Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina de la etaj

In jos 
+26
geodezia
popescugp
sicamin
leonor
georgy
Marga
anasstasia
doinabacau
Mariabt
duduta190578
gabriela60
bibacj
doina
elena410
Doini
Vernil
codruta
bubu
Tinkerbell
Rux
georgiana
Karla
dolion
Myosotis
penelopa
stefana
30 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 19, 20, 21
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeVin Mar 07, 2014 11:11 am

Pai, cine nu stie, Stafana, ca orhideea batrana face floarea buna  Laughing 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeVin Mar 07, 2014 11:35 am

Doamna Stafana, este pentru prima data cand vad o pelorica veritabila!  Shocked  Shocked  drunken 

Ma gandeam sa-mi fac o prietena la Ter Laak si sa imi puna la pastrare toate peloricile Laughing Le gasesc seducatoare!  cyclops 

Ma bucur sa aflu ca v-ati intors cu ceva frumusel  Basketball  Sa fie sanatoasa!  king 
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeVin Mar 07, 2014 11:39 am

Nu-mi vine sa cred ca in 24 ore s-au vandut cei 3 miniMark ramasi...Poate aici pe forum au citit si altii si de aceea...Nu era pret gresit asa sunt ei mai ciudati Laughing si eu am luat phala cu pete caramizii tot cu doua fire tot cu 20 lei in aceeasi seara cu miniMark...Da, confirm ca toti miniMarki erau la fel  Very Happy 
Vai ce-o iubesc eu pe pelorica aceea totala  Gradina de la etaj - Pagina 21 2422189467 
Tare mi-as dori si eu una totala , dar nu am vazut niciodata...Are si DanaA una, o nebunie...
Sa va traiasca, doamna Stefana !
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeVin Mar 07, 2014 8:44 pm

Ce draguta e phale cu flori grena  applause applause applause Ma bucur ca nu ati batut drumul degeaba. Am si eu una grena frumoasa care acum a reinflorit, dar nu e deloc pelorica, ce-o fi insemnand si asta  Gradina de la etaj - Pagina 21 2627208998 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 2:52 pm

Laura, uite un lick unde se dau explicatii despre orhideele pelorice:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ideea este ca au un defect genetic, care le face mult mai speciale...
Petalele imita "limbuta"  Rolling Eyes  dar ca sa nu bat eu campii cu explicatii tampite, ti-am pus acel link. Wink
Si, iti si arat cateva poze, printre care si una cu Mr. Mark  king
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aceasta poza, arata si explica cat o mie de cuvinte..


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 7:34 pm

Aha, multumesc Doini...parca mi-a mai spus cineva. Si uneori cand reinfloresc nu ies taman la fel, nu ?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 9:08 pm

Exact! Se mai intampla... Eu am pierdut una absolut superba, dar sunt cu ochii larg deschisi  cyclops  si sper sa o am iar .
Acum am doar doua, printre care una, este luata vineri  pirat 
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 4:07 pm

Poza cu Mini Mark [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]in sfarsit in lumina buna.
Boboceii au rezistat si se deschid in ritm lent, cam unul la 3-4 zile.

Orhideea pelorica batrana inca nu a inflorit anul asta. Nici nu stiu care este, ca nu le-am etichetat.
La mine peloricele care au rezistat au inflorit la fel de fiecare data. Am si pierdut destule, chiar mini  Sad  Dar tot mai am acum aproape 10, din care doua sunt identice [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 5:56 pm

Ma bucur sa-l cunosc pe domnul miniMark  Very Happy  Si la mine se deschid bobocii rand pe rand .
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 9:52 pm

Arata foarte bine Mr. Mark  cheers Dar pelorica, ma distruge psihologic  monkey 
Imi place mult si mndruta asta :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si eu de data asta am avut parte de toti boboceii Mr-ului Mark. Acum este tot frumos inflorit  king Pe cel care l-am luat de la reduceri, boboceii i s-au uscat si nu prea am apucat sa ma bucur de floricele lui.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeLun Apr 14, 2014 12:27 pm

Hehee, a trecut o luna de cand n-am mai scris in gradinuta mea  Embarassed 
Multe s-au mai intamplat... Dar sa incep cu noutatile:
Inainte de Florii am avut niste drumuri de facut si am zis sa intru un pic in Auchan (fostul Real din AFI Palace), hotarata sa nu cumpar nimic, doar sa vad ce mai este nou. Hotararea mea a fost data peste cap brusc. Era acolo o mare de orhidee Phalenopsis, de toate marimile si culorile! Mai intai am zis ca nu se poate sa fie vreuna cu flori altfel decat am deja. Si cam asa era: rozalii, albe, galbui, pistruiate sau grena aproape negru, pelorice tip clopotel. Dar fiind cu sutele (peste 10 stelaje cu cate 4 rafturi), am stat sa le admir macar pe toate  Rolling Eyes  ... cam o ora  clown  Si, cum am privirea antrenata bine, am ochit una mai altfel si apoi inca una, asa ca n-am plecat cu mana goala (plus un ghiveci de trandafirasi superbi, de cadou pentru Florii).
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link](a doua are petalele parca din ceara).

P.S. Sa nu credeti ca asta a fost cadoul pe care mi l-am facut de Florii. Eu sunt mai practica, asa ca am ales o tigaie ceramica  Gradina de la etaj - Pagina 21 2945718842  (are si nume, Bianca, plus semnatura autorului)
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeLun Apr 14, 2014 12:33 pm

Iar acum vreo 10 zile am fost pe la Myo, in noua ei locatie. Pozele nu au iesit prea bine, asa ca postez doar doua
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeLun Apr 14, 2014 4:24 pm

Sa fie sanatoase fetele astea noi, foarte mult imi place prima, e deosebita. Ca a doua, am vazut si eu azi. Frumos cadou! Si tigaia practica, si florile frumoase! La multi ani, cu sanatate pentru ziua de ieri!


Ultima editare efectuata de catre Dana Caras in Lun Apr 14, 2014 8:31 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeLun Apr 14, 2014 5:12 pm

Sa va traiasca doamna Stefana! Si mie imi place prima mai mult  Very Happy 
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeLun Apr 14, 2014 8:21 pm

Pisica cea draguta e lui Myo ? Ce-mi draguta e ! Gradina de la etaj - Pagina 21 421221538 Gradina de la etaj - Pagina 21 421221538 Gradina de la etaj - Pagina 21 421221538 
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeLun Apr 14, 2014 10:26 pm

Da, e Floricica mea.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 7:28 am

Sa-ti traiasaca Myo...e tare frumoasa ! cheers 
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 5:10 pm

Echipa de pisici e mai numeroasa, are si doua aristocrate  Wink  pe care o sa le pozez data viitoare.
M-am nimerit la Myo la fix cand ieseau din gaoace (la incubator) niste bobocei de rata. Aici sunt la caldurica, printre pui de gaina si ei abia iesiti din oua [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 8:01 pm

Vai ce frumosi sunt boboceii ! Sa aibe Myo noroc de ei !
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeLun Mai 12, 2014 9:23 am

Imi imaginez ce trebuie sa fie prin gradinile voastre cu vremea asta  Rolling Eyes .
O sa fac sedinta foto cu protejatele mele curand, daca reusesc sa ma strecor sa gasesc un unghi de pozat balariile.
La mine in balconas parca au explodat toate. Iar ca sa le imit conditiile din exterior le stropesc destul de des cu mini-vermorelul din dotare  Laughing .
Clematita Star of India are sumedenie de flori si boboci. A petrecut iarna in balcon, unde au fost si -2 grade, intr-o galeata drept ghiveci. Acum a acaparat toata sfoara pentru rufe de la geam
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
O muscata grandiflora este inflorita de vreo luna, kalanchoe, simple sau batute (cred ca am vreo 20, ca nu m-am indurat sa arunc taierile) dau spectacol in toate culorile: alb, lila, galben, corai, rosu. Trandafirasii, alb si galben, s-au si scuturat de pe crenguta pe care am lasat-o la taierile din martie. Am mai achizitionat unul corai, de fapt 3 plante in ghiveci, toate impreuna cat palma mea.
Salvia variegata creste de nu mai stiu ce sa fac, nu ma indur sa o tai drastic, cum mi s-a recomandat. Rozmarinul, oregano, busuiocul (am semanat altul ca generatia trecuta s-a uscat asta-iarna) si menta nu se opresc. "Recolta" de rosii pitice (7 fire) trebuie instalata in apartament mai spatios.
Musculitele albe de la hibiscusi topaie cand ii stropesc (degeaba am instalat craite pe langa ei, cred ca trebuie sa mai prepar un extract de tutun).
E clar, iarasi nu pot pleca nicaieri la vara, pe canicula. Violetele si orhideele s-ar descurca si singure in casa vreo saptamana, dar cele din balcon, nu cred.
In urma unei vizite "antidepresive" prin Auchan Pallady  clown a mai aparut o ciudatica pelorica in alaiul de orhidee
 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeLun Mai 12, 2014 10:59 am

Frumos, Stefana! Se vede ca te-a trezit si pe tine Natura la viata ... virtuala! Razz 
Intr-adevar, m-a socat si pe mine explozia plantelor din primavara asta! Si in casa si afara, e o vegetatie luxurianta!!! Uneori, am senzatia ca ma cotropeste  affraid 
Am cativa trandafiri in gradina care au devenit niste monstri  What a Face  Dar, va povestesc mai multe in gradina mea, cand o sa descarc pozele.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeLun Mai 12, 2014 11:03 am

stefana a scris:
Iar acum vreo 10 zile am fost pe la Myo, in noua ei locatie. Pozele nu au iesit prea bine, asa ca postez doar doua
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Incepe sa prinda contur si noua gradina a lui Myo! ... pana si mica mahonia o incurajeaza  Wink Iar puisorii si bobocei aia sunt de vis!
Atat de dragalasi sunt ca-ti vine sa-i pupi Gradina de la etaj - Pagina 21 2422189467 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeLun Mai 12, 2014 1:39 pm

Frumoasa pelorica (sa fie sanatoasa!), frumoasa activitate in gradina de la etaj, frumoase toate infloritele sunt convinsa.
Felicitari! flower 
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeSam Iun 07, 2014 9:55 pm

Ultimele noutati:
Iarasi n-am rezistat unei orhidee, de data asta Dendrobium Nobile in Baumax.
Am ajuns acolo la sfarsitul lunii mai, doar ca sa studiez oferta de placi lemnoase PAL pentru niste rafturi de "completare" prin casa. Si n-am putut pleca fara el [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (pretul ii scazuse la o treime din pretul initial si tot nu avea clienti Neutral ).
Stiu ca nu ii face bine canicula de la mine, o sa incerc sa ii asigur conditii bune  king 
Piticuta asta pelorica e din Carrefour, am ochit-o in noianul de piticute normale [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]Acum este printre violete, un Guliver (in zona orhideelor oricum nu mai avea loc).
Imi infloreste iarasi galbiorul pe care il am de la vizita Karlei in zona Perisului, dar abia maine pot pune poza (azi am fost plecata toata ziua).
Am o hoya lacunosa inflorita si mirositoare tare (sunt cativa ani de cand nu a mai inflorit la mine) si se pregateste o bella.
Dezavantajul cand ai sumedenie de ghivece si ghivecele este ca unele plantute infloresc " pe neve" si vezi asta prea tarziu. Unui cactus rebutia mic cat unghia i-am observat fosta floare deja uscata in ghivecel. Un rhipsalidopsis (cactusul de Paste) s-a trezit sa faca o floare orange la mai bine de o luna dupa Paste.
Maine o sa pun si alte imagini din sera de pe balconas  Very Happy
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitimeDum Iun 08, 2014 2:21 pm

Minunat dentro (e preferatul meu cel alb si nici pretentios nu mi s-a parut!!), minunata Piticuta!
Sa le mearga bine si sa le vedem inflorite cat mai des! Si nu doar pe ele!
Felicitari pentru toate florile din gradina! Inteleg perfect cum e sa te descurci cu ele intr-un apartament cand iti plac florile si spatiul e asa de limitat!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina de la etaj - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj - Pagina 21 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina de la etaj
Sus 
Pagina 21 din 21Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 19, 20, 21
 Subiecte similare
-
» Gradina Anasstasiei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: