Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradini Imaginare

In jos 
+11
ghana
popescugp
laurabv
bubu
Carina
Karla
stefana
Myosotis
Vernil
penelopa
Doini
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 10:57 pm

Am o idee.., sunt ajutati de mana omului Wink ca altfel toate ramurile ar cadea..

Ma bucur ca imi dai de lucru, imi face placere sa impartasesc cu voi ce ma face sa nu mai clipesc Laughing 

Te rog sa nu uiti sa imi spui maine cum souneti voi trotuarului ca acum ma obsedeaza dureri de cap 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 11:40 pm

ce spui/spuneti de asta?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


pe aceasta am mai atasat-o o data, dar nu ma pot abtine sa nu o mai fac tongue 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


mmm, un vis, o cabanuta imbracata cu un trandafir
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Domane Doamne cat visez sa am si eu asa ceva si sa imbrace magazia de scule si unelte Shocked 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


pufff ce clematita mare si fruosa! ale tale au ajuns la dimensiunile astea Bubule?
@ 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Din cate stiu, tu ai o pergola cu trandafiri grimpanti dar nu cred ca am vazut-o vreo data.., dar, mai cred ca asta poate fi o rezolvare pt tine in timp.., arcade pline de trandafiri..., fatada caei imbracata cu trandafiri...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



he he, imaginea asta pare cam ciufulita Laughing dar ce as mai sta la umbra lor si as medita ...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]





Tare mult m-as bucura sa vad la una dintre noi asa ceva...
Eu visesz la asemenea trandafiri mai mult ca la vacante tropicale Laughing
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 02, 2013 9:36 am

Nu esti singura Very Happy  Nici nu-mi mai amintesc de cand am eu visul unei case imbracate in trandafiri Rolling Eyes 
Bubu are o problema cu palisatul. Curiozitatea mea e legata de cine/ cum/ cand taie/curata trandafirii si mai ales florile uscate la muntii aia de trandafiri. scratch 
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 02, 2013 11:14 am

Lianele nu trebuie sa le cureti, mai ales ca unele fac fructe foarte decorative dupa ce trece inflorirea...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 02, 2013 11:38 am

Mama, aleea aia din poza 2 e ceva de vis. Dar nu o sa am spatiu pentru asa ceva niciodata.

Doini, am clematite care ar putea ajunge asa de mari daca ar avea pe ce sa se urce. Cand ajung la marginea de sus a gardului le dirijez in jos, dar fara probleme s-ar duce pe la 3m.

Pergole de trandafiri n-am, am o simpla arcada pe care am pus trandafiri, exact unde se termina aleea de acces si incepe terasa.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 02, 2013 2:50 pm

Daca va mai amintiti, in 2011 eu vroiam sa fac o astfel de alee si aveam si unde Laughing ..., dar ce tot dezgrop mortii Laughing 

Chiar vorbeam zilele trecute cu Frenk, ca, din pacate, noi nu prea putem pleca in vacante tropicale din cauza cateilor(nu am unde-i lasa.., iar la pensiuni nu ma lasa inima, ma rog) si spuneam, ca el sa plece singur in vacanta iar eu sa imi fac damblaua ..., cand vom avea si casa.., he he, vise marete si frumoase drunken 

Da Bubu, dar ce trandafir ai tu pe arcada face cat 10 la un loc Wink
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 02, 2013 3:40 pm

Nici eu n-am trotoar in jurul casei si am plantat trandafiri cataratori peste tot unde am reusit. Deocamdata in afara de Coral Dawn, care a ajuns la etaj, restul cresc cu incetinitorul. Mai am trei bolte si o pergola cu trandafiri, dar nici astia nu au ajuns nici macar la inaltimea mea, deci mai am de asteptat pana ii vad ca in pozele tale Rolling Eyes 

Oricum, trandafirii cataratori presupun mult mai multa munca decat ceilalti ... e destul de complicata treaba cu palisatul, taiatul si curatatul dupa primul val de flori. Eu de exemplu n-am reusit sa ajung peste tot la Coral Dawn, desi am facut echilibristica pe balcon si pe fereastra de la parter, tot mi-a mai ramas o zona unde nu ajung decat cu scara si din pacate scară nu pot sa pun ca-mi rup plantele din stratul din fata pale 
Chiar ma gandeam la nora lui Vernil daca are idee ce inseamna taiatul, legatul si coafatul cataratorilor ... sau poate se gandeste sa o cheme tot pe Vernil sa aiba grija de ei Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 02, 2013 3:46 pm

De-aia spun eu ca pe o fatada e mai bine de plantat o liana...
Asa am facut si eu, trei grimpanti remontanti pe fatada casei, mori chinuindu-te sa suprimi florile ofilite si nici gradul de acoperire nu e grozav. Daca as lua-o de la capat, as planta o liana si gata. Sir Cedric Morris care urca la mine intr-un copac, in trei ani a luat o amploare teribila, la anul il acopera...
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 02, 2013 4:52 pm

Ha ... ha .... ha ... chiar m-ati distrat! In primul rand, poza aceea cu trandafirii multiculori (foarte vesela imaginea), lasati asa, parca la voia intamplarii, asa mi-ar placea sa fie si in curtea copiiilor mei. In al doilea rand, nepotica mea a primit de la ceilalti bunici (unul este veterinar) doi iepurasi cu care se joaca si-i dragaleste tot timpul. Mananca cot la cot cu ei morcovi Very Happy  Sigur ca eu ma voi ocupa de gradina, indiferent ce vom planta acolo, fiindca copiii mei vor sta in tara doar pe timpul verii, apoi pleaca la casa lor inchiriata din Dubai drunken  deci voi mai avea o gradina de ingrijit ... Apoi, am primit o alta tema, sa nu pun trandafirii foarte aproape de zid, ca alaturi este o casa, si sa nu se scurga apa la temelia acelei case ... dar am gasit solutie si la asta. Chiar e distractiv si cand se vor aranja cat de cat, toate, sigur voi face poze sa comentam pe indelete.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 02, 2013 8:42 pm

Doini m-am informat, tot trotuar se cheama.

La ora asta am o singura clematita inflorita, Polish spirit, restul au luat pauza :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 02, 2013 8:52 pm

Multumesc Alina.., m-ai salvat!!!.., eram ratacita pe un trotuar in ceata Laughing 

Ce mare si plina de flori este!!!! Puuuf ce frumoasa, sa iti traiasca!
In cati ani a ajuns asa? te intreb, pentru ca am lasat si eu mostenire una in fosta gradina si sunt tare curioasa cum o arata.. (cu toate ca stiu ca taierea in primi doi ani este foarte importanta, iar el, probabil nu a taiat-o)...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 02, 2013 9:45 pm

Eu eram convinsa ca trotuar e numai ala din strada, dar m-a lamurit fratelo ca tot trotuar e Very Happy.

Nu stiu sigur cand am plantat-o cred ca 2009 sau 2010.

 
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 02, 2013 10:18 pm

Trebuie sa va impartasesc  si eu fantezia cu gradina mea imaginara Embarassed , eu care deocamdata stau a bloc Rolling Eyes . Ani de zile am visat la o casa cu o gradina mare dar avand fetita mica am realizat ca nu pot sa le impac pe toate....bani pt o casa si gradina aproape de Brasov nu am, asa ca m-am consolat cu gandul ca poate la pensie:( 

In aceasta primavara am vorbit cu soacra mea care are un teren de aproape 2 hecare la 10 km de Brasov , in camp:bom:  si ce credeti m-am hotarat eu ca aici o sa-i fac gradina mult visata:bounce: 
Am inceput cu 50 de pomi, din care 8-10 mi-au fost furati la 2 saptamani dupa ce i-am plantat:( si alri 4-5 nu s-au prins, din cauza secetei din mai.....dar in toamna voi completa cu altii.

Poate imi dati o idee cu ce sa o imprejmuiesc ( sunt cam 1200 mp )Question . Deocamdata am pus zmeura( normal ca nu s-a prins toata ) vroiam sa fac gard viu de zmeura, printre care sa pun si 2  randuri de sarma ghimpata....nu stiu daca a fost cea mai buna idee:suspect: 

In "gradina " mai am cativa arbusti ( coacaze negre si rosii) 4 trandafiri ( de la Lottum:D ) si prox 20 de butasi de trandafiri sub sub pet;) 

Va dati seama ca ajung in camp la sfarsit de saptamana iar partea cea mai neplacuta este ca nu am apa, planul este sa fac un put  dar pana atunci mai am o groaza de chestii de facut....cam atat ca m-am lugit. Gradina mea arata mai bine in capul meu dacat in realitate, dar ......


___________________
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 03, 2013 1:22 am

Eee, Laura pai nu e chiar imaginara ! Ea totusi exista.

Avand in vedere ca spui ca se afla in plin camp, si ca deja ti-au calcat-o baietii buni, cred ca la fel de prioritar ca facutul unui put trebuie sa securizezi cat de bine poti!
Sa te apuci de plantat si doar sa le lasi in plata ploilor de asemenea cred ca e cu doua taisuri.., dar macar in Brasov nu este arsita din sudul tarii si tot e ceva.

Referitor la gardul "viu" mie personal imi place Viburnum tinus - Calinul. Este vesnic verde, iar florile lui atrage fluturi Gradini Imaginare  - Pagina 5 1059784619 
De asemeni imi place gardul viu din conifere.., dar poate tu esti satula ce ela... sau poate nu. Cupressocyparis leylandii a fost alegerea mea in fosta gradina din tara. In 2008 am plantat niste piticanii iar acum au ajuns la etajul 1 al casei.

Oricum ar fi, e bine ca ai o gradina! Iti urez mult spor si inspiratie!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 03, 2013 2:49 pm

Karla a scris:
De-aia spun eu ca pe o fatada e mai bine de plantat o liana...  Sir Cedric Morris care urca la mine intr-un copac, in trei ani a luat o amploare teribila, la anul il acopera...

Karla, imi poti spune te rog mai multe nume de liane? Exista si cu flori mai mari si cu un numar mai mare de petale?
Eu nu ma dau in vant dupa trandafirii cu putine petale Rolling Eyes 
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 03, 2013 7:53 pm

Doini multumesc pt. pont. O sa ma interesez de calin, sa vad la ce temperaturi rezista iarna. Cred ca pana la urma va fi un gard viu combinat, inclusiv cu maces, trandafiri mai salbatici ( inca nu i-am identificat ) care sa creasca inalt si sa fie rezistent la boli etc....M-am gandit si la salcam, dar am inteles ca e invaziv si cresc multi puieti pe langa, asa ca nu e bun.

Am postat aici la gradina imaginara pt. ca deocamdata numai eu o vad gradina,in capul meu, toti cei din jur imi spun ca arunc banii pe fereastra si cresc pomi fructiferi ca sa aiba hotii ce culege No
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 03, 2013 8:00 pm

Poate Alberic Barbier ori Albertine ar fi pe gustul tau...
Si "Madame Alfred Carrière" se intinde foarte mult, insa pentru ea ar trebui verificata rusticitatea, fiindca e un noisette...
pentru plantat in Romania sau in Olanda?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 03, 2013 8:10 pm

Multumesc frumos Karla!
pentru Olanda..., dar cred ca si restul fetelor ar vrea sa stie ce s-ar potrivii climei din tara
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 03, 2013 8:17 pm

Ia potoliti-va cu lianele, ca incepe sa ma manance sa caut una de pus pe fatada.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 03, 2013 8:22 pm

La tine Rose-Marie Viaud, Bubu... o sa mi-o iau si eu sa-mi acopere cabana. Mai incerc o data, ca in locul ei am primit Veilchenblau, ori mie asta nu-mi place in mod special...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 03, 2013 8:24 pm

La clima din tara s-ar potrivi altele mai rezistente..; Albertine si A.Barbier cred ca tin, Mme Alfred Carrière s-ar putea sa nu reziste la frig crâncen, in schimb ar inflori de minune in regiunile de campie, unde e mult soare si caldura... o sa verific pe net.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 03, 2013 9:00 pm

Pai mai Bubule, totul a inceput de la cautatul solutiilor pt tine.., cum sa ne potolim!? Nu ne potolim!!! Laughing 

Doame Doamne cat pot fi de frumosi!!! I-am cautat deja pe net si m-am "imbonlavit"

Alberic Barbier poza din gradinile Manoir d`Erignac
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Mme Alfred Carriere
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Iar Rose Marie Viaud are si o culoare dupa sufletul meu Shocked 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Multumesc inca o data Karla !!!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 04, 2013 11:24 am

Pentru nimic.
Cand ma gandesc ca am trecut pe lânga manoarul de la Erignac si nu m-am oprit sa vizitez gradinile... eram in drum catre pestera preistorica de la Lascaux si n-am avut timp. Pacat, cine stie cand mai ajung prin zona...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 04, 2013 11:55 am

Formidabila prima poza. Gradina e putin prea formala pentru gustul meu Very Happy , dar trandafirii arata de vis.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iul 05, 2013 11:32 am

Si eu zic la fel, Alina! Prea sunt aranjate ghirlandele cu trandafiri, parca ar fi din plastic ... Mie imi place f.mult ultima poza, cea cu trandafirul Rose Marie Viaud.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradini Imaginare  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradini Imaginare
Sus 
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: