Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Achimenes

In jos 
+9
Marga
duduta190578
Tinkerbell
gabriela60
Vernil
doina
stefana
penelopa
Myosotis
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 9:58 am

Doina, ce frumuseti ai tu acolo ! Imi imaginez ce greu iti este sa renunti la ei.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 10:11 am

Marga a scris:
Vai Doina ce frumuseti ai eu am cumparat de la Nina toate culorile si ce crezi au iesit dar nu au crescut au putrezit ca le-am dat prea multa apa.

Exact asa am patit eu cu unu rosu,nu a cresctut deloc si in final a murti,asa ca tot cu cel mov am ramas.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 10:02 pm

Vernil a scris:
Doina, ce frumuseti ai tu acolo ! Imi imaginez ce greu iti este sa renunti la ei.
Renunt la cei pe care nu i-am pozat pentru ca au avut flori putine, s-au lungit, erau inestetici si mi-au dat de inteles ca nu le pot asigura conditiile pe care le vor. Rolling Eyes .
penelopa a scris:
Nu stiu la care ii spui tu, Doina, New Fantasy, dar lila-ul ala din prima poza este super! Daca vrei sa renunti la el, il pot caza eu Wink
Sa-mi amintesti la primavara sa-ti dau rizomi Wink
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 13, 2011 6:55 pm

Ma disperati cu achisi vostri
M-a inzestrat Pene si pe mine cu unii rosii batuti(nu ca nu m-ar fi inzestrat pana acu cu roz si rosii simpli,basca cu unii violeti cand bazaiam in primavara ca mi i-a pierdut tata pe toti)
Am reusit sa-i recuperez si pe cei dati de Fleur si Doina anul trecut(roz si lila)
Acu vine intrebarea cheie" ce-i de la Doina (tot roz) sunt mai mari
sunt mai multe soiuri sau e chestia de vechimea si marimea "conului"?
Anul trecut mi-a dat Doina niste fire de achisi cu nume pe ele,unele au facut "conuri",alti au pierit,in primavara am gasit unii mici mici si i-am pus la gramada pe langa altii,n-au inflorit
Oare la anul am sanse sa-mi infloreasca ,i-am rasfatat toata vara cu apa de izvor si cu umbra si aer curat si cu sunet de autostrada............s-or simti sa ma faca fericita sii cu alte coloruri?
Alta intrebare cheie e cum tin eu trezi niste pui de achisi?
Acu arata bine ,dar daca ii apuca somnoreala ce ma fac?
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 14, 2011 5:56 am

da chiar buna intrebare Tink eu va intreb nu cum sa-i tin treji ci cand au de gand sa se culce si daca-s mici oare am sanse sa-i mai gasesc in primavara?
sau sa-i tin in viata toata iarna? acum au bobocei
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 14, 2011 4:50 pm

Gabi cand vor sa mearga la somnic se vestejesc si "conurile" raman in papamt si fac nani pana la primavara cand scot niste firicele fine
Daca au bobocei inseamna ca au de gand sa mai stea trezi o vreme(probabil ca s-au"trezit"mai tarziu)
Asa am si eu un ghivecel din aia "recuperati",e plin de plantute inflorite


Ultima editare efectuata de catre Tinkerbell in Sam Oct 15, 2011 7:32 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 3:35 pm

Frumoase flori aveti,fetelor,sa va traiasca1 Ai mei nu au fost niciodata spectaculosi,iar anul asta cred ca-si vor lua ramas bun si nu-i regret,decat sa atept o vara sa mai apara o frunza prizarita,mai bine pun altele!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 7:34 pm

Doina achisi sunt tare dulci si nu-s pretentiosi
Ma mir ca nu le merge bine la tine cand tu ai asa flori frumoase
Ai balconul spre sud?
Achisilor le plase sa fie umbra si sa aiba aer(cred ca seamana cu mine cat )
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 16, 2011 7:13 pm

Balconul meu e orientat spre vest,,dar soarele nu ajunge la ei! Respira acelasi aer cu celelalte,dar...daca ma gandesc mai bine,.cred ca vina imi apartine,nu am schimbat pamantul,de cativa ani. Am vazut ca Penelopa il schimba anual,iar rezultatele se vad,are flori de vis!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 17, 2011 4:39 pm

Aşa e, Doinabacau! În fiecare început de primăvară, când scot achimeneşii de la iernat, iau fiecare ghiveci în parte, scot rizomii, apoi schimb pământul şi plantez rizomii în pământ nou. şi, dacă e cazul, în ghiveci nou.
Achimeneşilor le merge bine dacă soarele nu-i vedea prea mult. Pentru mine, ei sunt varianta ideală sub streaşina casei, unde nu au soare decât vreo 3 ore dimineaţa.
În plus, peste iarnă nu ocupă niciun loc la ferestre.
Chiar azi am de gând să-i tund pe cei care s-au ofilit deja şi-i duc sub scara din casă.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 17, 2011 7:44 pm

Si eu am tuns achimenesii .
I-am lasat doar pe cei rosii erecti dar nu mai au viata lunga nici ei .
In curand ii trimit fortat la culcare.
Cred ca voi face acelasi lucru si cu gloxiniile scratch
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 17, 2011 9:49 pm

Va felicit pentru asa frumuseti si va asigur ca o sa urmez aceeasi pasi,pentru ca verdeata este peste tot,dar flori de cultura,doar unde reusim!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 17, 2011 10:18 pm

Doina e musai sa schimbi pamantul la achisi,am vazut ca le place pamantul pufos si putin acid
Cel putin asa am constat eu anul asta
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeMier Oct 19, 2011 3:58 pm

Da,o sa incerc sa amestec pamant de frunze cu mranita,turba si un pic de nisip,iar in apa de udat o sa pun cateva picaturi de otet...
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeLun Sept 10, 2012 6:50 pm

Azi la mine,vie en rose,o achizitie noua de la Nina!
Achimenes - Pagina 2 80839630nodonms3

Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 09, 2013 10:56 pm

Urmarind mai multe materiale nicaieri nu am gasit ca prefera pamantul putin acid,in schimb prefera apa calduta de aici si denumirea in engleza,,planta de apa calda".
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 10, 2013 9:09 am

Duduta, pentru tine, o melodie ce o fredonez si eu cand imi infloreste o floricica. Hai sa fim doua Achimenes - Pagina 2 1059784619

https://www.youtube.com/watch?v=0g4NiHef4Ks
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 10, 2013 10:05 am

Multumesc d-na Mariana ca v-ati gandit la mine,chiar ma bucur ca fiecare floricica inflorita.Imi pare bine ca au inceput si la mine in gradina cate ceva sa infloreasca,asta imi da un tonus bun!
O zi buna va doresc!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 10, 2013 11:18 am

popescugp a scris:
Urmarind mai multe materiale nicaieri nu am gasit ca prefera pamantul putin acid,in schimb prefera apa calduta de aici si denumirea in engleza,,planta de apa calda".
Am mai regasit aceasta recomandare (apa calduta) si pentru violete. Am aplicat si a fost OK!
Multumesc, d-le Popescu ca ne-ai spus si de achimenes.
Chiar am sa le pun apa calduta, dar apa de ploaie. Wink
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 12, 2013 8:50 am

Abia acum au inceput sa-mi iasa achimenesii din pamant.Ii las sa creasca si dupa aceea ii raresc?
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 20, 2013 12:47 am

Cercetand mai amanuntit am gasit ca prefera un PH-5,5-6,5=deci usor acid;se recomanda substratul din pamant de ericacee cu mranita si nisip
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 20, 2013 7:53 am

deocamdata mi-au iesit numai intr-un ghiveci si cred c-o sa aplic metoda lui Pene sa scot ulbisori aia mici si sa le schimb pamantul.
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 21, 2013 9:43 pm

Gabi singurul dezavantaj la achi la schimbarea pamantului este ca raman mici rizomei in pamant si unde pui pamantul vor iesi;eu procedez altfel amestec pamanul vechi cu pamant nou dupa ce o parte din cel vechi il asez la fundul ghiveciuluii,iar noul substrat la suprafatasi in el replantez rizomii .
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeDum Sept 08, 2013 8:08 pm

Ca o concluzie totusi metoda mea de amestec, dupa cativa ani de experimentare ,am ajuns la concluzia ca nu este buna;de la anul cu riscul de a pierde rizomii f.mici ,voi renunta la pamantul vechi si voi folosi numai pamant nou proaspat.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 12, 2013 3:40 pm

Cred ca va trebui sa ma preocup ceva mai mult de achimenesii mei Very Happy . Din rizomeii de la Bubu n-am avut decat cateva plantute si una singura a inflorit mai abundent (acum vad ca nici nu i-am pozat floricelele decat cand am pus lastari la inradacinat). Achimenes - Pagina 2 Th_DSC02229_zps6601e58d

Zilele astea ... surprizaa, alt achi a inflorit applause 
Achimenes - Pagina 2 Th_DSC02278_zpsee0be71c
Nu se vede prea bine in imagine, dar este tare frumusica floarea si mai sunt bobocei. Multumesc, Alina Achimenes - Pagina 2 1059784619 Crezi ca este Orange Delight? 
Mai vreau Embarassed


Ultima editare efectuata de catre stefana in Mar Noi 12, 2013 4:08 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





Achimenes - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Achimenes   Achimenes - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Achimenes
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Diverse-
Mergi direct la: