Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Despre orhideele noastre - discutii

In jos 
+16
DanaA
ghana
Tinkerbell
doinabacau
laurabv
aura
Doini
duduta190578
Myosotis
Vernil
gabriela60
bubu
georgiana
stefana
Marga
penelopa
20 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Iun 19, 2014 9:30 pm

Nu cred ca v-am aratat vreodata sera mea  clown 
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Crimson_Red_si_Vanda_Maimutica_031  Rolling Eyes 
Aceasta Phala, s-a topit de pe o zi pe alta.. Am ales s-o bag in sera si dupa cateva saptamani mi-a facut un keiki  Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 1059784619 

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Crimson_Red_si_Vanda_Maimutica_032
Mai am cateva amarate care stand ins era mi-au facut radacinute  sunny 

Sper sa le pot conduce pe drumul cel bun. Oricum e o minune ca au rezistat nepulverizate si neaerisite, pe perioada vacantei.
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Icon_minitimeVin Iun 20, 2014 9:25 am

Sa dea Domnul sa-si revina!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Icon_minitimeVin Iun 20, 2014 4:22 pm

cheers  cheers  cheers Sa dea!  cheers  cheers  cheers 
Sa traiasca cel care a descoperit apa de salcie!
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Icon_minitimeVin Iun 20, 2014 4:27 pm

Si Cropmax-ul!  cheers 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Icon_minitimeVin Iun 20, 2014 4:50 pm

Si Cropmax-ull da si noi ca le oferim toata energia.  cheers   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 2627208998
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Icon_minitimeVin Iun 27, 2014 8:37 am

Ia uitati ce am gasit eu : bounce  

More Nutrition with Milk

Many people use milk as a fertilizer for their orchids. They do not put it directly on the plant. A good way to apply it is with an empty milk container. It can be a jug or carton that has just been emptied. Place the water for your orchids in the container without rinsing it out. This will give you a slightly milky solution to water the plants with.

Better Looking Plants

Many people use a product for leaf shine. It will make the plants look a little more vibrant and healthy. This is important if you are going to an orchid show with your plant. However, these products are usually forbidden at shows. You can use milk as a leaf shine. It will make them look good and protect them, at the same time.

Summing it up

Many people do not realize that milk is good for growing orchids. However, it should be given in moderation. Powdered milk and water is good for insects and fungus. A small amount in the water is good for fertilizer. It can also be used as leaf shine.

Am gasit pe cineva de pe facebook care punea lapte la vande si asa am ajuns la articolul asta.
O sa pun si eu  Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Cora-Maria in Vin Iun 27, 2014 5:15 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Icon_minitimeVin Iun 27, 2014 3:24 pm

Eu nu m-as aventura cu laptele ca fertilizant. Exista sumedenie de fertilizanti pe piata (unii special pentru orhidee ). La ale mele le pun destul de rar si mai ales primavara.
Am vazut pe un topic o discutie despre reinfloriri. Vreau sa va arat o Epilaeliocattleya care a stagnat la mine o vreme destul de indelungata dupa ce am cumparat-o redusa din Hornbach. De curand a facut o floare singuratica, incantatoare si delicata  Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Th_DSC02907_zps17d5d50b
Ar putea fi Charlie Brown, dar eu am cumparat-o fara nume acum vreo 4 ani.

Ma gandesc ca daca vreau sa faca flori mai multe ar trebui sa le rasfat cu fertilizant ceva mai des, bineinteles o idee mai diluat.

Editez mesajul ca sa va arat cum s-au deschis florile de pe alta tija la phale cu florile grena ca de ceara
Asa au fost primele Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Th_DSC02736_zps501f59da

Si asa sunt seria a doua Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Th_DSC02897_zpsb8c278fb
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Icon_minitimeVin Iun 27, 2014 4:30 pm

Patru ani?  Rolling Eyes Cred ca le-as da ingrasamant cu lingurita precum bebelusilor  clown dar nu lapte  tongue 
  Glumesc, dar tare nu as vrea sa fiu nevoita sa astept atat de mult o reinflorire.

Frumoasa pelotica asta. Ma incanta cum a reinflorit  Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 2627208998  Stiti, eu nu am nicio pelorica. Am doar semi..

Doamna Stefana, de cand ati inceput sa strangeti orhidee?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 11 Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre orhideele noastre - discutii
Sus 
Pagina 11 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
 Subiecte similare
-
» Discutii despre diverse plante
» Orhidee
» Despre plante suculente in general

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Orhidaceae-
Mergi direct la: