Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ograda lu' Cloantza

In jos 
+25
Ionut
duduta190578
gabriela60
doina
simonaelena
Carina
gabi_gabriella
sicamin
geodezia
Doini
Mihai
ani
costieanuconstantin
Tinkerbell
Rux
codruta
bubu
Karla
GetaV
georgiana
doinabacau
stefana
Myosotis
Vernil
penelopa
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeVin Noi 04, 2011 9:51 pm

A ajuns printre noi celebrul Ionut ? Daca da, ma bucur nespus si-i urez din toata inima bun sosit!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 6:35 am

Pai, stii cum e vorba aia, Vernilo ... "te tii ca raia de om" Very Happy
Eu sunt "raia" lui Ionut cam de prin 2005 Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 2945718842
Sus In jos
Ionut




Numarul mesajelor : 12
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : Înţelept de serviciu
Stare de spirit : în funcţie de împrejurări
Data de inscriere : 31/10/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 10:09 am

fetelor m-ati dat gata,si cu raie si celebru,sunt bastan hehe
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 9:05 pm

Esti bastan cand ai "mertzan" sau camion, musai alb, altfel, doar fiindca esti profesionit in ale florilor, nu te face valoros in Romania, din pacate ... Dar in ochii nostri ti-a dovedit priceperea. Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 1059784619
Sus In jos
Ionut




Numarul mesajelor : 12
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : Înţelept de serviciu
Stare de spirit : în funcţie de împrejurări
Data de inscriere : 31/10/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeLun Noi 14, 2011 8:01 pm

Multumesc mult Vernil
Sincer am o mare putere de adaptare,nu sufar catusi de putin din cauza situatiei actuale de la noi,pana se vor aseza apele va mai trece mult timp
ma gandesc cum soiuri valoroase de legume,create de cercetatori romani au disparut locul lor fiind luat de soiuri si hibrizi din afara,mananci rosii dar nu prea stii ce mananci,sunt insa solicitate ca au aspect comercial si durata mare de pastrare dupa recoltare
astea sunt timpurile actuale si n ai cum sa te impotrivesti,mai bine te adaptezi pt ca doar o viata avem,asa ca ramanand fara serviciu,ceea ce era un hobby a devenit o problema existentiala,n a fost usor dar acum pot sa spun slava cerului
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeMar Noi 15, 2011 2:24 pm

Eu sufar cand vad fructele cazute pe jos, in mai toate satele din Romanica noatra draga ... As fi vrut sa am suficienti bani sau parteneri cu bani, ca sa adunam fructele si sa le conservam, sub orice forma. Pasiunea mea a facut sa primesc in dar o livada cu pruni, peri si meri, dupa ce cativa ani am mers impreuna cu familia la culesul fructelor... doar ca sa nu ramana neculese ... Insa este mult prea departe pentru mine locatia livezii, asa ca am daruit-o si eu, la randul meu ...
Dar sunt convinsa ca in scurt timp voi face ceva constructiv intr-unul din domeniile care ma pasioneaza. Nu de alta, dar chinezii spun ca anul 1957 este anul celor care cuceresc orice isi propun. Pana acum, cu mici exceptii, cam asa a fost. Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeMier Noi 16, 2011 9:15 am

Vernil, asa sa fie cum iti doresti Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 1059784619 Pacat ca nu ai putut pastra livada. Eu n-am avut nici macar un fir de iarba, aici unde am curtea, atunci cand am luat locul. Eram asa nerabdatoare sa am o gradina si am luat ce-am nimerit fara sa gandesc. Acum as sti ce sa iau, dar e cam tarziu, din pacate.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeMier Noi 16, 2011 1:16 pm

Eee, pe mine anul 1957 nu m-a favorizat cu cuceriri propuse... mai degrabă, cu unele nepropuse pirat
Eu mi-am dorit mereu să locuiesc la margine de pădure sau chiar în pădure :cheers
S-a nimerit, însă, la oarece distanţă de pădure. Deci, n-a fost cum mi-am propus ci cum s-a nimerit.
Nu e cel mai bine dar nici cel mai rău! M-aş fi declarat parţial mulţumită dacă n-aş fi avut în preajmă miasmele porcilor şi vacilor vecinilor affraid
Însă, eu insist să-mi fac ograda un fel de pădure pentru a mă amăgi cu gândul că aş face parte din cuceritorii anului 1957 Very Happy
Am făcut câteva poze prin ograda-pădure, dar nu le-am descărcat.

Va urma! Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 3926825235 :
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeMier Noi 16, 2011 8:22 pm

Eu am o gradina/padure in spatele blocului, e cea mai frumoasa si intunecata gradina de bloc din Bucurestiul asta imbacsit. In ea vreau sa plantez puiul de nuc ce mi l-ai promis.
Mie mi-a priit de minune anul 1957, s-au mai bine zis, tin minte doar ce mi-e de folos lol!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeJoi Noi 17, 2011 1:03 pm

Deocamdată, încerc (nu ştiu dacă am să şi reuşesc) să mă bucur de culorile toamnei cu gust de iarnă:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mai departe puteţi vizualiza voi toate imaginile din lbum. Eu vreau, doar, să comentez unele dintre ele
Aici, vreau să vă arăt cum las eu covorul de frunze uscate şi mai puţin uscate să ţină de cald grădinii peste iarnă:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ce mai rămâne din frunze le strâng abia în primăvară, lăsând să se vadă pământul curat şi jilav, de parcă aş fi jumulit buruienile fir cu fir.

Se pare că şi pe câinii mei crescuţi cu biberonul i-a apucat melancolia. Nu prea cred că se bucură de venirea iernii!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeJoi Noi 17, 2011 2:49 pm

Cred ca sant suparati ca stau inchisi si nu pot alerga printre frunze .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeJoi Noi 17, 2011 3:26 pm

Au program şi de alergat, Sica ... seara, 2 ore. Wink
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeJoi Noi 17, 2011 5:17 pm

Pene,cotofano trebe tu za zici ca mi-ai facut instructajul la maturi,nu? Razz
Cam la cate grade stau garofitele,am si eu vreo 4 ghivece-jardiniera si ar vrea sa le pastrez ca-mi plac culorile
as avea un loc in atelier,la racoare;la iarna pun o sobita pt catei si las o usa deschisa si spre flori


Ultima editare efectuata de catre Tinkerbell in Joi Noi 17, 2011 7:01 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeJoi Noi 17, 2011 6:40 pm

imi place tare mult cum arata gradina ta cu frunze parca aud cum fosnesc daca te plimbi prin ele si cateii au mutra lor de poza adica de milogu s.a.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeJoi Noi 17, 2011 7:06 pm

GABI sa-ti arat eu mutre de "milogu"la potai si la blanoase
blanoasele au avut gripa si la un moment dat ....................se mutasera in casa 12 pe langa cele 4 locuitoare ale casei(alte pisici)
(casa mea fiind mica)
La Pene e un soi de rezervatie .......................catei,pasarele mai cantatoare sau nu si o multime de copacei in culori de toamna
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeVin Noi 18, 2011 6:56 am

Foarte frumos la tine, Pene. De ce zici tu ca nu stai in padure, ca mie mi se pare padure in toata regula? Very Happy
Imi place copacelul ala cu frunze rosii din prima poza. Ce e? Face si ceva floricele in restul anului?
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeVin Noi 18, 2011 8:08 am

si tu Pene si tu Tonk beneficiati de mult teren si puteti avea copacei , copaci , multe blanoase e frumos la voi
eu tratez cand si cand cate o gaina bolnava sau pasari ale cerului dar am gaini dresate vedeti de aceea nu le pot taia ca le cunosc pe toate am un cocosel pitic el a fost bolnav ultima data si seara venea in casa unde-l cazam intr-o cutie si unde-i dadeam tratament, cat a fost bolnav venea singur dar cum s-a facut bine mai prinde-l daca poti
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeVin Noi 18, 2011 9:55 am

Dragele mele, eu am un cult pentru copaci şi fac tot ce e posibil să fiu înconjurată de ei. Rolling Eyes

Tink, în primul an, când garofiţele erau tinerele, le-am ţinut în living la căldură şi lumină. Iarna asta fiind în al 2-lea lor an, le-am dus la rece în balcon, că aşa mi-a zis Ionuţ. Nu cred, însă, că vor supravieţui. Deja s-au uscat !!! pale

Carina , arbustul acela e un berberis roşu, cu mulţi ţepi, care face primăvara nişte floricele mici galbene şi care dau foarte bine printre frunzele grena.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeVin Noi 18, 2011 7:28 pm

Iote ca la Carina i-au fugit ochii tot dupa berberisul lu' Pene
Carina sa nu-ti spun ce "caracatita" visinie e si cat de frumos e
Pene are prpria ei "padure" in fata casei
Sa nu ziceti un copacel ca vi-l arata pe undeva pe acolo
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeMier Noi 23, 2011 8:57 am

buna dimineata Cloanto dar se vede ca ai matura fermecata ca in gradina ta nu se simte iarna ca la mine pirat .Ti-am citit spovedania si (parerea mea ) este ca ai facut bine ca ai spus.Sa stii ca si eu m-am inscris pe TM si acum sunt in perioada de citire si citesc cu drag comentsriile voastre din perioada TM. Ca sa nu existe discutii mi-am pastrat avatarul si numele numai ca a existat o chestie si am 61 in loc de 60. Am vazut ca mai sunt multi de pe forum care mai activeaza si pe alte forumuri.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeMier Noi 23, 2011 10:15 am

Desigur, Gabriela! Întotdeauna am spus ce-am avut de spus, fără menajamente, chiar dacă am supărat uneori pe unii.
Sunt singurul stăpân al vieţii mele şi fac ce vreau cu viaţa mea!
Cine mă acceptă aşa cum sunt, e bine, cine nu, e doar problema lui.
Pentru mine, TM este locul virtual unde m-am simţit cel mai bine, Pe TM am cunoscut prietenii mei cei ma buni (şi mai puţin buni Wink ), pe toţi îi iubesc, căci aşa ne îndeamnă Dumnezeu: Iubeşte-ţi aproapele!
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeMier Noi 23, 2011 2:19 pm

Pene, am vazut ca intrebai pe TM de niste achi alb. Ai la mine, de la Doina (acum in stadiul de rizom, cand l-am primit era pui) niste achi alb de vreo 2 luni. Ti-am scris si un PM dar vad ca inca nu l-ai citit.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeMier Noi 23, 2011 2:50 pm

Este super dacă mi-a trimis şi Doina, dar şi DanaT mi+a promis atunci când aţi fost la mine în iunie.
Îmi doresc tare mult un ghiveci, la vară, cu achi alb.
Din puiuţii de la Mzrela n+au rezistat decât vreo 2 şi ăia roşu simplu şi unul care nu a inflorit
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeJoi Noi 24, 2011 1:24 pm

gabriela60 a scris:
buna dimineata Cloanto dar se vede ca ai matura fermecata ca in gradina ta nu se simte iarna ca la mine pirat .Ti-am citit spovedania si (parerea mea ) este ca ai facut bine ca ai spus.Sa stii ca si eu m-am inscris pe TM si acum sunt in perioada de citire si citesc cu drag comentsriile voastre din perioada TM. Ca sa nu existe discutii mi-am pastrat avatarul si numele numai ca a existat o chestie si am 61 in loc de 60. Am vazut ca mai sunt multi de pe forum care mai activeaza si pe alte forumuri.

gabriela, nu va fi nici o discutie, cel putin aici.
De-aia exista forumuri si de-aia sunt publice, ca sa se-nscrie oricine doreste si sa discute acolo despre ce il intereseaza.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitimeJoi Noi 24, 2011 1:49 pm

ma bucur sa aud ca asa ganditi si mi se pare normal sa ganditi as amai ales ca am vazut ca aveti mintile deschise si sufletele Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 1239631719 Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 2422189467
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 29 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ograda lu' Cloantza
Sus 
Pagina 29 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ograda lu' Cloantza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: