Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Violete africane

In jos 
+10
Myosotis
Carina
bubu
duduta190578
Marga
doina
gabriela60
Vernil
stefana
penelopa
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeDum Feb 12, 2012 4:07 pm

Am stat eu drept si m-am gandit (putin) cotit Very Happy , pe unde sa bag violetele astea, ca nu se exista pe-acisilea la Club pirat
Nu stiu cat de Asclepiadacee sunt, dar suculente sunt ... cel putin, ale mele geek
Nu de altceva, dar tocmai mi-a inflorit una de moare lumea si n-aveam cum sa ma laud monkey
http://penelopa.sunphoto.ro/Violete/63365693
Ei, ce ziceti??? cherry
Am aflat un mic secret despre ele... cica, sa le udam cu apa calda, in farfurioara sau scufundand ghivecelele in apa.
De o luna de cand le ud cu apa calduta, nu mi-a mai murit niciuna flower

Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeDum Feb 12, 2012 4:29 pm

Nu-s nici pe departe Asclepiadaceae si nici vorba de suculente Violete africane 2945718842

Sunt Gesneriaceae, adica rude cu Gloxiniile, Episciile si alte alea. Las'ca intra Doina si ne lamureste ea cum stau lucrurile.
Am si eu unele de moare lumea, da'le arat la gradina mea de la balcon, desi ar trebui sa infiintez una gradina mea de la pervaz Very Happy.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeDum Feb 12, 2012 4:31 pm

Hai, Stef, pune-le aici, la Violete, ca se plangeau fetele ca n-avem topic pentru Violete!!!
Apoi, le muta Myo la locul lor Wink
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeDum Feb 12, 2012 7:36 pm

stef a scris:
Nu-s nici pe departe Asclepiadaceae si nici vorba de suculente Sunt Gesneriaceae [/i] Very Happy.

Pai tot au in comun ceva, grupul de litere aceae si apartin regnului vegetal. Stie Pene ceva Laughing
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeLun Feb 13, 2012 7:20 am

ce frumoase...Ale mele n-au mai murit dar nici flori nu au iar de udat nu stiu cum sa fac eu ca ale mele au caloriferele sub fund(adica pervaz) si nici n-am unde sa le pun. Aveam una ciufulita movalie si aia se incapataneaza ba sa-si revina ba sa moara nici ea nu stie ,mai aveam una un fel de visiniu si m-am trezit ca i-a putrezit tulpina si de atunci am pus-o intr-un paharel sa faca radacini dar s-a rupt cam de la baza frunzelor si e cam greu,restul sunt tepene,frumoase dar nu au flori.Ieri le-am pus putin ingrasemant sa le ajut.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeLun Feb 13, 2012 9:05 pm

Pene e adevarat ca violetele trebuie udate cu apa la temperatura camerei pentru ca daca apa este prea rece apar pete pe frunze sau se pot imbolnavi , putrezi si nu le mai poti salva.
In legatura cu udarea ce pot spune, se pot uda in farfuriuta dar periodic trebuie sa se ude pe sus pentru ca se pot depune saruri pe radacina si nu le convine si scufundarea ghivecelor in vas cu apa poate fi aplicata dar nu ma pricep, n-am folosit-o niciodata. Eu le am pe toate pe wick-watering, adica 'pe ata'
Gabriela , sub violetele tale care stau deasupra caloriferului pune polistiren si va fi bine pentru ele.
De la cea care ti s-a rupt mai rupe din frunze lasa 2-3 rozete.

Ingrasaminte se pot folosi in aceasta perioada. Trebuie sa aveti un ingrasamant cu NPK echilibrat , de preferinta fara uree.
Vitaflora 5/5/5 este bun dar are uree si este indicat sa se foloseasca foliar.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMar Feb 14, 2012 7:07 am

nu am inteles cum le ai tu pune te rog daca poti niste poze.In ceea ce o priveste pe aceea nu prea am de unde sa rup frunzulite.Am sa incerc sa-i fac o poza sa vezi.Mi-a mai aparut ceva.Pe un pervaz in alta camera aproape tpate au frunzele tepene, normale dar patate cu alb galbui. Eu am dat vina pe tata care are niste tabieturi tare naroade si cand era gerul ala turbat pe la 4 -5 dimineata (ca nu are somn) deschidea geamul unde stau ele.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMar Feb 14, 2012 8:59 am

Gabriela, violeta pusa in apa nu trebuie sa aiba multa tulpina in apa , poate sa stea deasupra apei , sa o atinga doar.
Violetele care spui ca au frunzele rigide si patate pot fi asa din cauza ca apa cu care le-ai udat a fost cam rece.
Si eu aerisesc pe geam in camera unde am violetele si am si pe pervaz dar pun o bucata de polistiren si apoi le le acopar cu un prosop si vad ca nu se supara chiar daca cele de la fereastra au parte de 2 ori/zi de cate jumatate de ora cu aer mai rece.
Chiar si pe gerurile care au fost am facut asta dupa ce am avut fainarela unele dintre ele din cauza aerisitului pe usi.
O sa incerc sa fac niste poze cand o sa transplantez .
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeJoi Feb 16, 2012 2:29 pm

Inca nu s-au deschis toate florile dantelatei roz, asa ca mai aman sa-i pun poza.
Dar va arat o achizitie din Bricosore, cu florile grena (chiar mai inchis decat apare in imagine)
Violete africane 2474850380101198585S200x200Q85
Pana ce si la violete iau din acelea napastuite Wink . N-aveam nevoie de inca o planta (si nici n-are frunze variegate) dar nu m-am indurat sa o las acolo, ca avea substratul ud-ud.
Doina, crezi ca ar putea avea nume, sau face parte din echipa soiurilor de inceput?
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeVin Feb 17, 2012 12:44 pm

Dupa cum stiu eu, violetele care se gasesc in magazine sunt soiuri industriale si nu au nume.
Am avut si eu una grena inainte de a afla cat de multe varietati sunt dar nu o mai am , cred ca am facut pe cineva fericit cu ea scratch
Ai grija la acarieni pentru ca vara am vazut multe violete cu acarieni in supermarketuri , dar sper sa nu aiba pentru ca acum e iarna.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMar Feb 21, 2012 8:36 pm

Astazi am transplantat niste violete si am facut poze.
Asa arata violeta
Violete africane 2409415650103663105S425x425Q85
dupa ce am coafat-o
Violete africane 2949407370103663105S425x425Q85
am mai taiat putin din radacini
Violete africane 2350394980103663105S425x425Q85
Am pus ata si bile de argila pe fundul ghiveciului ( diametru de 9 cm )
Violete africane 2727931440103663105S425x425Q85
Am pus putin substrat pe bilele de argila si am aranjat ata pe langa ghiveci
Violete africane 2624251780103663105S425x425Q85
Am pus violeta si am asezat substrat ( FlorimoA 50%/perlit 50% ) fara sa apas tare ci doar cat sa se aseze substratul
Violete africane 2617737340103663105S425x425Q85
Violete africane 2434232680103663105S425x425Q85
Gabriela , sper sa fi fost explicita .
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMar Feb 21, 2012 9:01 pm

Doina arata superb ce sanatoasa este.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMar Feb 21, 2012 9:35 pm

Multumesc Marga, arata bine dar centrul de crestere este cam ingramadit ceea ce nu-i normal. Asa se face de la acumularile de saruri in substrat.
Am tratat luna trecuta violetele impotriva fainarei, se pare ca nu le-a placut si din acest motiv transplantez tot ce am Rolling Eyes , cateva sute ( poate 300 ) de ghivecele si paharele pirat
Am 'aranjat' cam jumatate dar pana luni cand ma voi duce din nou la serviciu sper sa termin.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMar Feb 21, 2012 9:37 pm

O adevarata frumusete!
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMar Feb 21, 2012 9:38 pm

trei sute de ghivece ?Ai de vinzare Doina?
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMar Feb 21, 2012 9:58 pm

Multumesc Violete africane 1059784619
La primavara voi avea niste pui de dat.
Daca doriti poate voi avea si frunze dar la transplantarea actuala le si 'coafez' si nu stiu cat de mult vor creste ca sa pot sa va dau frunze.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMar Feb 21, 2012 10:18 pm

Esti artista, pe bune Very Happy .
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 7:06 am

Ce frunze tari si tepene au violetele tale Shocked
Ale mele aproape toate sunt pleostite, ce-i drept nu le-am pus nici bile de argila si nici perlit. Cred ca in primavara ma apuc si eu de schimbat ghivece
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 8:46 am

explica-mi te rog ce rol are ata ca nu am vazut niciodata metoda asta.Si pe toate le tii pe pervaz la geamuri?Adica unde ai atata loc?
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 9:33 am

Sa nu arunci frunzele de la ce variegate coafezi, plz Violete africane 2480021943
Doina, stii ca pe mine ma intereseaza orice pui de pitica variegata Violete africane 1059784619 (mai incolo fac un inventar sa stiu ce am deja).
Acum imi amintesc doar de Little Cesar, Pink Dove, Daria, Minnie Ha-Ha, Sweet Lady Love, Sky Jems...
Asa arata Pink Dove acum Violete africane 2509745260101198585S200x200Q85

Mai bine faci un topic nou cu sfaturi pentru ingrijirea violetelor
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 2:44 pm

Sa le iau pe rand .
Bubu , multumesc Violete africane 1059784619
Carina , daca frunzele sunt pleostite, violeta are probleme cu radacinile. Ar trebui sa umbli sa vezi ce radacini mai are in ghiveci si chiar daca nu le ai in substrat cu perlit sau pe ata este bine ca pe fundul ghiveciului sa pui ceva pentru drenaj - bile de argila, polistiren , pietricele.
Gabriela , prin ata violetele isi iau apa necesara . Ghivecele sunt puse pe un vas in care se pune apa de udat.
Prea putine violete tin la lumina naturala , majoritatea sunt pe rafturi la neon.
Am inceput sa achizitionez violete in anul in care fiica mea a plecat la facultate pentru ca trebuia sa-mi ocup timpul liber cu ceva.
Stefana , stiu ca iti plac variegatele iar daca sumt mini sunt perfecte pentru tine Wink
Pitica din poza nu o am , de fapt nu prea am piticute affraid dar lucrez la asta Razz
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 4:07 pm

Am si eu 5 violete,dar la una vad ca au inceput frunzele sa se pleosteasca,oare ce pot sa-i fac?
Violete africane Dsc00095ta

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 4:11 pm

Parca tot tu spuneai, Doina, ca la 6 luni, violetele trebuiesc replantate in pamant nou.
Chiar daca n-au inflorit niciodata (sunt pui mai mari de 1 an) pot sa le mut in alt pamant?

ps. Mie nu-mi place ata, asa ca voi respecta doar reteta de substrat si asigurarea drenajului ghiveciului cu niste pietricele pe fundul lui. Wink
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 5:33 pm

Duduta, dupa parerea mea violeta ta are probleme cu radacinile si cred ca este plantata in ghiveci prea mare. Diametrul ghiveciului trebuie sa fie 1/3 din dimensiunea rozetei.
Se mai greseste cand se planteaza violetele in ghivece adanci. Pentru ele e nevoie de ghivece care au diametrul putin mai mare decat adancimea si pentru ca nu prea se gasesc la noi asemenea ghivece puteti sa puneti pe fundul ghiveciului bile de argila, polistiren , pietricele...

Pene , daca nu vrei sa pui violetele pe ata (wick-watering) poti sa pui mai mult pamant decat perlit.
Am o prietena care tine violetele in FlorimoA simplu , fara perlit si are violete foarte frumoase si sanatoase.
Poti schimba substratul violetelor care nu ti-au inflorit .
Substratul il puteti schimba de cate ori vi se pare ca nu le mai convine in cel pe care il au.
Eu sunt nevoita sa schimb substratul la toate pentru ca le-am tratat impotriva fainarii si imi 'arata' ca nu le convine ceva , poate le-a deranjat fungicidul cu care am tratat si substratul .
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitimeMier Feb 22, 2012 5:42 pm

Inseamna ca trebuie sa schimb urgent si pamantul si ghiveciul,multumesc d-na Doina!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Violete africane Empty
MesajSubiect: Re: Violete africane   Violete africane Icon_minitime

Sus In jos
 
Violete africane
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Diverse verzi :: Gesneriaceae-
Mergi direct la: