Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradini Imaginare

In jos 
+11
ghana
popescugp
laurabv
bubu
Carina
Karla
stefana
Myosotis
Vernil
penelopa
Doini
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeDum Iul 07, 2013 3:45 pm

Laura, sa stii ca am scris mult pentru tine intr-o zi la serviciu, dar a intrat, inopinat, directorul si nu stiu ce-am facut ca mi-a disparut mesajul pale 
Iti spuneam ca foarte bine sa ai la ce visa, cu atat mai mult cu cat exista mobilul viselor Wink 

Referitor la gard, eu iti sugeram sa imprejmuiesti curtea aflata in camp cu un gard simplu, punand din loc in loc pari (sau tevi din metal, daca-ti permiti) in beton, apoi sa aplici plasa din sarma sau chiar sarma ghimpata, cum spuneai tu. Te-ar costa foarte mult sa faci numai gard viu, in conditiile in care o sa ai gard abia dupa 4-5 ani.
Am un coleg care, dupa 8 ani de cand s-a mutat la curte, nici in ziua de azi nu si-a facut un gard normal, mizand pe gardul viu din ulmi (turkestani,parca), plantat doar in partea din fata, neavand bani si pentru restul. Gardul viu a crescut foarte greu, probabil din cauza solului sau a plantarii gresite. Cert e ca, daca cineva intreaba de el in sat, spune "tipul ala de la aerport care n-are gard" pirat 
Dupa ce faci o astfel de imprejmuire, in timp, poti sa plantezi pe linia gardului tot ce-ti pica la mana: arbusti (liliac, forsytii, lemn cainesc, catina, tamarix si alti arbusti care-i poti gasi prin padurile din zona), arbori foiosi (salcami, frasini, jugastri etc.
Nu te complica cu trandafiri fitosi si alte asemenea plante. Pana nu te muti acolo, nu planta decat plante care sa reziste la mai putina apa. Chiar si pomii fructiferi, cand sunt mici, au nevoie de multa apa si cat mai des. Poti planta trandafiri mei vechi, trandafiri de dulceata, arbusti decorativi (forsitii, liliac, weigela etc. care, odata prinsi, se mai escurca si singuri.
Primavara, cand se mai incalzeste afara, arunca seminte de flori rustice anuale: craite, carciumarese, pufuleti, cosmos, rudbekii etc. Asa poti avea o gradina cat de cat, fara prea multa bibileala.Wink 
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeDum Iul 07, 2013 10:50 pm

Multumesc draga mea...am inceput cu pomii fructiferi tocmai in ideea ca pana intra pe rod, o sa fiu si eu in stare sa fac si imprejmuirea Rolling Eyes . In principiu acolo vreau sa fac doar gradina, pt ca este camp camp....nu am glumit. Chiar si pomii cand i-am plantat in primavara i-am plantat in lanul cu grau ( care a fost semanat din toamna ). Ceva de fier nu pot sa pun ca deabia astepata tiganii sa duca la fier vechi:evil: , iti dai seama daca mi-au furat pomii Evil or Very Mad 

Azi am fost la "gradina "monkey si am stopit pomii, desi cand i-am plantat mi-am propus sa fac ceva eco, am descoperit ca e cam greu....nu i-am stopit cu nimic in primele 2 luni de la plantare si era sa dea ortul popii🇳🇴 nici acum nu stiu ce au avut, ceva daunatori in orice caz. In 2 -3saptamani trebie sa le fac o protectie pt. iepuri Rolling Eyes , m-am gandit sa iau un sul de plata rabitz, cu care sa le inconjor tulpina Wink



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeLun Iul 08, 2013 1:13 pm

De iepurasi se plangea colegul meu, Corcodel. L-am intrebat acum cum a protejat el pomii de iepurasi ... mi-a zis " cu bata si prastia" Very Happy ... apoi, dupa ce ne-amuzat, a zis ca punea in jurul tulpinii scoth gen plasa folosit la imbinarile de rigips.

Si eu imi propusesem sa am totul bio in curte! Dar, am vazut ca daca nu aplici tratamente preventive si de intretinere, nimic nu se face.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeLun Iul 08, 2013 9:22 pm

Da din pacate e cam greu fara chimicale. Imi aduc aminte gradina bunicilor ( de fapt era o familie la care ne lasa mama cand mergea la servici) nu l-am vazut niciodata folosind chimicale Suspect  , dar erau alte vremuri. Acum de fapt realizez ca gradina mea imaginara, cea din capul meu mai exact,  vrea sa fie o copie, mai mult sau mai putin a gradinei bunicilor, unde am crescut....m-a apucat melancolia.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iul 10, 2013 2:30 pm

Apa ai la teren/gradina ? Cu ce uzi pomii ? Pomii tineri trebuie udati macar la doua saptamani (daca nu ploua) cu cate o galeata de apa de caciula.
Daca deja ti-au furat conationalii din pomi, nu vreau sa-ti stric visele, dar sa stii ca nu merita sa investesti nimic acolo. Poate doar daca iti faci un gard din gladita (o ruda a salcamului, care creste repede si are tepi de tepi) . Numai ca am auzit ca furaciosii au gasit o metoda sa treaca si peste gardurile vii tepoase - arunca o patura groasa si trec peste Neutral .
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iul 10, 2013 2:38 pm

Karla a scris:
La tine Rose-Marie Viaud, Bubu... o sa mi-o iau si eu sa-mi acopere cabana. Mai incerc o data, ca in locul ei am primit Veilchenblau, ori mie asta nu-mi place in mod special...

 Pai Embarassed  cred ca va trebui sa faci o comanda en-gros, daca gasesti furnizorul serios Gradini Imaginare  - Pagina 6 1059784619 
Nu stiu daca e vreun iubitor de trandafiri care sa nu-si doreasca trandafiri mov.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iul 10, 2013 4:26 pm

Ba sa stii ca eu am luat frica trandafirilor grena/mov cand am vazut cum se arde floarea de dimineata pana seara.


Si am mai luat o frica Very Happy , a trandafirilor care cresc prea mari, fata de datele specificate. In toamna trebuie sa mut un trandafir de bordura, care trebuia sa aiba 70-80 cm la maturitate si care in mai avea 1,2m, acum e si mai mare desi l-am taiat sever dupa inflorire.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iul 10, 2013 9:45 pm

Furnizor serios e ala care-i are pe lista pe amandoi, ca o mie de confuzii apar cand furnizorul e un artizan si alta e cand e un creator cu state vechi.
Am observat (pe pielea mea) ca intre Amethyste, Veilchenblau, Violette si Rose-Marie Viaud e cea mai mare varza. Trebuie comandat la cineva care-i are pe toti si ii diferentiaza clar. Unul dintre ei e André Eve...

Asa se intampla si la mine, Bubu. Astia trebuie musai plantati intr-un loc unde au cateva ore de umbra...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iul 10, 2013 10:57 pm

Daca tot era vorba de trandafir pentru fatada mea, ma tem ca Rose Marie Viaud nu merge, am prea mult soare acolo, de la pranz (ora 12) pana seara cand apune.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Iul 11, 2013 9:51 am

Da, acolo la tine trebuie unul care sa suporte bine si canicula de peste vara. Gasesti tu unul pan la urma. Trebuie sa-l asortezi si cu Variegata, nu ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Iul 11, 2013 10:32 am

Ei da, asa e... Trebuie cautat un orleanez (colorat daca-mi amintesc eu bine) si cu spini putini...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 10, 2013 3:04 am

Ei, si daca tot umblu pe forum la ora asta ca Lula Nebuna, macar sa mai scriu si pe la gradina imaginara..
ba, de fapt vreau sa atasez o poza frumoasa si ingenioasa
si nu, nu dau papucii nimanui cadou tongue 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 10, 2013 8:18 pm

Ce idee frumoasa.
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 9:11 pm

superbi papucei. Mie imi plac mult formele topiare.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 20, 2013 12:08 pm

... iar mie, formele naturale Wink  Deci, Doini, papucii aia nu i-as vrea, decat sa-i dau cuiva monkey
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 24, 2013 12:15 am

Doini a scris:
Va multumesc pentru  incurajari!

Cu dragoste, respect si rabdare dar fara pic de sfidare orice si oricine creste mare  sunny
Mi-a placut foarte mult ce ai scris, Doini, asa ca am reluat cele gandite de tine, atunci. De saptamana viitoare incep plantarea trandafirilor in gradina copiilor mei. Mai ales ca am cumparat cativa trandafiri dintr-un Hornbach de langa Viena. Nimic spectaculos, doar ca erau la oferta si asa i-am achizitionat ieftin. Am fost de curiozitate in cateva din marile lor magazine cu plante, seamana ca la indigo cu ale noastre. Iar preturile, cam ca la noi.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 24, 2013 2:00 am

Ma bucur sa aflu ca v-a placut, si ma bucur ca imi aratati cum gandeam, ca de cand am intrat in butoiul cu melancolie............................

Chiar ma intrebam acum cateva zile ce mai faceti cu proiectul acesta, ma bucur ca nu s-a anulat cheers 
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 24, 2013 2:38 pm

Cum sa se anuleze, draga mea. Abia au terminat de ridicat gardul, de pus pavele, de nivelat pamantul si tot ce este necesar dupa o constructie. Acum urmez eu, cu plantatul florilor. Mai mutl ca sigur gradina va arata bine peste cativa ani, insa eu voi face eforturi sa arate bine chiar de la anul. Ca doar am castigat putina experienta in gradinarit.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 24, 2013 3:38 pm

Super cheers  abia astept sa vad cateva poze!
Spor la treaba si bafta la plantat!!!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMar Oct 15, 2013 5:49 pm

Fetelor cochetelor ce spuneti de aceste imagini..

Pe mine ma fac sa visez cu ochii deschisi drunken si sa-mi scriu dorintele in mod repetitiv Laughing 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMar Oct 15, 2013 6:03 pm

Splendide, de vis, tocmai am pus si eu sub pet in fata casei niste lastari de eden rose cu gandul sa se urce in sus pe casa.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMar Oct 15, 2013 6:35 pm

Ma bucur ca-ti plac Ghana! Succes cu lastarasii Very Happy 

Ce bine ar fi daca Karla i-ar recunoaste pe acestia din poze Rolling Eyes Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 12:02 pm

Destul de dificil, Doini. As zice ca cel alb seamana cu White New Dawn, pentru ceilalati exista mai multe variante posibile...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 12:36 pm

Karla, in cati ani ajung asa de mari? Imi cere scuze daca am mai intrebat si cu alta ocazie asta   Rolling Eyes
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 8:39 pm

As zice 5-6 ani minim... desi si dupa 3 sunt suficient de atragatori.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradini Imaginare  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradini Imaginare    Gradini Imaginare  - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradini Imaginare
Sus 
Pagina 6 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: