Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Masive/straturi in gradina

In jos 
+6
stefana
bubu
penelopa
Myosotis
Karla
Tinkerbell
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 2:01 pm

Nu, probabil sunt rezultate de la diviziuni. Aici nu arunci nicio planta, e pacat, ca aruncatul pâinii la noi.

E una din putinele ocazii in care poti sa suni fara preaviz la usa vecinului ca sa i le oferi, ori daca nu, le aduci toamna si primavara (cand e sezonul diviziunilor) la trocul cu plante care se organizeaza in fiecare comuna. Adica faci schimb: iti dau irisul asta, tu-mi dai la schimb rubarba care-ti prisoseste etc.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 2:19 pm

Daca tu zici ca oricat te-ai stradui nu-ti iese asa ceva, pot sa ma linistesc. Stateam ieri si ma uitam la poze gandindu-ma ca nici intr-o suta de ani nu-mi va reusi asa o gradina.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 2:33 pm

Nici mie, insa imi poate iesi mai bine decat ii iese de exemplu tatalui meu (pensionar reconvertit in agricultor pasionat), care a adoptat o multime de chestii pe care le-a vazut aici. De exemplu, pusul florilor printre legume, ceea ce n-as fi crezut niciodata Very Happy

Insa iti pot veni idei vazand cum fac altii, astfel incat poti crea ceva diferit, nou si reusit. Pâna la urma, totul e chestie de adaptare...

Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 10:41 pm

Karla a scris:
Nu, probabil sunt rezultate de la diviziuni. Aici nu arunci nicio planta, e pacat, ca aruncatul pâinii la noi.

E una din putinele ocazii in care poti sa suni fara preaviz la usa vecinului ca sa i le oferi, ori daca nu, le aduci toamna si primavara (cand e sezonul diviziunilor) la trocul cu plante care se organizeaza in fiecare comuna. Adica faci schimb: iti dau irisul asta, tu-mi dai la schimb rubarba care-ti prisoseste etc.

Cat mi-ar place sa se-ntample si la noi asa.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Sept 27, 2012 9:26 am

Genul asta de geadina "savoir-faire" l-am visat si eu mereu, dar sunt sigura ca nu voi ajunge, niciodata, la acest nivel, deoarece la noi nu exista bunul obicei de "troc" de plante Embarassed
Daca plantez o tufa azi, alta la anu', o sa ajung abia la 100 de ani sa am un simulacru de ... savoir-faire. Twisted Evil
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Sept 27, 2012 9:47 am

Da, dar te poti gandi la alte posibilitati. Uite eu imi propusesem sa inmultesc ce am prin gradina. Nu am foarte multe, dar sunt destule ca sa mai infiintez cate un strat. Sa il aranjez pe fiecare altfel. Mai adaugi ceva seminte de anuale si ai o gradina cat de cat reusita. Sunt tare la teorie, ha lol!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Sept 27, 2012 11:45 am

Just! Si eu tot cu practica am probleme pirat
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Sept 27, 2012 11:55 am

In acelasi context, nu m-am putut abtine sa nu iau (daca tot erau la 6,99 leu/buc.) de la Billa din aeroport, 2 TH de Targoviste cu origine ungureasca: unul roz si altul portocaliu ... pentru viitoarele straturi cheers
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 02, 2012 10:25 am

Nici eu n-am obiceiul asta cu inmultitul. Insa cunosc persoane care numai asta fac: butureaza tot ce au, de la fuchsia la hortensii, de trandafiri nu mai vorbesc. Stau si bibilesc la seminte ca e mai ieftin sa obtii plante prin insamantare... si ce le prisoseste dau la altii.

Revistele de gradinarit sunt pline-ochi de sfaturi detaliate, cum sa obtii butasi de aia si aia (sunt unele plante la care trebuie sa buturezi radacinile), cum sa obtii dintr-o dalie mai multe... insa eu n-am rabdare sa bibilesc toate astea...

Cum se cheama trandafirii, Penelopa?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeMier Oct 03, 2012 1:04 pm

Karla, trebuie sa ma uit acasa, pe eticherta. Oricum, nu cred ca e valabil ce scrie, dar mai stii?!! pirat Imi aduc aminte ca pe unul scria "Flamingo" Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeMier Oct 03, 2012 1:31 pm

Exista un Th "Flamingo" roz si unul "Flamenco" portocaliu... Probabil ai luat unul dintre ei Very Happy

In alta ordine de idei, am dat ieri peste un reportaj cu gradina de peisagist si m-am gandit la tine, care ai spatiul necesar pentru asa ceva:

Mie mi s-a parut pur si simplu mortala...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Ultima editare efectuata de catre Karla in Mier Oct 03, 2012 1:52 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeMier Oct 03, 2012 1:49 pm

Si am mai adus inca cateva scene din aceeasi gradina ( e a unui cuplu din Orne, doi boemi, ea peisagista, el pictor, care au decis sa traiasca liber, fara sa planteze masive, doar sa amenajeze ceea ce exista deja).

Singurul lucru pe care l-au plantat e o gradinita de legume. In rest, totul creste liber, inclusiv o multime de gaini (cica asta asta era visul lor, sa traiasca inconjurati de gaini Very Happy)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Si cum era o casa prabusita pe terenul lor, nu s-au chinuit sa darame totul, ci au amenajat ruinele: au amenajat o sufragerie in aer liber in locul vechiului salon (se vede urma semineului), au lasat peretii care ramasesera in picioare si cica iarba le serveste de covor... Beton...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeMier Oct 03, 2012 2:28 pm

Sa stii, Karla, ca la ceva asemanator ma gandisem si eu la fantana din spate Masive/straturi in gradina - Pagina 5 2147529457
Gardutul din lemn/bete il aveam in plan, doar la fantana nu ma gandisem sa-i fac ... mnu stiu cum se cheama cilindrul ala din lemn pirat
Acum stiu ce am de facut! monkey
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeMier Oct 03, 2012 3:41 pm

E un butoi taiat in doua...
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeMier Oct 03, 2012 8:30 pm

Tot la butoi ma gindisem si eu ca este, mai ales dupa cerc dar nu eram asa sigura Very Happy .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 04, 2012 10:26 am

In cazul acesta, astept sa arunce taica-meu cada (e un fel de butoi mare, in care se prepara vinul) si iau eu jumatate din ea, jumatate ii las lui frate-miu. Wink
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 04, 2012 11:48 am

Pai, tu daca ai deja fantana, ce rost are sa-i pui un sarcofaj de butoi? Very Happy Las-o asa cum e...

Problema e tarcul acela pe care trebuie incolaciti merii. Din cate-mi amintesc eu, nu esti fan de genul asta de operatii...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 04, 2012 2:39 pm

Pai nu, ca pe tarc incolacesc altceva (liane de umbra Very Happy ), daca nu, ma incolacesc eu farao
Iar la fantana, pun in jurul ei (a tubului de beton) si jumatatea de butoi, ca sa-i dea o nota rustica Wink Iar de decor, agat si o galeata, ca oricum, apa din fantana e scoasa de o pompa.
In plus, am sa pun si 2 bancute mici, tot din acelasi material din care va fi facut gardul.
Acolo imi voi trage sufletul dupa ce ma chinui sa ud gradina. drunken
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 04, 2012 2:59 pm

Acum depinde si ce vechime are butoiul cati ani va mai trebui utilizat,ca planuri facem dar cand se realizeaza? Very Happy .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 04, 2012 4:11 pm

Draga mea, momentan, traiesc din ... "planuri" Masive/straturi in gradina - Pagina 5 2945718842
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 04, 2012 9:42 pm

Asa sunt si eu fac planuri peste planuri si pana sa finalizez cale lunga,dar macar visez frumos Laughing .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 04, 2012 10:16 pm

Nu ziceti, fetelor, ca eu in fiecare seara adorm cu planurile in cap.
Azi-dupa-amiaza m-am chinuit la masivul meu albastru, am facut o mare aiureala, am dat toate planurile pe apa sambetei, vai de capul planurilor... n-am patit niciodata asa o bulibaseala.

E de groaza cu albastrul, n-ai suficiente optiuni de plante pentru nevoile pe care le ai... O sa deschid un subiect de dezbatere, poate cineva are mai multe idei, acu' sunt frânta...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 05, 2012 8:40 am

Deschide, Karla, ca-l dezbatem pana il inalbastrim de tot!!! flower
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 04, 2013 1:29 pm

Masivul cu pricina in anul doi de viata:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 04, 2013 2:04 pm

Arata super masivul.

Sper ca intr-o buna zi, cand voi termina de mutat si plantat sa arate pe sfert de bine macar un strat si la mine.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Masive/straturi in gradina
Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: