Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Despre orhideele noastre - discutii

In jos 
+16
DanaA
ghana
Tinkerbell
doinabacau
laurabv
aura
Doini
duduta190578
Myosotis
Vernil
gabriela60
bubu
georgiana
stefana
Marga
penelopa
20 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 15, 2013 4:57 pm

Incep sa studiez din ce in mai mult pe aici, ca daca hibi m-au dejamagit, macar doua-trei orhidee sa am si eu in geam :)
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 15, 2013 5:07 pm

Georgiana ,am primit si eu o orhidee zilele astea,nu e inflorita dar am timp sa astept,dar la hibi tot nu renunt!
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 15, 2013 5:22 pm

Nici eu nu renunt de tot, imi opresc doar cativa
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 15, 2013 6:20 pm

Georgiana, uita-te si dupa dendrobium, reinfloreste fara probleme. Si e spectaculos.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 15, 2013 6:26 pm

O sa dau niste ture prin brico si baumax, dar vreau sa se incalzeasca un pic
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 15, 2013 6:28 pm

Ai grija, nu toate reinfloresc, sunt de unica folosinta. Sunt excelente phale, dendrobium (indiferent care), cymbidium. Restul varietatilor sunt extrem de greu de facut sa reinfloreasca.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 15, 2013 6:30 pm

Eu phale vreau, m-am tot uitat zilele trecute prin albume pe sunphoto, si par interesante foc.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 15, 2013 11:45 pm

Georgiana, de acord, phalenopsis sunt foarte interesante. Si de o diversitate de-a dreptul exasperanta pentru mine Razz (chiar si cele albe sunt sumedenie de combinatii).
Mi-e si jena sa mai zic cate am Embarassed , inghesuite ca vai de ele, pe extensii de pervaz, supraetajate chiar, la sufragerie (fii-miu a protestat ca la el in camera ii ajunge pervazul cu hibii). Nu mai am loc si totusi azi am luat cu mine, din Praktiker una mov cu flori mititele (poze maine).
Dar acum incepe sezonul infloririi, toti ai casei o sa fie topiti sunny , pana da canicula o sa fie o feerie.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 16, 2013 7:45 am

Cand ma hotarasc sa achizitionez, mai intai o sa apelez la " doamna profesoara" stef Very Happy

Cred ca mi-ar bucura privirea cateva inflorite, mai ales pe vremea asta.....
Aseara a venit sotul cu o dracena imensa, cica de valentin......si mi-a zis sa asteapta sa ii spun ce vreau de 1 si 8 martie, dar nu hibi...asa ca poate primesc si eu o orhidee
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 16, 2013 11:13 am

Pai spune-i de cymbidium, floarea lui este cunoscuta ca orhideea regala. Iar in conditiile voastre, de munte, cymbidiumul se va dezvolta excelent. Florile lui rezista si 2 luni, iubeste racoarea si lumina intensa. Iarna, adora sa stea la 10-15 grade C, deci pe un hol luminat.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 16, 2013 11:23 am

Asa arata floarea movulinei (este mult mai inchisa culoarea in realitate, mov cardinal)
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Th_DSC00726_zpsfda1eab2
A costat 19,90 lei, achizitie din Praktiker, cum am scris. Am stat un sfert de ora sa ma hotarasc, iau ori nu iau clown
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 16, 2013 11:28 am

Cam scump cymbidiumul pentru mine, ocupa mult spatiu si vrea lumina iarna. Este potrivit pentru cei cu balcon generos.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 16, 2013 11:33 am

Stef, te rog mult, am si eu nevoie de cateva informatii. Zici ca la Praktiker se gasesc orhidee la reducere ? Daca iti spun ca ma intereseaza 6 phale, la reducere ? Ma ajuti ? Dintre astea, 3 trebuie sa ajunga la Gabriela de la Tg Jiu, este asigurat transportul. Zilele astea nu am timp deloc, ma ocup de problemele legate de decesul soacrei mele. Si stiu ca acum e perioada optima pentru phale la reducere. Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 1059784619
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 16, 2013 11:44 am

Ma bate gandul sa ajng si eu pe la Praktiker saptamana viitoare, ca la 19.90 bucata imi iau si eu una, macar sa ma invat cu ele.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 16, 2013 11:44 am

Cele din Praktiker nu erau la reducere. Nici la tria's n-am vazut, poate spre sfarsitul lunii, cand vor veni cele proaspete pentru martie.
Avand in vedere temperaturile care se anunta, nu este indicat sa trimiti orhidee la drum acum.
Si eu am pentru Duduta una pistruiata, de multa vreme asteapta dar o sa mai astepte putin Basketball
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 16, 2013 11:51 am

Pai la mine la florarie o orhidee este intre 75 si 125 lei, de asta am crezut ca sunt reduse la pret
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 16, 2013 1:55 pm

Nu este nicio graba d-na Stef,multumesc!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 24, 2013 5:31 pm

stefana a scris:
Myosotis a scris:
Cel mai bine te uiti la culoarea radacinilor, la phale. Daca sunt verzi au apa destula. Daca sunt sidefii/argintii trebuie udate.
Cam asa arata radacinile unor phale pe care inca nu le ud
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 2041420520101198585S425x425Q85

Le mai las o zi, doua si apoi le pun intr-o galetusa de la iaurt (ghiveciul incape la fix) si torn apa in care am diluat ceva fertilizant (o dilutie mai mare decat indica producatorul). Fertilizez cam o data la 2-3 udari.
Va rog frumos mai puneti inca o data poza cu racadinile?! Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 1059784619 
Ma intereseaza sa invat sa le ingrijesc si eu pe noile mele dragute..., cat mai bine si corect!
Acum, am 8 Phalaenopsis si una Dendrobium.
6 dintre ele stau impreuna in acelasi ghiveci din ceramica
Acestea sunt cele 6
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Image
La cateva zile duoa transplantare am observat ca unele dintre ele au boboceii cei mai mici ofiliti si am fugit dupa fertilizator in speranta ca poate hranindu-le nu vor mai suferii atat de mult de pe urma transplantarii...
Le ud o data la saptamana si o data la 3-4 zile le-am udat radacinile care sunt in afara vasului cu vaporizantul..., sper sa fi procedat bine Rolling Eyes 
Le-am si fertilizat o data pana acum..., un capacel de 5ml la un litru de apa...
Am folosit tot acel litru...., chiar acum mi-am bagat un deget pana la fundul vasului si scoarta este umeda dar nu foarte.., in sensul ca imi da un sentiment de bine ( ca nu le-am inecat ) clown 
Am ales un "pamant" pe al carui ambalaj scria si arata ca este special pt orhidee. Este scoarta de cocos dar nu partea aceea tare si aceea paroasa. ... Era vidata si compactata ca o caramida pe  care, dupa instructiunile de pe ambalaj am pus-o in 1.5l si asa a rezultat 6l de substrat..., ce am omis a fost sa cumoar si sa pun pe fundul fasului niste pietricele de "ceva"
Iar acum , imi este frica sa le mai deranjez, stiind ca sunt destul de sensibile si radacinile foarte pretentioasa si fragile....
Daca imi pun ambitia, pot strecura cateva pietricele pe la fundul vasului..
Ce ma invatati?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 24, 2013 6:00 pm

Sa va arat cum sunt celelalte doua Phalaenopsis.., cea gasita si mai am una pe care am luat-o de la socrela pt ca vroia sa o arunce...pt ca o tija ii era putrezita iar frunzele veti observa si voi din poze nu par deloc fericite....
Prima este cea luata de la mama lui Frenk
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Image
Se pot observa frunzele "triste"
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Image
Aceasta este cea pe care am gasit-o aruncata, tijele sunt puternice iar de curand am observat ca are o frunzulita noua cheers 
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Image

Acesta este noua mea frumusica, se numeste Jade (nu scrie pe eticheta, dar am cautat pe net dupa denumirea familiei din care face parte, Dendrobium, si i-am gasit numele) cheers 

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Image

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Image

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Image
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 24, 2013 7:08 pm

doini cele 2 orhidee bolnavioare uite ce te sfatuesc sa faci cu ele;.asa am procedat eu cu 3 orhidee si le-am salvat...le scoti din balotul de pamant le fasonezi radacinile in sensul ca cele putrede le tai si lasi numai ce e verde si sanatos si le plantezi din nou in pamant proaspat ai grija si bagale putin mai adanc cu cateva radacini de la baza in pamant la umbra si stropite pe frunze si udate periodic.nu le pui ingrasamant pana ce nu da frunza noua...tijele florale numeri 3 ochi de la baza si apoi tai oblic ..nu le tai de la paza pt ca pe tije va forma ori muguri florali ori reyki /lastari orhidee...Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 2422189467 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 24, 2013 7:20 pm

uite doini aici un filmulet cum sa transplantezi
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 24, 2013 8:05 pm

Multumesc tare mult Aura!
Dupa ce am vazut filmuletul imi este teama ca nu am procedat deloc bine...
Radacinile alor mele nu sunt toate acoperite si aici nu ma refer la radacinile aeriane....
Cred ca vasul meu este prea putin adanc....
Ma gandesc sa ma duc maine si sa cumpar niste muschi, un fel de muschi.., nu stiu daca nu spun prostii...., alge nu stiu ce erau... dar am vazut in magazin chiar la standul cu orhidee si-l indicau..., as mai acoperii cumva radacinile ..

Cat despre cele bonlavioare asa voi proceda si cu ele, dar la naiba inseamna sa cumpar inca un vas...
Apropo, radacinile acestora sunt verzi si par zdravene..., macar atat!
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 26, 2013 2:49 pm

Abia acum am intrat sa citesc pe aici, Doini drunken .
Nu as zice ca este neaparat nevoie sa acoperi radacinile.
Cateva cuvinte despre radacinile orhideei phalenopsis:
Fiind adaptate la crestere epifita pe copaci, radacinile absorb umezeala din aerul din jur prin tesutul spongios de la suprafata (acela verde, velamenul). Radacina propriu-zisa este firul rezistent din interior.
Cel mai bun substrat, in opinia mea, ramane scoarta maruntita de pin maritim (muschiul - sphagnum cred era cel pe care l-ai vazut - pastreaza prea mult timp umiditatea). La udare scoarta se umezeste (surplusul de apa trebuie aruncat) si asigura cateva zile umiditatea din jurul radacinilor, (chiar si mai mult de o saptamana, in functie de recipientul in care este planta). Din timp in timp scoarta trebuie lasata sa se usuce chiar binisor, iar radacinile sa devina albicios-argintii la suprafata (nu trebuie sa fie verzi tot timpul).
O sa pun iarasi imaginea radacinilor si mai dau atunci cateva detalii.
Din experienta mea este mai periculos ca orhideele phalenopsis sa aibe radacinile umede mereu, decat sa traverseze o perioada de "seceta". Duminica am udat preferatele mele. Fiind foarte multe, mereu aman sa le ud, iar acum nu le facusem baie saracutelor de mai bine de 10 zile.


Ultima editare efectuata de catre stefana in Lun Aug 26, 2013 4:23 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 26, 2013 4:00 pm

Sarut mana pentru invataturi !!!
Astept cu interes si pozele..
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 27, 2013 2:24 pm

Am gasit alta imagine, mai veche, cu aspectul radacinilor la vremea cand trebuie udate:
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Th_IMG_6086
Cam asa trebuie sa arate si cele din ghiveci, iar scoarta sa aibe aspect de uscata. De aceea este practic un ghiveci transparent, chiar daca nu este estetic. Pentru estetica sunt ncesare mastile.

Doini, cum uzi orhideele care stau la comun?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre orhideele noastre - discutii
Sus 
Pagina 2 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii despre diverse plante
» Orhidee
» Despre plante suculente in general

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Orhidaceae-
Mergi direct la: