Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina de la etaj

In jos 
+26
geodezia
popescugp
sicamin
leonor
georgy
Marga
anasstasia
doinabacau
Mariabt
duduta190578
gabriela60
bibacj
doina
elena410
Doini
Vernil
codruta
bubu
Tinkerbell
Rux
georgiana
Karla
dolion
Myosotis
penelopa
stefana
30 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul
AutorMesaj
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeJoi Mar 10, 2011 2:12 pm

La vreme de iarna gradina mea din balconas se muta in casa. In octombrie aman cat se poate, pentru ca nu stiu unde sa inghesui toate verziturile. Iar acum, incepand din luna martie iarasi aman, ca tot am impresia ca n-o sa am loc unde le pune pe toate. Misterul nu e greu de dezlegat: butasii de hibiscus pusi la inradacinat din toamna, incep sa creasca, hoyele in pericol, butasite ca sa nu le pierd, au inradacinat si ele, au nevoie de ghivece... spatiu Rolling Eyes .
Doar orhideele nu se muta din locul lor, numai ca se inmultesc (deh, ziua mea din noiembrie, Craciunul, Anul Nou, 1 si 8 martie queen ). Asa ca pervazul din sufragerie, latit deja la 60 cm, a capatat un "etaj", iar geamul de acolo nu se mai poate deschide larg decat la curatenia de Pasti si de Craciun. Noroc ca sufrageria are usa spre balcon Very Happy
Atat pentru inceput. O sa incep prezentarile detaliate in we, cu frumuselele de orhidee, care sunt inflorite aproape toate acum Gradina de la etaj 2302975194

De acu' puteti sa va dati cu parerea cheers

Si pentru inceput, ia ghiciti ce am aici :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeJoi Mar 10, 2011 4:39 pm

Habar nu am ce ciumafai ai tu acolo! Wink
In ghiveci ai ceva iesit din seminte Laughing
In borcanele de plastic ... ceva pui bulboase si niste betisoare pe post de butasi pusi la inradacinat. geek
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeJoi Mar 10, 2011 5:12 pm

penelopa a scris:

In borcanele de plastic ... niste betisoare pe post de butasi pusi la inradacinat. geek
Maa, habarn-ai tu sa-ti recunosti butasii de hibiscus alb batut pe care mi i-ai dat in toamna geek .
Iar primele ciumafai, pe care le recunoscusi ca fiind iesite din seminte (era si greu Laughing ) sunt de zorele rosii, culese asta vara la mare. Daca nu le-oi fi incurcat cumva cu niste zorele oarecare, bucurestence, desi n-as crede ca erau invelite intr-un bon cu antet de Eforie.
Cu bulboasele mai trag de timp sa vad daca Myo le poate diferentia cyclops
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeJoi Mar 10, 2011 5:20 pm

Si de astazi mai am doua pliculete de aromatice de pus : cimbrisor si magheran. Ca salvie astept de la tine, poate ai un puiut disponibil. Iar melissa o sa vad ce a supravietuit pe balcon la servici. Deci stau bine si cu gradina de arome . Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeJoi Mar 10, 2011 8:21 pm

Esti super tare Very Happy . Lalele si ... ??? narcise sa fie alea cu frunza intr-o dunga ? Sa nu ne pui sa ghicim si ce-i batul pus in pahar.
Astept sa vad orhideele. Am si eu boboci la o phale, in sfarsit. Ale mele au fost cam rebegite anul trecut. Sa stii ca am descoperit de unde aveam substratul ala bun de orhidee (daca-ti mai aduci aminte de el Suspect ) . Din Baumax.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeJoi Mar 10, 2011 10:06 pm

Avand in vedere ca orhideele au niste flori superbe, o sa scot Canon-ul de la naftalina sa le pozez profi pentru clubul gradinarilor. Toate pozele actuale din albume sunt facute cu telefonul, super, da' nu se compara Rolling Eyes
Lalelele sunt din bulbisori (bulbii mari s-au topit in pamant) asa ca poate la anul o sa faca si flori.
Iar narcisele le-am avut in frigider la birou si uitasem de ele Embarassed (in februarie le-am pus in pamant).
Batul din pahar este un siriacus de la Pene, la care ma uit ca la o icoana sa se prinda king
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeVin Mar 11, 2011 12:08 pm

Tocmai am tuns Siriacul meu şi am pus vreo 3 -4 lăstari la prins sub pet.
Aşa că, ai icoane de rezervă. :o
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeVin Mar 11, 2011 3:44 pm

Myosotis a scris:
Astept sa vad orhideele.
Deci, ca sa nu stea gradina mea doar cu balariile din prima poza, incep sa pun acu' fotografii cu florile de orhidee preferate (si povestea lor), promotia 2011 (chiar daca nu e cine stie ce calitate a imaginii). In timp s-au adunat vreo 40 de phalenopsis (altor specii nu le merge bine la mine). Or fi ele orhidee banale, dar tot niste frumoase raman Gradina de la etaj 2302975194 .
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Orhideea asta era lasata prin septembrie 2009 in spatele unei florarii, intre vaze pentru flori. Avea o tija luunga fara nici un boboc, dar varful parea viabil. Am intrebat florareasa ce face cu ea si mi-a spus ca daca ma intereseaza o lasa la 10 lei. Bineinteles ca am luat-o (fiecare ne frecam mainile de afacerea facuta clown ). N-aveam idee ce culoare vor fi florile si am asteptat cu nerabdare sa se dezvolte boboceii si apoi sa se deschida. Nu arata prea frumos printre celelalte miss, cu tija lunga de aproape 1 m, cheala, doar cu ceva boboci in varf. In martie anul trecut a inflorit si mi-a aratat cat de frumoasa poate fi. Anul asta a facut o tija ceva mai scurta, dar florile sunt la fel de mari si frumoase.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeVin Mar 11, 2011 9:16 pm

40 Gradina de la etaj 1922459146 maaama, ce apartament mare ai Exclamation
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeSam Mar 12, 2011 11:37 am

stef a scris:
... Asa ca pervazul din sufragerie, latit deja la 60 cm, a capatat un "etaj", iar geamul de acolo nu se mai poate deschide larg decat la curatenia de Pasti si de Craciun.
Mare rau, Myo Laughing . Stiu ca nu este prea estetica inghesuiala, mai ales ca acolo stau si kalanchoe. Dar si cand sunt aproape 20 inflorite in diferite culori Gradina de la etaj 421221538 Gradina de la etaj 1922459146
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 8:24 am

Si la mine , se pare, ca numai orhidea Phale rezista ... eroic. 👽
Am doar 4 din care una pitica, (si astea primite ) si, ma gandesc sa achzitionez alte culori ca sunt 2 de culoare alba si 2 de culoare mov ... ca aia din poza ta, Stef.
Dar 40 buc. affraid ... niciodata, chiar daca am casa mai mare ca a ta.
Oricum, te admir pentru toleranta de care dai dovada ... in general! Gradina de la etaj 1922459146
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 6:29 pm

Uff, gata sedinta foto Very Happy
Daca am tot facut fotografii cu telefonul, uitasem cum e sa pozezi cu o camera foto.
Deci cam astea sunt acum si se mai pregatesc vreo cateva (intarziatele):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
piticuta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aici e primul keiki inflorit la mine [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , dupa cum se observa primii boboci nu a reusit sa-i pastreze si a trebuit sa o pun in muschi Sphagnum ca sa nu o pierd

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Aici este ultima floare de Phalenopsis equestris (saru'mana Myo ❤ ) , in comparatie cu o floare de phalenopsis obisnuita.

Le-am postat aici ca sa va incante culorile lor, nu ca sa ma laud , ca doar nu e meritul meu ca sunt asa frumoase. Mai sunt cateva, dar mai bine va uitati in album [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Embarassed
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 10:06 pm

Foarte bine ca le-ai pus aici. La mine merge greu netul si la albume incarca si mai greu decat forumul. Din cauza asta nu ma prea uit in albume. Aici merge mai usor si le vezi gramada. Am si eu vreo 3 din modelele de phale prezentate de tin,e dar deocamdata boboci am numai la una. Nu stiu care model.
Sus In jos
dolion

dolion


Numarul mesajelor : 7
Localizare : undeva, candva
Joburi/Distractii : orice
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 19/03/2011

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 5:16 pm

M-ai dat gata, Stef cu orhideele; vreau si eu un coltisor cu asemenea frumuseti! Incep sa colind florariile, dar stiu ca sunt scumpe, de la 60 de lei in sus.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 10:04 pm

Depinde care florarii
Majoritatea orhideelor mele au costat 30 lei, dar am achizitionat si cu 25 sau 10 lei (oferta speciala de la deschiderea Baumax). Desi am cumparat destule de la reducere (mai mult de mila lor) acum ma uit foarte atent cand vreau sa iau asa una. Nu pentru ca mi-ar parea rau de bani, ci pentru ca ma doare sufletul cand moare una si nu am ce sa-i fac.
Cu asta am avut cea mai trista experienta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Chiar daca a costat la reducere 5 lei, am fost tare necajita cand s-a dus ... in raiul orhideelor.
Editez ca sa va mai arat ultima speciala (nu mi-am luat niciuna de 8 martie Gradina de la etaj 2945718842 )
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Cam scumpa, fata de ce scriam mai sus, dar n-am putut sa-i rezist. Acu' trebuie sa-i fac loc. Basketball


Ultima editare efectuata de catre stef in Sam Mar 19, 2011 10:15 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 10:07 pm

Si sa va arat si "bonsaiul" meu de thuya, in varsta de vreo 5 ani (in stanga lui cresc plantutele de zorele rosii din semintele culese la mare Very Happy):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 10:18 pm

Aia rosu inchis care zici c-a murit imi place mult. Stii cumva ce era ?
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 11:05 pm

O orhidee pelorica, pe care am vazut-o in Cora si n-am achizitionat-o din prima (era aproape 50 de lei). Cand m-am intors a doua zi dupa ea, nu mai era la vanzare si a reaparut dupa vreo luna sau doua, cu pretul drastic redus =5 lei. Da' n-a fost sa fie 😢 In realitate era si mai frumoasa nuanta florilor.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeDum Mar 20, 2011 8:17 am

Cam anemica, dar interesanta Thuya aia a ta, Stef! E prima oara cand vad ca cineva creste o thuye la bloc. Laughing
Multi nu iubesc acest copac (caci, este un copac ), dar rau fac fiindca este considerat "arborele vietii".
Iar la tine, asa "rarefiat" Very Happy cum este, chiar aduce a bonsai. 👽
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeDum Mar 20, 2011 1:00 pm

De ce i-o fi zicand arborele vietii ? Pene, nu tre sa te miri . Stiu eu pe cineva care a cumparat de pe marginea drumului thuye cu balot de pamant si le-a plantat in ghivece mari. Au stat pe terasa blocului vreo doi ani. I-am luat unul si vecinei si ea il mai are si acum. Pe aceeasi terasa.
Ar trebui sa-l pui intr-un vas ceramic din ala mic pentru bonsai pana mai creste.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeMier Mar 23, 2011 1:47 pm

Stef, esti o artista a orhideelor. Eu n-am decat una de plastic... 😢
sunt incapabila sa le ingrijesc...

Acum fug inapoi la munca, mi-am petrecut pauza de pranz in gradinile forumului... si nici macar nu le-am vazut pe toate .
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeMier Mar 23, 2011 2:24 pm

Myosotis a scris:
Ar trebui sa-l pui intr-un vas ceramic din ala mic pentru bonsai pana mai creste.
Thuya mea are si valoare sentimentala Very Happy. Este urmasa unor arbusti falnici care margineau strada Buzesti. Rezistau saracii la prafaria din zona, la gerurile care au fost in ultimii ani prin Bucuresti, se mai "proptea" cate un camion in ei... Au fost taiati acu vreo 2 ani ca sa faca locuri de parcare. Or fi fost prea batrani pentru a fi mutati intr-un parc farao
Karla, nu-i nici o smecherie sa ingrijesti Phalenopsis: le uzi doar o data la 7 sau 10 zile . Dintre toate orhideele este cea mai rabdatoare. Si-mi creste inima ca raftul meu cu orhidee inflorite acum este mai bogat in culori decat am vazut in orice florarie (doar la phale ma refer Cool ).
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeMier Mar 23, 2011 2:44 pm

Confirm, Karla!
Asa spuneam si eu la inceput, pana cand m-au cadorisit fetele cu vreo 4 phale. Bietele de ele, uneori uit ca mai exista. Dar, la 2 saptamani (iarna) si la o sapatamana vara, le cufund ghiveciul infasutar intr-un ciorap de dama(sa nu fuga scoarta Very Happy ) aproximativ 1/2 ora intr-un vas mai mare cu apa de ploaie in care pun, din cand in cand, ingrasamant pentru orhidee, apoi le pun la scurs in vasele in care tin ghivecele. Aceste vase au pe fundul lor pietricele si sunt atat de mari (vasele) incat permit ghiveciului cu orhidee sa stea mai sus, fara ca radacinile aeriene sa ajunga la pietricele.
Asta-i tot ce le fac eu la phale. ❤
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeMier Mar 23, 2011 3:56 pm

Merci Very Happy

Vasazica, o sa caut o Phanaelopsis prin gradinarii... o sa incerc, sa vad ce da. Daca merge, o arunc pe aia de plastic Very Happy
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitimeLun Mar 28, 2011 3:12 pm

Gata, am scos afara cam toti hibiscusii. Pe balcon zilele astea mai friguroase am avut peste 10 grade, asa ca m-am gandit ca se pot cali si ei ( asta era parerea lu' Master, parca).
Am avut cateva ezitari la unul imbobocit, dar am zis ca fie ce-o fi Razz . Poate incepe sa creasca, lenesul. Azi dimineata floarea era deschisa, la fix cat sa-i fac o poza. Modelul e ceva mai ciudatel, nu-i nici simplu, nici batut
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In mijloc parca are niste zulufi asa cum se lega la copilasi parul in varful capului

@Karla: pacat ca nu stiu adresa de mail a sotului tau. I-as fi sugerat discret cadoul pentru ziua ta Wink
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina de la etaj Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de la etaj   Gradina de la etaj Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina de la etaj
Sus 
Pagina 1 din 21Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Anasstasiei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: