Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Vande frumoase :p

In jos 
+9
bubu
laurabv
penelopa
DanaA
Melania
Dana Caras
geodezia
Brindusa
Doini
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 9:17 am

Mai, DanaC, ma gandeam eu c-o sa intelegetio gresit la modul cum m-am exprimat  Very Happy 
Am zis ca vanda aia are 50 cm fara radacini, adica n-am pus in calcul si lungimea radacinilor, nu ca n-ar avea biata planta radacini  bom 
Doini, chiar era o vanda superba: multe flori portocolii (un portocaliu cald) cu picatele maron. Cred ca am vazut una si pe la voi.
Sus In jos
Melania

Melania


Numarul mesajelor : 9
Localizare : Tg. Mures
Joburi/Distractii : flori, natura, ski
Stare de spirit : Vesela
Data de inscriere : 28/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 11:51 am

Buna fetelor!

Ieri am reinceput si eu munca (am fost in concediu medical o luna! operatie la genunchi  Sad )
Si, din pacate, nu mai am atat de mult timp sa ma ocup de minunatiile de floricele.

Doini draga,
Sa stii ca imi doresc inca multe-multe flori, in special orhidee, insa nu stiu unde le voi plasa...  Vande frumoase :p - Pagina 4 1929889961 
Si vreau si Cattleya!!! Ti-am spus ca in viitorul apropiat imi mai doresc vreo 2 Vandute, asa ca probabil pe iunie...  Vande frumoase :p - Pagina 4 67172415 

Eu stau intr-un apartament, dintr-un bloc privat, avem si curte. Si ma tot bate gandul sa-mi fac o mini sera in curte (cred ca as gasi loc), numai ca mai e de aranjat pe-acolo... poate pe viitor.

Asa ca, imi planuiesc putin spatiul, pentru a putea aduna la colectie cat mai multe floricele!  study
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 12:38 pm

Doini nu cred ca te poti numi criminal daca iei si tu niste oua din cuiburi Very Happy cate unu din fiecare cuib Very Happy 
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 1:05 pm

ce frumoase sunt
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 1:49 pm

Sa va arat si eu frumoasele mele:
Vande frumoase :p - Pagina 4 15ob9zd
Vande frumoase :p - Pagina 4 2d9tqmq
Vande frumoase :p - Pagina 4 5ml5hl
Vande frumoase :p - Pagina 4 2v81npt
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 1:57 pm

Superbe!!! Cand ploua ce faci cu ele? Eu le-am agatat in terasa acoperita din pricina ploilor.
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 2:00 pm

DanaA a scris:
Superbe!!! Cand ploua ce faci cu ele? Eu le-am agatat in terasa acoperita din pricina ploilor.

Cand plec dimineata la munca raman pe terasa, cand sunt acasa stau afara agatate in mar Very Happy 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 2:43 pm

Am mai scris un mesaj dar vad ca nu s-a inregistrat  Suspect 

Da ma Pene, trebuie musai sa fie foarte frumoasa daca costa 320 lei. E scumpa indiferent cat de frumoasa sau de mare este, fara sa compar cu Vandele fetelor care au cu mult peste 50 cm, iar preturile pe jumatate.. Ca sa nu mai pomenesc de Lava DaneiA, Vandana Laurei care probabil are 2 metri, Divana Brindusei si a Vioricai, Copper Red a Biancai.. Etc.. 
Se intampla sa fie Vande fara radacini, iar asta se datoreaza indiferentei sau nepriceperii angajatilor. Se intampla si aici! 
Aa, DanaC are o frumusete de Vanda luata cu 360 lei  Vande frumoase :p - Pagina 4 2627208998 Yhaaaa! Dar e tare frumoasa si daca nu ma insel este prima ei Vanda. 

Melania, sa ai spor si sa iti gasesti timp si pentru tine, si pentru florile tale, dar si pentru noi  Vande frumoase :p - Pagina 4 2302975194 
Sper ca genunchiul sa-ti fie bine! 
Cand voi ajunge in sera de Cattleya, stai fara grija, ca voi tipa pe aici in gura mare de fericire! Va tin la curent Wink 
Daca vin cu doua Vanda si pt tine, poate ne intalnim la Sibiu  cheers Sau Brasov?! Cand ii voi lasa "iarba" Laurei Laughing 

Brindusaaa ce bine arata agatatele atarnatele rasfatatele in copaci!!! Ahhh ce-mi place!!! In copaciiii  Vande frumoase :p - Pagina 4 2627208998  Vande frumoase :p - Pagina 4 1982394566 ca la mama lor acasa!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 2:44 pm

Cum Viorica este extrem de ocupata si nu are timp de forumeala, va arat eu Vanda ei.  cheers 
http://vioricap.sunphoto.ro/vanda
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 2:49 pm

Doini sa stii ca si eu vreau iarba pentru vande Very Happy si mai vreau si Cattleya si mai vreau si mai vreau multe!
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 2:52 pm

Si eu vreau ,,iarba''!!!!!!!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 3:00 pm

Dar ce se intampla daca ramane tot timpul (calduros) afara, Vanda? Ce, nu-i bine daca o ploua'n cap? Abia nu-i mai trebuie dus  Razz 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 3:06 pm

Va aduc si iarba, cate vreti!  cheers 

Pene, doar sa nu intre apa la colet. Se poate intampla acelasi necaz ca si cu Pahele, cand patrunde apa pe unde nu trebuie. 

Brindusa, sa vezi ce negocieri trag chiar acum cu mandru ca sa ma duca maine la sera de Catt.  bounce  Cool
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 3:11 pm

Doini a scris:
Va aduc si iarba, cate vreti!  cheers 

Pene, doar sa nu intre apa la colet. Se poate intampla acelasi necaz ca si cu Pahele, cand patrunde apa pe unde nu trebuie. 

Brindusa, sa vezi ce negocieri trag chiar acum cu mandru ca sa ma duca maine la sera de Catt.  bounce  Cool

Pai sa duci negocieri musai Very Happy Very Happy Very Happy Cred ca o sa ramana masca cand o vedea duba plina cu iarba, vande si alte nebunii affraid 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 3:24 pm

Dragul de el, intuieste deja Laughing 
Oricum astazi mergea prin ca si repeta in ritm de dans, ca nu avem nevoie de Cattleya Laughing
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 3:33 pm

Doini a scris:
Dragul de el, intuieste deja Laughing 
Oricum astazi mergea prin ca si repeta in ritm de dans, ca nu avem nevoie de Cattleya Laughing

Si eu tot asa fac si spun ca nu avem nevoie de porumbei Laughing Laughing Laughing  dar tot vin la noi diverse rase Very Happy 
Deci ar trebui sa se resemneze
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 3:53 pm

Minunate vandele voastre, sa ne bucuram de ele si s-o pupam pe Doini!  Vande frumoase :p - Pagina 4 1239631719 
Pene si eu am dat 350 lei pe una, era imensa intr-o vaza de 70 cm, efectiv m-a hipnotizat si n-am plecat fara ea. N-am putut, mai ales ca era prima vanda pe care o vedeam in Iasi. Era a 3-a, mea vanda.
Doini ma bucur pentru frumoasa arsa de soare ca-si revine, probabil e mai sensibila ca-i blonda.
Frenk face repetitii pentru nunta cand danseaza prin casa, nu?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 4:52 pm

Ha ha ha, mai Dana, dar ce mai repeta saracul om Laughing Spera sa reuseasca sa ma convinga ca nu avem nevoie si de alte Cattleya, dar el nu intelege ca eu vreau sa ajung in sera si pentru voi, nu doar pentru mine  bounce  
Cat despre dansat la nunta, eu sper sa stea potolit, daca-l vezi dansand in hora, zici ca este un elefant tembel Laughing
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 1:18 am

Radacinile Vandutelor mele vechi:

Vande frumoase :p - Pagina 4 ImageVande frumoase :p - Pagina 4 ImageVande frumoase :p - Pagina 4 Image
Vande frumoase :p - Pagina 4 ImageVande frumoase :p - Pagina 4 ImageVande frumoase :p - Pagina 4 ImageVande frumoase :p - Pagina 4 ImageVande frumoase :p - Pagina 4 ImageVande frumoase :p - Pagina 4 ImageVande frumoase :p - Pagina 4 Image

Si o alta bucurie, panaramele luate de pe ebay, au inceput si ele sa faca radacinute noi. cheers 
Vande frumoase :p - Pagina 4 Image
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 7:45 am

E o bucurie mare, le-ai descoperit secretele! Sa se umple de radacini si mai ales de flori!
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 8:18 am

Asta imi place si-mi da curaj cu aceste flori minunate. Eu am cele mai vechi vande luate din august 2013, deci nu am anul si am observat cu mare placere ca sunt niste plante rezistente si capabile sa se adapteze la noi conditii de mediu. Am una luata la reduceri si ajunsese saracuta cu doar 3 cioturi de radacini, acum e harnica si produce radacini noi, sunt convinsa ca va reinflori numai dupa ce isi dezvolta radacini destule.
Deci voi mai lua si alte vande, le iubesc!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 2:11 pm

Vande frumoase :p - Pagina 4 1982394566 Asta simt si eu! Simt ca le pot ingriji, nu stiu sigur daca le-am inteles nevoile, dar ma staduiesc sa le inteleg cat mai bine si sa le ajut sa se acomodeze cu viata de apartament. 

Chiar ieri cand la faceam baie, ma gandeam cum de una singura am omorat cu mana mea prima Vanda. Imi venea sa ma dau cu capul de faianta  dureri de cap amintindu-mi cu cata disperare spuneam pe atunci ca radacinile sunt moarte.. Pai vazand acum radacinile "amaratelor", niste reale uratenii, arse de Atonik (cred eu) dar si inecate de apa cred cei din sera, cum dezvolta dragutele ramificatii frumoase. Ma oftic de mor ca am ciopartit-o si nu am am avut rabdare sa o las sa-si intre singura in ritm. What a Face 

DanaA, si eu am Vanda din noiembrie sau sfarsit de octombrie 2013.  Rolling Eyes  Sunt astea din poze. Acum inteleg pe pielea mea ciclul lor. Fac frunze dupa ce se duc florile, apoi abia la cateva luni incep radacinile. Si mai cred ca asta este si perioada lor fireasca. Ma uit si la restul speciilor pe care le am. Toate sunt in plina dezvoltare. 
Pana acum, aveam poate imaginea calicului cumparator. Dar va spun, bucuria de a le vedea in plina crestere este mai mare ca atunci cand mai aduc una in colectie. Ee, poate daca mai gasesc ceva exterm de frumos si deosebit, ma dau sigur cu fundul de pamant de fericire Laughing  bounce Ma rog ideea este ca acum, nu ma inteseaza florile,  Suspect  vreau doar sa le am sanatoase si sa-mi faca multe radacini! Flori au tot timpul sa faca.  afro 
Si vreti sa va mai spun ceva?  geek Imi plac Vandele cel mai mult, fiindca le pot vedea radacinile si astfel nu le mai nenorocesc, asa cum am facut cu primele mele Pahala  Embarassed   What a Face 

Iar acum, urarea zilei: Sa ne umplem de radacini!!!  Vande frumoase :p - Pagina 4 1982394566  Vande frumoase :p - Pagina 4 2945718842 
Sau, sa ne creasca radacinile  Vande frumoase :p - Pagina 4 2627208998  dureri de cap  Vande frumoase :p - Pagina 4 1982394566
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 3:27 pm

Sa ne creasca radacinile!  Vande frumoase :p - Pagina 4 421221538  Chiar si la mine incep timid sa creasca radacinile!  Vande frumoase :p - Pagina 4 2147529457 
Am facut si eu apa cu ramurele de salcie, am lasat si frunzele. Trebuiau inlaturate?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 4:54 pm

Mie mi-a fermentat mai repede lasand frunzele. Dar nu a fost o problema ca am facut imediat o tura Wink 
O data le-am si imbaiat in apa de salcie. O voi mai face sigur!

Feteler cochetelor, sa ma fudulesc putin  jocolor 
Tocmai ce m-a sunat doamna care se ocupa de aranjamentele sorelei, sa ma intrebe ce flori pot trimite in tara  Basketball Cand i-am spus ca Phalele si Vandele le aduc eu personal, cred ca i s-au marit ochii in cap cyclops  Shocked A inceput sa se balbaie Laughing Cred ca ii stric socotelile Laughing 

Ea vroia sa faca aranjamentele din Denro Phala si Phala.. Nu prea vroia cucuoana Vanda, ca cica are tijele scurte! Hmmm cand i-am spus ca nui asa cum crede ea, si ca eu nu voi accepta ca sora mea sa nu aibe flori de Vanda la nunta, plus in par  queen , nu a mai spus nimic..

I-am spus soreie sa aibe grija la pretul cerut, atat timp cat materialul vine de la mine  clown 

Am cerut sa-mi trimita si mie modelele alese.. Si sa discutam pe baza lor Wink 
Dar, daca aveti idei, modele de buchete, de aranjamente, va rog sa imi trimiteti si mie. 
Voi deschide un topic cu aranjamete, ca am si eu o colectie prin calculatoare  king 

Urarea zilei bis: Sa ne creasca radacinile!  cheers


Ultima editare efectuata de catre Doini in Mier Mai 07, 2014 5:19 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 4:58 pm

Abea astept sa vad ce aranjamente o sa fie la munta si ce buchet o sa aibe sora ta!

Urarea zile radacini bis bis Laughing 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vande frumoase :p - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Vande frumoase :p
Sus 
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Orhidaceae-
Mergi direct la: