Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Karlei

In jos 
+29
ghana
laurabv
doina
ella06
geodezia
popescugp
duduta190578
sicamin
anasstasia
georgy
Marga
gabriela60
Dorina Danila
Carina
doinabacau
mihaela
Doini
GetaV
Mihai
bubu
Myosotis
georgiana
Vernil
Rux
penelopa
costieanuconstantin
stefana
Tinkerbell
Karla
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 37 ... 43  Urmatorul
AutorMesaj
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 9:37 am

na acum am adunat si eu vreo 3 rose de astea movulii si am observat ca au florile asa cu petale putine adic aatunci cind se dezvolta bobocu este th-ul perfect bobocul frumos iar cidn se dschid sunt cu petele putin nu cum sunt osiria sau elful sau simphatie cu multe foi
ma vazut ca mai frunzos ar fi novalisul dar m-am zgircit sa il iau in primavara asta poate la toamna ma milesc sa il iau
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 9:43 am

Asa-i Duduta, e si mai frumos in realitate si miroase de te trazneste. E numai bun de pus in numar mare intr-o bordura de alee.

Geodezia, trandafiri in movul ala si cu flori sofisticate ai Mamie Blue (de la Delbard) si Blue Girl (de la Sauvageot), sunt la mine in gradina (poze in paginile de anul trecut) sau in gradina Alinei...
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 10:01 am

Am si eu un movuliu cumparat Mainzer fastnacht,dar nu cred ca infloreste anul asta,ca e luat din toamna.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 10:04 am

Ba ar trebui sa infloreasca, Duduta, poate mai tarziu daca pâna acum n-a facut boboci. E mai sensibil...
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 10:07 am

Bine ar fi sa infloreasca,multumesc!Acum astept oranges and lemons de la Bubu sa infloreasca,cred ca va fi cel mai frumos trandafir care-l am!
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 12:00 pm

Frumos foc irisul portocaliu. Hai ca vine vara si la tine, Karla, daca incep trandafirii. Abia astept sa vad poze cu ei.


Geo eu cu Novalisul nu m-am descurcat, anul trecut nu a reusit sa deschida nicio floare, anul asta l-am mutat mai la umbra, abia de are un boboc mic, daca nici acum nu-l vad inflorit la toamna il marit.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 12:05 pm

pai mi-l dai mie ..ti-l buy eu ca sa nu ma mai uit pe alta parte si sa iau oua kinder macar stiu ca al tau e novalis si i-ai vazut floarea sincer am nimerit o zona unde le merge bine astora movulii cred ca le priieste tempeartura si luminozitatea poate si ph-ul din sol are influenta ca vad ca au floricelele frumusele si sunt si infloriciosi
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 1:37 pm

Sper sa vina vara si la mine (de cald e cald, nimic de zis) insa n-am niciun bujor deschis la ora asta... incredibil! cred ca o sa-mi infloreasca in iulie, in ritmul asta...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 4:22 pm

Pe mine m-ai omorat cu irisul orange
Am si io in gama ,dar unul asa de intens marturisesc ca n-am mai vazut
Geo asta cu "legitimatia de milog " sa stii ca e buna
Si io recunosc ca cersesc diverse plante
Acum sunt abonata la niste trandafiri urcatori roz,un soi de "buchetari" la prietena unei prietene
Arata ca niste pampoane mici si roz
Nu ca n-as mai avea o caruta de trandafiri roz,dar m-a palit
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 6:06 pm

Tink, ai avut ceea ce se cheama "un coup de coeur" adica te-a lovit drept in inima Very Happy Very Happy



Incep in sfarsit sa se deschida bujorii...
"Noémie Demay"... sunt nedumerita ca florile par mai mici decat anul trecut, doar daca o sa mai evolueze...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Coral Nu-stiu-care, ca exista Coral Charm si Coral Sunset, ii am pe amandoi... O sa incerc sa vad care e unul si care e celalalt, fiindca unul e roz si devine oranj, iar celalalt invers...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Si un alt iris roz, cu barba corail si sepalele foarte crete, roz-palid cu pete crème, il cheama "Lotus Land"...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 6:31 pm

O Doamne Karla !!!! ce frumos e la tine!!! vreau si eu!!!!

Gata, imi pregatesc bagajul (cateii) si ma duc la gradini, ca poate au inflorit si la "mine" si ii pot vedea pe viu!!

Felicitari Karla, de fiecare data simt nevoia sa o fac! Foarte mult bun gust!!! Jos palaria!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 6:36 pm

Si inca ceva, ca si apreciere, iti trimit virtual un brat de bujori

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



dar sa sti ca astept cuminte pozele SF Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 6:42 pm

Oh, merci Doini... ce frumoasa e poza si ce mortali sunt bujorii! imi plac grozav florile astea, am facut o pasiune pentru ele...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 6:57 pm

Embarassed mi-ai inspirat si mie pasiunea asta Embarassed citind topicul in care ai scris atat de mult si de frumos!

acum chiar ca fug!
pe curand
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 7:22 pm

Eu am inceput sa iubesc irisii, dupa ce ani de zile i-am asociat cu ... cimitirul What a Face Pe atunci, insa, nu-l stiam decat pe dl. "Stanjenel" mov-albastru, care, in copilarie, se gasea doar la cimitir monkey
Intre timp mi-am schimbat impresia, mai ales cand am aflat ca Irisul este floarea Fecioarei Maria si, in plus, am gasit in nu stiu ce zodiac ca ar fi si floarea zodiei mele. Wink
Iar irisul tau roz, cretofolin, m-a terminat, Karla!! Shocked Shocked
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 7:25 pm

Si bujorii imi plac! In primavara asta am luat un bujor de la Sieberz, care, culmea, a inflorit:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Visez si la niste bujori salbatici, pe care sa-i "arunc" prin gradina din spate Wink
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 7:43 pm

O sa-ti infloreasca mai mare si mai bogat cand ajunge la maturitate, Penelopa. Asa infloresc unii in primul an (ca eu am plantat unii care au doi ani si nu mi-au aratat inca nimic).
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeDum Iun 09, 2013 7:55 am

Karla cred ca in materie de flori si plante,palitul la mine e la cap nu la inima Very Happy
Cum zice romanul e cu "palitura in moalele capului" Gradina Karlei - Pagina 32 1059784619
Fumosi si bujorii si irisi,aproape ca nu pot spune care-mi plac mai mult
Mi se pare ca a trecut asa de mult timp de cand au inflorit la mine
Eu una n-am avut noroc vu Coralul,a inflorit usor oranj in primul an si gata
Nu stiu nici macar daca a supravietuit,ca flori spre oranj n-am mai vazut in zona bujorilor
Oricum nu ma tenteaza sa mai cumpar altul,am fost foarte dezamagita de el si de Bartzella
Cam neseriosi importatorii
Cred ca o sa raman la arbustiferi
Acum caut unii albi
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeDum Iun 09, 2013 12:22 pm

Pene ce frumos este bujorul tau!
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeDum Iun 09, 2013 6:48 pm

Vai ce-mi place cum vine allium langa bujori, musai pun si eu la toamna.

Anul asta asa mult mi-a placut cum au inflorit bujorii ca m-am hotarat sa mai plantez si eu unul, chit ca in fiecare an am zis ca-i scot, ca ocupa prea mult loc si infloresc putin timp.

Karla asteptam poze cu ce bujori iti mai infloresc.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeDum Iun 09, 2013 7:13 pm

Nu cred ca o sa-mi infloreasca toti... cei mai tineri nu o sa poata sa-si duca florile pâna la capat. Insa o sa pun cu cei care o sa-mi mai infloreasca.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeLun Iun 10, 2013 1:37 pm

La cateva minute cu masina fata de unde locuiesc eu este o localitate mica dar plina de sere gigante de hortensi dar si de bujori, si ce or mai avea ei pe acolo...
In fata uneia dintre fermele de bujori, se afla o parcela de teren plina de bujori pe care sotia fermierului ii vinde ca flori taiate.., am fost ieri pe acolo in speramta ca au inflorit si sa le fac poze.., dar inca nu erau deschisi boboceii scratch
Sper sa fiu pe faza si sa fac cateva poze frumoase sa va arat si voua ce vad eu pe aici flower
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeLun Iun 10, 2013 1:51 pm

pai si nu vinde si plante sa ne bucuram si noi ?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeLun Iun 10, 2013 2:29 pm

Asta nu stiu, dar cand ma mai duc pe acolo ca sa fac poze pot cere si cateva informatii...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitimeLun Iun 10, 2013 2:48 pm

Maria-Clematite avea de vanzare in primavara bujori pretiosi, "de rasa" Very Happy si la preturi foarte bune, Geodezia.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Karlei - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 32 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Karlei
Sus 
Pagina 32 din 43Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 37 ... 43  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Karlei
» Gradina zoo-botanica
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: