Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Paeonia-bujor arbustifer

In jos 
+11
sicamin
penelopa
clematite
Myosotis
bubu
Vernil
Marga
Carina
Karla
geodezia
Tinkerbell
15 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeVin Noi 18, 2011 7:53 pm

Un arbust frumos ,pretentios,iubitor de pamant acid dar cand infloreste te lasa cu gura cascata
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 10:29 am

vreau si eu ca am numai din aia obisnuiti
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 12:24 pm

Uite aici, Geo, tot ce vrei:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ai in coloana din stanga butoanele.
"Pivoines arbustives"
"Pivoines herbacées"
"Pivoines hibrides intersectionnels"

Vezi sa nu faci infarct cand o sa vezi ce exista, ca eu am facut. Sunt moarta dupa bujori, cum sunt fetele dupa hibiscusi...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 4:02 pm

geodezia a scris:
vreau si eu ca am numai din aia obisnuiti
Geo au la anthesis vreo 5 modele de arbustiferi
Poti sa-ti iei ca nu-s foarte scumpi
Trebuie sa-i pui in pamant pt plante acidofile si undeva mai la umbra,de fapt semiumbra(in general soare dimineata si spre asfiintit)
Sa stii ca o sa ai de asteptat,cresc greu
Eu am unul de vreo 8-9 ani si are abia vreo 70cm cu frunze(acu e mititel rau)
Nu infloresc din primul an ,asa ca nu dispera;mai trebuie sa le pui si ingrasaminte peste an(primavara ,vara)
Asta ca sa nu mai faci risipa in zestrea fetelor comandand pe afara
Pretul in primavara era de 55 sau 60 de Roni la Anthesis
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 12:29 pm

pai da da mie imi placu ala bicolor seneclauze
zestre la fete ce mi-a dat si mie muma capatina ca doar nu le-am tinut sau mai bine zis le tin la medicina sa le mai dau si masina apartamente mobile masini de spalat .. aste isi ea si ele cum mi-am luat si eu ... daca sunt destepte isi ia barbati cu care fac de toate .. nu e bine sa le dai ca zic pe urma ca nu le-ai dat destul asa mai bine sa fie cu capatina pe umeri si sa stie ce sa aleaga .. cei 2 tovarasi ai lor au ramas placut surprinsi de floricelele mele si au stiut ca fac multe parale asa ca ... mai bine iau eu floricelele
am avut o tentativa la ei anul trecut dar facea mult transportul ca erau in vase de vreo 10 kile si ma snopisera la transport asa ca mai studiez
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 12:59 pm

De unde zici ca ai vrut sa cumperi bujori si aveau in ghivece de zece kile?
La anthesis perenele se vand cu radacina goala si trimit prin posta, asa ca am dat foarte putin pe transport. Plus ca am avut noroc si unul din arbustivi a inflorit din primul an
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am gasit si eu mai demult site-ul pus de Karla si mi s-au scurs ochii la ce frumuseti au aia pe-acolo. Mie-mi plac foarte mult nu doar arbustivii ci si bujorii lactiflora simpli, aia cu flori ca anemonele. Dar cum preturile sunt destul de mari si toti banii s-au dus anul trecut pe trandafiri, am amanat achizitiile pentru cand s-or mai umple buzunarele Rolling Eyes
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 1:43 pm

Am si e3u alb rosu si roz dar mi-as dori corai si un galben,
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 2:04 pm

Mie imi plac lactiflora dubli si am cumparat vreo 5 anul asta...Dupa trandafiri, am boala pe bujori, da' culmea, la trandafiri retin totul intr-o clipita, spontan, dupa o simpla lectura: nume, autor, provenienta, conditii, tot.
La bujori: nimic! Vid ! De parca n-ar fi vorba de acelasi creier.

Stiu ca am cumparat Sarah Berhardt (imi amintesc numele actritei), Amaryllis (ca-mi amintesc numele plantei), da-n rest, sa ma tai si nu stiu ce am cumparat... m-am bazat ca de obicei pe memorie si na!
Cred ca trandafirii ma desteapta si bujorii ma prostesc...
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 6:08 pm

Karla, eu de dragul bujorului, mi-am luat o apa de toaleta cu parfum de bujor. Normal, o folosesc acum, iarna Very Happy si colegii se intreaba de unde vine aerul asta primavaratic Paeonia-bujor arbustifer 1059784619
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 7:44 pm

Hi hi, nu e aia de la Occitane en Provence?
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 11:07 pm

Karla poti sa te iei de mana cu mine,eu am ajuns sa fac jurnal cu ce am cumparat,cand si unde i-am pus
Mi s-a intamplat sa sap peste altceva
Bujori mi-am luat orange si galbeni dar pot sa spun ca au fost o dezamagire
Ala galben a fost un alb galbui iar cel orange n-a inflorit(sper sa nu fi crapat ca ma apuca sinuciderea)
Vorbesc de bujorii clasici
Cei abustiferi ce sa spun e o poveste intreaha
Primul care l-am cumparat am dat 1mil pe el acu vreo 7-8 ani ,avea cam 15-20 si o eticheta mare si arata ca-i albastru violet
Elful n-a zis nimic ca sunt dusa cu pluta si dau o caruta de bani pe finticul ala de floare,dar pt ca era ziua mea n-a comentat si mi-a luat tot ce am dorit eu
Asta l-am luat de la Cris Plaza din otopeni
Sa nu spunem ca au plante extrem de scumpe si ca te tepuiesti cu ei la greu
In general cam ce am luat de la ei n-a supravietuit
Exceptia au fost niste trandafiri luati pt firma si pe care am dat o caruta de bani(la cat pamant special si cat au fost de bibiliti si de udati ar fi fost culmea sa nu se prinda;le-am facut gropi ,am taiat ghivecele si i-am pus la locul lor in gradina
(a fost dorinta conducerii sa avem gradina din fata cladirii cu trandafiri infloriti..in iunie si m-am conformat)
Uirmatorii 2 au fost unul roz frez si unul grena pe care i-am luat de la Trias si de la Romstal care s-au prins si au inflorit
Cel grena a sucombat dupa cativa ani
Cel frez a supravietuit e mare(era si cel mai mare si batran dintre ei ,cred ca avea atunci vreo 3-4 ani dupa grosimea trunchiului) si anual se simte sa ma bucure cu cateva flori
Acu vreo 2-3 ani am luat inca 2 arbustiferi de la Anthesis(eu lucrez cu ei de vreo 5poate 6 ani si am fost mereu multumita)
Am luat unul grena si unul alb daca-mi amintesc bine
N-au inflorit inca
Unul insa am senzatia ca m-a parasit
In primavara am de gand sa mai iau cativa
Eu ii tratez ca pe rododendroni si azalee
Pamant pt acidofile(mai precis turba ) umbra si multa indiferenta
Daca-i bibilesti prea mult se supara si dau coltul
Karla un Sarah B am si eu(de fapt 2 ,unul luat de mine si unul de Elf) ,infloresc frumos dar cam putin si tin putin
E ciudat dar bujorii taranesti(aia roz ,obisnuit ,primiti din sat)tin mult mai mult si s-au facut ditamai tufanul
Am si unii de la bunica-mea grena inchis(sper sa mai iasa si in primavara ca i-am cam uitat cu ingrijirile) fac si aia o multime de flori
Nu-s de ce dar soiurile vechi,batranesti parca-s mai floricioase si mai rezistente
Am si o radacina alba,o pandesc de vreo 5 ani si ain 2011 mi-a facut prima floare
Dilema mea e ce fac cu ei;au crescut paulowniile si nu ma indur ca le tai;s-au intins peste bujori si bietii de ei au soare cam pana pe la 12 si ceva dupa-amiaza
Sa tai din paulownii nu ma indur,ca zonele cele mai bogate in flori sunt pe "poale" ,sa mut bujorii...cine stie cand mai infloresc
Voi ce ati face?
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 8:24 am

infloresc greu dupa mutare .am patit-o eu cu unul clasic din ala roz cu mijloc alb .. se facuse tufa mare sub un corcodus .normal am taiat corcodusul .. dar am zis sa mut si din bujor .. si mi-au inflorit cred la 2 sau 3 ani dupa mutare .. oricum daca nu tai pawloniile trebuie sa ii muti ca nus de ce da sa nu fie frunzele la pawlonii otravitoare cum sunt cele de la piersic ..
Corina anul trecut prin toamna ma scarpinam rau pe sale de bujori arbustivi si am incercat cu cei de la Anthesis .mi-au zis ca ii au pusi in ghivece si ca nu se hazardeaza sa ii scoata nefiind sezonul de prindere si ma costa mult curierul cu ghiveci cu tot si aveam colet de 10 kile sau cam asa ceva .. am renuntat .. ma tenteaza ala bicolor de la Pivoines riviere .. acum daca nu o fi sa fie nu este . eu am de aia de la bakker de 3 ani sa 4 pusi in pamint mi-a inflroit cel roz si cel alb cel rosu nu inca si mai am tufele de roz cu alb clasic .. asa ca un arbustiv bicolor ar fi super daca nu am lalelel alea alb cu rosu bicolore si ma uit la ele
carnaval de nice
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 2:16 pm

Ma disperi Geo
Au aia de la Anthesis si lalele "carnaval de nice"
Ma apuc sa scurm si iti dau in pm mai multe firme romanesti care aduc lalele olandeze(fara Anthesis)
Daca gasesc pe undeva acu iti iau ca sa nu mai plangi dupa lalele
In august te trag de manecuta sa iei lalele
Paeonii poti lua si in primavara(februarie martie)
Iti dau nr uneia din tipe,aia mai sefa si mai draguta si o rogi sa nu ti trimita cu ghiveci
Ma indoiesc ca peste iarna i-a tinut in ghivece ca nu stiu unde poate sa-i tina
Mai mult ca sigur ii au in ogor si deci primavara ii au cu radacina nuda
Daca vrei asa cum ti-am zis eu,da-mi mesaz si-ti zic toate datele
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeVin Aug 17, 2012 9:33 pm

Eu din primavara ma tot gandesc sa renunt la bujori, intai se fac mult prea mari si trebuie sa stau sa-i scot si sa-i divizez foarte des si doi au maxim o saptamana in care sunt infloriti.
Dar pe de alta parte imi plac prea mult si nu prea pot sa-i arunc. Tot cautand pe net, si pe siteul pus mai sus de Karla am tras concluzia ca exista si unii de dimensiuni mai mici Very Happy , adica paeonia officinalis. Sa ma iau dupa dimensiunile date sau si ei se fac cat casa ? Are cineva ?
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeVin Aug 17, 2012 9:40 pm

Am eu officinalis doua soiuri, rubra plena si anemoniflora.
Deocamdata sunt in primul an, asa ca nu stiu cat de repede se intind pe orizontala, dar pe verticata sigur sunt mai scunzi decat ceilalti bujori pe care ii am. Anemoniflora e chiar mititel, va trebui sa-l mut de unde e plantat pentru ca nu se vede de alte flori
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeVin Aug 17, 2012 9:48 pm

Multumesc Carina.

Ma bate gandul ca in loc de Festiva Maxima sa pun offinalis Alba Plena, sa fie mai rezonabil ca dimensiuni, chit ca nu miroase.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeDum Aug 19, 2012 10:08 am

Despre Anemoniflora am gasit ca ar creste pana in 50 cm, e interesant pt cei cu gradini mici.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Aug 20, 2012 12:19 pm

E chiar mai mic, Bubu, insa asta e efectul pe care-l cauti?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Aug 20, 2012 12:58 pm

Mi se pare perfect, o sa-l incerc si eu Very Happy . Pe langa monstrii pe care-i am unul mic ar fi binevenit. Si nu renunt la toti bujorii, doar la cativa.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeDum Sept 02, 2012 11:59 am

Stiu ca bujorii se scot si divizeaza la sfarsitul lui august. Anul trecut a fost prea cald si am facut operatie la sfarsitul lui septembrie. Cum vi se pare vremea acum ? Trec la treaba sau mai aman ?
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Sept 03, 2012 10:15 am

Cred ca poti sa-i scoti ca nu e prea cald. Ce fel de bujori scoti ? Daca mai umbli la anemone si ai vreun fir in plus sa-mi pastrezi si mie. Din cele pe care mi le-ai dat, alea din ghiveci, puse in gradina crescusera frumos. Numai ca am dat drumul la lighioane in curte si alaltaieri am gasit o gaina cuibarita exact peste tufisoara de anemone. Imi venea sa-i iau gatul. Le-a facut praf.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Sept 03, 2012 1:27 pm

Mersi Myo.
Scot bujori roz, aia clasici, nu stiu cum ii cheama, dar trebuie sa-i divizez musai ca s-au facut prea mari si depasesc spatiul alocat.

Din anemone sigur ca-ti dau, ca am de unde. Cand ne intalnim se rezolva.
Sus In jos
clematite

clematite


Numarul mesajelor : 152
Localizare : Mehedinti
Joburi/Distractii : liber profesionist
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 07/10/2012

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeLun Oct 08, 2012 9:20 pm

Daca mai sunt doritori si iubitori de bujori, am postat niste albume de colectie care merita vazute. Au comandat persoane de acolo si au fost foarte multumite.
In album PIWONIA-bujori de vanzare si in subalbumul lui, si in albumul PIWONIA-bujori-Furnizor1, gasiti toate preturile si toate gusturile.. Peste cateva zile mai vin cu niste completari la Furnizor 1

Maria Balan
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeVin Oct 26, 2012 1:40 pm


Mama-Doamne, am dat peste site-ul unui centru botanic italian specializat bujori arbustivi (si nu numai).

Colectii de bujori cat vezi cu ochii, intr-un decor splendid, de cateva hectare cultivate à l'italienne.

De privit integral, mai ales ca site-ul e de foarte buna calitate...


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

iar pentru decor click pe linkul de mai jos, apoi apasati pe "cliquer ici pour la galerie", se va deschide un desfasurator de peste 40 de fotografii, care poate fi derulat cautand "next" in dreapta sus...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
clematite

clematite


Numarul mesajelor : 152
Localizare : Mehedinti
Joburi/Distractii : liber profesionist
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 07/10/2012

Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitimeVin Oct 26, 2012 2:16 pm

N-ai avut ce sa faci? Ma imbolnavesc, ca nu ii gasesc mai accesibili. bounce
Sus In jos
Continut sponsorizat





Paeonia-bujor arbustifer Empty
MesajSubiect: Re: Paeonia-bujor arbustifer   Paeonia-bujor arbustifer Icon_minitime

Sus In jos
 
Paeonia-bujor arbustifer
Sus 
Pagina 1 din 8Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Bujor ITOH

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi :: Arbusti, tufe-
Mergi direct la: