Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Karlei

In jos 
+16
Myosotis
Carina
stefana
DanaA
duduta190578
laurabv
geodezia
Cora-Maria
popescugp
bubu
ghana
Doini
Paunita
Dana Caras
penelopa
Karla
20 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 11:13 am

Frumoase si pastelurile. Imi place primul trandafir, dar si ultimul.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 11:26 am

Sunt Ghita Renaissance si l-ai recunoscut pe Petit Bonheur... l-am taiat drastic asta primavara si tot a crescut.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 12:21 pm

L-am recunoscut si chiar ma minunam ca e cam mic pentru varsta lui si cand colo l-ai coafat bine...
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 6:41 pm

Karla am vazut la tine si mi-am luat si eu 3 soiuri Renaissance...printre care sper sa fie si Ghita. Abia astept sa infloreasca  cheers 
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 7:14 pm

L-am ras, nici macar coafat sau tuns Very Happy. Cazuse la pamant si de la ploile calde de asta iarna (ca n-am avut deloc temperaturi scazute) avea pete negre pe tulpini. Am ars totul cand m-am intors din Romania.

Am sa-ti fac poze cu Clair si Nina, Laura. Si ei incep sa se deschida. Doar Sandra merge prost la mine, e foarte fragila si nu e nici in sol bun. Poate la Alina merge mai bine...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 8:08 pm

La mine merge bine Sandra, doar in primul an a mers mai greu. Acum are peste 1 m inaltime si e plina de boboci. Poate solul e de vina la tine... Mi-e si rusine sa zic ca pe mine ma mananca undeva sa o mut putin mai intr-o parte sa fac loc de un bujor  Embarassed . I-am lasat mult loc stanga-dreapta dar nu vrea sa se ramifice.


Deci asta-i noua moda la trandafiri "ras", sa tin minte...


Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 8:27 pm

Nu vai, sa faci asta doar daca dai de vreo boala care le ataca tulpinile (nu frunzele).

Nici pe Sandra sa n-o muti, nici nu te gandi. La mine e in sol plin de calcar activ, am luat-o din Germania cred si nu stiu ce port-grefa are... Sigur nu e anti-calcar. Alaturi e Julia (si ei ii merge mai bine) insa nu e asa spectaculoasa ca ceilalti renaissance...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 8:56 pm

Nu fac asa, era o gluma cu "rasul" trandafirilor.

Din Germania am luat-o si eu pe Sandra, de la un furnizor pe care l-ai gasit tu. Au fost cam mici trandafirii lor, dar pana la urma au mers, s-au prins. Acu' la ce loc putin am eu, iti dai seama cum ma uit la ea, are 80-90 cm in fiecare directie si ea ocupa maxim 30 cm. Normal ca as vrea sa mai bag ceva acolo, dar inca ma gandesc.


Ultima editare efectuata de catre bubu in Sam Mai 17, 2014 11:03 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 10:34 pm

Karla,poate stii sa-mi spui si mie un leac pt,cataratorul meu rosu...e mare,crescut frumos,infloreste abundent,dar de la an la an pierd corzi batrane,pur si simplu zici ca e bubos asa se ingroasa si plesnesc si se usuca,,,cate 2-3/an.nu cor0zile tinere,dar cele de 3-4 ani asa fac.cred ca nu e normal,il am de vreo 10 ani,si doar devreo 3 ani face asa.acum 2 ani l-am taiat drastic si l-am fortat sa lastareasca,acum vad din nou ca da semne...o fi vreo boala???
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 18, 2014 10:40 am

Nu e o boala, Aura, e probabil batrânetea. In mod normal, trebuie sa aplici o taiere in fiecare primavara (daca trandafirul e remontant, adica daca infloreste de cel putin doua ori).
Ramurile batrâne trebuie eliminate una cate una -nu toate odata. Deci, primvara taie ce e in varsta de 3-4 ani (intr-un an una, in anul urmator alta) astfel incat sa ai in permanenta ramuri tinere capable sa infloreasca la maxim si astfel incat sa nu dezechilibrezi silueta plantei, care trebuie sa ramana armonioasa.

Exista pe forum la rubrica "trandafiri" un subiect special despre taierea trandafirilor, inclusiv a cataratorilor, cu toate detaliile si cu poze... nu ezita sa ma intrebi daca nu intelegi ceva.
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 19, 2014 8:28 am

O adevarata incantare plimbarea prin gradina ta, Karla!  applause 
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 19, 2014 8:48 am

Merci, Dana!

Ca de obicei, printre primii la inflorit, Bicentenaire de Guillot:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Clair Renaissance si un delbard caruia imi scapa numele acuma desi il am pe limba...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 19, 2014 9:50 am

Ma minunez de fiecare data cand iti vad pozele din gradina ta frumoasa! applause 
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 19, 2014 12:02 pm

Nu e mare lucru, insa merci, Dana.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 19, 2014 2:50 pm

multumesc Karla pt.sfat.daca stau sa ma gandesc asa este de cand il am nu l-am curatat niciodata,caci crescuse de la inceput frumos si il dirijasem pe o bolta inalta de se vedea din soseaua principala si nu ma induram sa tai la corzi,tocmai pt a nu strica norul rosu ce urma anul viitor,si tot asa,pana cand probabil varsta si-a cerut din drepturi,asa cum spui.....anul trecut am scurtat toate cracile batrane vreo 3 la nr. pana la 1m de sol,si a lastarit frumos,acum e mult mai ramificat,si bogat in flori.asta rosu e din cel cimun,nu infloreste decat acum in mai-iunie,dar am 2 maaari si frumosi.din cei cum spui tu ,remontati am doi ,unul galben si unul portocaliu,infloresc tot anul /corzile tinere,si sunt tineri si ei au 3 ani,dar foarte harnici.mersi inca odata pt.raspunsul tau promt.  Gradina Karlei - Pagina 7 1059784619
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 19, 2014 3:01 pm

Pentru putin, Aura.
Asa e cu trandafirii moderni, trebuie sa tai ca sa ai flori. n-ai grija ca o sa creasca frumos Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 11:55 am

La mine ploua cu galeata de trei zile si nu cred ca o sa se opreasca prea curand... Multe din florile mele sunt culcate la pamant...

Abia ce-mi inflorisera primii bujori 'Noémie Demay':

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ca deja sunt la pamant, sub greutatea apei de ploaie... ii scutur eu, dar daca nu e soare, nici gand sa se usuce...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Trandafirii la fel, noroc ca multi rezista la ploaie:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

M-am grabit deci sa fac niste poze, ca nu se stie in ce stare o sa-mi ajunga gradina pâna sambata... macar o sa profit sa incerc sa seman plantele anuale, intre doua reprize de rupere de nori...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 12:05 pm


Belle de Sardaigne:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
(e Blue Eden in poza de mai sus, nu stiu ce l-a apucat de a inflorit asa de inchis anul acesta)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 12:09 pm

Ce frumos e la tine, si totul atat de ordonat.

Belle de sardaigne e putin mai pal la mine, dar ma mai uit la el cand ajung acasa.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 12:10 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 12:12 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 12:13 pm

bubu a scris:
Ce frumos e la tine, si totul atat de ordonat.

Belle de sardaigne e putin mai pal la mine, dar ma mai uit la el cand ajung acasa.

Culmea e ca la mine a inflorit mai inchis decat de obicei...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 12:50 pm

De fiecare data cand pui poze raman fara cuvinte. Superb !
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 1:49 pm

Evident ca si reactia mea este aceiasi.

In mod permanet ,cind ma uit la gardina ta ,imi vine in minte un singur cuvant "rafinament".
Tot la maxim. applause 
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 2:04 pm

Au inflorit irisii roz pe care mi i-ai trimis in toamna. Sunt "altceva" decat ce mai aveam eu. O sa pun poza la mine in gradina. Karla, nu stiu daca sughiti, dar mereu si totdeauna cat voi fi in gradina asta voi emite ganduri multumitoare in eter.
E valabil pentru toate fetele de la care mai am plante prin curte. Unele carate de dincolo fiindca nu m-a rabdat inima sa le las necunoscatorilor. Twisted Evil 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Karlei
Sus 
Pagina 7 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Karlei
» Gradina Dudutei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: