Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Karlei

In jos 
+29
ghana
laurabv
doina
ella06
geodezia
popescugp
duduta190578
sicamin
anasstasia
georgy
Marga
gabriela60
Dorina Danila
Carina
doinabacau
mihaela
Doini
GetaV
Mihai
bubu
Myosotis
georgiana
Vernil
Rux
penelopa
costieanuconstantin
stefana
Tinkerbell
Karla
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 27 ... 43  Urmatorul
AutorMesaj
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeMar Iun 14, 2011 3:16 pm

Karla, trandafirul de la tine are frunze noi si sunt rosiatice. Asta e de bine drunken
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeMar Iun 14, 2011 3:46 pm

Ma bucur, Vernil. Nu stiu daca l-ai pus in pamant sau in ghiveci, dar n-o sa ai probleme cu el. E un arbustiv care o sa te cam invadeze... Very Happy
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeMar Iun 14, 2011 5:59 pm

L-am pus direct in pamant, dar am folosit pamant proaspat. Abia astept sa ma invadeze Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 16, 2011 10:46 am

Cadoul meu are doua flori parfumate. Imi plac grozav. L-am pus deocamdata intr-un ghiveci. In toamna il transfer in gradina.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 16, 2011 11:42 am

Ma bucur sa aflu asta, fetelor.. Very Happy
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 16, 2011 2:10 pm

Karla draga, cred ca ne pacalesti Wink ... delphinium ala albastru e de .... plastic Gradina Karlei - Pagina 12 2945718842
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 16, 2011 2:36 pm

No...
Ala e o piesa de rezistenta. L-am cumparat inflorit, acum vreo trei ani. Habar n-am cum il cheama si,desi am mai plantat vreo cativa de atunci, n-am mai nimerit culoarea asta...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 16, 2011 7:46 pm

Pene nu e de plastic, am si eu si, mai am si mai de plastic Very Happy . O sa pun poze.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 16, 2011 8:29 pm

Mais, Penelopa glumea...
dar chiar sa pui niste poze, Bubu, sa ne clatim ochii....
Sunt moarta dupa floarea asta...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 16, 2011 11:16 pm

De, stiu ca glumea.
Pe bune ca al meu e mai de plastic. Poza e de azi
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Culoarea e ireala un lila cu margine bleo, d-aia am zis ca e mai din plastic.
Din pacate e singurul inflorit, pe cel albastru si cel roz i-a rupt grindina, nu am decat tulpini Shocked . Si mai am 3 mici, care vor inflori la anul.

Cel albastru in 2009 si 2008
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Alte poze n-am gasit desi am rascolit calculatorul. Si in poza nu e prinsa culoarea lui reala.

Si daca tot m-am dat in stamba in alta gradina Very Happy ultima vedeta de azi
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Acu l-a gasit infloritul cand eu plec in vacanta, sa nu-l vad. Poate mai apuc o floare la intoarcere.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeVin Iun 17, 2011 12:27 pm

Waaaaw, ce minunatii!
Se vede ca solul tau e foarte hranitor, dupa inaltimea spicelor; sunt mai inalti decat ai mei...
Se cheama "Caméliard" varietatea aceea de delphinium, azuriu+lavanda. Am si eu unul abia plantat, tare prapadit... trebuie sa astept vreo doi-trei ani...

Si trandafirul e superb, e un american, nu? imi scapa numele anglosaxon, francezii ii spun "Marvelle"... daca e acelasi...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeVin Iun 17, 2011 12:36 pm

Il cheama Oranges and Lemons, mai multe nu stiu. Basca am gasit pe net ca ar fi de zona 7b.
Deci la toamna o sa trebuiasca protejat Very Happy , chiar f. bine protejat.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeVin Iun 17, 2011 12:46 pm

Inseamna ca nu-i acelasi; trebuie sa fie altul, nu-i asta sinonimul...

Noroc ca eu, la clima de aici, nu trebuie sa-mi bat capul cu protectii speciale. Rar scade temperatura sub -13°C...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 2:43 pm

Si eu sunt moarta dupa delfine...........si n-am parte de ele
Am cumparat unul alb in primavaras si n-am apucat sa-l pun in gradina si a decedat .........in ghiveci
Era unul alb batut
Sunt consolata ca am totusi unul bleu in gradina (de la bunica-mea) ,unul mare albastru in ghiveci si in ghivecele unul albastru mai inchis si unul care ar trebui sa fie roz
In gradina bunicii mele erau 3 nuante,bleumarin,bleu si alb(nebatut) si erau superbi
Eu ma chinui si cumpar si nu le prieste in soarele de la mine
Anul asta ii pun la umbra si cu pamant semiacid
Daca nu-mi reuseste figura cred ca ma las pagubasa de ei
Am pus si seminte ,poate am noroc si fac rasaduri
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 6:59 pm

Ah, nu-nu-nu, Tinkerbell, nu-i muta la umbra, ca nu-ti infloresc....
Trebuie sa le pui ingrasamant, sunt mai gurmanzi decat trandafirii. Altfel nu-ti infloresc si pace...
Nu cer aciditate, un pamant neutru, insa ingrasamant... de fiecare data cand pui ingrasamant la petunii, pune-le si lor.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 7:13 pm

Am avut in plin soare si au decedat,am plantat vreo 4-5 ani la rand,primi au tinut vreo 2 ani
La mine in plin soare mai radiaza caldura si de la constructii ,e foarte cald si ma gandesc ca nu le place la vreo 50 de grade
Am unul de la bunica-mea ,mai spre curtea cateilor unde e semi umbra si ala are vreo 6 ani si a supravietuit
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 7:25 pm

50 de grade???? In cazul asta, muta-i...
Oricum trebuie sa astepti putin pâna-si dau drumul, le trebuie 3 ani ca sa te umple de flori..
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 8:14 pm

Cam atat ajunge la soare,si mai radiaza si casa
Unde am zis ca e umbra au soare cam pana in 12 si de la 4-5 pana la asfiint
Ghiveciul care l-am luat cu albastru are mai mult de 3 ani,ca e ditamai tufa
pun poze la mine in gradina cu tufanul,cei mici i-am luat cu tija florala
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 8:15 pm

Karla, White Knight are boboc! Abia astept sa se deschida. Aveam programat sa plec intr-o mini-vacanta, dar aman pana vad bobocul deschis. Si mai astept sa se deschida un alt boboc, de la un solitar alb pur, de doi ani ma lupt cu el sa-l salvez. Si am reusit,
Te rog, stii cumva istoria lui White Knight ? Ca au inceput sa-mi placa povestioarele despre alegerea numelui lor. Habar nu aveam pana m-ai luminat tu Embarassed Care ar fi traducerea corecta a numelui, Cavalerul Alb sau Calul Alb ? Este sigur ca are o istorioara interesanta Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 8:57 pm

Inseamna "Cavalerul alb"...
E un trandafir care nu mai exista pe piata, a fost creat de predecesorul lui Alain Meilland, Francis... (stii cum sunt familiile astea, din tata-n fiu isi predau cunostintele)
Doar calugarii de la Valsaintes il mai comercializeaza, tocmai pentru simbolistica...
cavalerii albi erau vechii templieri, calugarii-soldati. Ordinul lor religios-militar s-a stins in secolul XIV (banuiesc ca stii istoria lui Filip cel Frumos care i-a decimat).

Poate mai exista si alti editori ai trandafirului prin alte tari, dar eu nu am cunostinta...

A fost numit asa cu siguranta datorita fortei sale, intrucat la vremea aceea (anii 50-60) abia aparusera hibrizii de thé de rezistenta superioara (ca Peace de exemplu)....
O sa-ti atinga cel putin 1,50, e un arbustiv in toata regula....
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 11:11 pm

In cazukl asta, Vernilo, o pubnem de-un butas ? (cand va creste cavalerul mai mare Laughing ) ... si-ti dau si eu din "Amprenta" mea. Gradina Karlei - Pagina 12 421221538
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 11:17 am

Ma inscriu si eu in schimb
Sper ca la toamna sa am si io din ce face butasi din" violaceu"
Vernil daca vrei trandafiri alb, am si eu vreo 2 tipuri
Unii care sunt un soi de floribunda mai inalta care se umplu de flori si unul care face flori triunghiulare alb-verzui,banuit ca ar fi un Elfe(am si un Elfe original si vad eu daca nu mi s-au spus bazaconii despre "triunghiular"
Mai am un crem cu roz,TH daca esti interesanta de trandafiri de culoare deschisa
Parca mai aveam ceva deschis .........am pus la prinsi unii alb unt,sper sa se fi prins
Eu am vazut putini trandafiri albi albi cu floare mare ,dar ar trebui sa mai vizitez rondurile stradale Very Happy
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 2:03 pm

Karla, multumesc din suflet! Numele si semnificatia lui au atins o coarda sensibila, pe care nu ama scuns-o niciodata ... Daca e sa credem in reincarnare, desi eu nu cred in asa ceva, dar presupunand ca ar exista aceasta, probabil ca am fost printre templieri ... este foarte ciudata si dragostea mea nebuna pentru trandafiri, aparuta cu 6 ani in urma, cand am inceput sa butasesc trandafiri pe unde vedeam un loc insorit in gradini, nu neaparat ale mele ...

Desigur ca vom face schimb de butasi, dragele mele prietene Gradina Karlei - Pagina 12 421221538 Cred ca asta a fost si intentia Karlei!
Ca sa fiu sincera (maine sunt Sanzienele - o sarbatoare de care ma simt profund legata)- doresc sa fac o bolta la intrarea de la biserica mea din cartier, cu trandafiri rosii si albi. Am mai plantat acolo o multime de trandafiri, cand biserica inca nu era terminata, parintele imi zicea sa mai astept, dar uite ca anii au trecut iar trandafiii sunt o splendoare.
Stati linsitite, veti avea butasi din cavalerul meu, ma intreb ce gand nastrunsnic v-a facut sa va indoiti de generozitatea mea ? Gradina Karlei - Pagina 12 1992828207
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 5:15 pm

Vasazica, nu numai gradina blocului ai amenajat-o, da' si pe a bisericii?

Campioana!

Vernil, ar trebui sa-ti pui candidatura la primarie, la consiliul local, la viitoarele regionale... De oameni ca tine e nevoie Very Happy
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 6:06 pm

Karla, eu fac asta de dragul trandafirilor, ca imi place sa-i vad infloriti peste tot ! Ma bucur cand ii vad pe batrani cum se straduiesc isa faca cate ceva in gradinile blocurilor, sa stii ca ma opresc si ii sfatuiesc ce sa faca, le dau si butasi. Sunt cunoscuta datorita darniciei cu care am impartit bulbii de lalele parfumate (ajunsesera la aproape 400) si vroiam sa mai schimb putin decorul ... Apoi, eu locuiesc in cartier de cand m-am nascut, deci ne stim .... Acum, astept sa vad daca am reusit sa marcotez clematitele, ca le-am promis si din acelea. Sunt multi oameni care isi doresc sa-si amenajeze gradinile, dar nu au posibilitati financiare. Dar mereu se gaseste un butas, o forzitie, un liliac, si cu rabdare si bunavointa mai facem una, alta Very Happy
Politica inseamna in primul rand bani, iar dupa cum evolueaza acum, la noi, renuntare la principii. Asa ca in veci nu voi face politica, dar nici pe cea a strutului, ma revolt si eu, in felul meu ...
Iar la biserica vreau sa fac acea bolta de trandafiri ca sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru tot. Am invatat ca daca ii vorbesti sincer, imediat iti raspunde. Trebuie doar sa intelegi. drunken
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Karlei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 12 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Karlei
Sus 
Pagina 12 din 43Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 27 ... 43  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Karlei
» Gradina zoo-botanica
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: