Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Violete africane

In jos 
+10
Myosotis
Carina
bubu
duduta190578
Marga
doina
gabriela60
Vernil
stefana
penelopa
14 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 02, 2012 7:41 am

Multumesc Sini Bricostore nu avem dar dedeman da.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 3:57 pm

Cu violetele am lasat-o mai usor, fiindca mi-au murit foarte multe peste vara. Am mai ramas cu 5, din care doar 3 au inflorit:
http://penelopa.sunphoto.ro/Violete/83386735
http://penelopa.sunphoto.ro/Violete/83386737
http://penelopa.sunphoto.ro/Violete/83386741
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 9:03 pm

Sint foarte frumoase Pene la mine nu stiu ce au de nu vor sa infloreasca decit cite o floricica si numai in fund nu le suflu.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 9:16 am

Am citit undeva ca violetelot nu le place sa le bibilesti prea mult si chiar le deranjeaza daca le mangai frunzele paroase monkey Cica, le place sa le tratezi mai cu ... raceala Violete africane - Pagina 4 57490470
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 9:19 am

ei cu raceala am sa le tratez care infloreste ramine care nu sa ma lase in pace ca am pervazul ocupat degeaba .
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 9:40 am

Marga sa stii ca nu-s pretentioase,la mine au inflorit toata vara cel putin cate 1-2 pe zi
Acu marea majoritate sunt inflorite la greu
Au nevoie de pamant nisipos,caldura si lumina
Eu le tin in tavi lungi,la gramada si cand ud torn apa in tava si se descurca ele singure
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 9:43 am

Ceva ingrasamant le pui?
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 3:59 pm

Le pun ingrasamint pentru violete o data la doua saptamini lumina au caldura au nu am avut noroc niciodata la ele si am cumparat la greu .Am visat intodeauna sa am un pervaz cu violete am dar numai frunzarai .Pamint au florimo tip a in primavara o sa le schimb pamintul sa vedem .
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 17, 2012 3:53 pm

Marga, ce iti mai fac violetele ? Au inflorit sau se lasa asteptate ? Daca nu infloresc. e foarte probabil sa nu aibe suficienta lumina. Eu am renunat definitiv la ele, dar m-a rugat o vecina sa-i dau cateva frunze, de la cine le coafeaza. I-am zis ca asta are loc in primavara, asa ca sa astepte.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 17, 2012 7:53 pm

Mariana violetele mele sint pe pervaz dar geamul este la nord sar putea sa nu le placa au boboci dar nu se deschid frunze au pina-i lumea am mai rupt si am pus la inradacinat si spre mirarea mea au facut mustati in doua saptamini . In primavara pot sa-ti dau frunze .
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 18, 2012 4:35 pm

Marga, si eu cred ca lumina e problema sau poate ghivece prea mari.
Ce ingrasamant special folosesti ?
Violetele suporta ingrasamant la fiecare udare dar 1/4 sau chiar mai putin din cantitatea de ingrasamant recomandata de producatorul ingrasamantuli.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 18, 2012 8:33 pm

Multumesc Doina de sfaturi ,florasol folosesc are pe ea o poza cu violete .O sa pun o poza ca sa vezi ghiveciul cit e de mare .
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 18, 2012 9:30 pm

Astept cand vine primavara, e cel mai bine. Multumesc mult, sunt datoare la tine, dar ma recompensez.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 18, 2012 10:32 pm

Marga a scris:
Multumesc Doina de sfaturi ,florasol folosesc are pe ea o poza cu violete .O sa pun o poza ca sa vezi ghiveciul cit e de mare .
Marga violetele nu agreaza ingrasamintele care au uree pentru ca se depune pe radacinile lor subtirele si dupa cum stiu eu Florasolul are asa ca mai bine il dai foliar.
Cand incep sa fie deranjate de depunerile pe radacini violetele scot noile frunze casante si intoarse spre dosul frunzei.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMier Dec 19, 2012 8:24 am

Multumesc frumos Doina dar poate imi spui si numele unui ingrasamint pe care sa-l folosesc .
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMier Dec 19, 2012 9:25 am

Buna dimineata!Violete africane - Pagina 4 20kqbv7
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMier Dec 19, 2012 11:46 am

La mine sunt pe geamurile sudice si in mare majoritate sunt pline de flori sau de boboci
Mai sunt in balcon la maica-mea unele care au lanosi si inca n-am apucat sa le rezolv
Am primit in urma cu vreo 2 ani de la o anumita persoana niste violete,atuci mi-a zis ca-s deosebite
Erau intr-adevar "deosebite" aveau la greu in pamant lanosi
Altfel erau niste violete albe nebatute si cred ca si albastru nebatut
A mai fost inca o dovada a caracterului acelei persoane,da suntem in postul Craciunului si o sa ma abtin sa spun mai multe
Am separat "paduchioasele" ,celelalte au scapat cu bine si sper sa le mearga bine si in continuare
Am si pitice care sunt inflorite
Culmea e ca si paduchioasele sunt foarte inflorite
Eu le schimb pamantul de 2 ori pe an si le pun pamant foarte nisipos,in rest nu prea le pun ingrasamant
In privinta ghivecelor mari e relativa treaba,am cateva boluri de ceramica,de aranjamente si am pus mai multe culori in ele si le merge foarte bine
In rest am un "1milion" de ghivecele mici de plastic
Am observat ca le place sa le fie cald si sa aiba lumina si apa
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMier Dec 19, 2012 3:32 pm

Tink, eu cred ca nimeni nu da altcuiva flori bolnave, poate ca s-au imbolnavit schimband locul, neacomodandu-se cu conditiile noi. Sau poate ca persoana respectiva nici nu a stiut ca sunt lanosi in substrat. Adica nu cred ca cineva face asta cu intentie.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeMier Dec 19, 2012 4:19 pm

... si-apoi, mai e si dupa sufletul omului care primeste florile Violete africane - Pagina 4 57490470

E posibil ca postarea cu "pricina" sa faca referire la caracterul persoanei mele farao
Dar, avand in vedere "caracterul" persoanei de la care vine catalogarea, nu pot decat sa-i doresc ceea ce-mi doreste ea mie, fiindca eu ma simt cu cugetul curat! I-am dat zeci de plante (pe unele si le-a luat singura), cu toata sinceritatea si buna intentie care ma caracterizeaza.
Nu vreau sa-mi amintesc ce am primit eu de la aceasta persoana in materie de plante! scratch
Ii doresc s-o oerte Dumnezeu pentru toate rautatile ei gratuite, ca eu, una, nu mai pot s-o fac!!!!
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Dec 20, 2012 7:51 am

Impotriva lanosilor se foloseste un insecticid-acaricid ex. neoron sau nissorun si inca unul pe care trebuie sa-l caut ca nu am inteles bine denumirea la tv.
Sambata este o emisiune pe Transilvania Live care se numeste 'ce vor plantele' si asa a spus un profesor universitar.
Tot in acea emisiune am aflat cu ce mi-am intoxicat eu violetele in ianuarie , cu Omite pentru ca la el trebuie respectata dilutia la perfectie pentru a nu produce daune.
Marga, pentru violete noi am comandat ingrasamant special si daca dorest iti caut pe la fetele care stiu ca s-ar putea sa aiba. Era cam 20-30 lei cutia cu 200 grame.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Dec 20, 2012 8:58 am

Daca gasesti Doina poti sa-mi ei dar poti sa le dai adresa mea sa-mi trimita direct numai te pun pe tine pe drumuri acum ca este frig .dar lasa dupa sarbatori . Te pup .Marga
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 23, 2012 1:33 am

Vernil a scris:
Tink, eu cred ca nimeni nu da altcuiva flori bolnave, poate ca s-au imbolnavit schimband locul, neacomodandu-se cu conditiile noi. Sau poate ca persoana respectiva nici nu a stiut ca sunt lanosi in substrat. Adica nu cred ca cineva face asta cu intentie.
Imi pare rau ca te contrazic dar alaturi de violete am mai primit inca 2 plante pline de lanosi
Eu cred ca sunt persoane care dau plante bolnave si am avut dovada
Cam greu sa primesti 4 plante de la aceeasi persoana si sa se inbolnaveasca pt ca le-ai schimbat locul
Pana atunci n-am avut niciodata lanosi la violete
Am avut la plante cumparate ceva san jose si cam atat
Oricum n-are nici un rost sa mai vb,le-am aruncat,m-am invatat minte cu cine am de a face si gata
Candva Elfu' ma avertizase anumitor persoane si a avut inca o data dreptate(acum avertizarea fusese dubla si de la maica-mea)
Ma bucur ca n-a ajuns sa-mi distruga si celelalte violete,mult mai valoroase
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 3:04 pm

Am avut vreo 4 feluri de kohlerii care nu le-am lasat in vegetatie ca se uscase,iar azi cand am controlat ghivecele ,nu am gasit nici un rizom.La gloxinii am gasit bulb,dar kohleriile le-am pierdut.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 4:09 pm

Lasa Duduta ca-ti dau un kohlerii. Dar n-am decat din cele obisnuite. Te anunt cand umblu la ele.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitimeLun Feb 04, 2013 7:06 pm

Think, am primit si eu niste frunze de streptocarpusi pe care au aparut lanosi la 2 luni dupa ce le-am primit si sunt convinsa ca persoana care mi le-a trimis nu a stiut ca are nenorocitii astia de paduchi Violete africane - Pagina 4 15195598
Sus In jos
Continut sponsorizat





Violete africane - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Violete africane
Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Diverse verzi :: Gesneriaceae-
Mergi direct la: