Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]

In jos 
+21
MYRELA
Marga
duduta190578
doinabacau
Karla
sicamin
Mariabt
Vernil
stefana
costieanuconstantin
codruta
geodezia
bubu
Myosotis
gabriela60
doina
Tinkerbell
vickylucia
georgiana
Carina
penelopa
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 9:53 pm

E uite ce porcarie s-a intamplat ca s-a inregistrat mesajul meu de 3 ori Rolling Eyes 
Imi cer scuze!
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 10:00 pm

Am descoperit intr-o revista o prajitura cu fructe care se face repede,nu necesita prea multe in compozitie si este f buna.
24 linguri zahar
2 oua intregi
20 linguri ulei
24 linguri lapte
24 linguri faina
1 lingurita amoniac
amesteci ouale cu zaharul,apoi pui uleiul,un praf sare pentru gust si ce arome vrei,amoniacul dizolvat in lapte,faina,tapetata tava cu ulei si faina si pusa compozitia si apoi fructele presarate pe deasupra.Cand este aurie o scoti din cuptor.
Nu stiu daca nu am mai scris-o dar mie mi-a placut foarte mult mai ales ca le amesteci pe toate cu mixerul.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 11:47 pm

Pe mine ma sperie putin retetela care sunt compuse dintr-un asa numar de linguri de zahar si ulei Rolling Eyes 
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 5:42 am

Nu iese foarte dulce si nici uleioasa,se face o tava mare si iese destul de groasa.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 8:54 am

folosesc si eu reteta asta, dupa ce pun aluatul in tava, pun gramajoare de branza dulce, pregatita ca la orice placinta.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 12:28 pm

Sa stii ca m-am gandit si eu ca ar merge si cu branza dar nu am incercat inca.
Care stiti sa faceti branza sa ma invatati si pe mine va rog.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeMar Aug 20, 2013 10:33 am

Eu pun la o placinta cam 500-600 gr branza dulce, 5-6 oua, stafide inmuiatein putin alcool, zahar dupa gust, esenta de rom. Daca e prea zeroasa, mai pun un plic de budinca de vanilie asa praf
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 11:02 am

pentru cine e interesata, cum se face coliva?reteta este pt 1 kg arpacas.daca aveti de impartit undeva la 20-30 persoane faceti dintr-un kg.daca aveti de dat farfurii mai putine faceti din jumatate kg.arpacas avand grija sa injumatatiti toate ingredientele.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 11:30 am

reteta coliva;   ikg.arpacas --3 -4 cani zahar--aprox.1kg.nuca aleasa,uscata si sfaramata cu sucitorul--coaja de lamaie si de portocala rasa--rom -bomboane,cip sau de ciocolata cu stafide in interior,dintracele varsate,putina scortisoara.biscuiti 1 pachet,zahar pudra ,cacao.                                      Arpacasul ales de impuritati,gen neghina,se spala in 9 ape.se pune la fiert intr-o oala mai mare de vreo 8 kg,in care adaugi apa,rece,sa depaseasca arpacasul cu 4 degete.adaugi un praf sare,si coaja de lamaie si portocala.se fierbe la foc potrivit mestecand din cand in cand,pana se sparge bine bobul.trebuie fiert bine,caci atunci cand adaugam zaharul bobul are tendinta de a se intari putin.cand a fiert destul,adaugam zaharul.mai lasam pe foc pana se topeste zaharul bine,ssi se desface arpacasul bine[v-am zis ca se inchide putin cand punem zaharul].aveti grija sa mesctecati mereu si focul sa fie mic.gata.se da la racit,acoperita cu un prosop de bucatarie curat,si putin umed,pt a nu face crusta,si deasupra pui capac,in felul acesta nu face crusta.cand e racita bine,deja se leaga.adaugati in ea nuca pisata,scortisoara,bomboanele ,rom,si mestecati cu mana curata.asezati /platou ,tavi,farfurii,ce aveti voi.pt ornat folosim biscuitii pisati fin,si zaharul pudra.[eu nu folosesc cocos,nu-mi place combinatia]dupa ce-i dati forma dorita,puneti un pat de biscuiti,[pt a impiedica zaharul sa se topeasca]peste care cerneti zahar pudra fin,in strat mai gros.apoi asezati sablonul in forma de cruce si cerneti cacao,tasati usor,apoi ridicati cu grija sablonul[daca nu aveti sablon puteti decora cu bomboane].mai puteti adauga pe laterale bomboane de ciocolata cu stafide,sau jeleuri,sunt unele in forma de capsuni,sau nuca,ce vreti,aveti doar grija sa nu folositi bombonele dintracelea dure.sunt mici si argintii sau aurii,frumoase dar tare dure......sper sa va fie de folos....daca ceva nu stiti nu ezitati sa ma intrebati...succes!  cheers


Ultima editare efectuata de catre aura in Dum Mar 09, 2014 7:31 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 3:44 pm

Multumesc, Aura! Am sa fac din 1 kg arpacas, fiindca ne place mult coliva (caa "parjitura"  Wink ).
Ce-as mai vrea sa stiu, cam cat timp trebuie sa stea arpacasul la fiert (ma intereseaza ca nr. de ore, sa stiu cand ma apuc de ea)?
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 4:26 pm

Pana cand bobul de grau e inflorit, desfacut bine de tot.
Ca sa nu stai tot timpul sa-l amesteci sa nu se prinda poti sa-l pui in cuptor, dar atunci dureaza mai mult pana fierbe. Poti sa-l lasi la umflat 2-3 ore si atunci fierbe mai repede. Daca ai o oala cu peretii grosi, de fonta (tuci), ar fi ideala pentru ca nu s-ar prinde.

Daca ai fi mai aproape, te-as ajuta cu draga inima!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 5:14 pm

penelopa a scris:
Multumesc, Aura! Am sa fac din 1 kg arpacas, fiindca ne place mult coliva (caa "parjitura"  Wink ).
Ce-as mai vrea sa stiu, cam cat timp trebuie sa stea arpacasul la fiert (ma intereseaza ca nr. de ore, sa stiu cand ma apuc de ea)?
deci Penelopa eu il pun dimineata la umflat si dupa amiaza la fiert,caci de asezat/platou o fac a doua zi dimineata la prima ora ,adica pe la 6-7 o asez si ornezsi api pleaca cu ea la biserica .o tin pe foc cam 1,5 ore cu aproximatie,nu ai un timp definit.pur si simplu cand e fier bobul bine.arpacas eu cumpar din cel obisnuit,e ambalat in punga incolora,se vede prin ea.daca vrei i-ti dau nr.meu/privat si te mai consiliez prin telefon,chiar si cand o pui la facut.  flower
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 5:23 pm

daca trebuie sa o faci singura,si daca ti-este teama ca nu-ti iese [cu toate ca nu ai cum sa dai gres cu reteta asta] si daca doresti pot veni sa te ajut.in principiu nu e greu,o faci in dupa-amiaza zilei de dinainte celei in care hotarasti sa mergi la biserica,si in ziua pomenirii,te scoli de dimineata pe la 6 si o asezi/platou,o ornezi,pui in cos sau pe o tava mare,iei cele necesare cu tine si ...tusti la biserica cu ea... cheers 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 5:32 pm

Penelopa,multe persoane nu fierb zaharul impreuna cu arpacasul,in sensul ca,dupa ce fierbe arpacasul,il da deoparte si cand s-a mai racit adauga zaharul.si nu mai pun la loc /foc ...in opinia mea,este gresit;1-pt ca asa cum ti-am zis se inchide bobul de la zahar si tb fiert inca putin 1 clocot-2 ,tocmai pt a se desface la loc. 2- pt ca daca pui zahar si nu il fierbi,se poate acri de azi-maine,si devine mai baloasa...3-odata zaharul fiert,el se lichefiaza,si acel sirop face sa fie legata coliva mult mai bine...4-nu-i deloc greu si nu risti nimic.
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 6:09 pm

Da, si eu pun zaharul la fiert cu graul. E mult mai bine.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 7:07 pm

bounce  pot sa spun cum fac eu coliva? Se spala arpacasul in 9 ape(a se respecta numarul) se pune intr-o oala(eu la 1kg de arpacas folosesc o oala de 5l si se umple pe jumatate) deasupra se pune apa pana la jumatatea oalei si se pune sa fiarba la foc incet cu un praf de sare.Nu se mesteca in ea.Cand o gusti si vezi ca este fiarta pui 2-3 linguri de faina se da un clocot,doua sii se stinge focul si o lasi pana a doua zi la racit.Eu nu pun zahar la fiert ca sa nu se inmoaie si asa m-am obisnuit.A doua zi iau coaja so i pun separat(si mie-mi place s-o mananc cu lapte),pun zahar(mai bine de 1/2kg ,dupa gust,coaja rasa de lamaie,vanilie, rom,ce arome mai vrei.Eu cand o fac pentru biserica folosesc tavi de unica folosinta(de zapada) pentru ca las tava cu totul acolo si pun in pachete in paharele carora le pun la gura folie pentru alimente.Daca e pentru biserica pun deasupra pesmet(sa retina siropul din zahar) crucea de cacao si bombonele mici.Mie-mi plac celea divers colorate si cu arome in functie de culoare.
Cand a murit mama a trebuit sa ma ocup eu de asta si m-am dus la cimitir cu ditamai platoul cu coliva,paharele si lingura.Pai si cand au tabarat romii m-au scos jandarmii din mainile lor cu platou cu tot si de atunci evit contactul direct Fac pachetele si coliva in paharele in ele.


Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeDum Mar 09, 2014 7:45 pm

Pene, eu cand am de facut sambata parastas, fierb coliva joi seara si dureaza cam 3 ore. O las la racit, o bag la frigider si o invart cu nuca, arome, etc vineri seara, cand o si aranjez. Sambata o iau din frigider, o pun in cos ( sigur n-ai cos de dus coliva la biserica  Very Happy ) si gata. Merge si facut totul vineri, adica fiert dimineata si invartit seara, dar eu nu am cum si asa m-am descurcat.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mar 10, 2014 6:28 am

scuze am uitat de nuca
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mar 10, 2014 10:05 am

Va multumesc, fetelor!
Am sa iau de la fiecare cate ceva si sigur imi va iesi o coliva buna  Wink 
Partea proasta e ca ajung la baiatul meu vineri, pe la orele 12,00 si sambata trebuie sa mergem la cimitir.
Nu-mi fac prea multe probleme, ca la cimitir vom fi foarte putini, toti din familie, si fac pachetele in care voi pune coliva in paharute, iar la biserica merg cu o coliva mai mica, pe care o voi lua acasa  What a Face 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mar 10, 2014 1:30 pm

Sigur iti va iesi! Si la noi a fost o 'prima oara". Preventiv, sa ai si niste biscuiti pe care sa-i adaugi daca e prea moale. Asa a iesit prima oara cand am facut-o(in urma cu 15 ani!), prea moale, dar am dres-o!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mar 10, 2014 2:32 pm

Dana Caras a scris:
Sigur iti va iesi! Si la noi a fost o 'prima oara". Preventiv, sa ai si niste biscuiti pe care sa-i adaugi daca e prea moale. Asa a iesit prima oara cand am facut-o(in urma cu 15 ani!), prea moale, dar am dres-o!
...subscriu...eu a trebuit sa fac coliva pt.prima data in viata mea acum 5 ani cand chiar nu a mai ramas nici un batran in fam.mea si neavand incotro,mie placandu-mi sa am sub control si sa fie facuta cum i-mi place mie...si curata...a trebuit sa iau taurul de coarne.asa ca Penelopa nici noi nu stiam la inceput.da,este bine sa ai biscuiti pisati petitte beure in caz ca iese prea moale...mie nu mi s-a intamplat asta niciodata....in rest nu tb .sa ai indoiala, ca sigur iese buna...  Laughing 
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeMar Mar 11, 2014 5:21 am

Pentru ca eu pun zaharul atunci cand o framant o fierb seara si o las la racit si dimineata pun in ea zahar si tot ce mai pun.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeSam Apr 05, 2014 6:18 pm

Desigur,coliva a fost delicioasa!
Pentru ca am vazut ca se pune apa cu aproximatie...eu stiu ca proportia este de 3 litri de apa,la 1 kg de grau...
Si,obligatoriu,asa am invatat,zaharul la fiert,altfel se poate inmuia compozitia!
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeSam Apr 12, 2014 6:31 pm

Pentru Doini si nu numai,o reteta de mici,din paginile publicitare:

Ingrediente pentru 6 portii

500 g pulpa de porc
1 kg carne de vita9gat,antricot,coada)
1 varf cutit chimen pisat
1 lingurita cimbru uscat
1 capatana usturoi
1 lingurita boia
1 varf cutit ienibahar
sare
piper
4 linguri supa de carne

1.Tocati carnea cat sa iasa o pasta fina(de trei-patru ori),o sarezi si o lasi sa se odihneasca 4-5 ore,sau de seara pana a doua zi,dimineata, pentru gratar.
2. Amestecati carnea cu supa de carne,apoi adaugati celelalte ingrediente si amestecati foarte bine.
3. Adaugati usturoiul pisat si framantati pana isi mareste volumul,apoi lasati compozitia intr-un castron,la rece.
Incingeti gratarul si modelati micii

Timp de preparare,15 min.


du
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitimeSam Apr 12, 2014 6:33 pm

Eu vopsesc ouale cu hartie creponata,intens colorata,inmuiata in otet fierbinte,infasurand ouale fierbinti.
Sus In jos
Continut sponsorizat





[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 12 Icon_minitime

Sus In jos
 
[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]
Sus 
Pagina 12 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» chestii de dat
» chestii la schimb

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: D-ale gurii :: Pofta buna !-
Mergi direct la: