Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 FLORI MUSCATE

In jos 
+4
doinabacau
leonor
bubu
Vernil
8 participanți
AutorMesaj
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 5:17 pm

Ca sa treaca mai usor zilele de iarna, pana apar primele flori, hai sa ne amintim ce flori ne incantau sufletul anul trecut. Incep cu florile muscatelor, fiindca imi amintesc atat de parfumul frunzelor cat si de al florilor.

FLORI MUSCATE IMG_0225
FLORI MUSCATE IMG_0226FLORI MUSCATE IMG_0228FLORI MUSCATE Muscatagrena
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 8:33 pm

Ha, eram sigura ca o sa deschizi un asemenea subiect Very Happy . La fel ai facut si anul trecut cand ne incerca disperarea ca nu mai trece iarna.
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeDum Ian 20, 2013 5:49 pm

Sunt superbe, la mine cele regale nu le place deloc in schimb are maica-mea vreo trei culori la fel sunt foarte ramificate si pline de flori.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeDum Ian 20, 2013 7:24 pm

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 12:17 pm

Adica muscatele astea cu frunze crete sunt cunoscute ca muscate regale ? Eu stiu ca trebuie tinute la racoare iarna, ca sa infloreasca vara. Iar vara tai imediat floarea care se usuca. Imi face o placere deosebita sa le bibilesc, fiindca simt mirosul lor ... Uneori, vara, le stropesc pe frunze.
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 1:12 pm

Au mai multe denumiri dupa cum am observat regale,grandiflorum acum fiecare ii zice cum ii place Very Happy .Maica-mea tine la racoare toate muscatele indiferent de soi dar au soare toata ziua,pacat ca nu am facut poze la sfarsitul lui decembrie ca unele zonale erau pline de flori.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 2:22 pm

In Bucuresti, pe timpul verii, muscatele sufera enorm. Hibiscusii s-au mai obisnuit, dar muscatele infloresc fie primavara, fie toamna. Ma refer la campie, ca tu esti o fericita, la munte ...
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 3:28 pm

D-na Vernil de mine era vorba ca stau la munte ?daca da,sunt olteanca get beget asa ca maica-mea e la Craiova,si eu sunt poposita prin Bucuresti cu chirie Laughing .
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 3:38 pm

De fapt,eu stiu trei categorii de muscate: zonale(cele comune),grandiflorum(cele aratate de tine,Vernil) si peltatum(curgatoare)
Toate se pastreaza la racoare,pentru o pauza necesara,exceptand cele inradacinate mai tarziu,nu pentru ca nu ar rezista,pentru ca nu sunt obosite...
Iar daca admiram florile din flora spontana,cu atat mai mult,iubim plantele cultivate...
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 4:28 pm

D-na Vernil de mine era vorba ca stau la munte ?daca da,sunt olteanca get beget asa ca maica-mea e la Craiova,si eu sunt poposita prin Bucuresti cu chirie Laughing .


Ultima editare efectuata de catre leonor in Lun Ian 21, 2013 4:29 pm, editata de 1 ori (Motiv : sterge)
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 4:43 pm

Din gresala am trimis iar acelesi mesaj,nu reusesc sa-l sterg......
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 5:08 pm

Daca mai faceti comanda,as dori sa comand si eu cateva muscate,daca ma primiti.Englezesti nu am decat una ,dar as mai vrea si altfel.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 6:28 pm

leonor a scris:
D-na Vernil de mine era vorba ca stau la munte ?daca da,sunt olteanca get beget asa ca maica-mea e la Craiova,si eu sunt poposita prin Bucuresti cu chirie Laughing .

Da, te tine era vorba. Eram convisa ca locuiesti la munte Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 9:16 pm

Da, Vernil e munteanca, da acu sta in cartierul Militari Very Happy .
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeMar Ian 22, 2013 12:17 pm

Alina sunt olteanca si munteanca dupa sot Laughing .D-na Vernil,Laurabv e din Brasov poate cu ea ma scufundati Laughing .
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeMar Ian 22, 2013 1:03 pm

Oricum ar fi, mie imi placeti amandoua. Am deschis topicul cu flori de muscate stiind ca iti plac tie foarte mult.
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeMar Ian 22, 2013 1:21 pm

Sarut mana FLORI MUSCATE 1059784619 .
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeMar Ian 29, 2013 8:12 pm

Am primit ieri 2 butasi de muscate cu frunze parfumate,sunt cam anemice si mai mult galbui decat verzi,nu-mi dau seama daca sunt indrusin,dar au frunzele parfumate
Au cumva alte conditii de prins decat muscatele obisnuite,adica puse in apa sa faca radacini sau in nisip?
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeMar Ian 29, 2013 8:18 pm

Eu am pus exact ca si muscatele obisnuite (indrusinul) . In toamna am tuns planta ca era prea inalta si acum sint frumoase plantutele. Le-am tinut la cald pe astea nou plantate .
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeMar Ian 29, 2013 9:34 pm

Mersi
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeMar Apr 09, 2013 10:48 pm

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeMier Apr 10, 2013 9:12 am

E din soiul acela de muscate care nu face frunzele mari, iar floarea e bogata si putin parfumata. Sa va traiasca!
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Sept 02, 2013 6:01 pm

D-na Mariana,englezoaicele daca s-au lungit le tundeti acum,sau la primavara?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Sept 02, 2013 8:17 pm

Le-am tuns acum, Dudutza. Acum inradacineaza perfect, ca nu e nici prea frig, nici prea cald. Sa infigi adanc in pamant butasul, apoi sa indesi bine pamantul in jurul lui. Sigur va prinde.
Am taiat drastic, ca au fost multe cereri Very Happy Mie mi s-au parut mai pline de flori decat celel obisnuite.
Iarna trecuta le-am tinut la rece (aprox. 10 grade) si semilumina. Au fost multumite.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitimeLun Sept 02, 2013 8:33 pm

Am inteles,asa o sa fac.
Sus In jos
Continut sponsorizat





FLORI MUSCATE Empty
MesajSubiect: Re: FLORI MUSCATE   FLORI MUSCATE Icon_minitime

Sus In jos
 
FLORI MUSCATE
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Flori de Hoya
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei
» Muscate bolnave
» Muscate cu fite

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Diverse-
Mergi direct la: