Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Flori de Hoya

In jos 
+22
ella06
GetaV
sicamin
Mariabt
duduta190578
gabriela60
Marga
vickylucia
ani
bubu
Carina
bibacj
doina
mihaela
poxicuta
doinabacau
costieanuconstantin
Tinkerbell
penelopa
Myosotis
Vernil
stefana
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:57 pm

Şi eu pun la hoya îngrăşământ de cactuşi (citisem pe undeva), dar şi guano cumpărat a fost foarte bun la toate plantele. De câte ori am folosit guano, plantele mele erau foarte frumoase şi sănătoase. Anul ăsta am văzut guano la Hornbach Corbeanca, dar când am vrut să iau şi eu nu mai aveau.
Guano preparat de mine din găinaţuri să nu-mi recomandaţi că eu fac alergie la astfel de mirosuri. Cel din comerţ nu miroase deloc urât.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 1:09 pm

uite o idee buna
Oare sa le pun pamant de cactusi?
Sa incerc cu pamant de muscate si mult nisip,vorbesc de substratul in care sa schimb hoya
Mi s-a pus pata rau pe hoya,e musai sa infloreasca
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 2:50 pm

Tinkerbell a scris:
uite o idee buna
Oare sa le pun pamant de cactusi?
Sa incerc cu pamant de muscate si mult nisip,vorbesc de substratul in care sa schimb hoya
Mi s-a pus pata rau pe hoya,e musai sa infloreasca

Incearca sa le pui pamant de cactus, nicidecum de muscate. Apoi, daca umbli la radacinile lor, anul asta sigur nu iti vor inflori.
Oricum, la intalnirea de la Bubu iti aduc un lastar mare de carnosa infloricioasa. Nu trebuie sa umbli la ea ca sa schimbi ghiveciul sau pamantul, ai incredere in mine si las-o afara, sub un copac, dar sa aibe 2-3 ore de soare zilnic. O aduci in casa cand afara temp. ajunge noaptea la 5 grade. Chiar adora temperaturile astea pe termen scurt. sunny
Sus In jos
poxicuta

poxicuta


Numarul mesajelor : 109
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : timida
Data de inscriere : 15/05/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 3:02 pm

cel mai bun substart pentru hoya este amestec de turba cu nisip,cu perlit si spagnum moss
Sus In jos
mihaela




Numarul mesajelor : 13
Localizare : CONSTANTA
Data de inscriere : 09/06/2008

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 9:31 pm

Se intrevede si la mine ceva la hoya calycina... cheers Flori de Hoya - Pagina 3 2856889770103298650tHgmVf_th
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 9:33 pm

Cred ca vrea sa iti arate ca nu se lasa mai prejos decat violetele tale superbe . Si violetele nici nu miros Razz
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 12:42 am

Dumneai a facut turturi asta-iarna
Flori de Hoya - Pagina 3 100_0417
Krimson Princess
Flori de Hoya - Pagina 3 100_0510 Flori de Hoya - Pagina 3 100_0511
Sus In jos
poxicuta

poxicuta


Numarul mesajelor : 109
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : timida
Data de inscriere : 15/05/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 11:26 am

Myosotis a scris:
Dumneai a facut turturi asta-iarna
Flori de Hoya - Pagina 3 100_0417
Krimson Princess
Flori de Hoya - Pagina 3 100_0510 Flori de Hoya - Pagina 3 100_0511

uau! ce minunatie ! cand sa o vad si pe a mea asa?
Sus In jos
mihaela




Numarul mesajelor : 13
Localizare : CONSTANTA
Data de inscriere : 09/06/2008

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 3:37 pm

Myo...ce frumoasa eeeee... Cand le-oi vedea si eu pe ale mele asa? Laughing Eu le tin la caldura iarna si nu-mi fac flori deloc carnosele. In schimb calycina m-a bucurat zilele astea...

Flori de Hoya - Pagina 3 2884252150103298650S200x200Q85
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 4:20 pm

Ce mult ma bucur sa vad ca sunt varietati de hoya care s-au adaptat climei noastre si fac flori. SUnt superbe toate, dar H.calycina este printre preferintale mele in top 5 Very Happy Pana acum, nimic nu a detraonat floarea H, thompsonii ... urmeaza H. calycina, apoi H.multiflora si Krimson Princess .... Superbisime.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 10:54 am

Ba, mie îmi place cel mai mult, floarea Mihaelei Flori de Hoya - Pagina 3 1922459146 ... calycina asta!
E mai altfel decât majoritatea florilor de hoya.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 11:35 am

Vernil , a inflorit Motoskeiul de la tine Flori de Hoya - Pagina 3 2422189467 si mai are 3 pedunculi . Poate voi avea noroc sa am mai multe flori deschise in acelasi timp Flori de Hoya - Pagina 3 1198068053
Flori de Hoya - Pagina 3 2084149860103663105S200x200Q85


Ultima editare efectuata de catre doina in Joi Iun 30, 2011 8:12 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 1:22 pm

Ma bucur mult, Doina! Este o varietate florifera, sigur vor fi mai multe flori deschise concomitent. Cam la jumatatea perioadei de inflorire incepe sa produca nectar (e dulec si lasa urme pe mobilier).
Cand mai creste lacunosa mea, iti voi da lastar si de la ea, abia acum, dupa un an, a inceput sa faca pedunculi si astept sa-i vad deschisi.

Flori de Hoya - Pagina 3 IMG_0073

Si ea este o varietate florifera, cu parfum deosebit de placut, nu seamana cu cel al carnosei, e mai racoros. Pana acum, cel mai mult mi-a placut H.Thompsonii, atat ca frumusetea florilor cat si ca parfum (amestec de gardenie si lacramioara).
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 4:48 pm

Ce mai frumuseti aveti, sa va traiasca! As vrea sa fac o bucurie unei prietene care cauta un lastar de multiflora,nu ca nu mi-ar place si mie,dar ea e impatimita! As cumpara un firicel,daca o scurteaza cineva,va rog!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 6:24 pm

Doinabacau, deocamdata nu am cum sa tai H.Multiflora, daca nu te ajuta altcineva pana in octombrie, sper sa o fac eu. Mai am o promisiune de onorat, dar nici pe acea nu o pot respecta acum, fiindca este perioada de inflorire. De 2 luni face flori incontinuu.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 8:27 pm

Vernil ❤ , mi-ai dat asta toamna un butasel de Lacunosa i-a mers foarte bine toata iarna , a facut radacini si a inceput sa creasca dar l-am pierdut in primavara deoarece la putin timp dupa ce l-am scos pe balcon s-a racit vremea si el a fost obisnuit la caldura. Nu m-am gandit atunci sa-l aduc inapoi printre violete unde a stat toata iarna Sad
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 8:33 pm

Si eu am pierdut cativa butasi de H.Lacunosa pana s-a convins singurica ca o iubesc si nu are de ales ... Very Happy Punem la prins, mai spre toamna.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 8:37 pm

Multumesc Flori de Hoya - Pagina 3 Springsmilie2
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 2:38 pm

Si eu iti multumesc,Vernil,astept,atunci,de la tine! Am incercat in cateva locuri dar ...Multumesc,sa te bucuri doar de frumos!
Sus In jos
bibacj




Numarul mesajelor : 60
Localizare : Cluj
Joburi/Distractii : fotografia, calatoriile
Stare de spirit : ....
Data de inscriere : 21/06/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 10:07 pm

Eu am o hoya kerri care are deja 8 frunze. Nu i-am schimbat pamantul dar vad ca ii merge bine. Va deveni curgatoare sau ce sa ii fac? Sa ii schimb pamantul?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:01 am

Hoya Kerri creste foarte mare, va fi o frumusete de planta. Florile nu sunt spectaculoase, in schimb frunzisul este superb. Daca ghiveciul este prea mic, abia atunci sa-k inl,ocuiesti cu un altul mai mare si atunci mai adaugi si pamant.
Eu stiam ca ai multe varietati de hoya.
Sus In jos
bibacj




Numarul mesajelor : 60
Localizare : Cluj
Joburi/Distractii : fotografia, calatoriile
Stare de spirit : ....
Data de inscriere : 21/06/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:07 am

Mai am inca cateva dar nu multe. Sper sa am timp saptamana viitoare sa fac poze si sa va rog sa ma ajutati sa le identific.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:24 am

Sa stii ca nu toate varietatile infloresc la noi, le trebuie anumite conditii (lumina intensa, umiditate crescuta) pe care nu le poate asigura toata lumea. De exemplu, H. Diversifolia infloreste o data intr-un cincinal, se dezvolta ca o nebuna si ocupa spatiul a 3 flori ...
Sus In jos
bibacj




Numarul mesajelor : 60
Localizare : Cluj
Joburi/Distractii : fotografia, calatoriile
Stare de spirit : ....
Data de inscriere : 21/06/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:41 am

Shocked Poate nu am avut norocul sa nimeresc aceasta specie.
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 10:27 am

In schimba am avut eu 😢
Mult timp am avut in casa doar 2 hoya carnosa, care au inflorit una dupa 4 ani si una dupa 5. Da de cand am inceput sa ma plimb pe forumuri si am vazut ce minunatii aveti prin case am zis sa ma fac si eu colectionara de hoya Cool
Asa ca in primavara asta mi-am luat camphorifolia, diversifolia, pubicalyx silver pink, wayetii şi thompsonii. Numai ca nestiind mare lucru despre ele m-am uitat mai mult la floare, nu dupa cat timp infloresc sau cat de mari se fac. Le-am primit in paharele din plastic si ma gandesc ca ar trebui sa le transplantez. E ok daca le pun in pamant de cactus? Si pot sa le fertilizez acum cand sunt mici sau sa mai astept?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Flori de Hoya - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Flori de Hoya
Sus 
Pagina 3 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ingrijire hoya
» FLORI MUSCATE
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Liane :: Hoya-
Mergi direct la: