Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Lamaiul - Citrus lemon

In jos 
+6
poxicuta
stefana
georgiana
doinabacau
penelopa
Myosotis
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 1:55 pm

Eu sunt bucuroasa ca am un lamai harnic,are boboci de floare,iarasi!
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 3:27 pm

creste rapid lamaiul meu, are chiar si o ramurica laterala
petul inca este aburit si stiu de la hibi ca pana nu se termina cu abureala nu e bine sa scot sticla, asa ca astept si admir
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 3:49 pm

Credeam ca umiditatea solului ,faptul ca planta respira si ,diferentele de temperatura contribuie la acest condens!. Dar important este ca noul arbust sa creasca si tu sa fii multumita,decizia este a ta,succes!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 11:43 pm

Georgiana, eu nu scot la nicio planta petul dintr-o data! Nici la trandafirii pusi la prins afara. Daca peturil au dop, scot dopul si mai las cateva zile, apoi ridic si petul. Daca vad ca dupa ce-am scos dopul, tanara plantuta sufera, pun dopul la loc si mnai las sa treaca un timp.

In alta ordine de idei, lamaiul meu s-a dus pe apa sambetei, iar butasii pusi la prins l-au urmat. 😢
Si ce lamai frumoase si gustoase amavut de la el!!!

Poxi, mai ai rabdare cu lamile! Intr-un final se vor ingalbeni. Asa am patit si eu cu primele lamai care s-au copt abia dupa ce le-am adus in casa pentru iernat.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 8:32 pm

acum nu stiu ce sa fac, as scoate macar dopul, lamaiul e sub pet din septembrie anul trecut
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 11:07 pm

Eu zic sa scoti dopul, apoi si petul.
Pai, am pus butasi de trandafiri sub pet, afara in gradina, prin octombrie, iar la 1 mai deja am scos peturile. Acum toti puiutii prinsi au boboci.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 3:18 pm

Multumesc, Doinabacau, pentru puisorul de lamai!
A ajuns bine si-i este bine. L-a, pus afara, la soare, dar la adapost.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 25, 2011 3:23 pm

Are radacinute viguroase,l-am trimis cu toata dragostea si sper sa creasca si sa te bucure cu roadele asteptate,Penelopa!
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Sept 29, 2011 12:55 pm

Lamaiul meu s-a molipsit de la grapefruit. A facut si el tot numai doua fructe toata vara.

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Img_2712
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 06, 2011 2:31 pm

Arata superb,Myo!
Am abservat o tenta galbuie, la fructele lamaiului meu,desi cred ca ar fi trebuit sa mai creasca.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 12:09 am

Al meu are o tenta galbuie si la frunze. Cred ca-i mai trebuie ceva ingrasaminte. Lamaile nu sunt prea bine dezvoltate dar inca nu au cazut.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 6:51 am

eu am un lamai cam de aproape 2 m care in fiecare an face testosi si spre primavara a facut lanosi dar care nu e altoit mai am o sansa sa-l altoiesc? Asa nu face nimic nici flori , ba face paduchi si tepi
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 9:48 am

Eu stiu ca ,in cazul lamaiului,portaltoiul trebuie sa aibe diametrul cat al unui creion,dar cred ca Atti ar trebui sa ne spuna...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 10:21 am

Nu se mai poate altoi. Trebuie sa fie tanar, cam un an si cam cat un creion tulpina, cum zice si Doina. daca il ai de multi ani (mai mult de 10) si ii dai ce-i trebuie s-ar putea sa infloreasca in curand. Am citit ca incep sa fructifice dupa 10-15 ani daca sunt din seminte.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 12:28 pm

atunci o sa-l las sa traiasca pentru ca s-ar putea sa aiba cam 10 ani eu l-am primit de la o prietena care l-a tinut la intuneric ceva ani ca dadea bine pe un hol si-l mai am si eu de 4 ani e ok
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 8:10 pm

Da, dar cauta, poate gasesti ingrasaminte pentru citrice si pune-i. Chiar si cei altoiti cand sunt in ghivece au nevoie de ingrasamant special ca sa fructifice.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 9:58 pm

In plus, aveti grija sa nu-l udati iarna prea tare! Asa am pierdut eu iarna trecuta frumusete de lamai de la care recoltasem 5 lamai gustoase. Nu mai zic de parfumul florilor de lamai !!! Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 3926825235
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 12, 2011 10:58 am


http://doinabacau.sunphoto.ro/E_toamna_iar/51463051

Asa arata astazi una dintre lamai! Trebuie sa va spun ca astazi,cand am pulverizat ,un jet mai puternic a facut sa cada cateva frunze ale lamaiului. Fructele se tin bine,are vreo cinci,din prima generatie,dar m-a pus pe ganduri...
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 04, 2011 11:26 am

Ieri am observat cativa lanosi si am inteles de ce cadeau frunzele. L-am pulverizat cu apa cu spirt si sapun,apoi am sters fiecare frunza in parte,cu un tampon umed,sa nu ramana inamici...

http://doinabacau.sunphoto.ro/E_toamna_iar/53442985
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 04, 2011 4:12 pm

Frumoase lamai are, Doinabacau!
Vezi, peste 7 zile, ar trebui sa repeti operatiunea de sters.
La crotoni, am sters de 2 ori si am stropit cu apa+spirt, a 3-a oara am dat pas si acum au aparut iar lanosii affraid
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 04, 2011 6:31 pm

Multumesc,Penelopa,asa voi face! Si,desi mai are vreo trei fructe mici,mi-e in gand sa-l scot in balcon,aici are prea multa caldura,nu prea stiu ce sa fac...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 04, 2011 6:58 pm

...am si eu o intrebare...ce inseamna ,,prea multa caldura,, in grade....si cata lumina are la ,,caldura ,,asta????...mai vreu sa spun ca lamaii se pot altoii oricand(vorbesc la cei in ghiveci mai grosi)...si ..ma mir ca se chinuie lumea sa prinda butasi de lamai...eu am prins in orice perioada ...in apa sau in nisip..conditia este sa-i dai ,,atata frunza ...cata radacina are,,(adica doar un sfert de frunza la un ochi...daca este racoare in balcon nu-i trebuie soare diract(adica la 5 grade sta foarte bine la intuneric)...iar la fel apa se da in functie de temperatura exterioara....si.....la aceeasi temperatura!!!!!!...Felicitari Doina pentru lamaiul superb!!!...................am uitat sa scriu ca am prins usor fara sa-i acopar cu PET!!
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 9:43 am

Lamaiul sta pe pervazul unui geam insorit,pana la amiaza,. Problema este ca si caloriferul e tot acolo,iar centrala este reglata la 21 gr. Este si hota foarte aproape de geam,caci bucataria este micuta,dar faptul ca au aparut paraziti,ma pune pe ganduri.
Dane,iti multumesc pentru apreciere,vad ca esti extrem de priceput ,in ale plantelor! M-a rugat cineva sa-i dau un pui de lamai,am pus cativa butasi,si mi-a ramas doar unul,care sper sa supravietuiasca pana in primavara...
Stiu ca citricele altoite au o durata de viata mai mare decat cele obtinute din butasi,dar problema este lucrarea in sine,nu pentru ca ar fi nespus de complicata,,caci doar lucrand,invatam,dar ne lipseste initiativa si ..".materialul"
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 11:55 am

din pacate lamaiul tau sta cum nu se poate mai prost....nu temperatura este problema cu el acum ci diferentele de temperatura pe care ,,le da,, caloriferul....caloriferul (in functie de cum este reglat din centrala(Ariston...precum am vazut!!!):)))poate creea curenti ascendenti si de 40-50 grade!!....iar hota amplifica curentul.....si altceva....lamaii NU suporta deloc gazele din bucatarie(noroc ca nu este pozitionat nici jos...nici sus de tot!!...jos...CO2 si Co(!!)...plus un pic de So2(foarte toxic pentru plante) si No2....iar pe sus gaze calde de Co2,eventual H20 si lista poate continua...mai bine sta la rece in balcon inchis sau undeva pe un hol luminat....cu grije mare la udatul cu apa...sa fie la temperatura camerei....iar in perioada asta NU se aplica ingrasamant...iar faptul ca sunt mai rezistenti sau longevivi cei altoiti este o poveste comerciala...!!!!(am mari si-si...si se comporta la fel....ba pot spune ca taiati corespunzator imi plac mai mult cei pe radacini proprii!!)
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 12:00 pm

N-am mai pus ingrasamant la citrice din octombrie. Am insa doua lamai in copacel si nu prea cresc. In situatia ca au fructe, tot nu le trebuie ingrasamant ? Te rog sa explici putin cum tai un lamai si cand.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lamaiul - Citrus lemon
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Citrus paradisi - Grapefruit
» Citrus mitis Calamondino

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Arbustive :: Citrice-
Mergi direct la: