Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Lamaiul - Citrus lemon

In jos 
+6
poxicuta
stefana
georgiana
doinabacau
penelopa
Myosotis
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 06, 2013 4:35 pm

Multumesc,Aura,atunci o s-astept pana se usuca pamantul si il duc in balcon,unde ierneaza majoritatea
plantelor!
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 06, 2013 4:39 pm

Acum ma-ntreb daca faptul ca nu i-au ramas decat cateva frunze,nu e motiv sa-l tin la 20 gr.,mai ales ca i-am pus si putin ingrasamant,chiar astazi...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 06, 2013 4:43 pm

Doina in balcon inchis si izolat(daca ai termopane asa e)poate ierna foarte bine
Ai in mod sigur 10 grade si cand e ger afara
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 06, 2013 4:48 pm

Nu zece,dar patru-cinci,in saptamanile cu temperaturi foarte scazute,tot raman,iar in zilelele insorite e chiar bine!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 07, 2013 12:37 am

Important este sa nu aiba pamantul multa apa:-)apa multa+frig/perioada repaos=afecteaza serios planta in cel mai fericit caz. ....5grade si un pamant cat de cat uscat ar fi ideal:-):-):-)chiar daca i-au cazut frunzele el regenereaza numai nu-l fortati acum pe perioada lui de repaos:-):-):-):-)
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 07, 2013 6:14 am

Daca are fructele in crestere,poate fi in repaos? Il am de cativa ani,dar mereu sunt dezorientata si nesigura,in perioada asta...
In privinta apei,desigur,mai gresesc,dar am invatat de multa vreme ca mai putina,inseamna mai mult,pentru orice planta!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 07, 2013 12:59 pm

este un usor repaos acum pt lamaiul cu fructe.el le va coace oricum pt ca o temperatura pana-n 10 grade nu este temperatura scazuta pentru lamai .in Spania iarna lamaii sunt plin de fructe unele verzi si chiar daca este frig ei nu le avorteaza ci usor usor cresc si se coc.ei inflorind in etape asa au si fructe unele coapte unele verzi .unei lamai ai tb cam 5-6 luni sa ajunga la maturitate si sa se coaca.deci fara grija ca le tine si le si coace daca are temperatura optima si putina apa.daca il bagati la caldura este adevarat ca va coace lamaile mai repede dar sa nu afecteze pomul de lamai.mai ales ca este matur rezista la racoare .ghiveciul in balon sa nu-l puneti direct pe ciment ca-i este frig la "piciore"lamaiului.puneti-l pe un suport ceva...sau 2 pietre eu stiu ce aveti la indemana dar sa nu-i obturati scurgerea... cheers 
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 07, 2013 6:51 pm

Iti multumesc din suflet ,Aura,l-am scos in balcon si l-am asezat la locul lui,pe pervazul geamului camerei,unde alta data s-a umplut de boboci!Aici profita de razele filtrate ale soarelui,dupa amiaza.
Sa-ti dea Domnul sanatate si bucurii!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 07, 2013 9:35 pm

va multumesc pt urarile de bine dna.Doina.si dv sa fiti sanatoasa si iubita!sfaturile vi ke-am dat din exp.mea cu cei 2 lamai ai mei ,,din tot sufletul si cu toata bucuria. Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 1059784619 
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 08, 2013 6:28 am

Inca o data,multumiri ,pentru bunavointa si generozitate,zile frumoase,ca sufletul tau!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 08, 2013 1:13 pm

Draga Aura, iti multumesc si eu pt. aceste informatii! Lamaitul meu e tanar (vreo 2 ani, caci e puiutul care mi l-a trimis Doinabacau Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 2422189467  ), are 2 lamai mari verzi si e, inca, afara. Cred ca am sa-l aduc in balcon in we urmator, unde va si ierna. Cu 2 ani in urma, am pierdut un lamai destul de marisor, iarna, cand l-am tinut intr-o camera calduroasa, la ceva distanta de geam ... si de calorifer dureri de cap  L-am udat din abundenta! mai intai, i-au cazut lamaile si florile, apoi frunzele, ajungand in primavara uscat!!! pale 
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 08, 2013 1:25 pm

Chiar ma-ntrebam daca a ramas la tine,Penelopa,ma bucur mult ca a si rodit,sa-ti traiasca!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 08, 2013 7:16 pm

Lamaii mei sunt inca in gradina,cu protectie pt noapte,dar ziua stau in bataia soarelui
E drept ca-s puse farfuriile pe niste polistiren si sunt intr-un colt aparat .langa usa terasei inchie si cu acoperire si de sus
Cand trag foliile pe ei sunt "blindati"
Ai mei sunt mare si trebuie carati cu masina la Bucuresti
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lamaiul - Citrus lemon
Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
 Subiecte similare
-
» Citrus paradisi - Grapefruit
» Citrus mitis Calamondino

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Arbustive :: Citrice-
Mergi direct la: