Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ograda lu' Cloantza

In jos 
+25
Ionut
duduta190578
gabriela60
doina
simonaelena
Carina
gabi_gabriella
sicamin
geodezia
Doini
Mihai
ani
costieanuconstantin
Tinkerbell
Rux
codruta
bubu
Karla
GetaV
georgiana
doinabacau
stefana
Myosotis
Vernil
penelopa
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 3:59 pm

Vinovatul fara vina, eu sunt!! What a Face Daca n-as fi atat de sensibila in prezenta animalelor (si, in mod special, al cainilor), poate as lua niste masuri. Dar, cand vad privirea unui caine, mi se umple sufletul de mila si ochii de lacrimi, uitand de ratiune. Sad Imi zic atunci ca, mai bine renunt eu la o portie de mancare pe zi in favoarea unei mese pentru un caine!!!
As vrea sa fiu mai tare, mai hotarata,dar nu poooot!!!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeSam Oct 06, 2012 9:27 pm

Pene, pe unde umbli, ca incep sa creasca balarii in gradina ta virtuala ... Stii ca la mine s-au dezlantuit clematitele ? Numai cele albe nu vor sa faca nici o floare, in schimb, cele intens colorate, fac spectacol, acum, toamna.

Poza asta e special facuta pentru tine, e o statuie a unei femei ce iubeste cainii

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeLun Oct 08, 2012 9:33 am

.. si, mai seamana si cu mine queen
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeLun Oct 08, 2012 5:53 pm

penelopa a scris:
.. si, mai seamana si cu mine queen

stiam eu ca o sa-ti placa. Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 1059784619
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeMar Noi 20, 2012 9:01 pm

Eee, ai zice ca gradina mea a intrat in hibernare, dar sa stiti ca mai isca cate ceva prin ea ... adica, eu, rupta de sale si de spate, de maini si degete pirat Am incarcat in roaba si am pus la trandafiri (musuroit) si la pomi, si la arbusti, si la alte plante, 2 tone (ieri si azi) de pamant amestecat cu gunoi de stana affraid
Maine ma duc la serviciu, deselata si fara chef, in noul meu birou (iar m-au mutat monkey ) si la noua mea sefa Neutral ... o tipa de 30 ani, care a facut comunicare in politica la PSD farao
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeMier Noi 21, 2012 3:20 pm

Si cum e sefa de 30 de ani,comunica bine? Laughing Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 1059784619 .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeJoi Noi 22, 2012 9:33 am

Norocul ei Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 57490470 , e fata de treaba Wink
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeJoi Noi 22, 2012 2:26 pm

La prima impresie, dar pe parcurs sa nu i se ridice sefia la cap,am vazut destule cazuri la serviciu Very Happy .
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeDum Noi 25, 2012 5:55 pm

Ce faci, Penelopa ? Ti-ai parasit gradina, e trista, ca si vremea de afara ...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 8:48 am

Am parasit-o virtual, ca in realitate muncesc in ea. Rolling Eyes
Acum sunt si intr-o saptamana de vacanta la tara pirat , asa ca trag tare sa pregatesc geadina de iarna.
Am mutat niste trandafiri din fata in spate, sau intre ei, dupa culori. Am amenajat in gradina din spate o insula cu trandafiri galbeni si una cu trandafiri diversi, in special rosii si roz.
Am mai dus cateva plante din fata pe movila din spate. In fata am facut loc pentru niste noutati pitice, de preferat conifere. Vreau sa mai fac un colt mic de conifere in fata, langa intrarea in bucatarie, unde am deja 2 thui si un mic boschet de conifer albastrui.
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 10:59 am

Pene ,meriti o vacanta la tara,dupa munca depusa in gradina ta ,dar tare cred ca vacanta ai folosit-o tot lucrand in gradina pirat dar nu la tine.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 1:26 pm

Bravo tie, eu trebuie sa ma gandesc ce fac cu clematitele si trandafirii din gradina blocului. La primavara vin sa izoleze blocul, la cele de langa noi lucreaza zi si noapte (pana la miezul noptii). Adevarul e ca batranii din apartamentele alea nu si-ar fi permis niciodata schimbarea geamurilor si izolarea caselor ... la pensiile lor ... Iar echipele astea de muncitori calca in picioare tot ... nici o gradina nu a rezistat dupa ce au intrat in ele ...
Cred ca aduc la tine trandafirii, clematitele le pun in ghivece mari si le duc in alte gradini ...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 7:08 pm

Nu, Sica, vacanta de o saptamana e la "tara" din gradina mea Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 2945718842
Fiindca suntem liberi joi si vineri ( 30 nov. si 1 dec.), am facut "punte" cu luni, marti si miercuri, ca tot mai aveam 7 zile de CO de luat pana la sfarsitul anului.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 7:12 pm

Stai sa vezi, in decembrie ne-au facut punte pe 24 si pe 30 ... adica trai de stat la stat ...
Auzi, Pene, i-ar mi-a radiat "tanti" postarea lol! Pe cuvant, asta e boala ... Pai cine pana corbului se crede ea ? Biciul ii lipseste

Am ajuns acasa si uite ce minunate sunt florile de schlumbi. Ti-am zis, refac colectia
Asta e cam ciudata, zici ca-i batuta de soarta ... Nu pricep cum se deschid florile ei, ca acum cica sunt deschise ...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dar asta e ca o stampa japoneza
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Auzi, sper ca nu te superi ca iti pun poze in gradina ta. Si chiar de te superi, esti fata buna si iti trece. Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 421221538
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 8:54 pm

Stai linistita, pune cate poze vrei, ca mie si asa mi-e lene sa le pun pe ale mele. Wink
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 1:54 pm

Am admirat si schlumbergerele tale, sunt mortal de frumoase ... mai ales ca au devenit curgatoare si infloresc in disperare. Cred ca ar trebui sa le schimbi intr-un ghiveci mai mult inalt, decat lat, ca sa nu se rastoarne la anul de atatea flori.
Hai, fa-ti curaj si arata-ne si aici ce flori frumoase ai.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 3:43 pm

Nu-i vorba de curaj, dar aici lumea este foarte ocupata si numai de florile mele nu-i arde Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 57490470

Oricum, gradina de afara a ramas foarte trista, mai ales dupa furtuna de aseara. Aveam toti trandafirii imbobociti, iar gradina de legume era plina de marar verde, proaspat rasarit.
Pana vineri, cand ajung mai devreme acasa, nu mai pot vedea gradinile, fiindca plec in zori si ma intorc pe intuneric.
Aveam niste tufanele si crisanteme mai acatarii, dar nu stiu cum mai arata azi Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 1953107120
Cele de mai jos au rezistat afara 2-3 ierni la rand:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ultima este o fosta "bila" de la Ionut din Craiova, care acum a devenit o tufa micuta.

Am si 2 noi achizitii:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 4:25 pm

De-acum, ma gandesc la gradina din casa, ca tot vreo 6 luni pe an ma chinui si cu asta Embarassed
De aceea, m-am hotarat sa nu-mi mai incarc peste masura casa cu ghivece, asa ca nu mai fac achizitii noi de plante de interior si ma voi opri numai la ce-mi rezista in conditiile casei mele.
Asa am ramas cu 3 schlumbergere din 5
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cu 2 clero din 3 (cel albastru l-am aruncat, ca nu voia sa renunte la lanosi clown )
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am renuntat la toate episciile, la toti streptocarpusii, la majoritatea kalanchoelor, mai am doar 2 fuchsii si... nici nu-mi mai amintesc acum ... ca trebuie sa plec acasa Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 2945718842
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 8:01 pm

Sunt foarte frumoase crizantemele! Ai grija cu ele, eu le-am tinut in gradina, dar nu au trecut iarna. Doar tufanelele.

ce pacat ca ai pierdut din frumusetile alea de schlumbi. Mie mi se par extrem de prietenoase si infloritoare.
uite ce am salvat de la o florarie din Govora, mi-a placut f. mult floarea, combinatii de trei culori. Sper sa traiasca, ca frunzele sunt rosii de la frig. Sau poate asta o fi motivul de e asa plina de culori si floarea ?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 8:11 pm

Tare frumoasa,sper sa va traiasca!
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 8:14 pm

Tare frumoasa,sper sa va traiasca!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 9:22 pm

Multumesc, Duduta. Cred ca de la frigul ce l-a indurat s-au schimbat asa culorile ... ca nici rosul nu e constant rosu, uneori trece spre ciclam ... Citisem undeva, pe un site american, ca florile capata culori mai intense daca stau mai putin la lumina, adica maxim 2 ore de soare, in rest, umbra. Probabil ca asta e motivul de infloresc asa bine la mine, nu prea au soare dureri de cap
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 9:27 pm

Le tineti la racoare,sau in camera incalzita?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 1:29 pm

Acum, iarna, am trecut violetele pe pervazul din living-ul incalzit, dar nu mai mult de 20*C, ca noua nu ne place prea cald monkey
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 1:41 pm

Acu', sa va povestesc despre gradina mea in pragul iernii.
Ploua de o noapte si o zi, am apa in beci, balta in curte, dar trandafiri infloriti sau imbobociti:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

"Trandafirul Craciunului" (spanzul alb-verzui) si-a desfacut primele flori:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mi-am imbogatit "colectia" de crisanteme:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am luat-o pe post de "Osteosperma", dar cand am desfacut-o acasa, mi-a mirosit a crisantema flower si, chiar are frunze de crisantema, iar pe ambalaj avea o eticheta cu pretul pe care scria:"Chrysant Splash meadou" Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 3730850031
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 38 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ograda lu' Cloantza
Sus 
Pagina 38 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ograda lu' Cloantza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: