Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaInregistrareConectare

Flori de Hoya

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Flori de Hoya - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 06, 2011 1:39 pm

Felicitari, Pene! Abia astept sa vad tricolora inflorita!
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 7:26 pm

La mine se pregateste de spectacol H. Multiflora si H. Motoskei. Din pacate, nu mai am baterie la aparat, am reusit s-o fac vedeta doar pe Multiflora

Flori de Hoya - Pagina 2 IMG_6856
Sus In jos
doinabacau

Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 9:22 am

Poate ca lanosii s-au obisnuit cu alcoolul,car fi sa fie serviti cu o infuzie de pelin ?
Iar cea de urzica,pe langa faptul ca i-ar alunga,ar inviora si planta!
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 9:23 am

doinabacau a scris:
Poate ca lanosii s-au obisnuit cu alcoolul,ce-ar fi sa fie serviti cu o infuzie de pelin ?
Iar cea de urzica,pe langa faptul ca i-ar alunga,ar inviora si planta!
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 9:24 am

Imi cer scuze,am vrut sa corectez,doar!
Sus In jos
penelopa

penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 12:46 pm

Ia, uitaţi, coţohârlelor (de la întâlneala la GetaV Laughing ) cum arată tricolora mea:
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_interior_2011/36998973
Să mai ziceţi că mă laud! Wink
Sus In jos
poxicuta

poxicuta

Numarul mesajelor : 109
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : timida
Data de inscriere : 15/05/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 1:05 pm

Dar chiar ca e minunata, cat mai am de asteptat sa o vad si pe-a mea asa de mare?
Sus In jos
poxicuta

poxicuta

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 1:08 pm

stef a scris:
Uite ce am gasit pe net
Nicotina este o substanta
naturala, cu ajutorul careia, planta de tutun se protejeaza impotriva
insectelor. Un insecticid natural. Este o supertoxina. Doar o picatura de
nicotina, este mult mai letala decat stricnina sau veninul, si de trei
ori mai mortala decat arsenicul.

Insecticidele din grupa neonicotinoizilor, Actara, Mospilan s.a, este bine sa nu fie subdozate ca sa nu determine aparitia unor daunatori rezistenti la respectivele substante.

Dar daca se fumeaza in camera , asta este daunator pentru hoya?Cred ca ale mele nu vor face insecte! Idea
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 2:09 pm

Poxi, nu ai mult de aşteptat. A mea are 3 ani şi era un vârfuleţ când am primit-o.
Cred că am avut noroc, fiind singura care s-a prins din cele câteva primite (de la aceeaşi sursă) şi de alte amice.
Ai pus o întrebare bună! Wink Chiar nu m-am gândit niciodată dacă efectul fumului de ţigară are ceva în comun cu zeama tutunului de ţigară pirat
Sus In jos
stefana

stefana

Numarul mesajelor : 1443
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 2:22 pm

Ce sa te lauzi, Pene, se lauda planta insasi cu pedunculul ala care se vede in partea de sus a imaginii drunken . Mai dureaza un pic si o sa vin sa vad la tine "pe viu" flori de variegata tricolor bounce
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 3:20 pm

Pene, lauda-te, ca ai cu ce! Si fara flori arata bestial! sunny
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 1:58 pm

Eeee, hai să vedeţi ce n-a văzut Parisul Flori de Hoya - Pagina 2 421221538
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_interior_2011/37474315
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_interior_2011/37474302
e şi tricoloră, e şi parfumată Flori de Hoya - Pagina 2 1198068053
Sus In jos
stefana

stefana

Numarul mesajelor : 1443
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 2:24 pm

Tu ai facut fotografiile Shocked ? Sunt grozave!
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 3:20 pm

penelopa a scris:
Eeee, hai să vedeţi ce n-a văzut Parisul Flori de Hoya - Pagina 2 421221538
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_interior_2011/37474315
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_interior_2011/37474302
e şi tricoloră, e şi parfumată Flori de Hoya - Pagina 2 1198068053

E superba! Si mai are cateva calitati, frumoasa ta tricolora: e o planta nebibilita, dar dorita. Si a primit si vizite placute, de-a lungul timpului. Cred ca vocea mea a impresionat-o cel mai mult. Laughing
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 3:43 pm

Evident că io am făcut pozele Rolling Eyes ... dar, cu alt aparat foto (cel de la serviciu). Nu e meritul meu, ci al "sculei" Very Happy
Vernilo, acu' ce să zic?!!!... vocea ta e plăcută, aşa că atunci când vii la mine te pun să cânţi şi la alte plante. pirat
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 4:10 pm

As canta de dor si jale prin alte locatii, poate s-or inmuia pietrele si-or sari de la locul lor direct unde trebuie. Sa-mi zici ce cantecel vrei si la ce planta, iar daca functioneaza sistemul, deschidem o florarie si devenim bogatane.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 6:40 pm

Chiar ma enervati!
Adica eu sunt mai fraiera
Am o hoya de mai bine de 20 ,acusica face sfertul de veac si n-am vazut nici urma de floare de la ea
Cred ca le bag in masa destul de curand si le trec pe lista plantelor detestabile.................poate asa s-or simti "scarbele"
Sus In jos
poxicuta

poxicuta

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 8:39 pm

Tinkerbell a scris:
Chiar ma enervati!
Adica eu sunt mai fraiera
Am o hoya de mai bine de 20 ,acusica face sfertul de veac si n-am vazut nici urma de floare de la ea
Cred ca le bag in masa destul de curand si le trec pe lista plantelor detestabile.................poate asa s-or simti "scarbele"

In afara de butasii achizitionati anul acesta eu am 3 ghivece cu carnosa de 25 ani care nu au inflorit niciodata, dar nu renunt la ele , ma impresioneaza prin sterilitatea lor! Oare exista si exemplare de carnosa care nu infloresc?
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 9:37 pm

Pai la mine incepe sa ma cam "stranga" spatiul si vreau flori
In we vreau sa le schimb pamantul si sa le fac baie,poate le si stropesc si cu zeama de urzici si daca nu infloresc nici anul asta cred ca le bag la tombleron fara jena (daca nu le vrea Pene sa le recicleze un pic;poate cer niste aer de Peris, ca de Bucuresti si de Snagov le pica greu)
Am luat butasi din 4 locuri(un ghiveci are 2 radacini) ca sa fiu sigura ca nu e aceeasi planta si e sterila,am inclusiv de pe o planta care avea flori,la mine ioc
Mama a avut in copilaria mea o planta vreo 30 de ani si era floricioasa,bunica-mea a avut vreo 45 de ani pe mama floricioasei..............si la mine ioc?
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 10:06 am

Nu mai reciclez nimic! V-am povestit pe TM despre o astfel de hoya pe care, în final, am exilat-o la tomberon pirat
Era o carnosa mare de ceva ani care nu-mi făcuse nicio floare. La un moment dat aflasem că, dacă ţii o plantă hoya în dormitor (sau în camera în care dormi)nu va înflori în veci. Atunci am mutat planta în altă locaţie iar ea, drept mulţumire, a făcut o singură floare. Am zis că ăsta e doar începutul. Între timp am terminat casa şi am adus-o în living. A continuat să crească dar flori n-a mai făcut
😢 , în schimb, a făcut lânoşi. După ce m-am chinuit s-o şterg şi s-o stropesc de vreo 3 ori împotriva lânoşilor, vâzând că lighioanele astea tot reapar (era şi greu de şters, planta fiind mare şi încolăcită pe un suport), am renunanţt la ea şi-am aruncat-o la gunoi.
Acum am o carnosa dintr-un lăstar primit de la Cici, care produce mai multe flori decât frunze.
Prin urmare, vă sfătuiesc să nu mai ocupaţi locurile în casă cu hoya care nu înfloreşte.Luaţi butaşi pentru înmulţire numai de la plantele înfloricioase.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 11:16 am

Pai asa am si facut,numai ca ticaloasele la mine s-au lenevit
Pana la urma nu le arunc,le donez firmei,ajut la creerea de spatiu verde pe holurile firmei
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 11:13 pm

Nu am cum sa pozez Multiflora si Motoskei, prima si-a deschis "parasutele", cealalata le tine in asteptare. Maine sper sa am aparat foto.

Tink, te-ai gandit sa pui ingrasamant de cactus carnosei ? S-ar putea sa-ti faca o surpriza si sa infloreasca.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 11:26 pm

Nu Vernil,nu m-am gandit
Habar n-aveam ca se poate folosi asa ceva
Uite daca te vaicari primesti sugestii pertinente
M-am gandit ca nu le place ca le scot peste vara afara si le agat in copaci,dar parca nu le-as tine la Bucuresti in balcon sau in casa
Acu ma gandeam sa-i apric o "ingrasare" fortata cu ceva zeama de ciorofleac
De fapt ma pregateam sa ma duc maine cu cersitul pe la vecini de niste gainat de gaini sau porumbei(guano in varianta peizana)
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 11:33 pm

Nu iti recomand "guano", solutia aia ar trebui sa stea la macerat un timp. Si in nici un caz la hoya ... iarta-le, saracele ... sunt frumoase si asa, fara flori. Sa-ti zic sincer ca ma cam ia durerea de cap de la parfumul carnosei ... e prea dulceag ...
Daca as fi in locul tau, as plasa ghiveciul de carnosa sub un copac, dar sa primeasca si ceva soare. Copacul sa fie aibe suficient frunzis sa o protejeze de eventualele ploi.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:27 pm

Pai asa le-am si plasat de cativa ani si ele continua sa fie nesimtite
Stai linistita ca nu le puneam "guano" in stare naturala ca e extrem de acid,il diluam mult
Le mai dau o sansa vara asta,altfel vor ierna la alta casa
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos

Flori de Hoya
Sus 
Pagina 2 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Liane :: Hoya-
Mergi direct la: