Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Sapun vegetal

In jos 
+5
stefana
penelopa
Myosotis
Karla
Vernil
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: De trei ori R   Sapun vegetal Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 8:08 pm

Myo, eu sunt intr-o mare suferinta, tot strang uleiul ce-mi ramane de la gatit, insa nu am cui sa-l dau. Nu mai face nimeni sapun de casa ? Ca ii cumpar si soda caustica si aroem, numai sa faca cineva sapun ... Cand eram copila si eram la tara, la bunici, ma spalam pe maini cu sapunarita Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 8:30 pm

Exista mai multe retete, fiindca pe la tara inca se mai folosesc. Max spune ca bunica lui spala cu asta...

Se pot folosi toate plantele care contin saponina:
Saponaria bellidifolia, S. caespitosa, S. lutea, S. ocymoides, S. officinalis, S. orientalis (or mai fi si altele, eu astea le-am gasit pe net). Mai exista o planta numita réglisse, care ar contine saponina si o specie numita Koelreutia paniculata de la care se foloseste scoarta si fructele.

Desi se pot folosi toate partile plantei (inclusiv frunze, flori, tije), radacinile au concentratia cea mai mare de saponina.

Variante:
-se arunca 60-100 g radacini taiate marunt/ 1 litru de apa clocotita. Se fierb 5-10 minutefoloseste apa filtrata ori se lasa solutia la evaporat, pâna cand se obtine o pasta. Aceasta e metoda veche, care permite pastrarea substantei active. Se poate folosi direct apa filtrata (se pune in sticle) stiind ca nu se poate conserva mai mult de cateva zile.
- se arunca 1-2 pumni de flor-frunze-tije-radacini etc in 1/2 l apa. E reteta folosita pentru spalarea corpului...

Pentru spalarea tesaturilor, e foarte utila pentru lâna si tesaturi fine, insa e de evitat pentru cele albe, care se pot ingalbeni.
Sunt unii care mai nou o folosesc in masina de spalat... asta ar fi varianta secol XXI.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 8:35 pm

Nu stiu cum se face sapun din ulei folosit. Am tot cochetat cu ideea de a face sapun vegetal. Chiar am pregatit si sculele si ingredientele necesare, dar sapun n-am facut. Stiu (teoretic) cum se face sapun din grasime (untura), dar nici din asta n-am facut. Mai face mama din cand in cand.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 9:58 am

Eu, una, prefer să-l cumpăr, decât să mă chinui să-l prepar.
Vernil, mama la ţară încă mai face săpun de casă pentru spălat rufe şi ştiu că în compoziţia lui intră şi ulei folosit la gătit.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 11:31 am

Pai eu nu vreau sa fac sapun, vreau sa dau uleiul folosit. Eu nu arunc uleiul pe conducta de apa, fiindca in timp se depune si apar probleme. Am un bidon de 5 l in care am adunat, bine ca are capac, deci nu miroase, dar ocupa spatiul.

O sa merg in piata sa vad daca vrea vreo taranca de acolo sa-l foloseasca, daca nu, il arunc la gunoi. Inainte il dadeam unei femei care imi aducea lapte, acum ea nu mai vine ...

Multumesc de ajutor. Pene, sapunul de casa este cel mai bun sampon care exista Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 11:49 am

Vernil, daca mai ai rabdare sa se mai topeasca putin zapada, poate ne intalnim la Lidl si iau eu uleiul. Sau poate tura urmatoare daca mai strangi. La un moment dat tot o sa incerc sa fac sapun.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 1:27 pm

Cam in vara lu' 2010 am incercat si eu sa "fabric" niste sapun de casa. Pe baza unei retete de preparare la rece.
Se amestecau foarte bine (cu mixerul) timp de cateva minute ingredientele cantarite la gram si in final se turna lichidul f vascos in forme. Se lasa la saponificat o perioada de cateva saptamani si apoi se poate folosi.
Mi s-a parut ca dupa o vreme miroase usor a ranced. Din pacate nici n-am folosit absolut exact gramajul indicat; de teama sa nu fie prea caustic sapunul, cred ca am pus ceva mai mult ulei Neutral .
Asa arata (pistruii aia sunt de la scortisoara pusa pentru parfumare Very Happy )
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 1:34 pm

Ştef, măcar ai reuşit să te speli măcar o dată cu el? Very Happy
Mie îmi place săpunul de rufe făcut cu pelin de mama mea. Săpun vegetal pentru faţă şi mâini făcut în casă, nu cred că aş avea curajul să-l folosesc. Wink
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 1:37 pm

penelopa a scris:
... ai reuşit să te speli măcar o dată cu el? Very Happy
Io, da! Pe baietii mei nu i-am convins Basketball
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeJoi Noi 08, 2012 6:19 am

stie cineva o reteta de sapun vegetal cu ulei de ricin si de masline in compozitie si care e folosit pentru spalarea parului? Am tot cautat in mag.naturiste si au zis ca dau comanda dar nu a adus nimeni.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeJoi Noi 08, 2012 11:27 am

Pe net ai cautat?
O reteta de sapun stiu eu ca era pe mush pusa de Es
Sau o fi fost stearsa?
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeVin Noi 09, 2012 10:02 am

Gabriela, citeste aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pretul este destul de mare, dar daca te incumeti sa ti-l faci singura o sa caut si un link pentru cum se face efectiv.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Retetele sunt extrem de "inginereste" calculate, pentru reusita trebuie sa fie respectate exact. Exista tabele de calcul pentru proportia intre ulei-grasimi/ apa/ hidroxid de sodiu.

Eu m-am lasat de sportul asta Neutral , nu de alta dar am mereu altele de facut si niciodata nu-mi ajunge timpul.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeSam Noi 10, 2012 7:36 am

multumesc Stef o sa-i dau nurorii mele sa se uite si sa-si comande daca vrea.Ca m-a facut sa umblu prin tot orasul dupa sapnul ei.Are parul foarte lung si a citit ea undeva de acest sapun iar aici au promis ca vor aduce pe comanda dar nu s-au tinut de promisiune.Eu am o reteta de tratament pentru par si e foarte buna.2 galbenusuri de ou,un capacel de ulei de ricin,un capacel de rom,un capacel de petrol(gaz).Mixate toate si stai cu ele pe par 2 ore acoperit parul cu un prosop umed si cald.Asta se face 4 saptamani ,o singura data pe saptamana.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMar Noi 13, 2012 1:29 pm

Am achizitionat niste ulei de cocos (de palmier aveam), asa incat zilele astea o sa "prepar" reteta de sapun pentru spalat parul Basketball O sa fac o cantitate mica, ca sa testez beneficiarii, barbatii casei king
As testa si reteta propusa de tine, Gabi, dar n-am gaz si nici nu stiu unde as gasi scratch
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMar Noi 13, 2012 2:05 pm

Pe vremuri, experimentam si eu reteta cu gaz, dar mai simplificata. Era foarte edficienta: parul imi crestea repede si nu-mi mai cadea.
Foloseam o mixura din o sticluta de ulei de ricin + aceeasi cantitate de rom + aceeasi sticluta de gaz (deci, fara galbenus de ou). Se masa bine pielea capului, se acoperea capul cu un prosop si dupa 2 ore te spalai pe cap. Nu mirosea a gaz, nu faceai matreata (de la galbenusul de ou eu fac matreata),iar parul devenea matasos si lucios. Ce-i drept, eram si tanara pe vremurile alea farao
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMar Noi 13, 2012 2:30 pm

Ca idee, de unde se poate achizitiona gaz?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMier Noi 14, 2012 6:57 pm

Gasiti mixtura impotriva caderii parului (care include si gaz) la Plafar. Nu costa mult, insa trebuie folosita constant, cel putin 2 luni, se maseaza pielea capului cu 2-3 ore inainte de a te spala pe par. Gasiti voi o formula sa va acoperiti capul sa nu lesine altii in urma voastra Laughing
Eu folosesc cu mare succes samponul tratament de la Gerovital, asa ii zice "sampon regenerant Gerovital plant", arata ca un tub de pasta de dinti, e alb cu verde. Aveam inceput de chelie in crestetul capului (de la stres), dupa 3 luni de folosinta, am parul ca o adolescenta. drunken
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeDum Noi 25, 2012 8:20 am

gazul il cauti la statiile de carburanti,cred ca ale petrom.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeLun Noi 26, 2012 5:48 pm

Stefana de unde ai gasit ulei de cocos ca ma intereseaza si pe mine
Se gaseste de la gerovital un sampon "petronium" pe baza de gaz,ricin si nu mai stiu ce
Foarte bun de altfel
L-am folosit candva si eu cand aveam pletele pana la popou
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeLun Noi 26, 2012 9:36 pm

Gaz nu cred sa mai fie pe undeva. Cel putin eu nu am mai vazut nici la petrom.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 7:08 am

ba se mai gaseste maiales in zonele rurale.Trebuie intrebat.Noua ne-a adus un sofer de pe o cisterna.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 8:39 am

...pai, daca ziceti ca mixtura asta miraculoasa cu gaz se gaseste si pe la plafar, mai bine o caut pe ea, decat gazul care a ... disparut farao
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 7:28 pm

penelopa a scris:
...pai, daca ziceti ca mixtura asta miraculoasa cu gaz se gaseste si pe la plafar, mai bine o caut pe ea, decat gazul care a ... disparut farao

Mai bine foloseste samponul regenerant, de la Gerovital. Ala cu gaz il da afara din casa pe Florin-ul tau, cine stie pe unde rataceste dupa aia. Poate fug si cainii de la miros. Ii zice "sampon regenerant Gerovital plant", arata ca un tub de pasta de dinti, e alb cu verde, costa 9 ron, si e consistent, adica tine mult si nu ingrasa parul.
Sus In jos
rebecadvd




Numarul mesajelor : 8
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile ,animalele ,decupajul
Stare de spirit : :) optimista
Data de inscriere : 01/01/2012

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeJoi Feb 28, 2013 9:30 am

Amandoua chetiile sunt bune si samponul dar si mixtura (la mixtura e faza ca trebuie sa stai cu ceva in cap.Dar eu am facut sapun cu fulgi de sapun ,plus uleiurile care le-am dorit eu amestecate.Eu am facut unul pt piele iar Maia(fetita mea de 2 ani) il adora .
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitimeJoi Feb 28, 2013 11:47 am

Ce fel de fulgi de sapun ai folosit?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sapun vegetal Empty
MesajSubiect: Re: Sapun vegetal   Sapun vegetal Icon_minitime

Sus In jos
 
Sapun vegetal
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: