Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]

In jos 
+21
MYRELA
Marga
duduta190578
doinabacau
Karla
sicamin
Mariabt
Vernil
stefana
costieanuconstantin
codruta
geodezia
bubu
Myosotis
gabriela60
doina
Tinkerbell
vickylucia
georgiana
Carina
penelopa
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeVin Oct 14, 2011 6:17 pm

O sa radeti de mine dar eu ori gatesc dupa ochi(retetele care le fac in mod curent la mancare) ori musai dupa carte si pe masuratelea daca fac prajituri
Urasc sa n-am retete clare si sa gresesc si sa trebuiasca sa arunc compozitia(daca simt eu ca nu e ok arunc totul)
Acu ma paste o vizita de-a neamului Elfului si vreau sa fac ceva prajituri(domnul meu poate fi pus sa faca si o saptamana mancarre dar cand e vorba de dulciuri da bir cu fugitii)
Ma rog exceptie fac clatitele
N-am sanse sa-l pun sa faca ceva dulce nici daca il pun ca unga cu Nutella niste foi de napolitane
N-am nici o pofta de musafiri mai ales ca n-am reusit sa-mi pun toate florile in regula si-s nervoasa
Dar n-am incotro
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeVin Oct 14, 2011 9:04 pm

Tink, cred ca e important doar sa fie aceeasi masura.
Eu nu prea mai fac dulciuri, ca primul care se prezinta cand e gata prajitura este Cornel si el n-are voie. Am sa o fac si eu, dar cu fructoza in loc de zahar.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeVin Oct 14, 2011 11:09 pm

o sa vad
parca nu-mi vine sa muncesc degeaba
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 8:21 am

o cana din aceea de ceai inalta cum erau inainte(na ca m-ai facut s-o masor) are 250 trebuie totusi cantitatea asta si nu mai mica pentru ca pui deasupra un pachet de margarina si daca e mai mica de atat iese prea grasa daca faci cu gutui e super pentru ca sunt foarte aromate si eu am facut si putin sirop (la gutui e necesar) da-l faci cat vrei tu de dulce dar eu am fiert in el cateva coji si un cotor si a iesit acrisor cu gust de gutuie
sa ne spui cum iese Stef inlocuind zaharul ca m-ar interesa si pe mine dar inlocuiesti o cantitate mare din prafos
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 2:56 pm

Myo mi-ai dat de lucru cu parfoasa ta eu fac cate o tava si ai mei o mananca fff reoede ar fi in stare sa ma puna sa fac 2 tavi pe zi
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 7:40 pm

Gabi mersi de lamuriri
Iti ramasesem datoare cu o explicatie,eu pun seara la inmuiat ranunculusi si anemonele si le plantez a 2 zi,intre 6 si 12 ore de muietura
Cand s-au hidratat ca lumea sa vezi ce frumusei sunt
Daca ii pui pe vremea asta ploiasa nu-i nevoie sa-i tii atat
Am muncit azi o groaza
Am facut o tarta cu gutui
O sa incerc si prafoasa
Oare cu merge cu mere facute pasta si congelate sau cu capsuni congelati?
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 10:47 pm

intrebare : avem in gradina multi capsuni verzi sau in parga ,as incerca sa-i muram, a mai incercat cineva ?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 10:51 pm

Ar fi interesant sa incerci, Costica.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 16, 2011 12:29 am

mai bine pui o folie pe ei sa se coaca
capsunii verzi sunt acrii si amarui
nu cred ca merita murati,te alegi doar cu seminte
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 16, 2011 12:27 pm

vrem sa-i mutam ,inmultim si ne gandeam daca se pot mura ,sunt multe fructe si e pacat !!!
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 16, 2011 12:36 pm

nu vad de ce n-ar merge cu mere congelate si capsuni oricum ea nu se bazeaza numai pe sucul din fructe ci pe margarina si optional pe siropul de la sfarsit
n-am mancat niciodata capsune murate dar...in zona noastra nu se prea fac fructe murate in general dar cred ca si gogonelele crude sunt rele la gust si prin murare se modifica incercati
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 16, 2011 1:03 pm

gogonele sunt mai mari si sunt tari,la capsuni sunt sunt multi samburi si pulpa e moale
Am incercat o data sa fac compot de capsuni si m-am ales cu o pasta
De asa ziceam ca nu prea merita
De incercat se poate incerca
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 16, 2011 5:51 pm

Poate altii stiu mai bine aceasta reteta ingenioasa de pastrare a fasolei verzi (pastai). Eu am intalnit-o la cei din Govora (Valcea). Poate vreodata cineva are nevoie de ea, sunt ani cand se face mai mult decat necesar.

Fasolea verde se opareste in apa cu sare, apoi se scurge si se pune la uscat la soare, cateva zile, Dupa ce se usuca bine, se ambaleaza in pungi de hartie, se pune in beci (pivnita). Atunci cand se foloseste la mancare, este ca si cum ar fi proaspata (isi pastreaza calitatile, inclusiv culoarea).

Tot in acea zona, am vazut ca si cu rosiile procedau la fel, oparite in apa sarata, apoi puse la uscat, la soare, La sfarsit, legumele uscate nu aratau prea elegant, dar cand sunt puse in mancare, au acelasi gust si aspect normal.
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 16, 2011 10:28 pm

cu pastaile de fasole am incercat, fierte cam 3/4 si insirate pe ata, uscate bine si puse in camara la loc uscat in pungi de hartie.
cu rosii inca nu am incercat , din surplus am facut suc de rosii.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 17, 2011 8:03 am

asa faceau bunicii mei cu fasolea verde dar de rosii nu stiu
eu am citit intr-o revista o alta reteta de pastrare a pastailor de fasole verde se ia un pet si se umple bine cu pastai intregi de fasole si apoi se inchide si se depoziteaza la intuneric , rece si uscat am vrut si eu sa incerc anul acesta dar am uitat cand am facut fasolea pentru congelator
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 17, 2011 12:02 pm

paisai verzi si nesterilizate?
Poate fierte si puse de calde si puse in paturi
am auzit ca si bulionul se poate face asadar n-am curaj;dupa ce ma chinui cu el sa se si strice,ar fi prea mult
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 26, 2011 6:35 am

hai sa va spun ce dulce am facut ieri poate asa va mai reveniti din amorteala
am ars ovcescuta de zahar si am tapetat o tava cu el deasupra am pus felii de gutui si bucatele de margarina (nu multe) vreo 6 varfete de cutit si le-am bagat putin la cuptor pana am facut blatul
3 albusuri le-am batut bine cu 3 linguri de zahar , galbenusurile le-am amestecat cu 3 linguri ulei si apoi le-am pus peste albusuri (eu am pus si un praf de copt dar e optional) si le-am turnat deasupra gutuilor
dupa ce s-a copt (se simte dupa miros si se desprinde de margini) am scos-o din cuptor si am rasturnat-o pe un platou si am facut o ceasca de sirop cu zeama de lamaie in el si am pus deasupra
a iesit super
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 26, 2011 2:59 pm

Faina nu ai pus?
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 26, 2011 4:12 pm

Daca a pus praf de copt, sigur sunt si vreo 3 linguri cu varf de faina Very Happy
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 26, 2011 7:04 pm

da scuze ca am uitat sa zic de faina si 3 linguri cu varf de faina (multumesc Stef ca m-ai scos) am uitat dar sa stiti ca a iesit tare buna [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 177674525
Sus In jos
Mariabt




Numarul mesajelor : 25
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : Din toate cate putin
Stare de spirit : Buna
Data de inscriere : 23/08/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2011 10:26 am

Te cred ca a iesit foarte buna Wink Eu in loc de gutui, folosesc mere intregi, pe care le curat de coaja, indepartez cotorul cu ...nu stiu cum sa-i spun, ( cutit ? ), in locul ramas gol pun ceva umplutura ( gem, miez de nuca maruntit...), si dupa rasturnare, insiropare, racire, pun un strat de frisca....mai pe scurt, iese un tortulet de mere foarte bun .
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2011 8:19 pm

Eu am alta reteta de tort de mere, este putin altfel, dar la fel de bun ca cel cu zahar caramel.
Tapetez cu unt (strat cat mai gros), apoi presar zahar tos, dupa care mere rase (decojite), nuci maruntite, apoi blatul de pandispan.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2011 8:32 pm

Pandispanul il pui de la inceput, sau lasi merele sa se coaca inainte?
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 7:46 am

si eu fac tortul de mere ca Mariabt tapetez o forma rotunda cu zahar caramel,aleg mere mai mici si sanatoase si le scot varful si cotorul iar lacul il umplu (mie-mi place cu dulceata de visine) nuci nu am de obicei si putin unt sau margarina si apoi le coci putin inainte de a pune pandispanul
am sa incerc si reteta lui Vernil ca acum mai am mere destule
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 9:57 am

Poate pun si eu de o prajitura/tort cu mere pentru ca imi vine fata acasa [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 2147529457
Sus In jos
Continut sponsorizat





[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]
Sus 
Pagina 3 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» chestii de dat
» chestii la schimb

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: D-ale gurii :: Pofta buna !-
Mergi direct la: