Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Inradacinarea butasilor naravasi

In jos 
+15
vickylucia
corinap
gomez99
doina
Marga
doinabacau
gabriela60
Vernil
penelopa
duduta190578
stefana
bubu
Myosotis
georgiana
pietricica
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
corinap

corinap


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mai multe
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 08/02/2012

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mar 31, 2012 11:15 am

duduta190578 a scris:
Am si eu un lastarel care vrea sa ma bucure, e rosu batut dar nu aveam nici de asta!
Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Dsc00060jb


Felicitari!
acu' pune-l in pamant PUTIN umed fara sa mai pui apa si ingropat doar juma' din ce se vede cu radacina(alb) intr-un pahar de 160-200ml
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mar 31, 2012 11:17 am

Multumesc Corina,nu-l mai las in apa?Tu spui pana la jumatatea primului nod?
Sus In jos
corinap

corinap


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mai multe
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 08/02/2012

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mar 31, 2012 11:25 am


Daca-l mai lasi in apa,vor creste radacinile si cand il vei pune in pamant ai sa le rupi.
Si pana la juma,intre noduri.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mar 31, 2012 11:26 am

Sarut mana,asa fac!Nu-i trebuie pet,nu?
Sus In jos
corinap

corinap


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mai multe
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 08/02/2012

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mar 31, 2012 11:31 am

Poti sa-i pui pet dar fara capac si nicio picatura de apa pana nu vezi radacinile si se usuca pamantul,ti-as pune poza dar nu stiu cum Evil or Very Mad
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mar 31, 2012 11:32 am

Ok,ma descurc,am inteles!
Multumesc mult!
Sus In jos
pietricica

pietricica


Numarul mesajelor : 103
Localizare : langa VAMA_VECHE
Joburi/Distractii : cititul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 12/02/2012

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mar 31, 2012 10:43 pm

bravo ,duduta Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 1982394566 stiu ce bucurie trebuie sa simti cand vezi o frumusete de radacina.
Sus In jos
vickylucia




Numarul mesajelor : 229
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : gradinaritul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 13/07/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 01, 2012 2:36 pm

Eu am inradacinat, anul trecut, lastari de Memoris si Senegal si i-am trimis unei prietene crezand ca-i fac o mare bucurie. I-am impachetat f bine ca sa nu sufere traumatisme la transport, insa persoana care i-a primit a scapat paharutele jos asa ca.............
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 01, 2012 2:37 pm

Ooooo,ce ghinion!
Sus In jos
pietricica

pietricica


Numarul mesajelor : 103
Localizare : langa VAMA_VECHE
Joburi/Distractii : cititul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 12/02/2012

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 01, 2012 2:59 pm

Laughing
vickylucia a scris:
Eu am inradacinat, anul trecut, lastari de Memoris si Senegal si i-am trimis unei prietene crezand ca-i fac o mare bucurie. I-am impachetat f bine ca sa nu sufere traumatisme la transport, insa persoana care i-a primit a scapat paharutele jos asa ca.............
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 01, 2012 4:13 pm

vickylucia a scris:
Eu am inradacinat, anul trecut, lastari de Memoris si Senegal si i-am trimis unei prietene crezand ca-i fac o mare bucurie. I-am impachetat f bine ca sa nu sufere traumatisme la transport, insa persoana care i-a primit a scapat paharutele jos asa ca.............

Si persoana respectiva iubea hibiscusii?
Ca eu tin la ei ca laochii din cap....
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 02, 2012 7:56 am

fetelor si eu am patit cu vecina mea asa eu am inradacinat mai mule plante sii i-am dat ce credeti ca a facut le dus la mansarda unde nu aveau caldura toata iarna .Le-a omorit si dupa aceia mi-a zis ca ei ii plac plantele mari nu asa mici .I-am spus cita truda trebuie pina cresti o planta pina scoate o radacinuta si tocmai aici e placerea iubitorului de plante sa o vada cum creste .Pai cind vede la mine atitea paharele si atitea ghivece nui place.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 02, 2012 9:27 am

D-na Marga nu am reusit sa prind decat vreo 2 lastari cred din muscate,cred ca a fost prea frig si nu au mai avut putere sa faca radacini!
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 02, 2012 11:02 am

Imi pare rau Duduta dar si ale mele sint numai bete acumastept sa le iese frunzulite.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 02, 2012 8:00 pm

Marga a scris:
fetelor si eu am patit cu vecina mea asa eu am inradacinat mai mule plante sii i-am dat ce credeti ca a facut le dus la mansarda unde nu aveau caldura toata iarna .Le-a omorit si dupa aceia mi-a zis ca ei ii plac plantele mari nu asa mici .I-am spus cita truda trebuie pina cresti o planta pina scoate o radacinuta si tocmai aici e placerea iubitorului de plante sa o vada cum creste .Pai cind vede la mine atitea paharele si atitea ghivece nui place.
Ofticoasa si tu. Puteai sa-i dai plantele gata mari clown
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 02, 2012 8:29 pm

Asa este Myo eu astept si doua saptamini pina vad o frunzulita si ea le vrea gata mari .
Sus In jos
adrianam




Numarul mesajelor : 50
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 28/03/2014

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 25, 2015 5:07 pm

Am pus si eu 3 butasi de Gator Pride la inradacinat, in pamant, cu pet in cap. I-am dat pe toti cu un gel de inradacinat- cred ca Rhizotonic.
Au vre-o 4 zile.
La inceput nu era aburite pet-urile. Acum sunt aburite la toate. Este bine asa?
Ca la cat timp sa-i ud?
Nu am mai pus la prins demult hibiscusi si am emotii.
Am emotii si pentru hibiscusii maturi pe care i-am cumparat, sper sa se acomodeze la mine!
Sus In jos
gomez99




Numarul mesajelor : 416
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : nu/nici macar
Stare de spirit : proasta
Data de inscriere : 28/04/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 25, 2015 6:49 pm

cat timp sint aburiti e bine.
pregateste un fungicid. in caz de lipsa merge foarte bine ceaiul de musetel concentrat. ideal e un fungicid pulbere pe care sa il presari cu o spatula peste zonele afectate cind o fi sa fie.
numa ca nu stiu daca e momentul potrivit sa butaseti. la mine nu s-au prins niciodata astia de fitze pusi dupa august. nu spun ca se si prind foarte greu.
cind pun in casa pun in minisera, in pastile de turba sau cocopeat, nu folosesc pamint.
Sus In jos
adrianam




Numarul mesajelor : 50
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 28/03/2014

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 25, 2015 8:45 pm

Pai nu am avut de gand, dar doi s-au rupt la transport iar al treilea l-am gasit ieri atarnand, este posibil sa-l fi rupt pisoiul.
Fungicidul este pentru situatia in care mucegaiesc?
Sus In jos
gomez99




Numarul mesajelor : 416
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : nu/nici macar
Stare de spirit : proasta
Data de inscriere : 28/04/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 25, 2015 9:26 pm

fungicidul se aplica daca apare mucegai
Sus In jos
adrianam




Numarul mesajelor : 50
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 28/03/2014

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 25, 2015 10:10 pm

Oare nu ar fi util sa-i ud cu ceai de musetel, preventiv?
Sus In jos
Mery

Mery


Numarul mesajelor : 110
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : ok
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 29/08/2015

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 25, 2015 10:14 pm

Daca deja ai udat pamantul cand ai pus lastarii si peturile sunt aburite , nu mai uzi deloc dar deloc...
Sus In jos
gomez99




Numarul mesajelor : 416
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : nu/nici macar
Stare de spirit : proasta
Data de inscriere : 28/04/2011

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 26, 2015 7:31 am

nu, umezeala prea multa strica. daca picaturile de condens de pe peturi sint prea mari, poti chiar sa desfaci dopul pentru ceva timp.
Sus In jos
adrianam




Numarul mesajelor : 50
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 28/03/2014

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 26, 2015 10:32 am

Ok, am inteles! Nu i-am mai udat de atunci!
Diseara le pun la toti pet-uri cu dopuri si ii las fara dop pana dimineata!
Ma gandeam pe timpul noptii sa-i mut in camera cea mai calduroasa iar pe timpul zilei sa-i duc la geamul in care ii bate soarele.
Eu stiam de la mama ca scortisoara ar impiedica formarea mucegaiului. Ea punea la borcanele cu gem si nu le mai baga in cuptor pentru sterilizare. Nu avea probleme cu mucegaiul cand facea asa!
As putea sa pudrez pamantul cu ceva praf de scortisoara?
Sus In jos
adrianam




Numarul mesajelor : 50
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 28/03/2014

Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 27, 2015 9:14 am

I-am cercetat azi-dimineata si deja incepea mucegaiul pe alocuri! No
I-am lasat fara pet-uri azi pana ajung acasa.
Frunzele aratau bine.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Inradacinarea butasilor naravasi   Inradacinarea butasilor naravasi - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Inradacinarea butasilor naravasi
Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Hibiscus rosa sinensis-
Mergi direct la: