu pluta (zic eu), care-si facuse o gradina vegetala ca un cosmodrom, ceva futurist (scuzati cuvantul da' asa se zice la tot ce pare venit din viitor) Very Happy
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 6:21 pm

In asteptarea pozelor SF avem broscute futuriste lol! deghizate cu tote ca mai mult imi place cum suna uder caver Very Happy pe si la post de decoratiuniu de gradini SF Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 6:49 pm

Na ca din pacate, am aruncat numarul... o sa caut pe net poate gasesc niste poze din gradina aia; nu-mi mai amintesc numele peisagistului, dar nu cred ca exista prea multe gradini la fel.

De consolare, o alta gradina care depaseste imaginatia, dintr-un alt numar al aceleiasi reviste.

"Nong Nooch" situata la 200 km de Bangkok, in Thailanda. Proprietarul (putred de bogat) a facut o viziata in Europa si a hotârat sa o aduca in gradina lui de mai multe hectare...
Ce-a iesit, judecati singuri:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 6:52 pm

In fine, ca sa-mi dau cu parerea mea personala: dupa mine, omul a batut recordul absolut de chiciuiala... e greu sa-l mai depasesti.
Palmieri cu buxusi sculptati si monumente thai, oricat de multicultural al fi, combinatia iti sta in gât.
cel putin in ultima poza, aia cu imitatia de Stonehenge, m-a lasat masca...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 7:15 pm

Cand ai atatia bani incat nu mai stii ce sa faci cu ei, iti mai tragi si cate-o gradina futurista Laughing (mie imi place cuvantul si-l folosesc de cate ori se iveste ocazia Gradini Imaginare  - Pagina 2 57490470 )
Cred ca gradina fiecaruia este aivea psihicului lui jocolor
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 8:23 pm

Wow, affraid aici chiar ca merge sa spui vorba aceea "Mare e gradina lui Dumnezeu"
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradini Imaginare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradini Imaginare
Sus 
Pagina 2 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: