Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina albastra

In jos 
+9
sicamin
penelopa
geodezia
doinabacau
Carina
Tinkerbell
gabriela60
bubu
Karla
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 30, 2013 7:37 pm

Bine punctat,Karla!
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 31, 2013 11:06 am

Nu ma mai chinui, doar incerc anumite plante. Merge, bine, nu, asta e. M-am lasat de "sportul" asta, de a incerca la nesfarsit in speranta ca poate vor trai.


Lavanda merge bine, dar nu prea ma descurc cu taiatul ei, asa ca prefer salvia, ne impacam mai bine.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeDum Iun 02, 2013 11:21 pm

Aia cu frunze argintii,de mancat?
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeLun Iun 03, 2013 4:55 pm

Din cate stiu eu,lavanda se taie in timpul infloririi sau dupa.
Daca nu a fost taiata un numar de ani,se poate scurta primavara .devreme.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeLun Iun 03, 2013 5:56 pm

Lavanda se taie de cate ori vrei, singura conditie e sa nu tai in lemn, ci in verde.

Ramurile se lemnifica pe masura ce lavanda imbatrâneste. Trebuie sa tai doar unde e verde, adica in ramurile moi si foarte tinere. Daca ai taiat in partea lemnificata s-a terminat, acolo nu mai creste nimic si ramane dizgratioasa.

Eu am tehnica simpla, o tund foarte des primavara, ca pe buxus, indata ce verdele incepe sa apara. De ce o tai mai des, de ce devine mai compacta si capata o forma mai regulata. Incepând cu mijlocul lui iunie, sau cand mi se pare mie ca e destul de compacta, incetez sa mai bag foarfeca in ea si o las sa faca flori. O mai tai o data dupa inflorire.

Sunt unele varietati care dau ramuri verzi si dupa taierea post-inflorire. Ple alea le mai tai o data inainte de venirea iernii.

Problema cu lavanda e ca nu traieste foarte multi ani. Deci, dupa vreo 4-5, depinde de varietate, trebuie inlocuite.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeLun Iun 03, 2013 9:49 pm

Incredibil, macul himalayan mi-a facut o floare timida, inca incomplet deschisa... am descoperit-o asta-seara facand turul gradinii.

Gradina albastra - Pagina 6 Dsc02885by



Am plantat trei godete asta primavara, in martie cred... Primul, la umbra groasa si cu plante in imediata apropiere, al doilea in umbra normala si cu ceva spatiu in jur, al treilea la semi-umbra. Iata ce au dat, in ordine, la ora asta (dupa ploile si frigul de la noi):

1.

Gradina albastra - Pagina 6 Dsc02887jl



2.
Gradina albastra - Pagina 6 Dsc02888xk



3.

Gradina albastra - Pagina 6 Dsc02890rl



Pe tija cea mai avansata (cea care a primit mai multa lumina si caldura), am numarat 10 boboci in afara florii semi-deschise.
Unii boboci sunt situati in varful tijei, altii pe tija, la nivelul frunzelor:

Gradina albastra - Pagina 6 Dsc02891g



Deci, daca pamantul e umed aproape in permanenta, fara calcar si umbra racoaroasa, planta se poate dezvolta in conditii acceptabile...
Habar n-am daca inflorirea o sa continue daca vine caldura... nu am mari sperante sa vad toti bobocii infloriti, si inca si mai putin sa o vad aparand din nou anul urmator. Insa planta merita atentia, culoarea e cu adevarat azurie, iar textura petalelor foarte aparte, matasoasa si aproape transparenta...

Gradina albastra - Pagina 6 Dsc02893og



à suivre...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeLun Iun 03, 2013 10:03 pm

Super. Sa fiu sincera nici nu credeam ca rezista in gradina cuiva. Sa-i mai faci poze, cand se deschid mai multe flori.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iun 04, 2013 1:21 pm

Deci in conditiile neprielnice florilor, de care au avut parte majoritatea in primavara asta, au fost si unii care au profitat flower king
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iun 04, 2013 1:27 pm

Karla a scris:

Problema cu lavanda e ca nu traieste foarte multi ani. Deci, dupa vreo 4-5, depinde de varietate, trebuie inlocuite.
La Myo era o tufa de lavanda care cred ca depasise 10 ani. Imbatranise si nu mai era frumoasa deloc dar avea sute de tije cu flori. La prima vizita o sa-i duc lavanda de pe balconul meu, sa creasca la ea, cati ani o fi Very Happy
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iun 04, 2013 1:46 pm

E prima oara cand vad mac himalayan in gradina cuiva, ma bucur ca ai reusit, Karla!
Cred ca la anul imi fac curaj si incerc si eu din nou
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iun 04, 2013 1:47 pm

stef a scris:
Deci in conditiile neprielnice florilor, de care au avut parte majoritatea in primavara asta, au fost si unii care au profitat flower king

Macar atât Very Happy

Ca sa vezi cum in tot raul e un bine, cum nu exista raul absolut pe lumea asta...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iun 04, 2013 1:52 pm

@Stef: de aceea trebuie inlocuite, devin dizgratioase si nu mai dau flori (a lui Myo trebuie sa fi fost vreo exceptie).Or, lavanda trebuie sa produca flori, ca e o planta agricola pâna la urma...
Am plantat si eu cateva bucati noi, anul trecut asemenea: experimentez diverse soiuri ca sa aleg unul ca visez sa-mi fac câmpul meu de lavanda. Un colt de Provence in gradina mea, vrabia malai viseaza...

Merci, Carina. Am vazut seminte in gradinarie, insa eu te-as sfatui sa incerci cu plante deja in godet, cum am facut eu. La toamna cand fac lista cu comenzi, o sa trec si macul, ca am prins curaj... Cine vrea sa spuna, ca furnizorul meu e excelent, de fapt e meritul lui Very Happy
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iun 04, 2013 2:47 pm

Absolut fabulos macul albastru!
Am vazut candva intr-o gradina un arajament cu maci albastrii,dar mereu am banuit ca erau maci albi vopsiti
Cu lavanda e ciudat,in urma cu ani in curtea scolii mele primare erau tufe cu lavanda si scoala avea in ingrijire un camp pe care era plantata lavanda,nebunia cu autogospodarirea
Mama a cerut un pui de la invatatoare sau profa de bio
Puiul a ajuns in gradina bunica-mii unde inca mai exista niste tufe de lavanda
Nu pot sa jur ca dupa vreo 30 de ani e aceeasi tufa sau ca sunt mostenitorii ei
Cert ca la un moment dat stiu ca bunica-miu inmultise tufa ,o creanga ajunsa pe pamant se inradacinase singura
O tundea si era mereu verde si plina de flori,doar crengile de la baza le lasa netunse,alea le ingropa ca inmulteasca sau reintinereasca tufele
E drept ca era o zona racoroasa si nu te-ai fi asteptat ca lavanda sa creasca,dar ii pria
Eu din 2000 cred ca am cumparat peste 20-30 de lavande,unele au trait cam 4-5 ani
Daca ar fi lavande pur romanesti,nu importate cred ca ar rezista mult mai bine,asa sunt cam stresate
Acu le am in ghiveci si am hotarat sa le pun in fatza unuia din solarii ca sa le pot proteja la iarna;cred ca iarna e cam umeda pt ele sau nu le prieste ingrasatul cu balegar?
la inceputurile gradinii cand pamantul era mai "beton" ii mergea mai bine
Tu ce zici,Karla?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iun 04, 2013 4:37 pm

Nici gand de ingrasaminte, Tinkerbell. Nici natural, nici artificial, nimic. Cu cat solul e mai sarac si mai pietros, cu atat lavanda se dezvolta mai bine. Ba poti sa adaugi in compozitia ghivecelor cateva maini de pietris. Chiar si cand o plantezi in pamantul gradinii, trebuie amestecat o mâna-doua de pietris daca ai sol argilos, care retine apa.

Sunt lavande care rezista la temperaturi foarte scazute daca solul nu e plin de apa in timpul iernii. Apa le omoara... daca ramane in sol, le asfixiaza radacinile. Pietrisul lasa apa sa se duca in jos si le pastreaza uscate...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iun 05, 2013 9:07 am

Asta e o explicatie pertinenta, Karla, pentru care iti multumesc!
N-am stiut de trucul acesta cu pietris in solul in care se panteaza lavanda!!! pirat
Acum inteleg de ce au disparut rasadurile mele de lavanda.
In schimb, am mutat o lavanda mare, leminificata la baza, pe care am regenerat-o, ingropand ramurile uscate in pamant. Astfel, a dat lastari noi, apoi am eliminat uscaturile ramase. Acum am un mic "lan" de lavanda si batrana mama. Wink
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iun 05, 2013 9:11 am

Karla, daca tot faci comanda pentru floxul acela pitic, poate ne treci si cu mac albastru. flower
Eu sunt o mare admiratoare a macilor, dar nu prea am noroc de ei!!!
Am tot pus seminte, dar nu mi-a iesit nimic. In primavara asta, am pus seminte cumparate de la Bakke, la germinat, in ghivece , dar nu mi-a iesit decat un singur soi si din acela vreo 8 rasaduri am reusit sa plantez in gradina.
De aceea, am zis ca o sa vreau doar rasaduri de maci si, daca se poate, sa fie si pereni. Wink
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iun 05, 2013 9:58 am

Cand spui "rasaduri de lavanda", vrei sa spui ca ai incercat cu seminte?
oricum greu de obtinut lavanda din seminte, de obicei se inmulteste prin marcotare (cum ai facut tu) sau butasire... e mai rapid.

Nu-i problema pentru macul albastru, sigur ca pot sa procur; doar ca cel albastru e extrem de sensibil si capricios (daca ai citit in paginile dinainte) si nu e garantat ca o sa-l ai de la un an la altul. Adica nu e o investitie sigura...
Singurii maci pereni si fara probleme sunt cei orientali. Cu astia n-ai nicio grija...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iun 05, 2013 10:36 am

Atunci, am sa caut maci orientali, ca m-am saturat sa tot experimentez fara rezultate Very Happy
Rasadurile de lavanda le-am cumparat (plntute in ghivece), nu le-am obtinut eu din seminte.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iun 05, 2013 12:21 pm

In cazul asta, mai bine aplici metoda ci pietrisul pentru lavanda. Daca drenezi terenul, maresti sansele sa le mearga bine.

Macii orientali se gasesc destul de usor, am si eu unul, o sa-l pozez ca vad ca se deschide.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iun 05, 2013 4:51 pm

Pene, maci pereni frumosi si deosebiti are Popgeo. Eu chiar vreau sa-mi iau la toamna din cei franjurati.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 7:40 am

te rog Karla sa-mi mai spui o data cum si cand tunzilavanda ca am uitat.Am mai ramas cu o tufa si acum a inflorit.Cred ca din cauza apei m-a murit cealalta tufa dar am sa incerc s-o marcotez pe asta de o am.Si sa va spun ca mi-a inflorit si mie delphiniumul albastru inchis si deschis.De fapt am 3 2 inchisi si unul cu flori mari deschis.Deci am si eu o farama de albastru in gradina dar este un inceput.Acum sa-mi spuneti cum se inmultesc delphinii?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 9:03 am

Karla a scris:
Lavanda se taie de cate ori vrei, singura conditie e sa nu tai in lemn, ci in verde.

Ramurile se lemnifica pe masura ce lavanda imbatrâneste. Trebuie sa tai doar unde e verde, adica in ramurile moi si foarte tinere. Daca ai taiat in partea lemnificata s-a terminat, acolo nu mai creste nimic si ramane dizgratioasa.

Eu am tehnica simpla, o tund foarte des primavara, ca pe buxus, indata ce verdele incepe sa apara. De ce o tai mai des, de ce devine mai compacta si capata o forma mai regulata. Incepând cu mijlocul lui iunie, sau cand mi se pare mie ca e destul de compacta, incetez sa mai bag foarfeca in ea si o las sa faca flori. O mai tai o data dupa inflorire.

Sunt unele varietati care dau ramuri verzi si dupa taierea post-inflorire. Ple alea le mai tai o data inainte de venirea iernii.

Problema cu lavanda e ca nu traieste foarte multi ani. Deci, dupa vreo 4-5, depinde de varietate, trebuie inlocuite.

Iata explicatiile, Gabriela.
Delphiniumul se inmulteste prin divizare...Il lasi anul asta si la anul sa creasca, ca tufa sa devina impozanta; cand vrei sa-l inmultesti, (toamna sau primavara, cand e in repaus vegetativ) il scoti cu o mota de pamant+radacini si sectionezi cu un cutit bine ascutit sau cu un hârlet. Plantezi imediat cele doua bucati, pui putin ingrasamant si uzi bine. Atentie ca primavara melcii iti mananca lastarii tineri de ramai fara planta daca nu esti atenta. Eu am patit-o de mai multe ori.

Daca acum e inflorit, cand florile se ofilesc le tai de la baza. Nu tai toata tufa, ci doar ramurile care au continut flori, insa le tai de la pamant. Asa obtii o a doua inflorire.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 9:24 am

A doua floare la macul himalayan, pe aceeasi tija...

Gradina albastra - Pagina 6 Dscn2995h

Floarea e orientata astfel incat sa evite soarele... ieri au fost 27 de grade, o parte a zilei (cateva ore), tija a fost expusa la soare, nu i-a placut deloc. A trebuit sa ud, fiindca planta se pleostise rau. E de plantat la umbra, fara soare deloc daca se poate si cu pamantul in permanenta umed...

Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 12:58 pm

Asta-i meconopsis,Karla,e superb!
Eu am inmultit delphinium prin butasire,pe o vreme ploiasa,primavara. Am vrut sa despart tufele si am tras de planta,fiindca nu aveam nimic la-ndemana....
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 4:06 pm

Doina si ti-a reusit?
Eu am reusit sa salvez ceva de anul trecut si anul asta am mai luat unii noi,dar n-am apucat sa-i pun inca in gradina
Mac peren am nebatut vermillon si mai am unul alb(asa arata poza cu care l-am luat) care insa e prea jun sa fi inflorit
Am vazut batuti roz si grena si vreau sa ma duc cu cersitul de seminte
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina albastra - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina albastra
Sus 
Pagina 6 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Sa am si eu gradina uite gradina lui Geo
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: