Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Muscate cu fite

In jos 
+14
aura
doinabacau
popescugp
simonaelena
duduta190578
Mirra
Luminita81
penelopa
Raluca G.
leonor
Asriana
geodezia
laurabv
Myosotis
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 3:21 am

Parerea mea este ca muscatele nu suporta bine transportul. Mai ales ca au stat o saptamana pe drum. Unele sunt mai marisoare, altele mici. Cateva au si boboci, asa mici cum sunt. Le-am pulverizat cu solutia minune care mi-a inviat ficusii si alte chestii anul trecut, dupa mutare.
Fucsiile sunt toate foarte bine. Mai au cate o frunza bleaga, dar sunt verzi. Hibi tot asa sunt verzi. Au unii si boboci mari. Mai au cate o frunza patata, dar atat.
Geo, cand oi vedea ce mare e brugmansia Lagen... nu mai stiu cum, iti trece supararea.
Nu mi-a iesit lipsa nimic. Le mai cercetez maine, poimaine cand le dau la aer.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 6:52 am

Intr-adevar muscatele suporta mai greu transportul, dar isi revin.
Myo dupa ce le identifici pe ale mele poti te rog sa le desprinzi frunzele galbene si distruse. Multumesc mut
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 7:45 am

Mama da de-ai stii ce suparata pot fi pe el cu muscatele ca erau toate numai frumuseti care nu se gasesc la noi
am la gura numai spurcaciuni pentru el ca de fiecare data face asa
nu e frumos nu e frumos da e sanatos ca ti se taie elanu sa mai participi la comenzi chit ca iti doresti din tot sufletul plantele
sincer nu am gasit un furnizor extern care sa fie pe deplin 100 % corect
mai zicem de ai nostri
imi imaginez prin ce trece saraca Maria cind pune comenzi mari si asteapta sa ii vina comenzile
si sa nu fie ce comanda
ca iti dai seama clienti din tara asteapta un aia trimt altele sau ca asta plante ofilite
saraca femeie cum sa livreze marfa asa ca isi pierde clientii
na de aia am la gura stufat de injuraturi la adresa lui si mai ales la adresa mea ca nu ma mai astimpar sa comand la el
vezi tu am gasit acum  prin piete am luat vreo 10 feluri de muscate englezesti de la petrosani si de aici de la stoina dar ca alea ale lui nu sunt frumuseti de ce sa zic
am gasit de ex pompei foarte frumos aici
dar marchinoase aia de unde sa o gasesc ?
la el
prin piete au cam toti la fel  ca le-am tot pindit
am luat de ex aia alb cu rosu la mijloc de la un singur vinzator plantute mici cu 3,5 ron apare in reclama sieberz
pai si una mi-a inflorit corespunzator dar cealalta este mai mult roz cu mijloc rosu
na si aci imi vin spurcaciuni la gura ..
sincer am ajuns ca nu ma mai intereseaza ca am pierdut banii ci ca nu sunt plantele care mi le doresc ca nu infloresc ceace mi-am dorit sa fie
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 8:09 am

Lasa Geo ca mai in vara vreau sa mai dau din colectia mea de muscate englezesti ( vreau sa raman numai cu zonalele ) si iti fac prima data tie o oferta. Ok ?
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 8:16 am

Laura de la tine daca nu mi se prind as vrea astea
Happy Of New Life
pink butterflies
Mr. Wren
Hazel Cherry
Floria moore
asta l-am vazut la tine acum
Don Chivertan
Rosu stelar
Artic star
daca prinzi ceva din astea imi dai un clik
multam mult de oferta
aia happy si mr wren sigur le vreau chiar daca o sa imi traiasca si de la mine
Sus In jos
Asriana




Numarul mesajelor : 37
Localizare : Targu-Jiu
Joburi/Distractii : Consilier juridic/Gradinarit
Stare de spirit : Happy
Data de inscriere : 17/02/2014

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 10:31 am

Ce rau imi pare ca nu au ajuns bine muscatele... ar trebui indepartate frunzele galbene si bobocii...Daca nu e prea mare deranjul :)
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 6:19 pm

Nu e nici un deranj. Le-am rearanjat pe persoane, le-am pulverizat, dar dupa numaratoarea de azi-noapte, cred ca le-am incurcat pe undeva ca nu-mi mai ies la total. In vreme ce le verific din nou, o sa rup si frunzele si bobocii.
Laura, te rog mai spune-ne cum procedezi tu cu muscatele. Le pui imediat in ghivece, in ce pamant, cum le uzi, alea-alea....
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 6:52 pm

Da, imediat le scoatem din ghivecelele alea de plastic...le punem in ghivece mai maricele, (9 cm ) cu pamant bun si 1/4 perlit. Udat moderat la transplantare si apoi aproape deloc la umbra pt. cateva zile.... Eu indepartez tot ce e vestejit, boboci tot .....si stopesc cu un fungicid si intecticid. Sigur isi revin  cheers 
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 10:39 pm

Geo la Gommer din cate stiu eu nu sunt in pastila de turba asa ca nu exista nici un petec de panza. Ele vin intr-un ghiveci mic de plastic.
Uite aici cum arata Muscate cu fite Img_4311

Din chestiile astea de plastic, neaparat trebuie scoase radacinile cu atentie si plantate in ghivece un pic mai mari ( eu pun perlit destul de mult )
Doar sa avem rabdare si ne abtinem de la udat....
Off abia le astept acasa !!!!!!
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 10:46 pm

Myo noi cat am dat pe transport ?
Stiu un furnizor mult mai bun in Belgia http://www.fuchsia.be/en/pelargonia/all/zonal care trimite plante mai mari , dar de acolo transportul era mult, parca 65 EUR.
Fetele daca va aduceti aminte de la frnizorul asta ne-a ajutat Horea care locuieste in Belgia si ne-a trimis flori superbe...pacat ca s-a suparat confused


Eu vreau de la el neaparat cateva , in special asta http://www.fuchsia.be/en/product-details/pelargonium/zonal/swiss-star-mallorca  Muscate cu fite 421221538  Muscate cu fite 421221538  Muscate cu fite 421221538 ...sa vedem la iarna...
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 7:24 am


Cei de la Fuchsia zic ca pt. Romania tariful e 66 eur pt. un pachet de maxim 31,5 kg si face 4 zile. Mai vedem...
Asa ca frumoasa Mallorca, ma tot uit la ea de anul trecut de cand a aparut  Muscate cu fite 1992828207 
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 11:01 am

Laura cand a trimis Horea muscatele atunci erau mai mari pt ca s-a dus la sera personal si daca le trimiteau aia prin posta erau mai mici.Pacat cand le-am primit atunci nu le-am inmultit imediat mai am doar una.


Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 5:12 pm

frumoase foc si muscatele si fucsiile dar vazui si niste strepto frumsoi foc
poate gasim vreo solutie
poate ne ajuta Doini sau Karla ?
ajutor ajutor ....
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 5:20 pm

Ieri seara am operat toate muscatele. Am taiat frunzele ofilite si bobocii.
Am gasit un curier ( URGENT CURIER ) care are program si sambata, in Gaesti. Tarifele sunt moderate. Primiti pachetul luni.
Ma duc sambata sa va pun pachetele, daca sunteti de acord sa platiti expeditia, la primire, daca vreti toate (mai putin grupul Geta) caci nu merg numai pentru un pachet.

Tariful calculat pentru un pachet de 3kg cu valoare declarata de 300 lei, pe site-ul lor arata urmatoarele preturi:

Pentru Cluj Napoca - 28 lei
Ticleni - 53 lei
Sibiu - 28 lei
Tg. Mures - 28 lei
Tg. Jiu - 28 lei
Brasov - 28 lei
Sus In jos
Raluca G.

Raluca G.


Numarul mesajelor : 504
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 20/01/2014

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 10:44 am

frumoase muscate intr-adevar pe site din belgia
Sus In jos
Raluca G.

Raluca G.


Numarul mesajelor : 504
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 20/01/2014

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeSam Mai 03, 2014 2:34 pm

eu am primit muscatele, nu sunt chiar asa de ofilite, cel mai rau arata high tor, restul unele sunt mai mici, altele mai mari , sa speram ca salvam din ele
am si eu o intrebare fiind asa mici sa le pun in pahare pe fiecare si dupa in vasele finale?
Sus In jos
Raluca G.

Raluca G.


Numarul mesajelor : 504
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 20/01/2014

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeSam Mai 03, 2014 2:34 pm

ma asteptam sa fie mai rau
Sus In jos
Raluca G.

Raluca G.


Numarul mesajelor : 504
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 20/01/2014

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeSam Mai 03, 2014 3:11 pm

am pus poze pe sunphoto cu butasii de la gommer, aici nu stiu
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeSam Mai 03, 2014 6:35 pm

https://www.facebook.com/profile.php?id=100006585932388&fref=ts&ref=br_tf
parca asta e adresa
Raluca alea vor muri nu mai e ce sa salvezi din ele
bataie de joc
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeSam Mai 03, 2014 7:12 pm

Nu ma mai speriati...nu arata chiar asa de rau.  Muscate cu fite 1992828207 
Sigur o sa-si revina...asa e cu comenzile ....riscurile sunt mari ( sa nu le primesti pe toate, sa nu fie exact soiul comandat, sa mai pierzi din ele ) dar si plantele pe masura  Muscate cu fite 421221538

Faptul ca Myo a stans multe frunze de la muscate , confirma faptul ca nenea Gommer le-a trimis ok.
Muscatele zonale  sunt foarte sensibile la lipsa liminii, puse in cutie imediat se vede. Cele regale sunt mai rezistente. Daca au radacini bune si sigur au, daca le stopim cu fungicid si nu me dam multa apa ( risca sa putrezesca ) chiar daca raman fara nici o frunza tot o a-si revina in 2-3 saptamani.  Eu as face poze....si daca nu-si revin in anuntam e Gommer.  Faptul ca lipsesc doua, e de inteles omeneste. Sigur se va gasi o rezolvare pasnica.  La ce ne foloseste daca ne tiganim pe Facebook ?
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeDum Mai 04, 2014 10:01 am

na de data asta m-am lecuit de el cu muscatele ...
sa imi traiasca alea luate de la petrosani si stoina ca le da clasa astuia si ca marime si ca flori
nu ne tiganim dar nu meritam sa ne considere clasa a doua
astea ne-a trimis
pacat
atit ni le-am dorit ..e pacat
uita-te la muscatele trimse in restul europei
pacat ca isi permite sa faca asa ceva
sper macar hibi si brugmansiile sa fie ok
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeDum Mai 04, 2014 10:43 am

Eu zic ca suntem dezavantajate si de distanta ...una e sa stea in cutiile alea 2 zile si alta o saptamana. Ai vazut undeva muscate trimise de el la altii ? Sunt mai mari ?
Sus In jos
Asriana




Numarul mesajelor : 37
Localizare : Targu-Jiu
Joburi/Distractii : Consilier juridic/Gradinarit
Stare de spirit : Happy
Data de inscriere : 17/02/2014

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeDum Mai 04, 2014 12:43 pm

E clar ca suntem dezavantajate de distanta... Am vazut si eu niste poze la una din fetele de a comandat, si nu arata chiar atat de rau pe cat ma asteptam... Sper sa-si revina repede.  
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeDum Mai 04, 2014 4:19 pm

si eu sper
mai ales la cita munca face Myo  Muscate cu fite 1059784619 Muscate cu fite 1059784619 Muscate cu fite 1059784619 
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitimeDum Mai 04, 2014 9:24 pm

Am vazut acum butasii la Luminita, eu zic ca sunt ok . Maine astept si eu curierul !!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Muscate cu fite Empty
MesajSubiect: Re: Muscate cu fite   Muscate cu fite Icon_minitime

Sus In jos
 
Muscate cu fite
Sus 
Pagina 1 din 8Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Muscate bolnave
» FLORI MUSCATE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi-
Mergi direct la: