Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Karlei

In jos 
+16
Myosotis
Carina
stefana
DanaA
duduta190578
laurabv
geodezia
Cora-Maria
popescugp
bubu
ghana
Doini
Paunita
Dana Caras
penelopa
Karla
20 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 01, 2014 8:36 pm

Karla la tine e ca in gradinile din reviste. Imi place tot ce vad  Gradina Karlei - Pagina 2 1982394566 . O sa tin minte anemonele, sunt superbe !


Ultima editare efectuata de catre laurabv in Mar Apr 01, 2014 8:44 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 01, 2014 8:42 pm

Ce frumos, e grozav la tine. Imi place foarte mult!
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 02, 2014 7:55 am

vad si bujori maricei.....
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 02, 2014 8:02 am

Karla ghivecele acelea mari cu panselute au pamant pana jos ? Eu am tot evitat sa folosesc ghivecele de lut/ceramica pt. ca se pateaza urat din cauza umezelii...atea ale tale sunt de mare efect cheers 
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 02, 2014 9:07 am

Imi aduc aminte perfect de aceste zambile albastre de anul trecut,minunat aranjate!
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 02, 2014 9:21 am

cu cele albe
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 02, 2014 11:14 am

Merci, Dana.
Zambilele albastre s-au pastrat destul de bine de la un la altul, Duduta, sper sa o tina tot asa. Am vazut toamna trecuta ca aparusera negre la unii distribuitori, insa erau scumpe ca naiba si n-am cumparat (4 euro bulbul).

Bujorii sunt mari, Geo, cum aici nu a fost frig deloc, valul acela de zapada n-a ajuns pâna aici, vegetatia e inaintata.

Laura, ghivecele sunt micute, incape un singur godet care creste, eu le-am luat ca sa pun in ele panselute sau petunii (si cum unele petunii curg, am zis sa fie  o idee inaltute). E pamant pâna jos.

Ceramica e foarte buna, nu e din aia ordinara industriala (ca aia se pateaza si la mine) ci e un artizan ceramist din Pays Basque cel care le fabrica, din cauza asta nu se pateaza ci se patineaza lejer...
Trebuie cautate piese bine lucrate, cum sunt cele toscane de exemplu (nu stiu ce altceva s-ar gasi la noi analog)
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 02, 2014 11:15 pm

Superba gradina ta! Ca de pe reviste! Felicitari!
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 02, 2014 11:45 pm

Dana ai pus punctul pe i , ai dreptate, asta-i descrierea potrivita .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 03, 2014 11:19 am

Merci fetelor, da' mai e pâna sa arate impecabil, mai trebuie sa ia amploare vegetatia...
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 06, 2014 11:47 am

Am recitit acum pe site ( lestribulationsdekarla ) cateva articole  Rolling Eyes . Chiar daca nu ai mai scris de mult acolo, ai lasat atatea lucruri interesante de vazut incat oricand este o placere sa-l vizitez.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 11:36 am

Merci, Stef, imi fac curaj sa reincep, o sa o fac intr-o zi...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 1:07 pm



Lalele rosii.
In amintirea Sicai...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 1:54 pm

applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause applause Foarte, foarte frumos!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 3:01 pm

Merci Dana. Sunt preferatele mamei mele, lalelele rosii... de la ea m-am molipsit dar adevarul e ca se vad cel mai bine de la distanta....
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 3:28 pm

Si la mine lalelele rosii, gasite aici, in curte, sunt cele mai rezistente. Nu le-am scos niciodat, iar ele ies an de an, tot mai viguroase. Am incercat sa scot cativa bulbi intr-un sfarsit de vara, dar n-am reusit.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 4:48 pm

Karla, sunt pline de viata, sunt superbe!

Pene si la tine, e innebunitor de frumos, copacii aceia falnici plini de flori, parfumul pe care-l imprastie, totul e de vis! Si lalelele alea albe sunt asa de gingase si delicate, asa ca-ti doresc ca sufletul sa-ti fie strivit doar de frumusetea care te inconjoara, in rest, de nimic altceva.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 5:53 pm

Asa si la mine: lalelele tip triumph rosii sunt cele mai rezistente. Nici nu stiu cum rezista acolo ca solul e umed cam jumatate de an.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 10:56 pm

Chiar frumoase sunt lalele rosii  applause  applause  applause Karla am tot vrut sa te intreb ce ce planta aia cu frunze inchise la culoare din penultima poza ? Rezista iarna afara ?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 08, 2014 9:05 am

Iar eu vreau sa te intreb, Karla, despre gardutul ala mic ... din ce este? E din lemn sau din plastic si cum e fixat, in pitris sau pietrisul e amestecat cu ceva ciment?
Garduturile mele sunt din lemn si s-au deteriorat foarte mult in 3 ani  pale
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 08, 2014 9:16 am

Aceea e o heuchera, doar ca e purpurie, Laura. E aceeasi planta ca cele cu frunze oranj de pe pagina precedenta, am si cu frunze galbene sau verde anis, si patate. O sa fac niste poze separat sa vezi.
La mine rezista iarna si isi pastreaza si frunzele, cred ca rezista si la clima de la noi insa cred ca zapada ii omoara frunzisul iarna...

E o planta de umbra sau semi-umbra care necesita un sol relativ umed.

Penelopa, aceea e o bordura de lemn pe care o cumperi in orice gradinarie si sigur exista si la noi ca am vazut. O fixezi bine in pamant (are niste tarusi care se infing in sol) iar pietrisul o sustine. Nu e nevoie de ciment....
Asta ca sa nu-ti invadeze iarba straturile.
Au aparut altele mai estetice si mai originale pe la unii producatori, in metal colorat insa foarte scumpe...
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 08, 2014 10:29 pm

Aha heuchera, trebuie sa caut si eu...cred ca plant-shop in Sacele am vazut, o sa iau de proba sa vad daca rezista la noi. E tare decorativa  cheers 
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 09, 2014 7:03 am

Rezista sigur la noi, eu am deja colectie. Cand mai vii pe la mine, sa-mi aduci aminte sa ti le arat
De obicei ies primavara de sub zapada cu frunzele pe ele, putin ofilite, si apoi incep sa le dea frunze noi din centru. Sunt foarte frumoase si potrivite pentru marginea stratului
Fac si flori ca niste clopotei mici, dar nu stiu de ce la mine infloresc doar unele, nu toate
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 09, 2014 8:00 am

Mie cel mai mult imi place una care are frunze verzi si face flori rosu - corai.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 09, 2014 8:18 am

Multumesc fetele  Gradina Karlei - Pagina 2 1059784619 ...trebuie neparat la umbra ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Karlei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Karlei
Sus 
Pagina 2 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Karlei
» Gradina Codrutei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: