Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina albastra

In jos 
+9
sicamin
penelopa
geodezia
doinabacau
Carina
Tinkerbell
gabriela60
bubu
Karla
13 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeMar Oct 09, 2012 12:39 pm


Ce punem intr-o gradina albastra, dat fiind ca numarul de plante cu flori albastre e destul de limitat?

Plantele clasice: irisi albastri, trandafirii blue (care sunt de fapt mov), delphinium, ancolia, geranium bleu, scaietii albastri, salvie, campanule si? cam atat...
Bulbi de primavara: zambile albastre, eventual lalelele blue parrot, scille...
Arbusti? Lavanda si perovskaia. Hibiscusul albastru de gradina nu e suficient de compact. Arborele acela de piper creste pra inalt (depaseste 2 metri). Raman cariopterisul, buddleia (doar Navaho e albastru si e rar), ceanothus (care rezista cu dificultate la frig).
Grimpante? glicina necesita spatiu si e mai mult mov. Clematite albastre exista...
Anuale? Albastrelele, petuniile (care sunt dificil de intretinut in pamant), salvia farinaceea, ageratum, nigella...

Ei bine, eu am incercat ceva anul trecut si nu sunt multumita de masiv. Cautand idei pe la altii, am observat ca rezultatul nu e glorios cam pe nicaieri si ca fiecare a incercat sa faca ce poate.

Unii planteaza doar flori albastre, pe care le asorteaza cu frunzisuri argintii:

Gradina albastra Tlchargementk



Altii, care au o clima aparte, picteaza totul in albastru si decoreaza cu ghivece albastre (exista si mai rau, unii asorteaza cu albastrul piscinei, kitsch total):
Gradina albastra 800pxjardinmajorelle



Apoi, exista cei care nu se complica cu infloriri ci realizeaza un arboretum albastru:
Gradina albastra Blog1358leparcmaupassan



In Provence e mai simplu: pictezi obloanele in albastru lavanda si plantezi lavanda in nestire... Eu am vopsit grilajul portalului de la intrare.

Merge si in alte gradini, cu conditia ca lavanda sa fie in cantitate mare:

Gradina albastra Jardinsvielsmaisons1cf5



Apoi am gasit ideea fluturilor albastri, prezentata la ultima editie a festivalului gradinilor de la Chaumont-sur-Loire ( in fiecare an se realizeaza mai bine de 30 de gradini efemere pe teme diferite, in general contemporane...)

Gradina albastra 310398lejardinbleudejer



Gradina albastra 78915219o



Daca cineva are alte idei, nu ezitati sa le descrieti aici, eu sunt in pana grava...


Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 12, 2012 12:50 pm

Vad ca nu se inscrie nimeni la cuvant, asa ca imi dau eu cu parerea, chit ca am putina experienta.

Imi place grozav imaginea cu fluturii albastrii, dar exact aceeasi senzatie vizuala o am cand vad garduri cu zorele albastre, e un soi cu flori bleo ca cerul si cu floare mare. Cum clematitele pot fi tratate ca acoperitoare de sol nu vad de ce zorele n-ar putea.


Alte plante albastre care mi-au venit in cap plumbago, parca in regiunea ta rezista afara,
polemonium si un soi de nemtisor anual, care seamana cu delphinele, consolida se cheama. Eu am pus anul asta intre trandafiri si mi-a placut cum a aratat, doar ca are perioada scurta de inflorire.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 12, 2012 2:31 pm

Pai da, asta e avantajul cu florile albastre, e o culoare passe-partout care da senzatia aia stranie de aer, mare, univers...

Polemonium n-am auzit de el o sa ma interesez. Plumbago nu rezista, desi e spendid, doar sa pun ghivece in masiv in momentele in care delphiniumul e in perioada de reconstituire.

N-am pomenit de panselute si nu-ma-uita, adorabile insa trebuie inlocuite in timpul verii.

Consolida am incercat si eu, insa chiar nu dureaza, mai ales in sol calcaros. Mai exista varietatile de ceanothus, dar si ele infloresc prea putin (am deja unul intr-un loc, e practic efemera inflorirea)...

Am mai gasit solutia unor centauree de gradina (le-am plantat deja) si a unui delphinium belladona "Bellamosum", sa vad ce o sa dea in solul meu calcaros. Apoi, la primavara o sa ma risc la niste agapanthe cu frunzisul caduc (mai rezistente la frig) si la lavande de dimensiune medie, exista un site specializat de unde o sa incerc sa-mi procur cateva...

Am gasit o clematita noua in jardinerie, ca "Alinoushka" insa in albastru cobalt. Am plantat-o deja in masiv, alaturi de Sandra Renaissance, sa urce pe ea...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 12, 2012 2:34 pm

Si asa nu uit sa las un link interesant catre site-ul unui arhitect de peisaj extraordinar, pe care l-am descoperit cu aceeasi ocazie...

http://www.dominique-lafourcade.com/fr/#/Accueil

E un site care trebuie privit de la inceput pâna la sfarsit, bucata cu bucata, capitol cu capitol...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 12, 2012 8:07 pm

Si eu ma gandisem sa urc clematite pe trandafirii inalti Very Happy , dar la cum arata Sandra mea acum, slabe sperante. Doar sa folosesc altii (Sophia, Bocuse) ca suport.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 12, 2012 9:51 pm

Dupa experienta mea cu Renaissance, toti cresc foarte inalti, chiar daca in primul an dau semne de slabiciune.

Sandra la mine e in sol calcaros dar la ora asta are doua tije de 60 cm. La anul o sa prospere, e sigur. Ghita Renaissance a depasit un metru, desi e in sol foarte ingrat.

Problema cu seria aceasta e cum sa-i faci sa se ramifice, ca se duc in sus ca niste grimpanti...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeSam Oct 13, 2012 9:55 pm

Am reusit sa pozez azi zorelele bleo, arata super si in plus au perioada mare de inflorire.

http://alinap.sunphoto.ro/vara_2012/82079994
http://alinap.sunphoto.ro/vara_2012/82080044
http://alinap.sunphoto.ro/vara_2012/82080024

Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeDum Oct 14, 2012 11:44 am

mie-mi plac zorelele dar nu-mi place ca sunt foarte invazive.Lobelii albastre puse la baza altor plante,muscari albastri primavara si viorele,partea unde este iarba poate fi plantata cu tamaioare (e adevarat cam mov).Anemone albastre am vazut ca-s foarte frumoase.Am vazut la Lewi o iarba albastra care cred ca arata bine.Mai sunt plante cu frunzisul albastrui nu neaparat copacei.Imaginile cu fluturii sunt super dar aceea cu cactusii si cladirea foarte albastra dureros de albastra nu-mi place.Mi-e frig cand ma uit la ea.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeDum Oct 14, 2012 12:18 pm

Chiar ca arata bine zorelele, mai ales in contrast cu galbenul casei...

Iarba aceea e festuca glauca, am plantat si eu una in masivul meu, am cumparat-o deja mare, ca am asteptat intr-un an sa creasca si nu dadea niciun semn.

La ce spui "tamaioare", Gabriela?
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeDum Oct 14, 2012 3:28 pm

Karla la plante albastre pe intreg sezonul mai sunt si Ageratum,pufuleti albastrii
Tin in masive pana tarziu in toamna
Din pacate sunt anuali si trebuiesc plantati mereu
Altfel sunt frumosi si necesita putina ingrijire
Pe mine ma chinuie de vreo 10 ani "coltul albastru al gradinii"
Lobeliile nu merg decat in jardiniere sau in piramide si sunt frumoase in general primavarapana prin iunie,dpa aia trebuiesc trase la umbra,nu rezista la caldura(vb de gradina mea)
Muscarii ,scilla,lalelele,zambilele acopera doar primavara
Buddlejia ,ceanothausul au timp mai indelungat,dar devin spectaculoase abia cand sunt exemplare mari si bine taiate ca sa fie compacte
Clematitele au timp indelungat de inflorire
Zorelele de asemenea ,dar doar cand e soare
Lavanda ,agapanthus,plumbago sunt ok(desi ultimile 2 doar in ghivece sau in jardiniere
Cel mai nasol e ca nu prea reusesti sa potrivesti dorintele lor in materie de soare
Delphinele la mine vor semiumbra si mor daca le pun in plin soare
Ar merge cu ceva plante cu frunze albastrii
Scaietii albastrii la mine n-au rezistat,probabil ca le-am dat prea multa apa sau au fost inghesuiti
Nu stiu cum dar mie aranjamentele nu mi-au iesit niciodata ca in poza
Poate unde ingras pamantul sau pt ca e plat si nu reusesc sa se puna in valoare ?
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeDum Oct 14, 2012 8:16 pm

Foarte frumoase gradinile astea in albastru, uitandu-ma pe pozele de anul asta mi-am dat seama ca gradina a aratat cel mai frumos primavara si toamna, cand aveam pete albastre in peisaj
Primavara cu irisi si geranium
http://macarina.sunphoto.ro/Gradina_2012_mai_pe_larg/73649450
Si toamna cu aster albastru
http://macarina.sunphoto.ro/Gradina_2012_mai_pe_larg/81633179
Vara, cand infloresc trandafirii parca e cam incarcata gradina mea, cu flori in toate culorile Neutral
As incerca la anul si o mica suprafata cu lavanda, dar nu stiu cum o sa reziste la clima din Brasov ...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeDum Oct 14, 2012 8:45 pm

Tinkerbell, scaietilor nu le place nici apa, nici ingrasamintele, probabil de asta nu ti-au iesit. Iar delphiniumul trebuie hranit si udat ca si trandafirii...

Arata superb gradina, Carina.
E normal sa fie mai frumoasa cand exista albastru: e culoarea care permite, optic vorbind, sa le vezi mai bine pe celelalte...

Lumina albastra face ca ochiul sa se adapteze mai rapid de la intensitate luminoasa puternica la foarte slaba, deci face mai rapid tranzitia de la luminos la intunecat, odihneste ochiul.

Arhitectii spun ca albastrul extinde unghiul vizual si da senzatia de spatiu, de cer, de aer in gradina pentru ca permite sa vezi mai net si mai indepartat. Si (spun probabil ce stie toata lumea, dar nu conteaza) albastrul permite atenuarea culorilor prea violente sau a contrastelor de culoare si permite mai buna distinctie a nuantelor... De utilizat deci la greu...

Pentru lavande cunosc un site in care gasesti ce vrei, ce dimensiuni si culori vrei si mi se pare ca e data si rezsitenta la frig...
Te poti inspira (faci click pe "lavandes"):

http://www.senteursduquercy.com/

Ca sa-ti reziste lavanda peste iarna trebuie sa aiba un teren nu prea umed (nu neaparat temperatura o omoara, cat umiditatea din sol). Ar trebui sa o plantezi in coltul cel mai uscat al gradinii.



Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeMier Oct 17, 2012 7:34 am

inseamna ca la mine in gradina unde am lavanda asa este.Deja o am de 3 ani si rezista numai ca anul acesta nu am apucat sa o tund.De inmultit nu prea se pare ca s-a inmultit dar a crescut si e frumusica.Iarna trecuta mi-a inghetat o parte din tufa dar anul acesta s-o protejez cu ceva paie?Karla eu spun tamaioare.....la toporasi parca le mai zice de infloresc toata primavara si in timpul anului pe toate campiile noastre si sunt parfumate pana canta cucul.In rest sunt covoare inflorite,arata ca o panseluta in miniatura dar monocolore. Pentru anul viitor o sa incerc sa ma inspir de la voi si-mi fac si eu un coltisor albastru.Iarba din aceea am vrut sa-mi iau si eu sa pun intr-o oala de pamant dar scria ca daca-i dai prea multa apa-si schimba culoarea.Si marturisesc ca eu mai sar calul la udat uneori dar mi-ar fi placut.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeMier Oct 17, 2012 9:11 am


Pacat ca n-ai apucat sa o tunzi, ca risca sa ramana golasa in mijloc.
Normal lavanda nu se inmulteste, ar trebui buturata ca sa obtii plante noi, insa e destul de complicat din cate am citit eu.
Ca sa aiba o forma frumoasa trebuie tunsa des, cu atentie ca sa nu tai in partea lemnoasa a tijelor, ci in cea verde... Eu o tai de doua-trei ori primavara ca sa ramana compacta, apoi o las sa infloreasca si o tai inca o data dupa.

Am si eu toporasi, cresc pe gazon la soare... mai exista aici violetele de Toulouse, mai mari si mai batute din care se fac bomboane, parfum si siropuri:

Gradina albastra Violettes3




Gradina albastra Violettetoulouse


Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeMier Oct 17, 2012 10:02 am

io am inmultit lavanda prin marcotaj
pur si simmplu am acoperit cu pamant crengutele de la baza
la un moment dat am avut un lan de vreo 1,5mp
da i-a mancat sa mi-l mute si apoi taica-miu s-a gandit sa tranteasca si niscai cevauri peste
La anul m-am hotarat sa-mi cumpar cateva soiuri de lavanda si le pun cu gard si cheie sa nu se mai amestece in gradina mea
Urasc aratul cu tractorul si cat spatiu pierd cu aleea pt tractor
Karla din ce inteleg io scaietii nu pot fi pusi la un loc cu celelalte albastrele
Nu stiu daca ma mai chinui cu ei
Poate doar daca fac o combinatie de scaieti,pelin si alte ierburi undeva inspre padure
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeMier Oct 17, 2012 10:15 am

Mi-am adus aminte ca am vazut niste hoste cu frunze albastri si cu flori lila-bleu
Cred ca am un pui sa vad cum il inmultesc
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeMier Oct 17, 2012 11:41 am

La mine au mers scaietii cu albastrelele. In fine, cu albastrelele astea (pe care le-am semanat din plic):

Gradina albastra Images1xq



Cu violetele nu merg, ca ele necesita umbra...

Scaietii merg cu achilea, cu nepeta, cu euphorbele, cu valerianele, cu sedumul, perovskaia, in fine, cu plantele de stanca, de sol calcaros si uscat. Inclusiv cu lavandele...

Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeJoi Oct 18, 2012 6:26 pm

Gironfle!
Mi-e lene sa le caut denumirea corecta latineasca sau sa le scriu in frantzuza normala
E de inceput de vara iunie -iulie
La mine nu merg "stancoasele" cu altceva
Nepeta si perovskaia sunt de luat in consideratie
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 10:57 am

Puteti adauga o planta perena,ruda cu plumbago,care pe langa inflorirea ce se intinde pe cateva luni si frunzisul isi schimba culoarea...

http://doinabacau.sunphoto.ro/Toamna_inflorita/81182322
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 10:58 am

Scuze,va rog,am vrut sa scriu "la care"!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 11:30 am


Arata foarte bine ceratostigma asta, e albastru pur... mi se pare ca necesita putina umbra, o sa ma interesez...

Am gasit pe internet vase din ceramica splendide...

Gradina albastra Torsadebleudetoure2




Gradina albastra Traditionnellagondetour



Seamana pe undeva cu vazele Medicis italiene, insa e ceramica de Anduze, din Cevenii francezi. Singurul dezavantaj e pretul, costa o caruta de bani.




Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 11:54 am



Am gasit o scena superba, albastru+galben, care mi s-a parut de mare efect:

Gradina albastra Havrefleuri400num



Plantele numerotate sunt:

1: ligustrum auriu, arbust persistant (cica poate fi inlocuit cu un sambucus racemosa "Sutherland Golden" care o fi acela)
2: clematita "Prince Charles" (sau alta albastra)
3: trandafir generosa "Gene Tierney" de la Guillot (merge si altul in aceeasi inaltime)
4: in peren, poate fi inlocuit cu catananche caerulea, e asta:

Gradina albastra Catananche



5: penstemon, o planta pe care o am si eu in culori diferite:

Gradina albastra Moton925b209



Am vazut ca se gasesc semintele la Thompson&Morgan...

6: euonymus fortunei "Emerald and Gold", e usor de gasit.
7: geranium "Johnson's Blue", merge si Rozanne...

Banuiesc ca scena arata superb cu un trandafir mov in locul celui galben, cum e Rhapsody in Blue... sau chiar cu unul mai spre roz, cum e Sibelius...
Oricum cu albastru merge orice.

Gradina albastra Havrefleuri300




Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 12:57 pm

Ceratostigma vrea putina umbra, in plus trebuie protejata iarna, cel putin in conditiile de la noi. Am plantat si eu una anul asta, dar cred ca abia la anul voi vedea cat de lunga e perioada de inflorire.

Mai are un mic dezavantaj, e planta scunda de 20-30cm deci e buna pentru partea din fata a straturilor.

Pentru soare, in aceeasi inaltime eu am luat Dracocephalum, dar la fel, cred ca abia la anul o sa pot sa ma pronunt.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 1:05 pm

Superba scena Karla. Eu as mai fi pus ceva galben pe acolo, un coreopsis, ceva.

Inul peren e foarte decorativ, dar tulpinile se lemnifica urat, numai plantele tinere sunt frumoase.



Ultima editare efectuata de catre bubu in Vin Oct 19, 2012 1:29 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 1:15 pm

Inseamna ca e numai buna de plantat intr-un ghiveci la umbra, am unul disponibil in albastru smaltuit (de ceratostigma vorbesc).

Am dat un search pe dracocephalum si am gasit o multime de variante, care perene care anuale...

Cred ca cel care a conceput scena a mizat pe frunzisurile aurii ca sa nu faca un contrast prea flagrant, insa si mie-mi plac contrastele tari.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina albastra Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina albastra
Sus 
Pagina 1 din 9Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Sa am si eu gradina uite gradina lui Geo
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: