Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Intre ape

In jos 
+21
pietricica
sicamin
Ionut
georgiana
Marga
costieanuconstantin
gabriela60
Mihai
doina
Carina
doinabacau
Doini
Rux
Karla
Tinkerbell
codruta
bubu
Vernil
stefana
penelopa
Myosotis
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 11 ... 20  Urmatorul
AutorMesaj
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 08, 2011 10:42 am

Myosotis a scris:
Si inca cum. Se vede tot. Cusca cainilor, piscina, parcarea, casa.... ma mir ca nu ma vad si eu ...dar probabil sunt unii pe undeva care vad tot ce misca bounce

Am incercat si eu sa vad gradina ta dar imi lipseste Google Earth. Am sa-l descarc si am sa incerc din nou sa te caut prin gradina Wink
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 08, 2011 12:49 pm

Myosotis a scris:
Am fost ieri la padure ... nu dupa fragi si mure... ci dupa leurda. Era cam mica dar am adunat asa cat de vreo doua salate. Am luat cu tot cu bulb sa o pun in gradina. Am mai gasit si untisor si untul pamantului. Asta trebuie sa-l identific ca nu sunt sigura ca e el. Padurea era plina de viorele sau toporasi , ceva floricele mici violete. Si am vazut un copac care avea niste flori mici, mici galbene. De frunze nici vorba. Imi pare rau ca nu l-am fotografiat ca nu stiu ce era. Baba cu care am fost a zis ca e corn.
Ala e corn si in principiu ar trebui sa faca coarne rosii toamna
Nu stiu daca e sa,lbatic au ba si la mine e padurea plina
( nu dati cu paru dupa un elf mic
No )
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 15, 2011 2:22 pm

Doamne, ce frumoasa gradina de interior...

Visez si eu la una, dar inca nu m-am apucat de plante de interior, mai am de asteptat...

Penelopa, la ce trandafir spui "Samba"? Eu nu cunosc decat un Rumba Very Happy si un "Rio Samba"...

Am si eu unul asemanator cu cel din poza, e tot un "maidanez" cum zice Myosotis... e asta?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



oricum, anul asta vin in august acasa, cu masina, pot sa aduc buturi pentru toata lumea, din exemplarele pe care le am. N-am facut niciodata buturi, dar banuiesc ca nu e mare branza, in teorie stiu...
Si oricum, daca pot sa va ajut cu o specie care sa nu se gaseste pe la noi, imi spuneti pâna atunci. Valabil pentru toata lumea, bineinteles...

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 16, 2011 12:25 pm

Myo, te inteleg cam cat ai de munca la solar si in gradina. Am vazut-o pe nasa mea cat munceste la ele ... iar eu sunt printre cei care beneficiaza de pe urma harniciei ei. Chiar ieri am ajutat-o sa ude plantele din solar si rasadnitele ... Doamne, ma cocosasem de la atat udat ... parca nu se mai termina .... Chiar nu pricep cand mai aveti voi timp sa va ocupati si de casa, si de voi .... Enorm de multa munca, dar si satisfactie pe masura.

La mine nu au rezistat nici Rumbo, nici Samba. Cred ca i-am inghesuit printre hortensii si ei, fiind mici de inaltime, nu au avut suficienta lumina si nici spatiu.

Karla. eu am retinut oferta ta, ma multumesc cu orice butas de trandafir iti va prisosi.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 16, 2011 12:32 pm

Eu mi-am pus sotul la instalat tuburi de udat, ca nu mai pot nici eu sa ud atat...

Cu mare placere, Vernil, am retinut;
oricum o sa pozez trandafirii pe masura ce infloresc, am peste 100 de varietati...
O sa-mi indici pe parcurs cam care sunt preferatii tai Very Happy
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 18, 2011 9:26 am

Acum am si Google earth si tot nu reusesc sa vad gradina 😢
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 20, 2011 12:51 pm

Las' Codruţa, că-ţi povestesc eu despre grădina lui Myo, că am văzut-o la faţa locului. :drunken
Uite, aici, poze făcute de mine anul trecut, în primăvară::
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 21, 2011 9:38 am

Pene, multumesc Intre ape - Pagina 2 2422189467 Visez la o gradina mai mare dar cu una asa de mare chiar ca nu stiu cum m-as descurca.
Myo, felicitari! Am vazut Am vazut doar cateva imagini dar pot sa spun ca ai o gradina tare frumoasa.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 21, 2011 10:13 am

Codruţa, ai observat cum dă Myo mâncare la răţuşte?!! .... în pantofi roşii Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 22, 2011 8:48 am

Sa nu o deoache ratustele Laughing
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 10:16 pm

Hristos a inviat !
Sunt pasare rara in ultimul timp. Sper sa-mi revin cat de curand.
Codruta, am la semnatura niscai albume. Nici alea nu se vad ?
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 10:22 pm

Eu nu vad albumul de pe Picasa Neutral
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 10:40 pm

Eu am intrat pe webshots. Myo cum il cheama pe primul trandafir din albumul 2009 trandafiri (presupun ca in primele 4 poze e acelasi) ?
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 11:53 pm

Bubu, nu stiu cum il cheama dar din ala eu fac dulceata si sirop. E un fel de "climber" . Adica un fel de urcator batos. Dar nu foarte inalt. Ajunge cam pe la 2m.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 28, 2011 12:09 am

Pacat ca nu stii cum il cheama, e superb. E parfumat ? Si in realitate ce culoare are, ca in poza pare mo vuliu ? Scuze de atatea intrebari Embarassed dar am inceput sa-mi fac lista de achizitii pt la toamna.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 28, 2011 9:13 am

Bubu, eşti foarte prevăzătoare şi bine faci!
Şi eu trebuie să mă gândesc la vreo 3 trandafiri deosebiţi (frumoşi, viguroşi şi parfumaţi) pe care să-i plantez la loc de cinste: în grădiniţa din faţa casei.

Myo, până îţi revii, pune catalpele alea în grădina ta (să rămână ale tale), că eu mi-am pus altele (tot de Elfa).
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 28, 2011 4:53 pm

Pene am facut greseli si acum trebuie indreptate, d-aia incerc sa aflu mai multe informatii.
Am 2 trandafiri pe lista de schimbat locatia, ca n-am citit destul Embarassed , plus altele, numai cate tufe am mutat in primavara asta.
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 29, 2011 5:57 pm

Myosotis a scris:
Hristos a inviat !
Sunt pasare rara in ultimul timp. Sper sa-mi revin cat de curand.
Codruta, am la semnatura niscai albume. Nici alea nu se vad ?
In Picassa nu am reusit sa vad dar am reusit in webshots. Ajung la pensie pana reusesc sa vad toate pozele Very Happy

Ca tot vorbiti de trandafiri, stie cineva daca trandafirii cataratori au radacini mari si adanci? In cazul meu este vorba de un Rosarium Uetersen care are 4-5 ani. La cat e de mare nu stiu cum reusesc sa mut acest trandafir dar stiu ca e musai sa o fac.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 30, 2011 12:18 pm

In teorie, ar trebui sa poti, Codruta. Insa ca sa nu risti nimic, e mai bine sa-l muti cand inca nu incepe sa curga seva...
Cred ca prin sfarsitul lui octombrie ori prin februarie (n-am idee cum sunt iernile la tine).

Daca vrei sa-l muti neaparat acum, ar trebui pus la inceput intr-un ditamai ghiveciul, pentru ca o sa fie foarte speriat de ce i se intampla. Abia la toamna repus in pamant...

iti trebuie cineva care sa te ajute la scosul din pamant (are radacinile adanci si puternice), trebuie prelevat cu o cantitate cat mai mare de radacini si de pamant, pus in ghiveci cu adaos de pamant vegetal, eventual taiat o ramura-doua daca e e stufos, astfel incat sa aiba mai putine crengi de hranit in perioada de stress...


Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 12:54 pm

Nu vreau sa-l mut acum, ci in toamna. Acum chiar ca nu l-as putea muta cand saracul se pregateste de inflorit. Daca soui ca are radacini mari si adanci nu cr5ed ca mai indraznesc sa sper ca-l pot muta. Este plantat intre pietre si chiar nu am chef sa stric tot pavajul. Nu stiu ce voi face cu el dar tare ma incurca unde e acum.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 1:13 pm

Ba da, poti sa-l muti la toamna, cand in intra in repaus, de ce nu? Se muta ei si arborii mari, daca se procedeaza cu grija...
N-ai alta solutie, sa-l dirijezi pe vrun arc de cerc, pe vreun pilon decorativ, intr-o directie care nu te incurca?? poate ar fi bine daca ai gasi o solutie de genul asta...
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 10:26 am

Alta solutie nu am gasit. Asa arata anul trecut trandafirul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Anul acesta s-a mai indesat si a mai crescut si in inaltime. Problema e ca in fata lui e o "alee" de doar 60cm. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cum ramurile noi ale trandafirului cresc inspre alee nu mai pot sa trec pe acolo. Si nu e vorba de una doua ramurele ci de o multime.
Myo, imi cer scuze pentru ca la tine in gradina discutam despre trandafirul meu Intre ape - Pagina 2 2480021943
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 10:47 am

Am vazut. Insa de partea cealalta a aleii de 60 cm, ai pamânt in care poti instala un pilon, daca intuiesc eu bine.
Ai putea instala un pilon vertical, apoi unul orizontal in unghi drept care sa duca la trandafirul tau.

Apoi, daca are 4-5 ani, poti sa-l tai astfel incat sa-i dai o forma. Cu trandafirul asta poti face ce vrei, e solid ca stanca. Lasa o sigura ramura principala, maxim doua (care sa intalneasca pilonul) si taie restul: Ramificatiile secundare care pleaca aproape de pamant, care-ti impiedica pasajul, taie-le de tot. Apoi, pe cele plasate de mai sus, poti sa le orientezi pe grilaj, la orizontala, bine fixate.

Alta solutie nu vad, ca mutarea e complicata rau... ar trebui sa spargi dalele, Doamne-fereste. N-ai alta solutie decat sa iei foarfecele si sa-l disciplinezi. In timp, o sa inteleaga ce anume te deranjeaza si o sa creasca astfel incat sa nu-si incurce stapâna... Very Happy

In fine, eu asa as face... in scurt timp ai obtine o arcada superba, care sa-ti infrumuseteze pasajul, fie el cat de ingust.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 2:12 pm

Iaca si io cu "Hristos a inviat!"
ca n-am apucat sa zic pana acu
M-am potcovit cu un Rumba de la Tantau
,sper sa reusesc sa-l pun si sa ii mearga bine si sa binevoiasca sa aiba butasi
Myo vreau si eu un mic "MAIDANEZ" la schimb cu butas de RUMBA sau ce-ti place de la mine(am si trandafiri de dulceata de aia "bulgaresti"
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 8:47 pm

Codruta este superb . Absolut superb. Si cred ca sfatul primit , de la Karla ,de a face o arcada este perfect.

Si o tai de aici ca poate se supara Myo.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intre ape - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intre ape
Sus 
Pagina 2 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 11 ... 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: