Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Masive/straturi in gradina

In jos 
+6
stefana
bubu
penelopa
Myosotis
Karla
Tinkerbell
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 2:28 pm


Cum integram berberisul purpuriu in gradina? (dilema lui Bubu) Very Happy
De regula, in masive monocrome, dat fiind culoarea riscanta, flashy...

Cateva solutii:

Alaturi de rosu, e solutia cea mai spectaculoasa (un decor teatral de-a dreptul...)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Inconjurat complet de galben-auriu, izolat astfel incat sa faca doar o pata de culoare:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



O solutie mai class, alaturi de verde crud si alb-argintiu, cu conditia ca purpuriul sa se regaseasca si in alte puncte ale decorului, asortat cu minerale sau cu luciu de apa:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 2:37 pm


Si fiindca tot veni vorba de masive monocrome, cateva idei:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Cel mai greu de realizat sunt masivele in negru, verde (desi exista o multime de plante cu flori verzi) si albastru...

Daca cineva vrea lista plantelor din imagine (si a altor optiuni posibile), sa ceara, am liste destul de vaste...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 3:30 pm

Waw, sunt cateva poze care m-au lasat cu gura cascata. Multumesc mult, Karla.

Pentru berberisul care mi-a cazut cu tronc cred ca am sa optez pentru prima varianta, imi plac si restul, dar n-am loc (a treia varinata e superba).
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 3:33 pm

Imi place stratul ala cu floarea-soarelui, Karla! Niciodata n-am stiut unde sa plantez floarea-soarelui si cu ce s-o asortez pirat Ce sunt florile galbene care o acompaniaza?
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 3:35 pm

cred ca rudbekia
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 6:13 pm

Exact, sunt rudbekia iar cele mici sunt coreopsis verticillata. In loc de rudbeckia poti pune si zinnia, dalii galbene, hemerocale, anthemis, (exista varietati galbene pentru toate)...

Alte specii care pot fi asortate: kniphofia, hypericum, origan sau valeriana aurie, tagete, hellenium... Plus ca exista o multime de varietati diferite de coreopsis sau echinacea in galben...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 6:28 pm

Mie imi place de mor stratul marginit de buxusi. Am reusit sa identific clematita de pe zidul de piatra, dar la restul nu stiu ce sunt. Imi plac mai ales plantele movulii, si cele joase si cele inalte.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 8:50 pm

Pai, cele inalte sunt salvia nemorosa, varietatea cea mai frecventa (Caradonna), aceea pe care o am si eu.
Cele joase sunt nepeta se etaleaza pe sol) iar intre, acelea argintii inalte sunt eryngium, scaietii aceia decorativi (am si eu o varietate albastra intr-o poza prin gradina)
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 9:19 pm

Mersi, Karla. M-am gandit ca e salvie, dar a mea nu e asa batoasa, e mai mult taratoare, dar n-am Caradonna. Si desi am zis ca ma feresc de nepeta, trebuie sa incerc intr-un coltisor asa ceva.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 10:04 pm

Pe rudbekiile astea, n-am reusit pana acum sa le conving sa traiasca sin in gradina mea, in afara de invaziva asta:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dar craite, coreopsis, luminite, (perene) am din belsug.
La anul voi infiinta un astfel de strat in gradina din spate. Masive/straturi in gradina - Pagina 4 2147529457
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 25, 2012 10:55 am

@Bubu: chiar si Caradonna se arcuieste, in poza buxusii in forma de piramida o obliga sa stea batoasa... nepeta incearca varietatile scunde (sunt o gramada) si fereste-te de Six hill's Giant, ca ocupa prea mult spatiu si chiar cand ii lasi suficient, tot trebuie sa o divizezi in fiecare an. Exista varietati mai mici si mai putin invazive.

@Penelopa: ei da, lor le place calcarul de la mine... da' invaziva e foarte frumoasa.

Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 25, 2012 10:59 am

Care-i poza aia cu floarea soarelui ca eu n-o gasesc ?
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 25, 2012 11:07 am

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 2945718842 am gasit-o. Nu se deschidea. Abia acum o vad si eu. Si chiar am o fasie de loc unde am mai pus floarea soarelui, dar nimic pe langa ea ca nu m-a dus capul la asa un aranjament.

Salvia nemorosa trebuie taiata ? Am una care vb lui bubu, e lata pe pamant. Acum are flori dar parca spusese cineva ca se taie dupa ce infloreste prima data. scratch
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 25, 2012 11:47 am

Ca sa fie treaba treaba, chiar langa un buxus ( e inca mic, dar creste el) vreau sa incerc. Si in spatele buxusului am salvie, deci aproape gata lucrarea, mai imi trebuie nepeta.

Normal ca in loc de scaietii argintii as baga un trandafiras Very Happy .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 25, 2012 12:56 pm

Eu nu o tai niciodata pe nemorosa. Infloreste singura toata vara, nu-mi bat capul cu ea...

@Bubu: hé hé, te cred. Un Lavender Meidiland: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 25, 2012 1:14 pm

Nu ma mai joc Shocked . Mica zona unde vreau sa incerc asta este fix in lateralul Brasseurilor, unde chiar pe Lavender Meillandina il vreau. E acelasi trandafir, sau sunt 2 diferiti ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 25, 2012 1:37 pm

Sunt diferiti.
Seria Meillandina sunt piticii, iar seria Meidiland sunt arbustivi/peisageri tip floribunda (eu am White Meidiland in gradina, cu flori minuscule albe; acesta din poza e varianta lavanda).

Ca veni vorba de mov, am mai gasit o solutie à propos de berberis, tocmai ti-am scanat-o (mi-aminteam eu bine ca mai stiam una...)

Poate-ti pica vreo fisa ca sa armonizezi ansamblul:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Un berberis intr-un cadru mov cu galben-auriu, culoarea complementara...
Plantele marcate sunt in ordine: stachys bizantina, campanula lactiflora (care se sprijina pe berberis), kniphofia "Aurore", nepeta Six Hills, achillea "Weserandstein", iar sus, gramineea aceea verde care serveste de fond e un miscantus sinensis. Toate plante care au aceleasi necesitati: nu prea multa apa, soare, etc.

Insa cum vezi, regula ramane respectata: frunzisul purpuriu nu e izolat, ci se regaseste in alte puncte ale decorului.

Ca sa vezi mai bine, masivul face parte dintr-un ansamblu in care frunzisul purpuriu si formele topiare se repeta (scena de mai sus e in poza urmatoare, prima din stanga):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



E o gradina inceputa in 1993 de catre un peisagist in Côtes d'Armor, Bretagne...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 25, 2012 1:49 pm


Si un masiv de trandafiri/plante perene de la Mottisfont Abbey, ca sa murim cu zile...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 12:33 pm

E de vis intr-adevar, dar ei au timp si oameni sa intretina gradinile, sa schimbe plantele dupa sezoane,etc. E ca si cu vedetele de cinema. N-au alta treaba decat sa arate bine ca din asta castiga banii.
Cornus controversa ala de mai sus e taiat intentionat in forma aia banui, nu ?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 12:36 pm

Foarte frumoase pozele, zici ca-s aranjate pe calculator, cel putin scena cu berberisul e chiar de vis.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 12:49 pm

Din cate stiu eu, cornus controversa ia singur forma aia piramidala, de asta e utilizat in fond de decor...

Ei, au si bani ca sa plateasca gradinari, Myo, ca doar nu oricine isi permite un astfel de domeniu...

Si apoi, conteaza foarte tare experienta care se transmite din generatie in generatie. Arta gradinii exista de secole in cultura occidentala, cum sa nu arate, vorba lui Bubu, ca pe calculator?

Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 1:24 pm

Asa este.
La noi exista arta nestiintei. Bate crivatul si n-avem lemn de foc. Harshti taiem tot ce-avem prin curte. Pomi fructiferi, salcami, etc.
Tre' sa facem tuica. Ne trebuie lemne pentru cazan. scratch Am gasit. Taiem copacii din curte.
Vazut cu ochii mei la vecinii din sat.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 1:34 pm

Iata un exemplu de ceea ce se cheama "savoir-faire":

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Eu de exemplu, care n-am cultura peisajului (ca n-am descoperit ca astfel de gradini exista decat de cativa ani) desi pot sa cunosc fiecare planta pe de rost, nu pot realiza o astfel de structura...

Insa nenea care a creat gradina, care a crescut si s-a jucat in astfel de parcuri probabil, a facut asta fara prea mult efort. E un pensionar care a vandut plante la viata lui si care la batranete si-a zis ca e timpul sa-si faca si el un colt al lui, ca destul a dat pentru altii. Se ocupa singur de gradina insa a stiut cum sa faca ca sa-si reduca efortul la maxim.

De exemplu, terenul sau e foarte umed (e undeva in Flandra, unde panza freatica nu e prea departe) drept pentru care a inceput prin a planta salcii care sa consume apa in exces. Abia dupa aia a trecut la plantat. Dupa mine, straturile sunt cam colorate, se vede ca e un barbat cel care le-a creat Very Happy Very Happy macar a avut instinctul sa nu bage deloc rosu-sânge Very Happy

In fine, stiu sigur ca oricat m-as chinui, n-o sa-mi iasa efectul asta niciodata...
Si cand ma gandesc ca sunt unii care stiu sa faca gradini de cazi pe jos in alte zone, unde de exemplu apa lipseste...

Cateva poze mai de aproape:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Ultima editare efectuata de catre Karla in Mier Sept 26, 2012 1:37 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 1:35 pm

Myosotis a scris:

Vazut cu ochii mei la vecinii din sat.

Am vazut si eu Very Happy E mai simplu, ce sa-i faci Very Happy Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 1:56 pm

Plantele alea din carut or fi de aruncat ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Masive/straturi in gradina
Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Codrutei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: