Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Passiflora caerulea si suratele ei

In jos 
+8
Vernil
Rux
doinabacau
penelopa
iulyan_c
Myosotis
martipan
stefana
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 2:59 pm

cu atat mai mult ca astazi este o zi extraordinar de buna de lucrat in gradina (la mine bate un vantisor ca un ventilator Razz , si este inorat) dar cum spuneam si ideeile imi sunt inorate Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 1953107120
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 1:47 pm

Eu as fi lasat-o intr-un ghiveci larg,cu pamant bogat,langa un zid insorit,rasfatand-o cu stropiri fine,la sfarsitul zilelor fierbinti!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 11:27 am

Doamna, Doina, puteati sa ma puneti sa o tin in cap precum africanii afro la cat de frumos va gasiti dumneavoastra cuvintele....rar mi-a fost sa vad Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 1922459146

imi cer scuze pt indrazneala, de altfel caracteristica mie. Ce profesie aveti?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 10:35 pm

Doinito, pune-ti la bataie cele 2 profesii ale tale (designer de interior ... la exterior Very Happy si psiholog), ca sigur vei afla raspunsurile inainte de intrebari. Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 2945718842
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 9:55 am

Buna dimineata sunny

gata, pasiflorile mele si-au gasit locul langa un gard de sarma, in concluzie, au soare toata ziua Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 67172415

una dintre ele a si inflorit
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

va doresc o saptamana buna cheers
Sus In jos
Sally




Numarul mesajelor : 8
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : pacifista
Data de inscriere : 17/06/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 17, 2011 2:29 pm

Buna tuturor,
Sunt noua pe acest forum, insa dupa ce l-am citit cap-coada pe cel referitor la Passiflora m-am hotarat sa-mi fac cont aici. Motivul il constituie bineinteles Passiflora care pentru mine este o floare superba! Am vazut ca si pentru multi altii este la fel. Am avut si eu o Caerulea si inflorea tot timpul, numai ca de anul trecut de cand m-am mutat nu i-a mai mers asa de bine si acum nu o mai am No Din pacate a stat o vreme (cam o luna) intr-un spatiu mai intunecat, adica nu avea lumina care-i place si de atunci s-a suparat iar acuma nu o mai am. Tare rau imi pare si as vrea sa stiu de unde o mai pot procura, aveti idee? Eu o aveam de la o doamna care-mi adusese butasi inradacinati, dar nu am de unde sa o mai iau pe acea doamna. Sunt indragostita de floarea asta si chiar o iubesc. ❤
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 17, 2011 2:45 pm

Am eu puiut inradacinat, daca vrei ne intalnim si iti aduc. Nu este cerulea ci una cu floare movulie.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 17, 2011 2:54 pm

Buna Sally, si bine ai venit printre noi Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 1239631719

eu mi-am luat doua de la Brico si, mai inca una pe care am primit-o de la doamna Stefana Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 2422189467
Sus In jos
Sally




Numarul mesajelor : 8
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : pacifista
Data de inscriere : 17/06/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 17, 2011 3:38 pm

Multumesc doamna Stef, cum sa nu! Din pacate nu pot trimite mp intrucat sunt nou intrata, insa sigur sunt interesata.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 17, 2011 4:00 pm

Daca ne mai povestesti una alta despre plantele tale, vei avea mai multe mesaje in dotare si o sa poti trimite MPuri.
Eu locuiesc in Militari si pot veni sa ne intalnim oriunde pe traseul metroului, dimineata pana in ora 10 si seara dupa 18.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 17, 2011 4:39 pm

Bun venit alaturi de noi, Sally! Este foarte buna alegerea acestui forum, pentru ca mesajul tau sincer si deschis denota ca esti asemeni noua, deci compatibilitate maxima Very Happy
Cat priveste pasiunea pentru passiflora si imposibilitatea de a o face sa infloreasca in conditii noi, nu-ti face griji! Alaturi de noi vei descoperi ca toate florile sunt superbe. Uite, Stef si cu mine indragim hoya, dar nu toate varietatile infloresc la noi 😢 Pene care nu prea era lesinata dupa hoya, are flori la toate varietatile ... Iar exemplele pot continua.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 17, 2011 9:58 pm

da da da iar mie imi trandafirii de cad pe spate, cana indica, crini, si multe multe multe altele bounce bounce bounce bounce bounce bounce

d
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 17, 2011 11:26 pm

Bun venit la Club, Sally!
Un pui de cerulea iti pot oferi eu, scumpo. Wink Poate, pana te intalnesti cu Stefana, trece pe la mine (ii cazez neste flori Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 1198068053 ) si ia si puiul de cerulea.
Sus In jos
Sally




Numarul mesajelor : 8
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : pacifista
Data de inscriere : 17/06/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 12:30 pm

Multumesc tuturor pentru urari si ma bucur ca am aderat la acest forum, al iubitorilor de flori. Cat despre Passiflora, am avut-o 3 ani de zile, insa dupa mutarea pe care a trebuit sa o fac, nu mi-a rezistat. Era o floare mare si bogata, inflorea tot timpul si ma bucura cu flori. De aceea ii duc lipsa, m-am obisnuit cu ea. In fiecare zi vorbesc cu florile mele. Cat despre Hoya, aceasta este o alta floare minunata, am avut-o si pe aceasta multi ani, are un miros imbietor atunci cand infloreste. Imi place si sincer sa va spun sunt 3 plante pe care m-i le doresc: Passi pe care am pierdut-o, Hoya pe care am avut-o si o admir si Plumeria despre care am citit in ultimul timp si mi-a starnit interesul si curiozitatea.
Doamna Stef, se pare ca stam in aceeasi zona, tot in Militari stau si eu, in zona liceului Tudor Vladimirescu-magazinul Plus, deci luni, miercuri sau vineri dimineata ne putem intalni unde va e mai bine, in jur de ora 9-9:30.
Sus In jos
Sally




Numarul mesajelor : 8
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : pacifista
Data de inscriere : 17/06/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 1:10 pm

Despre plantutele mele, am asa: gloxinia mov care are boboci si o astept sa infloreasca, spatiphilium alb, 2 tipuri de aloe, dintre care unul am inteles ca face si floare de culoare rosie - pe asta l-am primit de la o colega impreuna cu un pui de yuka, ambele aduse din Cipru, un trandafir japonez rosu si un pui de trandafir japonez galben batut. ai am o floare care inca nu stiu cum se numeste si oe care am pastrat-o sau am salvat-o, pentru ca soacra mea a vrut sa o arunce pe motiv ca se ofilise, insa am preluat-o eu si acum are frunzulite noi. Si... mai am doi pui de lamai pe care i-am prins din samburi, pui pe care va trebui sa-i altoiesc cand vor creste pentru a putea rodi. Si tot dintr-un sambure am un pui sau un mic mot de curmal, despre care am inteles din ceea ce am citit ca nu va rodi, intrucat nu am cum sa-i fac polenizarea. Am citit undeva ca acestia sunt de gen feminin si de gen masculin, iar ca sa rodeasca trebuie polenizati intre ei, dar nu conteaza, nu asta urmaresc neaparat ci planta in sine :)
Sus In jos
Sally




Numarul mesajelor : 8
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : pacifista
Data de inscriere : 17/06/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 1:13 pm

awwww, nu acesta trebuia sa fie emoticonul din finalul mesajului anterior, ci acesta :o
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 2:28 pm

Ce ma bucur ca esti iubitoare de hoya! O sa iti faci o mica colectie, mai ales ca are cine sa te ajute. Numai ca la hoya ai nevoie de multa-multa rabdare, creste incet si face flori abia dupa 3 ani de la inradacinare. Unora nu le-a inflorit niciodata, dar nu descurajeaza drunken Eu sunt una dintre persoane care inca asteapta ....
Sus In jos
Sally




Numarul mesajelor : 8
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : pacifista
Data de inscriere : 17/06/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 3:07 pm

Da, stiu ca este o planta pretentioasa, ii place lumina indirecta, apa cat sa fie pamantul umed si intr-adevar creste greu, dar frumos. Eu o stiam sub numele de cerisoara, doar de curand am aflat ca denumirea ei este Hoya.
aaa.. si am uitat sa mentionez ca am si o Dracaena!
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 3:23 pm

Sally, suuuper! Chiar am si o plumeria careia voiam sa-i gasesc stapan nou (am doi pui din seminte si spatiul disponibil este limitat Neutral ) iar o hoya carnosa pusa intr-o sticla sa inradacineze are boboci
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Sally




Numarul mesajelor : 8
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : pacifista
Data de inscriere : 17/06/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 4:06 pm

wow, deci nu pot sa cred! cheers mi se pare aievea!
Sus In jos
Sally




Numarul mesajelor : 8
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : pacifista
Data de inscriere : 17/06/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 12:13 pm

Razz yupiiiii cele 3 Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 143494439 flower Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 2480021943 au ajuns la mine multumita doamnei Stef Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 2422189467 Inca odata mii de multumiri!
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:48 am

Anul trecut am plantat caerulea afara , la serviciu langa un gard si a trecut cu bine iarna fara niciun fel de protectie .
A rasarit destul de tarziu dar acum se straduieste sa ajunga pe gard.
Oare voi vedea flori de la ea anul acesta ?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeMar Iun 28, 2011 12:45 pm

Ar trebui să te premiem, Doina, pentru acest "esperimet" reuşit! Sigur va înflori!
Am pus şi eu astă toamnă vreo 2 fire de caerulea în spatele magaziei, lângă gard. "Esperimentul" meu a adormit, pe veci, în pământ . pirat
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeMar Iun 28, 2011 1:11 pm

A lasat si mama caerulea in pamant iar la ea nu a mai rasarit Rolling Eyes
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 10:16 am

Am facut poze flower
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Continut sponsorizat





Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora caerulea si suratele ei   Passiflora caerulea si suratele ei - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Passiflora caerulea si suratele ei
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Liane :: Passifloraceae-
Mergi direct la: