Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Laurabv

In jos 
+21
Paunita
Cora-Maria
Dana Caras
geodezia
Marga
Karla
Tinkerbell
Carina
bubu
leonor
popescugp
penelopa
Vernil
Paulyna
ghana
Myosotis
ella06
stefana
duduta190578
Doini
laurabv
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul
AutorMesaj
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iul 14, 2013 1:28 pm

laurabv a scris:
Paulyna , atunci ameninta-l ca il tunzi sau il vinzi Gradina Laurabv - Pagina 2 1992828207 , Daca esi hotarata o sa se sperie si o sa faca flori Gradina Laurabv - Pagina 2 2302975194 
Noi avem la Bran o hortensie care de 5 ani nu facea nici o floare. Toamna trecuta soacrea mea a vrut sa-l scoata, abia am induplecat-o....in primavara era si  mai hotarata ca il scoate daca nu face flori si ce crezi ca sa intamplat in vara asta.....are boboci Gradina Laurabv - Pagina 2 2092491260  sau cum se numesc viitoarele flori ale hortensiei.
Multumesc de sfat Laura,anul trecut l-am tuns mai drastic,si vad ca are in varf buchetele mai anemice.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 04, 2013 6:43 am

Fetele ce sa ma fac ? dureri de cap dureri de cap dureri de cap  La noi nu ploua si pomii mei plantati in primavara se ususca....eu nu am apa acolo, mai merg cu masina ( sunt 10 Km de casa ) si duc cu bidoanele de 5 l, dar e total insuficient la cati pomi am si la ce secata e Sad 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 04, 2013 12:20 pm

Stai sa iti spun parerea mea..
Ori te apuci sa invoci precum indienii ploaia, sti tu, dansul in jurul focului, intonatiile, etc Gradina Laurabv - Pagina 2 421221538 
Sau, cel mai normal ar fi sa faci un efort si sa ai acolo un put sau macar o fantana.....
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 05, 2013 1:16 am

Din pacate la pomii tineri le trebuie multa apa. Cred ca ti-am mai spus la alt subiect. Macar la 2 saptamani o galeata (10l) de apa. Acum pe seceta cred ca ar trebui saptamanal. 
Parerea mea este ca nu merita sa investesti acolo, sa cresti o gradina, daca nu ai in plan sa te si muti. Intelesesem ca locul respectiv e in camp. Ai putea incerca sa faci un schimb de teren cu o parcela mai bine pozitionata - mai aproape de sat sau de o linie de curent. Eventual cu vreo casuta demolabila, dar care sa aiba curte mare. Macar ai avea acces la curent electric si o fantana.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 05, 2013 7:40 am

Multumec fetele Gradina Laurabv - Pagina 2 1059784619  , schimb de teren nu pot sa fac deocamdata, pt ca e terenul soacrei mele, care candva va fi al nostru.....sunt cam 2 hectare. Deocamdata invoc ploia Gradina Laurabv - Pagina 2 1317549515 , si strang bani pt. un put.....
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 06, 2013 12:10 am

Pai ai curent la teren ? Cum o sa scoti apa din put ? Sa nu-mi spui ca o sa cari cu galeata. Ca nu iesi la socoteala daca e seceta. Daca nu ai curent acolo, trebuie sa cumperi motopompa.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 06, 2013 12:28 am

Da, o motopompa cumpar sau sper sa gesesc la cineva cand imi trebuie. Langa teren la 100 metri curge un rau, Barsa ii spune...am mai vazut la culturile de sfecla din jur ca din cand in cand se iriga, ma gandesc ca se alimenteaza direct din rau ???  cand vin din concediu, daca rezista pomii pana atunci o sa vad despre ce este vorba ...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 06, 2013 2:24 am

Din cate stiu eu, putari te jumulesc bine de bani. Eu cand am facut cele doua puturi la Corbeanca, am platit 130 lei/m si au fost facute la 42 respectiv 39 de metri pale 
Nu poti gasii pe cineva care sa iti sape o fantana clasica? Asta ca sa nu te transformi in indianul talpa iute..... ,(continuarea nu o mai scriu) in curand Gradina Laurabv - Pagina 2 1992828207 
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 07, 2013 1:02 am

Si pentru o fantana normala pretul e destul de mare. Daca tot cheltui niste bani macar sa faci un lucru ca lumea.
E cam departe raul, cred. De-acolo tot cu motopompa poti sa tragi apa. Dar nu stiu ce putere trebuie sa impinga apa la peste 100m. Ar fi mai convenabil asa cu apa din rau.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 09, 2013 10:33 am

Da, e mai convenabil cu apa din rau, dar cand e apa in rau pirat  Pe caldurile astea, noi nu prea mai avem apa nici la fantana. Cand vreau sa ud, nu ajung nici la jumatate si... gat, pauza de "realimentare" What a Face  Dar, cum eu nu ud decat seara dupa serviciu, pauza se prelungeste pana a 2-a zi seara, cand luam povestea de la capat.
S-au uscat multe legume si flori Neutral  Nici nu mai stiu ce sa fac la anul confused ... cred ca-mi cam bag picioarele ... in apa rece monkey 
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 09, 2013 2:31 pm

Solutia e sa-ti faci un put de mare adancime, Penelopa. Chiar daca costa ceva mai mult, il faci o data si gata, scapi.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 09, 2013 4:38 pm

Pai, asta de-l am, are 21 m + 7 m panza freatica. Chiar la 100 m adancime, imi trebuie o caruta de bani, iar eu n-am nici de-un carucior .
Cred ca e ceva in neregula cu apa din fantana pale  Chiar sa sece, asa, dintr-o data, mi se pare dubios. Tocmai mi-am pus colegu' de casa sa verifice. Tot mai sper sa se fi stricat pompa.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 11, 2013 12:03 am

Poate ca trebuie denisipat. Se curata o dta la cativa ani. Nu prea conteaza inaltima coloanei de apa.Mai importante sunt izvoarele care alimenteaza putul.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 11, 2013 9:45 am

Da, se pare ca pompa e de vina! A masurat cu ata si greutate si a ajuns la concluzia ca panza freatica este de 5 m. Deci, pompa noua si denisipare, cum zici tu, Myo.
Deja, de o saptamana n-am mai udat in spate si o parte din flori s-au cam uscat. Noroc ca in dimineata asta a stropit putin pamantul Doamne-Doamne. Tot azi merg si dupa pompa. E groaznic sa nu ai apa Neutral 
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 11, 2013 2:00 pm

Pene succes.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 13, 2013 12:30 pm

Multumesc!
Am cumparat o pompa noua si, intr-adevar, trebuie sa si denisipam fantana.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 13, 2013 2:34 pm

Din pacate putarii iti iau pe decolmatare acelasi pret ca si la foraj
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 13, 2013 4:01 pm

... eee, mai vedem, ca sunt putari si putari Laughing 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 13, 2013 4:07 pm

penelopa a scris:
... eee, mai vedem, ca sunt putari si putari Laughing 
Gradina Laurabv - Pagina 2 1922459146
Poate gasesti niste putari de treaba  Gradina Laurabv - Pagina 2 2945718842
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 13, 2013 4:29 pm

Nu poate fi acelasi pret. Noi am denisipat putul (68m) dincolo. Pretul a fost mult, mult, mai mic decat cel de construire.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 16, 2013 11:48 am

Am fost in camp si pomii artau un pic mai bine lol!  In plus multumesc lui D-zeu ca azi noapte a plouat si la noi, asa ca trag speranta ca din 50 plantati, 10-12 furati sa mi se prinda 20 de pomi. Cei mai multi uscati sunt le peri si ciresi....mai bine arata prunii si merii Gradina Laurabv - Pagina 2 1317549515  Cand incep serviciul saptamana viitoare o sa ma interesez mai in amanunt de cum iriga vecinii culturile.....
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 9:09 am

Va arat cateva poze mai noi cu leandrii...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Si o muscata:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 9:55 am

superbe
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 10:23 pm

Splendide Laura
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 11:27 pm

Ce "geloasa" sunt eu pe voi ca aveti soare si flori frumoase precum avesti leandrii superbi tongue 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Laurabv - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Laurabv   Gradina Laurabv - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Laurabv
Sus 
Pagina 2 din 21Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Sicai
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: