Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradini Imaginare

In jos 
+11
ghana
popescugp
laurabv
bubu
Carina
Karla
stefana
Myosotis
Vernil
penelopa
Doini
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iun 10, 2013 11:39 pm

dar cum ajung asa? care este secretu?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iun 11, 2013 12:52 am

Din categoriea "vazut placut" Gradini Imaginare  - Pagina 4 57490470 roba nu-i de lepadat Gradini Imaginare  - Pagina 4 57490470


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 12:56 am

Asa cum am spus la "Afara.....
pun cateva poze cu gradini cu hortensii
 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 1:39 am

Incredibil de frumos.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 2:02 am

Si mie imi plac mult, cand trec pe langa ele ma opresc si le cuprind florile mari si compacte in palme cu mare bucurie, asa cum sa spun.., am un zambet pe chip cand le ating ca sunt ca niste bulgari giganti.

Acum incep sa infloreasca pe aici, ma voi ingiji sa fac poze Wink
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 11:09 am

Sunt superbe, mai ales cele albastre ... imi doresc mult sa am si eu macar una ... dar nu reusesc sa schimb Ph-ul solului. Culoarea albastra e data de solul acid. Cand florile ajung verzulii, inseamna ca  se apropie de ofilire. Sau poate ca nu, ca de la horticultorii olandezi ma astept la orice ... Oricum, florile hortensiilor inveselesc orice gradina. Ca si trandafirii, trebuie udate mult.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 11:58 am

Nu ca si trandafirii, Vernilo, chiar mai des! Vara, in zilele toride, hortensiile se uda si de 2 ori pe zi, altfel se plestesc.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 12:01 pm

Doini, superbe combinatiile de hortensii + astilbe+ hoaste+heuchere!!!
Acum, o data in plus, uitandu-ma la pozele tale, trag concluzia ca aceste plante de umbra, nu sunt chiar de umbra pirat... mai degraba, de semiumbra, dar si cu cateva raze de soare pe ele.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 2:18 pm

Aici se vand cu mare succes plantele astea, asa cum spunea si Bubu, clima le ajuta, iar iubitorii de flori se adapteaza si de multe ori ma opresc din drum si ma incanta bunul gust cu care combina plantele
Eu, inca ma intreb de ce nu au si trandafiri confused in gradini???!!!
Unul dintre raspunsuri ar fi pt ca aici nu e soare zilnic.., ploua cel putin 5 zile din 7 dar si UK e la fel iar ei au trandafiri Rolling Eyes
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 2:43 am

Vernil, apropo de proiectul tau, care vrei sa contina o jardiniera pe toata lungimea gardului...ce zici de proiectul acesta?

poate daca ii arati nurorii tale, te va lasa sa faci o asemena frumusete..

voi incepe cu inceputul Very Happy 
inainte de amenajare...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



schita...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



lista cu tradafirii care au fost folositi in acest proiect (nu este si cazul tau, tu avand nevoie doar de grimpanti..)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




inceperea amenajarii
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



dupa plantat
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



la un an dupa incepera amenajarii
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



si inca cateva poze cu trandafirii alesi pentru acest proiect de amenajare
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 6:59 am

Au incaput 61 de trandafiri in coltul ala??? What a Face Adica douazeci pe fiecare strat?
Asta ar fi o idee de incercat si la mine in gradina cand n-o sa mai am deloc spatiu, ma apuc sa fac straturi inaltate. Desi tare as fi curioasa sa vad o poza cu aceasta amenajare si peste trei ani, unii trandafiri (Westerland si Sally Holmes din cate am vazut la o prima ochire) se fac foarte mari in timp
Vad ca are si Renae printre trandafiri, eu il caut de mult timp si nu l-am gasit prin Europa, doar in America. E o amenajare din America?? Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 10:44 am

Dar eu nu inteleg cu ce ajuta straturile inaltate, in afara de efectul estetic. Ca trandafirii tot atata loc ocupa, indiferent ca sunt cocotati sau nu.

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 11:18 am

Nici eu nu inteleg ideea straturilor inaltate (mai ales ca sunt din piatra) si nici asocierea cu grilajul din fond... pentru mine,  ori inalti prin constructii de piatra, ori pui un grilaj: ambele solutii in acelasi plan mi se par too much...
Structurile care urca sunt ideale pentru amenajat o stancarie, cu plante care curg in jos, nicidecum care urca si ele pe verticala... e ceva care deranjeaza ochiul, zici ca tot ansamblul o sa decoleze...

Si in pozele cu hortensii exista cateva anomalii, ca formele à l'italienne (poza 1 si 7), ca in gradinile renaissance combinat cu materialele locale, cum e caramida... bof.
sau in penultima poza: grilajul englezesc, splendid executat, insa bordura din beton... insa asa o fi stilul olandez, habar n-am.


Ultima editare efectuata de catre Karla in Lun Iul 01, 2013 12:32 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 11:39 am

Doini, merci de sugestii. Eu fac acea jardiniera inalta ca sa feresc florile de caini si pisici, acum sunt si iepurasi albi ... Va fi ca o bordura inalta, plina de pamant.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 2:57 pm

Este o sugestie/o idee.., de amenajare dar fireste ca fiecare isi pune amprenta... Mie imi place idee de amenajare pentru "fundul" curtii
Da Carina, proiectul este facut de un designer american, Carolyn Parker
Efectul vizual si estetic in functie de gusturi Bubu, si un bonus ca poti merge printre ei Rolling Eyes 
Grilajul din spate este pentru a ajuta grimpantii.., nu? Rolling Eyes 
Karla, in penultima poza cea cu grilajul acela frumos, bordura este din travertin.., daca nu ma insel..
Cat despre caramida.., mda, asa este mai toata Olanda.., casele, blocurile sunt fetetate cu caramida aparenta.., unii, cei care au garduri, pt in general ele lipsesc pe aici, le fateteaza tot cu caramida.

Mai pun cateva poze a aceluias proiec din anii precedenti..
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Peace Gradini Imaginare  - Pagina 4 1239631719 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 4:22 pm

Doini eu eram curioasa daca se castiga spatiu, ca efectul estetic l-am inteles. Cum eu am gradina mica, orice idee care ma ajuta sa mai pot planta ceva, e foarte buna Very Happy .
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 5:24 pm

Poate gasim solutie si pentru gradinuta ta.., ce zici sa demolam o camera ( nu m-am putut aptine)
Glumesc fireste, sper ca nu te-a deranjat..

Pe aici, olandezii nu au trotuare si planteaza trandafiri grimpati sau glicina.., liane, fel de fel... Chiar langa zidul casei.., asta ar putea fi si pt tine o solutie in viitor.., sa spargi totuarul si sa sapi adanc, scoti pietrele(molozul ramas de la fundatie) schimbi pamantul si top cu trandafirul...., implica multa munca fizica dar si de lamurit restul familiei..

Voi pune cateva poze cat mai curand..
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 6:36 pm

Pai trotuarul nu apartine proprietarului casei, ci primariei. Asa ca nu are cum sa sparga trotuarul Very Happy Very Happy 
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 6:41 pm

Ha, ha, de cate ori nu m-am gandit ca as renunta la juma' de casa ( si asa e prea mult de facut curat) si sa maresc gradina Very Happy . Noroc ca mai am cateva locsoare de umplut, pe urma, dupa ce termin, sa vad ce ma fac.

Vernil are dreptate, trotuarul e al primariei.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 7:24 pm

Mmmm, "trotuarul" alea care inconjoara casa, nu se numeste trotuar? Zona pavata de langa soclul casei nu se numeste trotuar? Ma bagati in ceata cu domeniul primariei Laughing 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 9:21 pm

Bubule, pozele despre care iti spuneam..
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



si o poza cu trotuarul perimetral al unei case care se face cam de 1m latime  Gradini Imaginare  - Pagina 4 1992828207 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 10:24 pm

Si un iepuras coconas ca tot este inclus in proiectul Vernilei

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 10:25 pm

Aha, ne-am lamurit la ce zici tu trotuar. Te referi la plantele catarate pe fatada casei. Am pus si acolo, 2 clematite si un trandafir, trandafirul nu s-a prins, urmeaza sa-l inlocuiesc.

Superbe pozele
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 10:36 pm

Lamureste-ma si pe mine, tu cum spui trotuarului din jurul casei dureri de cap  nu trotuar?

da pozele sunt foarte faine, ma intreb in cati ani ajung tradafirii asa...
am o reala colectie de poze.. mai nou cred ca si asta imi devine hobby Laughing  si ma minunez de cate ori vad ziduri sau garduri imbracate complet de trandafiri si nu numai..

mai vrei poze? Rolling Eyes  ca mai am cateva fenomenale (din punctul meu de vedere) si tare as fi curioasa daca am recunoaste trandafirii astia uriasi...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 10:50 pm

Pai eu n-am asa ceva in jurul casei, am pamant, pur si simplu. nu stiu cum ii zice, dar aflu maine.

Poze, cum sa nu vreau Very Happy .

Trandafirii ajung asa in 3-4-5 ani, eu sunt curioasa cum ii leaga/sustin pe fatada. In poza 3, nici cu scara de pompieri nu ajungi sa palisezi trandafirul, si atunci cum sta ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradini Imaginare  - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradini Imaginare
Sus 
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: