Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 la Bubu

In jos 
+31
ghana
laurabv
Paulyna
popescugp
Marga
georgy
duduta190578
anasstasia
gabriela60
marirogo
Carina
elena410
doinabacau
geodezia
codruta
Doini
mihaela
Mirela
ani
Attila
costieanuconstantin
Vernil
Rux
Tinkerbell
sicamin
georgiana
Karla
Myosotis
stefana
penelopa
bubu
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 31 ... 44  Urmatorul
AutorMesaj
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeJoi Noi 24, 2011 9:59 am

Asa e Pene, dar eu am preferat sa pun pergola inaintea trandafirilor pentru ca e din lemn si ca sa-i dea stabilitate sotul meu s-a apucat sa toarne beton in pamant. Si decat sa-mi calce trandafirii in picioare si sa se enerveze ca-si lasa pielea in tepii lor am zis ca mai bine pun intai pergola si pe urma plantez. Si-asa am avut accidentul cu bujorul arbustiv, imi vine sa-mi dau palme ca nu i-am pus o oala in cap, poate asa il vedea si nu calca pe el.

Tink, trandafirul roz somon de pe casa are deja 4 ani si 4 metri, deci nu ma mai apuc sa-l mut nici moarta Evil or Very Mad Am cumparat altii, ca anul asta am dat in mania shopingului Very Happy Sper sa-mi treaca la anul, altfel ma paste falimentul ...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeJoi Noi 24, 2011 10:29 am

Sigur că e de preferat să se construiască, mai întâi, arcada, dar când te grăbeşti şi cumperi trandafirii fără să te fi gândit nici măcar pe unde-i pui Laughing la Bubu - Pagina 18 2945718842
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeJoi Noi 24, 2011 10:50 am

He, he, he Carina sunt in aceeasi situatie. Anul asta am plantat mai multi trandafiri decat aveam, si sper ca la anul sa ma potolesc un pic.
Acum fac matanii pe langa ei sa se prinda Very Happy .

Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeJoi Noi 24, 2011 1:15 pm

Lasa-i ca se prind. Nu-ti mai face griji. In mai venim sa vedem "colectia" Very Happy


penelopa a scris:
Sigur că e de preferat să se construiască, mai întâi, arcada, dar când te grăbeşti şi cumperi trandafirii fără să te fi gândit nici măcar pe unde-i pui Laughing la Bubu - Pagina 18 2945718842
Doamne, Pene cata dreptate ai pirat
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeJoi Noi 24, 2011 1:53 pm

Sigur Myo ca o sa ma laud cu colectia Very Happy . De ce crezi ca numar acum zilele pana vine primavara ?

Dar sunt foarte incantata ca am terminat plantarile pana sa dea frigul asta. Anul trecut in jur de 20 decembrie mama facea carnati si alte alea si eu sapam ca atunci mi-a ajuns comanda de la Eutopia.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeJoi Noi 24, 2011 2:26 pm

Cred că acum este perioada optimă de plantare poimi şi arbuşti, că-i văd pe ăştia de la mine, de la serviciu, cum plantează mesteceni, conifere şi trandafiri.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeJoi Noi 24, 2011 6:53 pm

Mai Pene o fi acum perioada optima dar tot zic ca a fost mai bine sa plantez la cateva grade decat pe frigurile de acum ( desi s-a mai incazit putin de ieri).

E adevarat ca mai am bulbi si altea alea dar prind o zi calduta de weekend si gata.
Intre timp m-am apucat de cautat achizitii de primavara, ca de, ma mananca pielea.

N-are rost sa va povestesc ce fata facea taica-meu cand veneam cu un colet, alte buruieni, n-ai destule ?

Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeVin Noi 25, 2011 7:39 am

am crezut ca numai eu aud replica asta dar vad ca mai sunt si altii Very Happy Apoi cand infloresc vine repede si zice"hai sa vezi ce floare frumoasa a aparut " si dupa aia o uda de-o trasneste toata vara
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeVin Noi 25, 2011 9:37 am

... dar la mine ca vin coletele la serviciu Very Happy Deja, majoritatea de pe platforma aeroportului imi cunoaste nebunia pirat
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeVin Noi 25, 2011 10:02 am

Anul acesta eu am reusit sa o las mai usurel...de musai ca de voie buna Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeVin Noi 25, 2011 10:50 am

la Bubu - Pagina 18 2945718842 Ei Gabriela cum sa nu semene barbatii intre ei si replicile lor. Eu am zis tot timpul ca parca sunt facuti toti de aceeasi mama Very Happy . Tot ce nu se mananca considera buruiana.

Cand m-am apucat de facut gropile pt campania de toamna m-au intrebat daca ma consider harciog.
Ce fata or face in primavara Very Happy ?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeVin Noi 25, 2011 11:39 am

Dar, nu ştiu ce-i cu tine, Codruţa, că, în general, ai lăsat-o mai uşurel!!! Rolling Eyes
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeSam Noi 26, 2011 9:31 am

E adevarat. Anul acesta nu a fost unul prielnic pentru mine Neutral
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeSam Noi 26, 2011 11:39 am

bubu a scris:
la Bubu - Pagina 18 2945718842 Ei Gabriela cum sa nu semene barbatii intre ei si replicile lor. Eu am zis tot timpul ca parca sunt facuti toti de aceeasi mama Very Happy . Tot ce nu se mananca considera buruiana.

Cand m-am apucat de facut gropile pt campania de toamna m-au intrebat daca ma consider harciog.
Ce fata or face in primavara Very Happy ?
Bubule nu-i lua in seama. cam peste tot e la fel. La tine e mai nasol ca esti in inferioritate numerica. La mine suntem 1 la 1 de cand ne-am mutat la tara si copilul sta singur la Bubu - Pagina 18 2945718842 la Bubu - Pagina 18 2945718842

Codruta, mama mereu ne spune (mie si sora-mii) sa avem curaj ca vom trece peste toate. Fii curajoasa ca vor veni si zile bune.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeSam Noi 26, 2011 10:44 pm

penelopa a scris:
... dar la mine ca vin coletele la serviciu Very Happy Deja, majoritatea de pe platforma aeroportului imi cunoaste nebunia pirat

Vezi ca marti mai primesti un colet, cel de la Karla Very Happy Ti-l aduce un blond, colegul meu Very Happy Si sa te porti frumos cu el, ca e un mare iubitor de plante.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeSam Noi 26, 2011 11:00 pm

Twisted Evil
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeSam Noi 26, 2011 11:28 pm

Ai apsat pe butonasul patratel care se numeste "Gazduieste o imagine" ? Unde te-ai impotmolit ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeJoi Dec 01, 2011 8:51 pm

Carina a scris:
Exact asa o bolta la intrare mi-a facut sotul meu saptamana trecuta, dupa ce l-am batut la cap o luna Very Happy
Efectul e spectaculos, chiar fara trandafiri schimba aspectul intregii gradini. Dar cand o sa fie acoperita cu trandafiri ... abia astept. La mine o sa fie Alchimist, tot portocaliu dar o alta nuanta


iti place in mod special Alchimist, Carina?
l-ai ales pentru parfum?
Are reputatia de mare capricios si nu remonteaza.
De ce n-ai incercat un grimpant Harkness, ca Ginger Syllabub? Iti inflorea toata vara, chiar daca miroase mai slab...
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeJoi Dec 01, 2011 9:55 pm

Stiu ca nu e remontant, Karla, dar imi place foarte mult cum arata floarea in sine, forma si culoarea, Probabil am ramas marcata de niste poze vazute pe net si in reviste, e absolut spectaculos cand vrea el. Nici nu stiam ca miroase frumos, acum aflu si asta e un motiv in plus sa mi-l doresc Very Happy Dar principala chestie care m-a facut sa-l comand este ca rezista la ger pana in zona 4b, asta e o mare problema aici la Brasov. Am vreo 2 cataratori de zona 6 care acum 2 ierni, cand am avut -30 grade au inghetat pana jos, la nivelul musuroiului. Or daca ma apuc in fiecare primavara sa tai cataratorii de jos nu mai ajung niciodata sa vad acoperita o bolta sau o pergola cu ei Neutral

La mine nu e asa o problema daca un trandafir nu e remontant, imi plac foarte mult trandafirii gallica de exemplu, care au o singura inflorire dar au frunze mate, foarte sanatoase, majoritatea sunt si foarte rezistenti la frig, deci nu-mi bat capul cu musuroirea si alte cele. Plus ca aici sezonul de gradinarit e cam cu 2-3 luni mai scurt decat la voi, eu am trandafiri care ar trebui sa fie remontanti dar la clima asta nenorocita de aici nu sunt. Iar in ce-l priveste pe musiu Alchimist, daca se dovedeste prea mofturos il schimb imediat, la mine in gradina nimic nu-i batut in cuie Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Carina in Vin Dec 02, 2011 8:41 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeVin Dec 02, 2011 11:55 am

Eh, cine stie, poate la tine o sa-i placa...
E adevarat ca n-ai probleme la frig cu Kordes.
Eu as fi preferat "Gloire de Dijon", macar e o roza istorica si remonteaza, daca tot e sa te chinui, insa cred ca e si el de zona 6, nu stiu sigur...

I-ai incercat pe cei de la Noack? Si el are reputatia de foarte solid si rustic...




Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeVin Dec 02, 2011 7:44 pm

Carina eu vroiam sa te intreb cum a reactionat Coral Down la frigul de acum 2 ierni. Mi-aduc aminte ca ziceai ca-l ai si asta e de zona 5b.
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeVin Dec 02, 2011 7:55 pm

Coral Dawn are noroc pentru ca fiind primul catarator pe care l-am cumparat si-a castigat un loc foarte privilegiat pe peretele casei spre SV Very Happy Pana acum nu mi-a inghetat niciodata, iar anul asta a fost chiar foarte frumos
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Imi cer scuze ca pun poze la tine in gradina, dar pana-mi fac si eu o gradina virtuala ma folosesc de ale altora Embarassed
Karla, nu am auzit pana acum de trandafirii Noack. Cred ca mai am multe de invatat ...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeVin Dec 02, 2011 8:13 pm

Si la mine e printre preferati Very Happy .
Te-am intrebat pt ca Polka, a pus Karla poze cu el la ea in gradina, e tot de zona 5b si e portocaliu, deci ar fi o alternativa. Si nu e sensibilos.

P.S. Nu ma deranjeaza ca pui poze, chiar imi face placere.


Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeVin Dec 02, 2011 8:23 pm

Maret, Carol, Carina! Shocked Acum inteleg de ce a dat-o pe spate pe Tink Wink
Florile sunt superbe, iar portul maestos!!
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitimeVin Dec 02, 2011 8:27 pm

Vai Pene la mine nici nu l-ati bagat in seama. Da al meu ce avea Very Happy ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





la Bubu - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 18 Icon_minitime

Sus In jos
 
la Bubu
Sus 
Pagina 18 din 44Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 31 ... 44  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: