Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 GRADINA VERNILEI

In jos 
+23
georgy
GetaV
Marga
Carina
anasstasia
duduta190578
gabriela60
doinabacau
codruta
sicamin
anamaria
mihaela
bubu
stefana
Mihai
Karla
georgiana
Myosotis
penelopa
Rux
Tinkerbell
costieanuconstantin
Vernil
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 4:57 pm

Nu, daca n-ar avea suficiente minerale, ai vedea asta pe aspecrul frunzelor...
Incearca sa-l tai foarte putin cand e perioada de taiere (oups! trebuie sa scriu despre ingijiri!), astfel incat ramurile sa se ingroase pe masura ce trece timpul si curge seva. Dar alta solutie nu prea e, tutorul e cel mai eficace...

Templierului croseteaza-i o vesta groasa din frunze deasupra musuroiului din octombrie-noiembrie. Eventual o cuvertura din voal de hivernaj, insa doar cand e ger naprasnic...Cred ca ajunge Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 6:47 pm

Doar atat ? Imbracat doar cand e ger napraznic ? Am descoperit ca am si eu un trandafir de zona 7 b
si faceam calcule cum il trec iarna. Ma gandisem sa-i fac un musoroi mai mare decat la ceilalti dar si sa-l imbrac Very Happy . Acum depinde si de iarna, iarna trecuta n-a fost prea frig, dar cu un an in urma a fost rau, Mi-au murit o multime de flori ( nu trandafiri). Dar pe cel de care vorbesc nu-l aveam.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 9:39 pm

Bineinteles, Bubu, Doar cand e ger naprasnic. Orice trandafir de gradina rezista pâna la cel putin -10°C, cei de zona b pun probleme dupa -15°C.
Atata timp cat temperatura e sub limitele acestea, n-are rost sa fie cocolositi inutil...

La un moment dat, devine un reflex sa asculti buletinul meteo, sa stii daca scoti sau nu voalul de hivernaj Very Happy Very Happy

In orice caz, un musuroi e obligatoriu pentru a proteja punctul de grefa iar stratul de frunze pentru radacini. Sub stratul de frunze, chiar daca afara sunt -15°, inauntru sunt doar -4 ori -5°...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 9:48 pm

Am inteles . Buletinul meteo si vedem ce facem cu hainuta Very Happy .
Daca e asa simplu mai incerc si cu alti trandafiri pe care nu am avut curaj sa-i iau.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 10:31 am

vernil, din asta ai vreo sansa sa pui la prins?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

imi place de nu mai pot
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 5:13 pm

Asta l-am avut anul trecut, nu a trecut iarna. Dar caut prin florarii, poate gasesc.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 5:18 pm

pacat ca nu mai e, culoarea este minunata
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 5:21 pm

Avea o floare mica, iar frunzele cam maricele, era ceva dizarmonie ... Dar poate mai gasesc, maine merg prin florarii, ca am chef de hoinareala si sunt singura acasa. Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Sam Aug 13, 2011 5:31 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 5:28 pm

abia astept sa ne spui ce ai gasit
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 9:56 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Dum Aug 14, 2011 10:58 am, editata de 1 ori
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 10:27 am

Foarte frumoase Very Happy .
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 10:38 am

sunt tare frumoase
in a doua poza...cum se numeste floarea cu clopotei? am avut si eu acum cativa ani, dar nu a rezistat prea mult
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 11:00 am

Merci, fetele. Kohleria se numeste floarea aceea Daca vrei, iti pun la prins. Am mai facut schimbari in ordinea pozelor, vin cu altele

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Dum Aug 14, 2011 11:08 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 11:03 am

Deci, astea sunt infl.orite acum, in gradina mea muncitoreasca si in casa. Nu mai am baterii la aparat, vi le-as fi aratat si pe cele din gradina din spatele blocului, tot muncitoreasca, aceea are foarte multe lumina, dar nu are soare deloc

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 11:05 am

Acum constat ca am foarte multi hibi rozulii, cred ca sunt 4 ghivece. Foarte frumos din partea lor sa infloreasca toti, deodata . S-au gandit ca maine e ziua mea si au vrut sa-mi faca o bucurie Very Happy

Am adunat in acest subalbum toate florile care au inflorit de la inceputul lui 2011 si pana acum. Spre regretul meu, primavara nu am reusit sa le fotografiez pe toate.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 11:38 am

foarte frumos din partea hibiscusilor rozalii, ca s-au gandit sa te rasplateasca cu floricele
ai de unde sa pui la prins hibi surinam si pentru mine? eu am doi, dar nu fac nici frunze, nici flori
sau daca exista un secret, il vreau si eu...

iar clematitele sunt o nebunie
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 11:41 am

Ca preferate intre preferate, pana acum le aleg pe acestea

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 11:45 am

Sigur, Georgiana, cu mare placere pun la prins. Oricum, trebuie sa le tund ca au crescut ca nebunele. Nu au avut nici un secret anume fata de alti hibi, stau in ghivece spatioase, cu pamant de mranita, dar beneficiaza de 3 ore de soare zilnic, apoi lumina moderata.

La anul voi cultiva mai multe muscate englezesti, au inflorit non-stop si sunt parfumate, Cand ploua si se racora putin, venea un parfum ca de mirt dinspre ele, inclusiv frunzele sunt parfumate.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 11:47 am

eu tin hibiscusii afara, in curte, in soare
s-au colorat frumos frunzele de surinam, au tenta de rosu...dar atat

muscate englezesti am avut si eu o gramada, dar marea mea problema era iarna, nu iernau la fel ca muscatele obisnuite, asa ca am renuntat, cu mare regret, la ele
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 11:48 am

Sa nu uit, sunt topita dupa aceste narcise simple, albe si elegante. Am adunat toti bulbii intr-un ghiveci, exista suspiciunea ca sunt deranjate daca stau alaturi de alte bulboase. Eu le inteleg si le satisfac cerintele Very Happy Abia astept anul viitor, sa vad explozie de alb pur

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 12:05 pm

Astea sunt varietatea "Narcisses des Poètes", asa se cheama in Franta...

Vernil, ai niste plante de o frumusete care-ti taie respiratia... pfiou!
Eu am o intrebare despre varietatea aceea de hosta care face florile albe, parfumate ca cele de portocal... ce vor ca sa creasca atat de bine?
Am incercat si eu si mi-au murit... In Romania cresc cu mare usurinta, le vad peste tot. Ca trebuie umbra, stiu, dar ce fel de umbra si cata apa? Ce fel de sol?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 12:17 pm

Merci de aprecieri, Karla. Uite ca daca te straduiesti, orice loc comun poate deveni placut tuturor. De ani buni muncesc si investesc in aceasta gradina, pana la urma am reusit si florile nu mai sunt furate. Mai sunt si exceptii, dar la sfarsit totul e ok Very Happy

Hosta vrea foarte multa apa. Pamantul este argilos, insa cred eu ca ii prieste sa fie despartita cand devine prea bogata, Eventual, sapata primavara, ca sa se aeriseasca pamantul. In fiecare an o separ, fiindca se inmulteste enorm, mai mult decat lonicera. Am cateva hoste in plin soare, o sa le fac poze sa le vedeti ce decolorate sunt frunzele si cat de bogate in flori, chiar daca sunt puiuti. Cred ca vara aceasta ploiaosa si capricioasa (temperaturi extreme, in sus si in jos) le-a placut hostelor mele.


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Dum Aug 14, 2011 12:29 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 12:25 pm

Eh, cred ca de asta nu le place la mine... pamantul e calcaros, dar nu argilos.... plin de pietre, ca tot pamantul de pe valea Senei.
Am o singura varietate de hosta cu frunze albastrui si flori roz-mov care merge cat de cat... insa nu se dezvolta mult, o am de trei ani, am mutat-o odata si nu s-a extins aproape deloc... mi-ar placea sa se faca imensa, da' nu vrea.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 12:30 pm

Care de care mai frumoase florile ❤ A fost o plimbare incantatoare prin gradinile tale sunny
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 12:37 pm

Merci, Stef, Interesant ca toate sunt inflorite acum, ca s-a mai racorit. Plantele sufera mult din cauza caldurii.

S-a mai deschis un hibi, din cel care imi place mie mult, cu marginile galben bronz.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum cateva luni a inflorit asa, uite ce diferenta.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Continut sponsorizat





GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
GRADINA VERNILEI
Sus 
Pagina 4 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina mea-Georgy
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: